دادستان شیراز از بازداشت 'عاملان' و 'سرشاخه‌های' مراسم بزرگداشت کورش خبر داد

دادستان شیراز در ایران خبر داده است که "عاملان" برگزاری مراسم روز بزرگداشت کورش و تجمع در پاسارگاد بازداشت شده‌اند.
 
علی صالحی٬ دادستان عمومی و انقلاب شیراز٬ مرکز استان فارس گفته است: "پس از انجام تحقیقات لازم٬ لیدرها و سرشاخه‌های اصلی این تجمع که به سردادن شعارهای هنجارشکنانه و ضدارزش‌ها اقدام کرده بودند٬ دستگیر شدند."
 
بر اساس گزارش‌ها جمعه هفتم آبان ماه٬ هزاران نفر در مراسم بزرگداشت کورش٬ بنیانگذار هخامنشیان شرکت کردند. همان شب گزارش شد که عده‌ای از جمله محمدرضا عالی‌پناه٬ شاعر طنزپرداز متخلص به "هالو" در مراسم بازداشت شده‌اند.
 
در این مراسم شعارهای مختلف و گاهی متضاد داده می‌شد. عده‌ای علیه اعراب شعار می‌دادند در حالی که شماری دیگر به زبان عربی از اقوام مختلف ایران دفاع می‌کردند. همچنین شعارهایی در حمایت از خاندان پهلوی شنیده می‌شد.
آیت‌الله همدانی از مسئولان پرسیده بود چرا اجازه دادند مراسم روز کورش برگزار شود دیروز آیت‌الله حسین نوری همدانی٬ از مراجع شیعه٬ به شدت از برگزاری این مراسم انتقاد کرده بود و گفته بود چرا عده‌ای در مدح کورش همان شعارهایی را داده‌اند که برای رهبر انقلاب استفاده می‌شود. او از مسئولان به دلیل آن‌که اجازه داده‌اند این مراسم برگزار شود٬ انتقاد کرده بود.
 
دادستان شیراز امروز٬ دوشنبه دهم آبان ماه٬ گفته است دستگاه‌های امنیتی٬ اطلاعاتی و انتظامی از قبل اقدامات دستگیرشدگان را زیر نظر داشته‌اند.
 
به گفته علی صالحی٬ برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده و با آنان برخورد خواهد شد.
 
در سال‌های پس از انقلاب حکومت ایران به برگزاری مراسم ملی‌گرایانه مربوط به پیش از اسلام روی خوش نشان نداده است.
 
در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، اسفندیار رحیم‌مشایی چهره سیاسی نزدیک به او تلاش داشت تا از این نمادهای باستانی استفاده کند که با مخالفت شدید شخصیت‌های مذهبی ایران روبه‌رو شد.
 
این مراسم که گفته می‌شود مناسبت آن ورود کورش به بابل است، هر سال هفتم آبان برگزار می‌شود. اما امسال شبکه‌های اجتماعی ابعاد آن را گسترش داده‎اند.
+18
رأی دهید
-117

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Berdia-Iran - قم، ایران

  ای جوانان غیور ایران زمین نگذارید عده ای مغز فسیل شده غیر إیرانی هم وطنان شما أر دستگیر کنن،برأی أزادی انان به مقاومت ادامه دهید،یکی نیست إز أین مردک عمامه به سر بپرسد پس چگونه هر سال هزاران اجتماع برأی مردم لبنان فلسطین روز قدس وووو مردم أر با زور و ساندیس به خیابانها میاورید ولی وقتی إز پدر ایران کوروش حمایت یا جشن بکیریم جرم هست چون شما شیطانها إیرانی نیستید
  5
  149
  دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  Javid bad IRAN - استکهلم، سوئد

  برای چی‌؟؟. لعنت به آخوند .لعنت به خمینیه دجال .لعنت به قبره هر چی‌ امامزادست
  6
  147
  دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  جای تعجب نداره. اولا ماهیت این رژیم ضد ایرانی مشخصه. در ثانی تعداد کسانی که رفتن در مراسم یادبود کوروش شرکت کردن در برابر کسانیکه می رن در عاشورا از روی نادانی بر سر و سینه می زنن چیزی نیست و رژیم هم از این موضوع استفاده می که برای سرکوب ایران و ایرانی چون می دونه پشتوانه داره . زمانی میشه به اینده ایران امیدوار بود که اکثریت مردم برن برای کوروش مراسم بگیرن نه کلا 5 درصد. خوشبینی خوبه اما متاسفانه نمیشه واقعیت اکثریت جامعه ایرانو انکار کرد و امید واهی داشت.
  7
  112
  دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  arian1 - ابادان، سوئد

  از ترفندهای حکومت ملایان، پخش دروغ و ترس در جامعه است. این خبر میتواند فقط یک شایعه باشد
  3
  38
  دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  Pezhman - وین، اتریش

