موگرینی برای مذاکره با مقام‌های ایران درباره سوریه وارد تهران شد

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جمعه شب برای مذاکره با مقام‌های ایرانی درباره جنگ در سوریه وارد تهران شد. وی روز دوشنبه به ریاض سفر می کند و با مقام های عربستان نیز مذاکره خواهد کرد.
 
به گزارش ایرنا، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفته است: «خانم موگرینی امشب (جمعه) وارد تهران می‌شود و از صبح فردا (شنبه) ملاقات‌ها و رایزنی‌های خود را آغاز می‌کند.»
 
بهرام قاسمی افزود: موگرینی با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و احتمالاً رئیس جمهوری درباره همکاری‌های دوجانبه بویژه درخصوص تحولات سوریه گفت‌و‌گو خواهد کرد.
 
در همین حال اتحادیه اروپا اعلام کرده است به دنبال تصمیم هفته گذشته شورای روابط خارجی این اتحادیه، قرار شده است که در خصوص جنگ در سوریه با کشورهای منطقه که در این بحران نقش کلیدی دارند گفت‌و‌گو شود و به همین دلیل فدریکا موگرینی روز شنبه ۲۹ اکتبر به تهران سفر می‌کند و سپس روز دوشنبه به ریاض خواهد رفت تا با مقام‌های این دو کشور درباره سوریه مذاکره کند.
 
این بیانیه اضافه کرده است: رایزنی‌های اتحادیه اروپا با بازیگران منطقه‌ای در خصوص حل و فصل بحران سوریه پیش از این آغاز شده است و بعد از این سفر نیز ادامه می‌یابد.
 
اتحادیه اروپا تصریح کرده است که خانم موگرینی همچنان به رایزنی‌های و تماس‌ها خود با استفان دی می‌ستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در بحران سوریه، ادامه خواهد داد.
 
ایران حامی اصلی حکومت بشار اسد در منطقه محسوب می‌شود و در مقابل عربستان سعودی از مخالفان حکومت سوریه حمایت می‌کند.
 
جنگ در سوریه که در آستانه ورود به ششمین سال خود است، تا کنون صد‌ها هزار کشته و میلیون‌ها آواره برجای گذاشته است.
+13
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.