ایران، دومین کشور «غمگین» جهان

رئیس انجمن مددکاری ایران گفت: ایران در میان ۱۸۵ کشور در رتبه ۱۰۵ قرار گرفته و در جدول غمگین‌ها از پایین جدول، رتبه دوم را دارد.
 
به گزارش پایگاه خبری اداره‌کل بهزیستی خراسان رضوی، سیدحسن موسوی چلک با بیان اینکه بر اساس میانگین آمارهای نشاط اجتماعی که از سوی سازمان‌های معتبر بین‌المللی ارائه شده، ایران جزو کشورهای شاد نیست، اظهار کرد: ایران در میان ۱۸۵ کشور در رتبه ۱۰۵ قرار گرفته و در جدول غمگین‌ها از پایین جدول، رتبه دوم را دارد؛ بعد از عراق دومین کشور غمگین جهان محسوب می‌شویم.
 
وی با اشاره به بالا بودن میزان اختلالات روانی در کشور، گفت: در حالی که برخی تحقیقات آماری از وجود ۳۵ درصدی اختلالات روانی در تهران خبر می‌دهد، در مورد بعضی مناطق تهران وضعیت بسیار تکان‌دهنده است زیرا این میزان به حدود ۸۰ می‌رسد که بسیار بحرانی توصیف می‌شود و نیاز به نشاط اجتماعی را خیلی جدی‌تر از گذشته مطرح می‌کند.
 
این استاد دانشگاه با بیان اینکه مسئولیت اجتماعی نیز در میان مردم کاهش یافته است، تصریح کرد: مردم نسبت به سرنوشت و وقایعی که برای دیگران پیش می‌آید بی‌تفاوت شده‌اند و این یک نشانه از کاهش انسجام اجتماعی محسوب می‌شود.
 
وی ادامه داد: در حالی که نگاه عمده و متمرکز شبکه‌های ماهواره‌ای به عنوان یک ابزار تخریب اجتماعی، بر خانواده‌ ایرانی نهاده شده، متاسفانه برنامه ششم توسعه در خصوص آسیب‌های اجتماعی، هیچ هدف و رویکردی ندارد.
 
موسوی چلک از کاهش سن روسپی‌گری به زیر ۱۰ سال خبر داد و گفت: به طور قطع، امنیت امروز و آینده کشور، به مسائل اجتماعی گره خورده زیرا بحران‌های اصلی جامعه‌ امروز، اجتماعی است.
 
رئیس انجمن مددکاری ایران با اشاره به اینکه وضعیت آسیب‌های اجتماعی در حال حاضر در کشور نگران کننده است، اظهار کرد: بر اساس برخی ارزیابی‌ها اعتیاد به مواد مخدر، زنانه شده است.
 
وی افزود: بر اساس اعلام قوه قضائیه، در کشور ۸۰ میلیونی ما، در حال حاضر ۱۵ میلیون پرونده‌ قضایی جاری در دست رسیدگی قرار دارد که از منظر مدیریت اجتماعی، تاسف‌برانگیز است.
 
موسوی چلک خاطرنشان کرد: بعضی از آمارهایی که به طور رسمی اعلام می‌شود، واقعی نیست و خود این آمار غیر واقعی، نشان‌ از نگاه غیر صحیح به این حوزه است؛ به طور مثال آمار معتادان در آمارهای رسمی ۲٫۳ میلیون نفر اعلام می‌شود در حالی که آمار واقعی، خیلی بیشتر از این است.
 
رئیس انجمن مددکاری ایران با بیان اینکه حتی با قبول همین آمارهای نادرست هم وضعیت خوبی نداریم، ادامه داد: در زمینه‌ی اعتیاد، تعداد معتادان کشور ما برابر با معتادان هند است این در حالی است که هند تقریبا ۱۵ برابر ما جمعیت دارد.
 
وی ورود مقام معظم رهبری به موضوع آسیب‌های اجتماعی را نشانه‌ بحران‌زا بودن این موضوع دانست و گفت: با وجود اینکه ایشان با جدیت، موضوع را پیگیری و خواستار ارائه گزارش‌های مستند و جامع از سوی مقامات اجرایی شده‌اند، اما متاسفانه تا کنون هیچ اقدام اجرایی موثری در زمینه مدیریت و ساماندهی آسیب‌های اجتماعی انجام نشده است.
 