  تف به جد وآباد هرچی آخوند بچه باز و مفتخور گردن کلفت است. آخوندو نوکرآخوندو عوامل جنایتکارشان نباید راحت در خیابانها قدم بزنند. یک آخوند خوب یک آخوند مرده است.
  2
  61
  دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  iran2015 - وین، اتریش

  [::amirHassna - سیدنی، استرالیا::] این طرز سخن گفتن خوب نیست.نمیتوان مثل من و شما در اتریش و استرالیا روی مبل نشست و آروغ آزادی و مبارزه زد.جان عزیز است و هرکس طبیعی از مرگ و شکنجه و دردسر دوری میکند.مردم را ناآگاه و دنباله رو خواندن هم خطاست. مردم چاره ای ندارند. بیخود نسخه نپیچید. شما چند روز جلو سفارت آخوندها در سیدنی اعتصاب غذا کردی .
  3
  27
  دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  دژمن الله - روسیه، روسیه

  [::amirHassna - سیدنی، استرالیا::]. جند سال پیش اما از همین به قول شما 5 درصد هیچ خبری نبود، اما امروز به برکت شبکه های اجتماعی و آگاهی مردم و جوانان، هست، و فردا بیشتر هم خواهد شد و دیر نیست تا روزی که بعد از یکی دونسل این دین کثیف و ارزش های پوسیده ی اسلامی به زباله دان همون بیابانی ریخته بشه که از اونجا اومده
  6
  51
  دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  Sepas - تهران، ایران

  بزودی کل خاور میانه کورش بزرگ را به رسمیت میشناسه
  3
  47
  دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Cocoo - تورنتو، کانادا

