حضور پیش‌بینی نشده هزاران ایرانی در «روز کوروش کبیر» در پاسارگاد

هزاران نفر خودجوش در مقبره کوروش کبیر پادشاه هخامنشیان در پاسارگاد استان فارس حاضر شدند. هزاران نفر از ایرانیان روز جمعه ۷ آبان در یک مراسم خودجوش در مقبره کوروش کبیر پادشاه هخامنشی در پاسارگاد جمع شدند.
 
جمعه شب ۷ آبان، ده ها فیلم و عکس از تجمع هزاران نفر در مقبره کوروش کبیر در فضای مجازی منتشر شد. رقم دقیقی از حاضران در این تجمع نیست اما برخی شاهدان عینی از بیش از ۲۰ هزار نفر گفته اند.
 
این تجمع به مناسبت آنچه روز کوروش کبیر نامیده شد، به صورت خودجوش برگزار شد.
 
شاهدان عینی به صدای آمریکا گفته اند که از صبح جمع ماموران نیروی انتظامی مسیرهای منتهی به مقبره کوروش کبیر را در منطقه پاسارگاد مسدود کرده بودند و مردم از مسیری طولانی بعد از پارک خودروی خود، به سوی مقبره پیاده رفتند.
 
یک شاهد عینی به صدای آمریکا گفت حضور چهره های عمدتا جوان در این مراسم خود جوش کاملا محرز بود.
 
حاضران شعارهایی از جمله «کوروش پدر ماست، ایران وطن ماست» سر دادند و برخی سرود و ترانه های فارسی خواندند.
یک روز غیر رسمی، اما مردمی
کوروش کبیر بنیانگذار سلسله پادشانی هخامنشی است. چند سال است که گروه های ملی گرا و علاقمند به تاریخ ایران باستان، ۷ آبان را روز کوروش کبیر نامیده اند.
 
این روز از سوی حکومت ایران اعلام نشده است و هنوز یک روز غیر رسمی شناخته می شود اما خیلی از مردم در این روز چه در فضای مجازی با گذاشتن عکس یا نوشته ای مربوط به کوروش کبیر، یاد پادشاه هخامنشی را گرامی می دارند.
 
موافقان اختصاص روز ۷ آبان به نام کوروش کبیر می گویند این روز، ورود کوروش شاه به بابل است که سرفصلی تاریخی برای حقوق بشر است. کوروش بعد از ورود به بابل، امپراتوری خود را گسترش داد، یهودیان را به میهن شان کنعان (اسرائیل فعلی)‌ بازگرداند و دستور داد پرستش‌گاه شان باز سازی شود. گفته می شود منشور کوروش کبیر بعد از ورود به بابل نوشته شد.
ماموران انتظامی راه ورود خودروها را بستند و مردم دور تر از مقبره ماشین ها را پارک کردند. انتخاب روز کوروش کبیر در آبان ماه طرفدارانی در دولت قبل ایران هم داشت. اسفندیار رحیم مشایی معاون احمدی نژاد در زمانی که رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران بود گفته بود، «در نظر گرفتن روزی به نام کوروش تا کنون در دستور کار ما نبوده اما این موضوع قابل بررسی است که در تقویم ملی روزی به نام کوروش یا تخت جمشید داشته باشیم.»
 
این اظهارات با واکنش تند محافظه کاران در ایران روبرو شد.
 
در زمانی شروع به کار دولت روحانی هم در ۷ آبان ۱۳۹۲ در حاشیه همایشی با عنوان «منشور کوروش کبیر» توسط انجمن علمی دانشجویان تاریخ دانشگاه تهران درخواست ثبت روز کوروش در تقویم ملی ایران مطرح شد اما واکنشی در پی نداشت.
+245
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  Pezhman - وین، اتریش

