بهایی بود، کشتیمش تا بهشت را برای هفت نسل‌مان بخریم

ایران وایر : زنگ خانه را که می‌زنند، مادر پیرش که در طبقه پائین سکونت دارد، بدون هیچ سوال و جوابی در را باز می‌کند، فکر می‌کند حتما یکی از اقوام و دوستان به دیدنش آمده‌اند اما وقتی خبری نمی‌شود با تلفن با طبقه بالا؛ منزل پسرش تماس می‌گیرد و می‌گوید که در را باز کرده اما کسی داخل نیامده.
 
پسرش؛ فرهنگ امیری، برای پرس وجو از این که چه کسی زنگ خانه مادرش را زده، بیرون می‌رود اما چند دقیقه بعد دختر و همسر فرهنگ امیری صدای ناله بلند او را می‌شنوند و وقتی خودشان را به در می‌رسانند با پیکر خونین  او رو به رو می‌شوند. غوغا می‌شود،  دختر دنبال کسی که با پدرش حرف می‌زده می‌کند و آنقدر جیغ می‌کشد که با کمک همسایه‌ها طرف را دستگیر می‌کنند. یک نفر از پشت چاقو را به پهلوی پدرش فرو کرده و یکی دیگر از رو به رو به صورت و شکم او ضربه زده، نیم ساعت بعد اورژانس می‌رسد اما فرهنگ امیری جان سپرده است.
 
دو نفری که با چاقو به او حمله کرده‌اند، برادر هستند و در برگه بازجویی‌ها نوشته‌اند: «او بهایی بود ما کشتیمش تا بهشت را برای هفت نسل‌مان بخریم.»
 
فرهنگ امیری ساکن یزد بوده و روز گذشته جامعه جهانی بهایی درباره قتل او در یزد به خاطر بهایی ستیزی هشدار داده است. او شصت و سه ساله  و بازنشسته بوده و به گفته اطرافیانش قاتلین را اصلا نمی‌شناخته، با هیچ کس نه خصومتی داشته و نه از دین و دیانت بهایی حرفی می‌زده و تبلیغ می‌کرده، او همیشه به نزدیکانش سفارش می‌کرده که به جای تبلیغ زبانی، با رفتارتان دیانت بهایی را تبلیغ کنید.
 
این دومین بار است که مادر فرهنگ امیری داغ یکی از نزدیکانش را به خاطر اعتقاد به دیانت بهایی می‌بیند. خانواده پدری فرهنگ امیری، مسلمان زاده بوده‌اند که سال‌ها پیش به آئین بهایی رو آورده‌اند و خانواده مادری‌اش زرتشتی زاده‌هایی بوده‌اند که اعتقاد بهایی را انتخاب کرده‌اند. آن‌ها تاوان این انتخاب را پس داده‌اند. پدر فرهنگ امیری بیشتر از شصت سال پیش همراه شش نفر از نزدیکانش در روستای هرمزک یزد به دست مسلمانان متعصب آن دوره کشته می‌شود. آن زمان فرهنگ امیری سیزده ماهه، برادر بزرگترش پنج ساله و مادرش یک دختر بیست و یکی دو ساله بوده است.
 
در دیانت بهایی به افرادی که در روستای هرمزک به دست مسلمانان متعصب کشته می‌شوند، شهدای سبعه هرمزک می‌گویند. سال 1334،‌ اهالی روستای هرمزک همگی بهایی بوده‌اند از چند روز قبل مسلمانان متعصب روستاهای اطراف به آن‌ها اعلام جنگ می‌کنند و روز حادثه با تبر، داس، چاقو و ... به روستایشان می‌روند. تعداد کسانی که به روستا حمله کردند، زیاد بوده است، درگیری می‌شود و مهاجمان هفت نفر را می‌کشند. این هفت نفر که به شهدای سبعه معروفند، همگی از نزدیکان فرهنگ امیری بوده‌اند. عمو، دایی، پدر، پسرعموها و ...
 
