سفارت عربستان در کابل حوثی‌ها را به پرتاب موشک به سوی مکه متهم کرد

این نخستین بار از زمان آغاز عملیات ائتلاف به رهبری عربستان در یمن در مارس ۲۰۱۵ است که سفارت این کشور در افغانستان اقدام به انتشار بیانیه و اطلاع‌رسانی در مورد نبردها در یمن می‌کند سفارت عربستان سعودی در افغانستان در بیانیه‌ای کم سابقه پس از آغاز عملیات نظامی این کشور در یمن، از موشک پرانی حوثی‌های یمن به جانب شهر مکه خبر داده است.
 
در خبرنامه‌ای که از جانب سفارت این کشور در کابل به زبان‌های عربی و فارسی منتشر شده، گفته شده که این سفارت به اطلاع همه شهروندان افغانستان می‌رساند که حملات شبه نظامیان حوثی در یمن به داخل این کشور و مناطق مرزی عربستان منحصر نمانده و آنها اکنون با موشک‌های خود شهر مکه، "نزول گاه وحی و قبله مسلمانان" را هم هدف قرار می دهند.
 
حوثی‌ها این ادعا را به شدت تکذیب کرده‌اند و گفته‌اند که هدفشان فرودگاه نظامی جده بوده است.
 
این نخستین بار از زمان آغاز عملیات ائتلاف به رهبری عربستان در یمن در مارس ۲۰۱۵ است که سفارت این کشور در افغانستان اقدام به انتشار بیانیه و اطلاع‌رسانی در مورد نبردها در یمن می‌کند.
 
دولت افغانستان در پی آغاز این عملیات نظامی سال گذشته حمایت خود را از عربستان سعودی در ارتباط با جنگ یمن اعلام کرد و گفت که "افغانستان در دفاع از سر زمین مقدس حرمین شریفین با تمام نیرو در کنار دولت و مردم برادر و مسلمان کشور عربستان سعودی، در صورت بروز هر نوع تهدید قرار دارد."
 
این موضع‌گیری دولت افغانستان با واکنش‌های زیادی در داخل جامعه افغانستان مواجه شد و گروهی آن را خلاف عرف بی‌طرفی افغانستان در منازعات منطقه‌ای خواندند.
 
مقامات عربستان دو روز پیش اعلام کردند که یک موشک بالستیک دوربرد را که توسط شبه نظامیان حوثی شلیک شده بود، در نزدیکی شهر مکه منهم کرده‌اند.
 
حوثی‌ها گفته‌اند که هدف این موشک شهر جده بوده، نه شهر مقدس مکه.
 
خبرنامه سفارت افغانستان در کابل به نقل از مشاری حربی، معاون سفیر عربستان در کابل گفته است: "دولت عربستان و ائتلاف عربى حامى مشروعیت در یمن را که بر اساس درخواست حکومت مشروع یمن ساخته شده، مسئولیت ناکام ماندن تلاش‌های بین‌المللى برای حل قضیه یمن را بنابر قطعنامه شماره ۲۲۱۶ شوراى امنیت بر عهده شبه نظامیان حوثى می‌داند".
 
عربستان و متحدانش حدود یک سال و نیم پیش و بعد از پیشروی حوثی‌ها در یمن حملات هوایی خود را در این کشور آغاز کردند.
+3
رأی دهید
-26

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  استالین - ولادی وستوک، روسیه
  . هدف از این بیانیه خائنانه تلاش ایجاد نفاق و تفرقه بین سنی ها و شیعیان در افغانستان است. با اینکه سالها در افغانستان جنگ است ولی سنی و شیعه در کنار هم زندگی صلح آمیز داشته اند. در ضمن گرچه سخنان دولت مردان افغانستان برای دفاع از بتخانه کعبه جنبه تشریفاتی دارد ولی بازهم کسی باید از این سیاستمداران احمق و جهادی پرسید که حمله و کشتار مردم یمن توسط عربستان چه ربط به دفاع از بتخانه کعبه دارد؟ ربط گوزن به شقیقه.
  15
  21
  دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی
  به نظر من این اقدامات کافی نیست، عربستان باید این اقدام زشت صفوی ها و حوثی ها رو انقدر بلند فریاد بزنه انقدر بلند و انقدر تبلیغ و خبر رسانی کنه تا تمام عرب و عجم و همه مسلمانان تحریک بشن و در یک حمله برق اسا تمام اعراب گمراه و وابسته به نظام اخوندی به همراه اخوندها رو یکجا نابود کنند، واقعیت اینه که جنگ فرقه ای اجتناب ناپذیر خواهد بود و فرقه حق و باطل با هم برخورد خواهند کرد ارزو دارم در صفوف حق طلبان ، برای نابودی کامل و همیشگی رافضیان شرکت کنم
  7
  23
  ‌سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ - ۰۲:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  سخت کوش - کردستان، ایران
  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::] مثلا چقد فریاد بزنه؟؟آنقدر که گلوش پاره بشه یا آنقدر که خشتک دشداشه اش پاره شه. ولی جون خودت همه جهان اسلام این دروغ رو شنیدن
  5
  3
  ‌سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.