  ملت چه تودهنی جانانه ای به خامنه ای لواط پرور زدند.
  136
  182
  شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  ای کوروش بزرگ سلام . می‌‌ترسم درود گویم. گویند غربزده. پوزش که با دشتاشه در جلوی مزارت هستم. اگر لباس دیگری پوشم گویند غربزده. ولی‌ باید لباس ۱۵۰۰ سال پیش عربی‌ پوشم. کورش جان شنیدی جمع شدن در کنار مزارت مرده پرستی است. نمی‌‌دانم ولی‌ سر قبر عربها می‌‌شود زیارت. بیدار هم که نیستی‌ فرق زیارت و مرده پرستی را به ما گوهید. راستی‌ شنیدهیهی ؟ نوروز و چارشنبه سوری خرافات است .ولی‌ سینه زنی‌ تدینه . تبریک گفتن نوروز حرام است .ولی‌ عید فطر اصلا عرب پرستی نیست. می‌‌دانی‌ برای تعمیر مزارت بودجه نیست ولی‌ چند میلیارد در سال خرج مزار عربها می‌‌کنند. کوروش جان دانی‌ که ملت شما بالاترین فروش کلیه را دنیا دارند ولی‌ جانشینت غصه چند تا فلسطینی .غزه لبنان را می‌‌خورد. کوروش اگر بیدار شودی فرار کن. چون با دیدنش گریه خواهی‌ کرد. نام خود را دیگر خسرو . کاوه نمی‌‌گذاریم. کلب علی‌ .سگ سکینه .غلام عرب. راستی‌ تا فراموش نکرده . گویند اگر زنده بودی مسلمان می‌‌بودی. لطفاً بیدار نشو. بجرم مرتد اعدام می‌‌شوی
  107
  140
  شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  به کورى چشم حکومت که با هزینه ملیون ها تومان، ساندیس خور ها را به مراسم مذهبى میکشاند، ملت ایران بار دیگر ثابت کرد که سواى تفاوتهاى کمرنگ قومى، همگى ایرانى هستیم و اجازه نمیدهیم افتخارات ملى ما را کتمان کنند. آقاى عمیق، میبینید که اینترنت چطور باعث شد که دین عرب از چشم جوانان ایران بیفتد و افتخار کردن به عظمت ایران پیش از اسلام جایگزین عزادارى براى عرب بشود؟
  115
  157
  شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۹
  amirrashti - رشت، ایران

  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. امیدوارم هر چی سریع تر وارد هزار و شصدمین سال حمله اعراب بشیم که تو یکی هزار و پانصد و در اوردی . اعصاب ما به درک یعنی خودت خسته نمیشی انقد تکرار می کنی ؟!
  57
  19
  شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  raha1984 - هامبورگ، آلمان

  به کوری چشم مرده پرستان پابرهنه گان عرب
  56
  115
  شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  ای کاش کمی هم از مرام کوروش می آموختیم کوروش بزرگ مشهور بود به احترام کامل برای تمامی ادیان و باورها قابل توجه فاشیست ها
  17
  42
  شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  amir-amir - تورنتو، کانادا

  در خبر ها آمده که جمهورى اسلامى اقدام به بازداشت تعدادى از هموطنان شرکت کننده دست زده. این موضوع نشان مى دهد که آنان از گردهمائى مردم در کنار میراث کهن ایران باستان و این که در آینده بساط و دکان جمهورى اسلامى تعطیل گردد در نگرانى بسر مى برند.
  10
  57
  شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  iran2015 - وین، اتریش
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::شما خیلی بد مطلب مینویسی.میدانم که اندیشه بدی نداری و در جمع بندی جزو میهن پرستان محسوب میشوی ولی اکثر اوقات دوستی ات دوستی خاله خرسه است.مثلا اینجا برای کورش مینویسی ؟ اینجا دو الی سه تا نوکر خامنه ای داریم که جزو آدمها محسوب نیشخند. گفتن درود هم غرب زدگی نیست.داستان درست نکن. دشداشه؟؟ مزار ؟؟؟ خدا وکیلی این مزخرفات چی است؟بعد نوشتی کورش جان اگر بیدار شودی فرار کن !؟! جان هر کس میپرستی ننویس ؟!جان تمام نیاکانت آبروی کورش و داریوش و زرتشت را نبر .الان همه فکر میکنند تو زرتشتی هستی .با این کامنت های آبگوشتی ما را مورد تمسخر مردم قرار میدهی.مثل آن نظرت در باره اسکندر جستک.اگر یک جو میهن پرستی در وجودت است اینقدر ارزشها میهن را مسخره نکن.
  10
  29
  شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::iran2015 - وین، اتریش::]. ارزشهای ما ۱۵۰۰ سال که به مسخره کشید شده. خودت خبر نداری. فرق ما با شما در این است. که چیزها را به اسم می‌‌آوریم .شما دلتان به این خوش است. ترسی‌ هم از ۳ نوکر خامنه‌ای ندارم افشینها در تاریخ ایران زیاد داشتیم فقط اسم عوض شده. این سخن برای آنها نیست برای کسانی‌ است. که در اینجا کورش پدرام است گویند. فردا در روی تیشرت می‌‌نویسند سالار شهیدان دوست داریم. به این گویند طنز سیاه تا ما خود را در آینه بینیم. امیررشتی خیر خسته نمیشوم . هرگز هرگز. ما از راهیان شاپور ذوالاکتاف هستیم. که کتف عرب غارتگر مرزی می‌‌دوخت. بیچاره آن ملتی که از تاریخ خود خبر ندارد.
  19
  18
  شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۹
  amirrashti - رشت، ایران

