داعش از مردم موصل 'سپرانسانی ساخته است'

به گزارش سازمان ملل متحد، تاکنون تنها تعداد کمی از سکنه غیرنظامی موصل موفق به ترک مناطق تحت کنترل داعش شده‌اند سازمان ملل متحد می‌گوید گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) با ربودن و استقرار هزاران نفر از ساکنان موصل در نقاط مختلف این شهر، از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.
 
سازمان ملل روز جمعه ۲۸ اکتبر (هفتم آبان) همچنین گزارش کرده شبه نظامیان داعش ۲۳۲ نفر را به علت 'سرپیچی از فرمان' کشته‌اند.
 
به گفته راوینا شمدسانی، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، ۱۹۰ نفر از کشته‌شدگان نظامیان سابق ارتش و ۴۲ نفر غیرنظامیانی بودند که ظاهرا از فرمان‌ داعش سرپیچی کرده و حاضر نشده‌اند با این نیروها همکاری کنند.
 
سازمان ملل می‌گوید به بیشتر این افراد شلیک شده است.
 
عملیات پس گرفتن موصل از داعش حدود دو هفته پیش آغاز شده است.
 
نیروهای ارتش عراق که از کمک پیشمرگه‌های کرد و ائتلافی از شبه نظامیان سنی و شیعه هم برخوردارند از دو هفته پیش برای بازپس گیری موصل به این شهر حمله کرده‌اند.
 
موصل یکی از بزرگترین شهرهای عراق است و برآورد می‌شود هنوز یک و نیم میلیون نفر سکنه غیرنظامی در آن زندگی می‌کنند.
 
با پیشروی نیروهای عراقی به سوی مرکز این شهر، بیم آن می رود که شبه نظامیان داعش از سکنه غیرنظامی شهر برای حفظ استحکامات خود استفاده کند.
 
به گفته خانم شمدسانی، "گزارش‌های معتبری" در روزهای گذشته به سازمان ملل متحد رسیده که از جابجایی اجباری سکنه مناطق حاشیه‌ای موصل به مرکز این شهر حکایت دارد.
 
بنا بر همین گزارش، مردان، زنان و کودکانی از حدود ۶۰۰۰ خانواده در مناطق مختلف موصل نظیر شورا ربوده شده‌اند.
 
راوینا شمدسانی، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گوید: "داعش با توسل به استراتژی بزدلانه‌ای، تلاش می‌کند با مستقر کردن شهروندان غیرنظامی در نقاط مختلف از آنها به عنوان سپر انسانی در برابر حملات نظامی استفاده کند و برای تشکیل این سپر انسانی از هزاران مرد، زن و وکودک استفاده می‌کند."
 
سازمان ملل هفته گذشته هم گزارش کرده بود که داعش از خارج شدن سکنه موصل و فرار آنها از مناطق جنگی ممانعت می‌کند و کسانی که قصد ترک این مناطق دارند را به اتهام "خیانت" مورد تعقیب قرار می‌دهد.
 
به گزارش سازمان ملل، از زمان آغاز عملیات بازپس‌گیری موصل تنها تعداد کمی از ساکنان این شهر موفق به ترک مناطق تحت کنترل داعش شده‌اند.
+6
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا
  اسلام واقعی و بر اساس کتاب بی محتوا بهتر از این نمیشه. خشونت و ادم کشی و غارت و قتل از صفات بارز این دین اخری و اکثریت طرفدارانش هست چه شیعه چه سنی حالا ماله کشان بیان بگن اینم تقصیر امریکاست. در قران نزدیک به 500 ایه از جهاد و حمله به دیگران استفاده شده مخصوصا زمانی که مسلمونا به مدینه فرار کردن شروع کردن به حمله به قافله ها و دزدی به طوری که طبق تاریخ طبری زمانی که بعد از مرگ محمد اکثریت اعراب از مردنش خوشحال بودن و برای همین اکثریت اعراب به زور مسلمان شده از دین اسلام برگشتن حالا باز یه سری بیان بگن همه اعراب و مخصوصا ایرانیها به دلخواه مسلمان شدن اونم برای رضای خدا. امان از نادانی و بیسوادی دینی.
  2
  14
  شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ - ۰۳:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.