وی به کاهش ازدواج و افزایش طلاق در سطح کشور اشاره کرد و گفت: میانگین طلاق کشور، یک طلاق به ازای ۴٫۵ ازدواج است، اما در برخی نقاط شمال تهران این میزان به یک طلاق در مقابل دو ازدواج رسیده است.
 
رئیس انجمن مددکاری ایران ادامه داد: وجود ۱۱ میلیون جوان آماده ازدواج، افزایش هم‌باشی سیاه، تغییر منحنی ابتلا به ایدز با گرایش ارتباطات جنسی، زنانه شدن اعتیاد و کودکانه شدن جرائم، از نشانه‌های بحران اجتماعی است که باید جدی‌تر و با برنامه‌ی عملیاتی دقیق‌تر و قوی‌تر به سوی مدیریت آن حرکت کرد.
 
رئیس انجمن مددکاری ایران عنوان کرد: آمار زنان خودسرپرست در طول پنج سال گذشته ۱۰۰ درصد رشد داشته و هیچ برنامه‌ای برای ساماندهی آن‌ها نداریم.
 
وی با بیان اینکه به دلیل زنانه شدن اعتیاد، در زمینه‌ ایدز با بحران جدی رو به رو هستیم، اضافه کرد: زیرا میزان ابتلا به ایدز از طریق ارتباط جنسی نسبت به سال ۶۵، سه برابر شده است.
 
موسوی چلک خاطرنشان کرد: با وجود این همه مشکلات در حوزه‌ی زنان، به دلیل موانع فرهنگی، نمی‌توانیم برنامه‌های کاهش آسیب فراگیر و مؤثر را برای آنان اجرا کنیم.
 
وی از وجود بیش از ۲۰۰ هزار معتاد به الکل در کشور خبر داد و گفت: در گذشته فکر می‌کردیم با برخوردهای شدید و مجازات‌های سنگین، می‌توانیم جلو بروز این پدیده‌ها را بگیریم، اما امروز به نتیجه‌ دیگری رسیده‌ایم.
 
موسوی چلک از نبود برنامه منسجم و فراگیر برای پیشگیری از آسیب‌های فضای مجازی برای کودکان خبر داد و گفت: جرم در فضای مجازی به گروه سنی کودکان کشیده شده است، اما هنوز برنامه‌ای برای مدیریت این وضعیت نداریم.
+95
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  علی 777 - مونیخ، آلمان

  ما شما را به مقام انسانیت می رسانیم . دلخوش به این مقدار نباشید .اب و برق رو مجانی می کنیم .اتوبوس را مجانی می کنیم .
  6
  38
  ‌پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۵ - ۰۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران

  از فردا مداحهای گردن کلفت راه میافتن عزاداری رو با کف زدن برگزار میکنند. و بجای ۲۰ میلیون ۳۰ میلیون میگیرن واسه هر ساعت
  2
  27
  ‌پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۵ - ۰۱:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  alatiti - تورنتو، کانادا

  هر دم از این باغ بری میرسد،. نتیجه مملکت آخوندی بهتر از این نمیشه 
  4
  34
  ‌پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۵ - ۰۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  raminn - تهران، ایران

  نعوذ بالله نعوذ بالله . دهنتو آب بکش پسر !!! یعنی مملکت امام زمون و رهبری ولی فقیه و اینهمه فساد ؟؟؟
  6
  29
  ‌پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۵ - ۰۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  perspolisi - سیدنی، استرالیا

  "وی ورود مقام معظم رهبری به موضوع آسیب‌های اجتماعی را نشانه‌ بحران‌زا بودن این موضوع دانست و گفت: با وجود اینکه ایشان با جدیت، موضوع را پیگیری و خواستار ارائه گزارش‌های مستند و جامع از سوی مقامات اجرایی شده‌اند". جک جالبی بود، بنده خدا نمیدونه خود عظما و قبل از عظما هم اون گور به گور شده امام راحل (شما بخونید رطیل) دلیل اصلی کل این بدبختیاس.
  5
  31
  ‌پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک
  [::علی 777 - مونیخ، آلمان::] خلاصه اقا همه رو مجانی و مفتی «کرد». ما رکورد زدیم ، ما رکورد زدیم.
  3
  18
  ‌پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  من فکر میکردم از آخر اولیم عرضه اول شدن توی گریه کردن وغمگین شدن را هم نداریم
  3
  20
  ‌پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  تا فینال اومدیم ! حیف شد اول نشدیم . اگر همین وضع پیش بره شک نکنید در سال آینده قهرمان خواهیم شد !!
  0
  0
  یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ - ۰۵:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.