  ادامه بده که ملت گشاد به این بهانه ها نیاز دارن، وگرنه بی عرضه گی و عقب ماندگی شونو گردن کی بندازم!
  30
  4
  شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::amirrashti - رشت، ایران::]. برو مزدور، سوزش شما منفور ها از منفى دادن هاتون پیداست. بسوزید و بسوزید، ملت با شما نوکران اجنبى اتمام حجت کرد.
  5
  18
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۰۵:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۹
  amirrashti - رشت، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. آخی سبک مغزکم فک کردی همه مثه خودت بیکارن وقتشونو با منفی مثبت پر کنن!، نه عزیز بارها بهت گفتم اهل منفی مثبت نیستم ،چه کنیم کافر همه را به کیش خود پندارد درست بشو هم نیستین.الحق که شباهت عجیبی به آخوندا دارید کم میارید انگ مزدور میزنید! راستی هفت آبان یکی از پیجهای گیلانی اینستاگرام یه نظرسنجی گذاشت بین کوروش و میرزا کوچک خان و از گیلانی ها پرسید "اسطوره شما کدومه؟" چرا جواب بیشتر کامنت گذاران میرزا کوچک خان بود؟!..اونجا که امثال تو بد در حال سوختن بودن!،به هر چه اعتقاد داری بگو واست قسم بخورم سبک جان، حیف پستو حذف کرد وگرنه نشونی میدادم خودت ببینی!دیدید بدجوری تو توهم خودبزرگ بینی گرفتارید!!
  22
  4
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  iran2015 - وین، اتریش
  [::zardpust - فرانکفورت، آلمان::] آدم بیسواد و نادانی هستی که بجای تحلیل رفتار خود به هجو گویی و مزخرفات را ادامه میدهی پیداست که فقط عقده داری و از اینکه جایی بازیت ندادند فقط حرف مفت میزنی .... بجز چرت و پرت گویی هیچ هدفی نداری.حرفم را در مورد میهن پرستی پس میگیرم.تو یک خائن هستی عین امیر رشتی و بقیه وابستگان به خامنه ای ؟!! فقط از متد دیگری استفاده میکنی که دهها بار کثیف تر از انهاست،برای آخرین بار میگویم ...اسمت را عوض کن و هر چه مزخرف میخواهی بنویس
  1
  8
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۹
  amirrashti - رشت، ایران
  [::iran2015 - وین، اتریش::]....انثار شاه الله در سبک مغزی و مزدوری و دروغ زنی لنگه همون حزب الله ای جماعتین بیخود ذات خودتونو به بقیه نسبت ندید.این شر و وراتون ارزش منفی هم نداره این وجود پر کینه خودتونه همه رو با خوتون دشمن می کنید..دیگه هم اسم منو نیارید
  13
  3
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sikan - موناکو، فرانسه
  مرده پرستی جدید قوم پارس
  16
  2
  دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  rahjoo - فریدونکنار، ایران
  sikanبزرگداشت نیاکان مرده پرستی نیست! هر چند ما ایرانیان امروز بر دوراهی دین و آزادی معطلیم و البته همیشه ملتی که دودل هست کم کم خسته میشه و ولنگار،اما با همه این اوصاف هستند ایرانیانی که حداقل تکلیفشون با خودشون معلومه و با افتخار به امثال کوروش بزرگ و شناختن دشمنان گذشته و حال این مرز وبوم راه آینده رو میسازه
  0
  9
  دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ordak - بن، آلمان
  چی این خجالت کشیدن از کرده خود بعد از ۳۷ ساله.نه جونم خیلی دیر شده، اینجا اب از سر که هیچ بلکه از طبقه بالا هم گذشته؟(یادتون رفته : کورش بلند شو گندش در امد، شده بود ورد زبان خاص عام این ملت.همین جماعت رور سقط شدن خمینی هم میرن سر قبرش و دخیل به اون میبندند. ملت بوقلمون صفت
  4
  6
  ‌سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.