اسد: اردوغان و خانواده‌اش از فروش نفت داعش سود می‌برند

بشار اسد با روزنامه صرب پولیتیکا گفت‌گو کرده است بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، دولت ترکیه را به حمایت از تروریسم متهم کرده و مدعی شده است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و خانواده‌اش از فروش نفت سوریه توسط گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) سود می‌برند.
 
به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه، آقای اسد در گفت‌گو با روزنامه صرب پولیتیکا، ترکیه را در کنار عربستان و قطر "حامی تروریسم" خواند و گفت نیروهای داعش با حمایت مستقیم دولت ترکیه از خاک آن کشور وارد سوریه می‌شدند.
 
رئیس جمهوری سوریه همچینین گفت نیروهای داعش با وجود نظارت پهپادهای ائتلاف آمریکا از میادین سوریه نفت استخراج می‌کردند و آن را در بشکه و کامیون به خاک ترکیه منتقل می‌کردند.
 
آقای اسد گفته است که بخشی از پول نفتی که از سوریه خارج می‌شد برای یارگیری و پرداخت حقوق داعش صرف می‌شد و به همین دلیل "پیش از دخالت روسیه داعش در حال رشد بود و نفوذش را در سوریه و عراق افزایش می‌داد".
 
رئیس جمهور سوریه همچنین مقام‌های دولتی ترکیه و به ویژه "خود اردوغان و خانواده‌اش" را متهم کرده که از فروش نفت به داعش سود می‌بردند. او گفته که آقای اردوغان به طور مستقیم در مبادله با داعش نقش داشته است.
رجب طیب اردوغان پیش از این گفته بود که در صورت اثبات اتهام تجارت نفتی با ترکیه استعفا می‌دهد حدود یک سال پیش هم ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ترکیه را به تجارت نفتی با داعش متهم کرده بود. در آن زمان آقای اردوغان گفته بود که در صورت اثبات چنین اتهامی از سمت خود استعفا خواهد داد.
 
دولت ترکیه که بارها به حمایت از داعش یا نادیده گرفتن فعالیت‌های این گروه متهم شده، این اتهامات را رد می‌کند و خود را قربانی حملات داعش می‌داند.
 
ترکیه همچنین خواهان شرکت در عملیات پس گرفت شهر موصل در شمال عراق از داعش است و می‌گوید در عملیات رقه، پایگاه داعش در سوریه هم شرکت خواهد کرد.
 
ابوبکر البغدادی، رهبر داعش در تازه‌ترین پیامی صوتی خود برای تشویق یارانش به مقاومت در موصل، ترکیه را در کنار عربستان به عنوان "دشمنان اسلام" معرفی کرده و خواهان حمله مسلحانه به این دو کشور شده است.
 
او دولت ترکیه را "منافق و مرتد" توصیف کرده و گفته است: "امروز ترکیه در تیررس عملیات شما قرار دارد و از هدف‌های جهاد شماست، آن را به تصرف در آورید و امنیت آن را به ترس تبدیل کنید."
+69
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان

  این اردوغان پوفیوز وقتی نفت مجانی از داعش میگرفت یادش رفته
  4
  56
  ‌پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.