فرمانده شبه‌نظامیان شیعه عراق می‌گوید که جنگ موصل 'پیک‌نیک' نیست

نیروهای ارتش و امنیتی عراق امروز یکشنبه ۳۰ اکتبر در مناطقی پیشروی داشتند و خود را به موصل نزدیک تر کردند.
 
ارتش این کشور در بیانیه‌ای گفته است که روستای "علی رش" در ۷ کیلومتری موصل را از داعش پس گرفته و پرچم عراق را در آن به اهتزاز درآورده است.
 
این در حالیست که هادی عامری، یکی از فرماندهان شبه نظامیان شیعه در عراق گفته است: "جنگ موصل پیک نیک نیست و مدتها طول خواهد کشید. این جنگ نیازمند دقت است و نفس‌ها را باید در سینه حبس کرد. حتی اگر این جنگ ماهها هم طول بکشد، ما آماده نبرد هستیم".
 
در جنوب موصل، یک مقام وزارت کشور از پیشروی نیروهای امنیتی در منطقه "شوره" خبر داده که دیروز از شبه‌نظامیان داعش پس گرفته شد. او گفته که این نیروها از حاشیه دره رود فرات به سمت موصل در حرکت هستند.
 
دیروز هزاران شبه‌نظامی شیعه برای عقب راندن نیروهای موسوم به دولت اسلامی به "ائتلاف ضد داعش" پیوستند.
 
هدف آنها در اختیار گرفتن شهر کلیدی "تل عفر" در ۵۵ کلیومتری غرب موصل است.
 
استقرار نیروهای شبه‌نظامی شیعه در شمال عراق با هشدارهای جدی از طرف ترکیه همراه بوده است و ممکن است تنشهای قومی را در این منطقه تشدید کند.
 
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفته است: "شهر تل عفر که نیروهای شیعه از پس گرفتن آن (از داعش) صحبت میکنند خانه ترکمن‌هایی است که ریشه های قوی فرهنگی و تاریخی با ترکیه دارند".
 
موصل، که هم اکنون یک و نیم میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند، از بزرگ‌ترین شهرهای عراق و مهم‌ترین مقر داعش در این کشور است.
 
از روز ۱۷ اکتبر که نیروهای عراقی و کرد عملیات پس گرفتن موصل را شروع کردند، داعش پیوسته در تلاش است که نشان بدهد جلوی پیشرفت آنها را گرفته، تلفات سنگین وارد کرده، و آسیب چندانی هم ندیده است.
 
اما گزارش‌های داعش گاه متناقض است. در بعضی ویدئوها مردم آسوده در بازارچه‌های موصل مشغول خریدند، در بعضی دیگر ویرانی زیرساخت‌های شهری نشان داده می‌شود و مردان مسلحی که عهد می‌کنند تا پای جان بجنگند.
+23
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  رجب قورباغه تورکمنهای عراق همه شیعه و باز ماندگان قزل باش‌های صفویه هستند، چرا وقتی‌ داعش داشت این ترکمن هارو سلاخی میکرد از تو خبری نبود مرتیکه پس فطرت کفتار
  2
  26
  دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، سوئد
  انچه که در جنگ موصل باعث شادی است کشته شدن مسلمانان در هر دو طرف است. بی شک هر چه مسلمان کمتری بر روی کره زمین باشد زندگی برای غیر مسلمانان راحت و مطمئن تر خواهد بود.
  7
  8
  دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.