  الان مطمئنم که مقبره را آسیب میرسونن بعدم میگن زمین نشست کرده این لعنتیا چشم ندارن چیزی بجز مقبره عربا تو ایران ببینن. چطور ایرانی‌‌ها این عربارو پرستش می‌کنن در صورتیکه همین عربهای وحشی چه بلاهأی نیست که موقع حمله به ایران سر زنها و دخترهاشون آوردن و مردای غیور ایرانی‌ را همه کشتن هر کسی‌ که "سید" جلو اسمش داره سرشو بالا بگیره....
  6
  41
  دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  مرغ آمین - تهران، ایران
  ایا دیگر کسی شک دارد که جمهوری اسلامی یک حکومت فاشیست شیعه ترک گرا ضد پارس و اریائیان است ؟! ایا دیگر کسی در ترک بودن سید علی خامنه ای و خلخالی شک دارد ؟! که از روی کار امدن این ترک های قجر ایران ویران سرا شده است ! در زمانی که جمهوری اسلامی به سنی های اریایی اجازه زندگی در پایتخت و داشتن مسجد در ان نمی دهد و از روی نیت و قصد غرض شخصی این پان ترک ها رودخانه ها و چشمه های مناطق فارس نشین استان فارس و کرمان و خراسان و هامون سیستان و بلوچستان و کردستان را می خشکانند و پول مالیات ملت ایران را خرج مناطق ترک نشین مانند تبریز می کنند ! نفت مردم بختیاری ها را به پالایشگاه های اذربایجان می برند ! خدا رو شکر ملت ایران با تمام اقوام اریایی ان از کرد ، فارس ، لر و . بیدار شده است . و این جماعت پان مغول را که به اسم إمامان عرب حسین و علی خون ملت ایران را در شیشه می کند شناخته است . ملت ایران باید هوشیار باشد و به اعراب فحش ندهد زیرا مسىولین جمهوری اسلامی عرب نیستند ٨٠ درصد ان ترک های شیعه هستند که خود را فارس جلوه می دهند تا بتوانند بر مردم ساده ما خَر سواری کنند ! تا به حال دیدید کسانی که
  4
  23
  دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  مرغ آمین - تهران، ایران
  تا به حال دیدید که حکومت پان ترکیسم جمهوری اسلامی پان مغول هایی که مرگ بر فارس ، کرد و ارمنی می گویند دستگیر کند ! ؟
  3
  18
  دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  senator x - تهران، ایران
  اولا تا امروز نمیدانستم که وطنپرستی جز بی ارزشی های نظام جمهوری اسلامی است.دوما,نمیدانست که اسلام,تا این حد از ایران و ایرانی,نفرت و انزجار داره.سوما چقدر دشمن براحتی میان ما میگردد و بجرم وطن پرستی تو سرمان میزند.چهارما بامد رهائی از دست این ستمگران و اشغالگران شبه ایرانی
  0
  13
  دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  مرغ آمین - تهران، ایران
  می خواستم یک یاداوری کوچک دیگر بکنم ! یادتان در اولین مسابقه فوتبال اسیایی گاریچی ها 😂 یک پلکارد بزرگ به زبان انگلیسی به ورزشگاه یادگار عمام اوردند که اذربایجان جنوبی ایران نیست ! و ١٠٠ نَفَر هم زیر پلکارد را گرفته بودند ! ایا هیچ کس از مسئولان ورزشگاه یادگار عمام تبریز یا ان صد نَفَر دستگیر شدند ! ؟ نه چون جمهوری اسلامی با پان ترک ها دست شان در ریختن خون ملت ایران در یک کاسه است ! مهم نیست که یک عده بیایند و در ورزشگاه شعار مرگ بر فارس و ارمنی و کرد شلوار گشاد پوش بدهند ! مهم نیست یک عده با پرچم ها و پلکاردها به ورزشگاه بیایند و علیه تمامیت ارزی کشور شعار بدهند ! مهم این است که یک عده نیایند و بگویند ما عرب نمی پرستیم !!!یعنی نپرستیدن عرب و پرستیدن وطن جرم است . بسیاری از کردهای بی گناهی که به جرم قلابی تروریست مانند فرزاد کمانگیر ها به دست دادستان ، قاضی و سپاه پاسداران داعشی ترک اعدام میشوند . امروز ترک ها با اختلاف شیعه و سنی بودن کرد ها و بلوچ های بی گناه را به جرم های دروغین اعدام می کنند و فردا که انها نابود شدند فارس ها را به جرم ترک نبودن و تاجیک بودن میکشند .
  3
  15
  دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  ژان وارژان - ایران گاز، بوتان
  [::amirHassna - سیدنی، استرالیا::]. تنها واقعیته تمام این ۳۷ ساله گذشته فرار امثال شما از ایران بوده که خودتون هیچ کاری جز فرار از ایران نتونستین برای این مملکت بکنید ،بعد از اون طرف دنیا برای مردم ایران نسخه می‌پیچید....
  7
  10
  دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  gotenberg - تهران، ایران
  ملت ایران یه خاصیت منحصر بفرد داره و اون این است که از هر چی‌ منق بشه بیشتر جذبش می‌شه و مطمئن باشید کورش را هیچ کس نمی‌تونه از قلب ملت بیرونش کنه شاید روزی بیاد که این دکان محرم و عرب پرستی‌ بمیره ولی‌ یاد کورش همواره با پمپاژ قلب هر ایرانی‌ در رگه و تک تک سلولها جاری میشه پاینده ایران و ایرانی‌
  1
  5
  دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۲۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirHassna - سیدنی، استرالیا
  [::ژان وارژان - ایران گاز، بوتان::]. زندگی در فرار و غربت بهتر از زندگی با ذلت و خود فر یفتنه.
  0
  0
  ‌سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  ژان وارژان - ایران گاز، بوتان
  البته که حق طبیعی هر انسانی اون جور که دوست داره و جایی که راحته زندگی کنه.....من میگم ادم کاری که خودش نمیتونه انجام بده رو از دیگران طلب نمی‌کنه
  0
  4
  ‌سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  داریوش پرویزی - شیراز، ایران
  [::مرغ آمین - تهران، ایران-در ایران پرستی شما شکی نیست.ولی مطرح کردن بحث های نژادی خوب نیست.ملت ایران اعم از تیرا های ترک و پاس و...اسیر خفقان آخوندی و دینی و استبداد اند.مبارزه با جهل و خرافه و استبداد در ایران همگیر است.یک عده پانترک مزدور جاسوس اسراییل مثل علی یو کی آب به آسیاب دشمن میریزند.ولی آزرباییجانی ها مردمی ایرانی و از تخمه ایرانی اند.اکثرا میهن پرستند .در داخل حکومت اسلامی فاسد و کثافت از هر تیره ای هست.خامنه ای ترک.محسن رضایی بختیاری.خمینی هندی.خلخالی ترک.قالیباف مشهدی.روحانی سمنانی.خاتمی سید گه یزدی .رحیمی معاون دزد احمقی نژاد ترک و کرد. جنتی اصفهانی و....پس مشکل ما این نیست که حاشیه نویسی کنیم .مشکل اتحاد ملی همه اقوام در براندازی حکومتد اسلامی و استقرار دموکراسیست به کوری چشم تجزیه طلبان مزدور پانترک که کم تعدادند علی یو کی و لی لی و حوضش و مستبدین اسلامی که به امید خدا نابود میشوند.
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  iran2015 - وین، اتریش
  [::داریوش پرویزی - شیراز، ایران::] درود بر تو واقعا قشنگ نوشتی و درود بر مرغ امین از تهران که نظرش درست نیست . همانطور که داریوش عزیز نوشته نباید فکر کنیم که مزدوری مثل علی یوکی نماینده مردم غیور آذربایجان است یا سلطنت طلب وهابی نماینده هم میهنمان خوب عرب زبان.اینها مزدورانی اشغال هستند که بیمار ند.
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.