کریستین ساینس مانیتور: شیعیان مورد حمایت ایران به نبرد با داعش پیوستند

یک پست بازرسی در پنجاه کیلومتری جنوب موصل  یک روزنامه آمریکایی با کنار هم قراردادن شواهدی، نوشت که ایران از طریق گروه های شیعه درگیر در عراق، به عملیات آزادسازی موصل از دست داعش پیوسته است.
 
روزنامه کریستین ساینس مانیتور روز شنبه ۸ آبان در گزارشی با عنوان «نقشی که ایران در حمله به موصل ایفا می کند، چیست؟» به بیان جزئیاتی درباره اقدامات جمهوری اسلامی ایران در همکاری با گروه های شیعه در عملیات بازپسگیری موصل از دست داعش پرداخته است.
 
کریستین ساینس مانیتور نوشت شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران، به کمپین نظامی پیوسته اند تا داعش را از موصل بیرون برانند. با ورود شبه نظامیان شیعه، جبهه جدیدی به سمت نواحی غربی شهر موصل گشوده شده است.
 
اشاره این رسانه آمریکایی به گزارش اخیر آسوشیتدپرس است که روز جمعه نوشت حشد الشعبی یا بسیج مردمی عراق در غرب موصل محاصره این شهر را تکمیل کرده است.
 
«جعفر الحسینی» سخنگوی گردان های حزب الله عراق به آسوشیتدپرس گفته، حزب الله و دیگر شبه نظامیان مرتبط حدود چهار مایل به سمت شهر تلعفر پیشروی کرده و سه خودروی بمب گذاری شده انتحاری داعش را با موشک های ضدتانک منهدم ساخته اند.
 
طبق اعلام بسیج مردمی عراق، شبه نظامیان شیعه وارد شهر موصل نخواهند شد.
 
در حالی این گروه حضور خود در عملیات آزادسازی موصل را اعلام کرده که آنها تحت حمایت تهران هستند.
 
هدف آنها کنترل مرزهای غربی عراق با سوریه و تامین امنیت این مناطق هستند. در مرز غربی عراق با سوریه، خطوط لوله های نفتی و مسیر تدارکاتی داعش در بین موصل و رقه است.
 
حضور نیروهای شیعه نزدیک به ایران در غرب موصل در حالی است که در حال حاضر ارتش عراق و پیشمرگه های کرد موصل را محاصره دارند. نیروهای تحت حمایت آمریکا از مناطق جنوبی و شمال شرقی حرکتی همگرا را به سوی موصل آغاز کرده اند.
 
به نوشته کریستین ساینس مانیتور، ورود حشد الشعبی یا بسیج مردمی عراق به نبرد موصل نشان دهنده همگرایی بیشتر آمریکا و ایران در جنگ علیه داعش است و این شرایط درحالی بوجود آمده که دشمنی تاریخی بین دو کشور تاحدودی کاهش یافته است.
 
حضور نیروهای شیعه مورد حمایت ایران در نبرد آزادسازی موصل از دست داعش در حالی است که پیشتر ترکیه هم خواستار حضور در این عملیات بود اما با مخالفت بغداد مواجه شد.
 
ایران از سال ۲۰۱۴ و با قدرت گرفتن داعش، در جنگ عراق علیه داعش حضور دارد و برای بازپس‌گیری شهر فلوجه به ارتش این کشور مشاوره نظامی داد.
+36
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک

  این صحبت رو اینجا سالها پیش مطرح کردیم که کلید پیروزی فقط در دست شیعیان (بندگان خاص) است و تنها فرقه‌ای که یارای مقابله و پیروزی در مقابل این وحشیان سفاک؛ عرعرهای عمری را دارد.
  37
  14
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  Pezhman - وین، اتریش
  گور بابای مذهب ولی اکثریت عراق شیعه هستند و همیشه در انتخابات شیعیان پیروز میشوند. توقع دارید ارتش عراق سرباز بودایی به جنگ داعش بفرسته؟ داعشی که ترکیه سنی و کشورهای اروپایی و عربستان سنی به جنگ دولت عراق شیعه فرستادند.
  21
  27
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  سخت کوش - کردستان، ایران
  کشوری که نصف بیشترش مردمش شیعه هستن مگه میشه آنها رو نادیده گرفت.به خدای که بهش اعتقاد دارم اگه شیعه ها نیروی دقیقا این سپاه تشکیل بدن هیچ گروه تروریستی در عراق به وجود نمیاد.دقیقا عین حزب الله لبنان که جلو تشکیل این گروهای ایستاده. مخصوصا تو عراق هم عرب هم کرد هم ترک شیعه هست.
  21
  8
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.