بدون وجود پدر، فرهنگ امیری و برادرش کودکی سختی را پشت سر می‌گذرانند اما به سن نوجوانی که می‌رسند، وارد بازار کار می‌شوند، مغازه عینک فروشی در بازار کار می‌کنند و کم کم آنقدر راه می‌افتند که خودشان یک مغازه راه می‌اندازند و بعد یک مغازه را به دو شعبه تبدیل می‌‌کنند. انقلاب که می‌شود، یک روز صبح وقتی مثل همیشه به مغازه می‌روند، متوجه می‌شوند مغازه پلمپ شده، هر چه دوندگی می‌کنند به جایی نمیرسند. این بار تصمیم می‌گیرند همه پس اندازشان را جمع کنند و کار حمل و نقل راه بیاندازند. اول یک کامیون بنز خاور می‌خرند، بعد به کامیون بزرگ تر و تریلی، با شرکت‌های حمل و نقل کار می‌کنند، چند تکه زمین و خانه هم می خرند اما اموال شان یک‌بار دیگر مصادره می‌شود.
 فرهنگ امیری باز هم دست از کار برنمی‌دارد. روی تکه زمین کوچک شان در اطراف روستای هرمزک یزد، کشاورزی کوچکی راه می‌اندازد. فرهنگ امیری، دو دختر و دو پسر دارد. یکی از پسرها دو روز پیش از حادثه قاتلان را دیده است.
 
در گزارشی که جامعه جهانی بهائیان درباره قتل فرهنگ امیری ارائه داده، آمده: « یک روز پیش از قتل آقای امیری دو مرد به خانه او سر زدند و خواستار خریداری وانت او شدند. پسر آقای امیری به آنها گفت از برنامه فروش اتومبیل بی خبر است اما آن دو اصرار کردند و وقتی پسر آقای امیری خواستار شماره تماس آنها شد، بهانه هایی آوردند و آنها را ترک کردند. آن دو نفر روز بعد بازگشتند و مقابل خانه آقای امیری با او وارد گفت و گو شدند و به فاصله کوتاهی بعد از آن صدای فریاد آقای امیری به گوش اعضای خانواده اش رسید.»
 
گزارش جامعه جهانی بهائیان از قتل این شهروند بهایی نشان می‌دهد که قاتلان با  نقشه قبلی دست به قتل زده‌اند اما بعید است مجازات قصاص یا دیه برای آن‌ها در نظر گرفته شود. آن‌ها مسلمانانی هستند که یک غیر مسلمان را کشته‌اند.
 
 از نظر فقه اسلامی غیر مسلمانان به دو دسته کافر ذمی و کافر حربی تقسیم می‌شوند. دفتر آیت الله خامنه‌ای تفاوت این دو نوع را اینطور توضیح داده: « کافر ذمی کسانی هستند از اهل کتاب (یعنی مسیحی ها و یهودی ها و زردشتی ها )که در کشور اسلامی و در پناه اسلام زندگی می کنند و بر علیه مسلمانان اقدامی خصمانه انجام نمی دهند. جان و مال و ناموس این دسته از کفار، محفوظ است و مسلمانان موظفند آن را محترم بشمارند. اما اگر همین کفار (اهل کتاب ) در کشور اسلامی باشند ولی در ذمه و پناه اسلام نباشند و بنای ستیز و توطئه بر علیه اسلام و مسلمانان داشته باشند، ذمی نیستد و اصطلاحا به اینها کافر حربی می گویند. در مورد سایر کفار (غیر اهل کتاب) تصمیم گیری راجع به آنها که در پناه اسلام باشند یا نباشند به عهده حاکم اسلامی یعنی فقیه جامع الشرایط (ولی فقیه) است.»
 
فقهای شیعه، به طور مطلق می‌گویند مسلمان به عوض کافر کشته نمى‌شود، مگر مسلمانی که به کشتن کافر ذمی عادت داشته باشد. اگر مسلمان به کشتن کافر، عادت نداشته باشد، قصاص نخواهد شد ولی بنابر نظر مشهور، در مقابل کشتن کافر ذمی، محکوم به پرداخت دیه و مجازات تعزیری می‌گردد، البته در مقابل کشتن کافر غیر ذمی علاوه بر این‌که قصاص منتفی است، دیه نیز از او منتفی خواهد بود.
 
