۵۸ مقاله ایرانی هفت نشریه علمی 'به دلیل تقلب' حذف شدند

بیومد سنترال و اسپرینگر، دو موسسه انتشارات علمی معتبر، اعلام کرده‌اند که پس از تحقیقی مفصل، ۵۸ مقاله منتشرشده در هفت نشریه علمی را به دلیل "سرقت علمی، تقلب و تبانی درباره مولف و در روند بررسی علمی" حذف می‌کنند.
 
به گزارش مجله علمی نیچر ٢٨٢ پژوهشگر ساکن ایران مولف این مقالات بوده‌اند.
 
علاوه بر ۵۸ مقاله‌ای که حذف شده‌اند ۴۹ مقاله دیگر هم برای تقلب‌های احتمالی تحت بررسی قرار دارند.
 
بیومد سنترال و اسپرینگر می‌گویند حذف مقالات تنها برای اصلاح سوابق علمی بوده و آنها نمی‌توانند بگویند که هر یک از پژوهشگران دخیل در نگارش این مقالات شخصا در تقلب‌های مرتبط نقش داشته‌اند.
 
اسپرینگر و بیومد سنترال گفته‌اند روند بررسی علمی مقالات ارسالی روندی بر مبنای اعتماد است اما به طور فزاینده تلاش‌های هماهنگ و برنامه‌ریزی‌شده‌ای برای اخلال در بررسی علمی مقالات انجام می‌گیرد.
 
آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، حدود دو هفته پیش گفت "دشمنان" اگر نتوانند جلوی حرکت علمی ایران را بگیرند، برای بدنام کردن ایران تلاش خواهند کرد.
 
آقای خامنه‌ای گفت: "فردی را به اسم دانشمند به کشور دعوت می کنند و او با انتشار عکس تابلوی فروش پایان نامه ها در ایران جوانان نخبه کشور را بدنام می کند؛ آیا اینگونه افراد واقعا دانشمندند؟"
+39
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  bineshaan - لندن، انگلستان
  ما شخصا اینجا مجبور شدیم یه جزوه چند ده صفحه ای در مورد اینکه به چه مواردی تقلب در تحقیق گفته میشه بخونیم. بعدش تا امتحان این جزوه رو پاس نکردیم نتونستیم نوشتن تحقیق رو شروع کنیم. بیشتر افراد حتی نمیدونن که در تحقیق یک محقق میتونه حتی از خودش هم تقلب کنه.
  4
  20
  ‌چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵ - ۲۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  خوب مرتیکه دانشگاه که حوزه نیست شما برید دانشنامه را از روی رساله هم دیگه تقلب کنید معلومه فروش دانشنامه نه تنها تخلف است بلکه در کشورهای مدرن جرم هم هست وقتی کسی این را رو میکنه شما ناراحت میشید
  1
  11
  ‌پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.