از مرگ فرهنگ امیری یک ماه هم نگذشته و تحقیقات و بازپرسی در این باره ادامه دارد اما نزدیکان این خانواده امیدی به رسیدگی عادلانه ندارند. درست مثل همه این ‌سال‌ها که دنبال پرونده‌ها دویده‌اند و به نتیجه نرسیده‌اند، از پلمپ مغازه‌ تا مصادره اموال و حالا حرف جان شان است اما باز هم امیدی ندارند.
+80
رأی دهید
-86

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Sepas - تهران، ایران

  تو غلط کردی که برا دزدی این بیچاره را کشتی‌، اگر قانون هست حبس ابد با آعمال شاقه باید برات بدن.تو قاتل مردم ایرانی‌ نه فقط اون بنده خدا.
  7
  162
  جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  بردیا ارانی - کلن، آلمان

  یک درخواست کوچک از اقای خدا دارم یا تکلیف ما را با این دینت روشن کن یا اگر این دین را تو نیاورده ایی اعلام براعت کن که ما بدانیم . لطفا . حاج خدا زودتر !!
  7
  147
  جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  اخوندهای ایران از بهایی ها وحشت دارند ,که نکند بازار فریب دادن مردم توسط بهایی ها به کسادی کشیده شود و شغل اخوندی در ایران رو به فنا باشد.
  14
  138
  جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  ازاده باش - هامبورگ، آلمان

  عجب دین باحالیه این اسلام.!!!خیلی خوب بلده خودش رو از دلها جدا کنه و از چشمها بیافته.
  6
  139
  جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  ziba shar - استکهلم، سوئد

  با همه احترامی که واسه هموطنان بهایی قائلم مندم چرا این عزیزان در ایران موندن هر جای دنیا برن سریع اقامت میگیرن .. بشتر از ۵ میلیون ایرانی‌ شیعه مسلمون از ایران زدن بیرون اونوقت شما موندید که چه بشه.. این مملکت درست بشو نیست
  15
  139
  جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  به عدالت خداى اسلام بنازیم؟
  7
  110
  جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Avin02 - استکهلم، سوئد

  لعنت بر این دین و مذهب نجس که هیچ ارزشى براى جان و مال انسانها قائل نیست
  7
  138
  جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi199 - پاریس، فرانسه

  دولت تدبیر و امید روی دولتهای قبلی‌ رو سفید کرد ! خوب اگر این حد اقل امنیت در کشور نیست، پس اینهمه نیرو و دستگاه‌های امنیتی به چه دردی میخوره ؟ این ۲ برادر هم که با این عمل وحشیانه, جهنم رو برا خودشون رزرو کردند ...
  9
  108
  جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران
  عجب دین ....باور کم عمق از پایتخت شیلی برو ....را به فارسی بخون و ببین این .... چطوری سبب خشونت ظلم به زن (اگر راضی به سکس نبود بزنش )ظلم به غیر مسلمانان یا همون کفار .. و بشمار ببین چند بار از کلمه قتلوا .....یعنی کتاب مروج خشونت استفاده شده و راستی نظرت درمورد کتاب علی یعنی نحجالبلاغه که میگه زن ناقص العقله چیه ؟منتظر جوابت هستم رفیق
  2
  6
  جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  ایده کشتن غیر مسلمان و پاداش ان که همان بهشت ساختگی اسلامیون باشد از قران امده است. کتابی که پیروان ان و با حمایت اخوندهای شیعه دستور ترور و قتل دگراندیشان را میدهد. باز هم با پررویی می گویند که اسلام دین رفعت و مهربانی است.
  6
  130
  جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  mina minavand - هانور، آلمان

  هموطنان عزیز بهایی من از شماها معذرت میخوام و متاسفم. شرم بر این رژیم دیکتاتوری و قاتل پرور.روحت شاد باد هموطن گرانقدرم.
  5
  79
  جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  ایرانی‌ دبش - تهران، ایران

  کز‌ دیو دد ملولم و انسانم آرزوست
  2
  53
  جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  raha1984 - هامبورگ، آلمان

  بهشتی که شما حیونهای وحشی اسلامی بخواید توش باشید !!! دستشویی عمومی به اون بهشت میارزه
  2
  79
  جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  kiyanzx1 - استکهلم، سوئد

  وقتى خود رهبر به مریدان خودش مى گوید : دین بهائت یک دین ضاله است و توسط انگلیسها ساخته شده و باید از این دین تبرى جست ! خب در شهرستانها یک مشت اخوند بیسواد هستند که زیر مجموعه هاى دیوانه هم دارند که چنین کار جنایتکارانه را انجام بدهند !!
  4
  62
  جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران

  باشه برو منتظر بشین تا بهشت بهتون بدن. این همه فرقه تو اسلام هستش. تو همین شیعه کلی سه امامی و 6 امامی و غیره هستش اینا همشون درستند ولی این بهایی ها که تقریبا 80 درصد کاراشون کپی بقیه اسلام هستش میشن کافر؟ اسامی رهبران اینا همش عربیه و تفاوت زیادی از نظر اعتقادی ندارن فقط بیزینسشون رو با شیعه های و سنی ها جدا کردند. مشکل اینه. سنی ها تحمل دیدم شیعه ها رو ندارن چون یک عده به اسم شیعه بیزینس جدید زدن کنار دکون اونا و فک کردید سنی ها که 90 درصد جمعیت مسلمانان جهان رو تشکیل میدن نظرشون درباره کشتن شیعه ها چیه؟ عین همین فکر رو دارند و جالبه شیعه ای که خودش قربانی همین نگاه هست دوباره یک گروه کوچکتر رو قربانی میکنه. این نشون میده کلاً این دین و مبلغان و سیستمش مشکل دارن و باید رفت به سمت یکتا پرستی و تمام مذاهب رو ذهن و فکرت بشوی بریزی بیرون تا پاک بشی
  7
  47
  جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  محسن ۵۵ - گنت، بلژیک

  مارکسیست تیوری خوبی داشت ولی قابل اجرا نبود و رفت کنار،هزاران ساله به نام خدایان مختلف انسانها همدیگر را می‌بلعند اما باز دست از این بت پرستی بر نمی دارند،خدایان همه بتند و ابلهانه همه بت پرست.
  4
  42
  جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۱
  هژبر توتونچی - آمستردام، هلند

  [::ziba shar - استکهلم، سوئد::]. در کشور ایران بهاییان بواقع به حسن اخلاق ، ادب و مردم داری زبانزد اند .جامعه ای با شرف که با وجود همه محدودیت های تحصیلی در سطوح علمی بالایی هستند. ایران یه کشوره ،ملک شخصی هیچ قوم و قبیله ای نیست.و لزوما قرار نیست هر کسی که ایده ای متفاوت داشت رو مجاب به کوچ کنیم .البته مطمئنم صحبت شما از روی خیرخواهیست ولی استدلال شما راه رو برای زورگویی به دگر اندیشان توجیه میکنه .
  4
  73
  جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  کیانپور - ونکوور، کانادا

  کشتن این فرد جنایت بود. به خانواده اش تسلیت می کنم و برای مرحوم امیری آمرزش و برای بازماند گانش صبر مسئلت دارم. یک نکته کابران محترم از کشته شدن این فرد ابراز تاسف کردندکه جای تشکر دارد. ولی عده ای از این کاربران از کشته شدن یک مسلمان و یا ابراز تبعیض بر ضد او اظهار شادمانی می کنند. براستی چرا؟ ای کاش دنیایی بساریم که همه در آن شاد زندگی کنیم.
  6
  37
  جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  uk.ali - لیورپول، انگلستان
  فرقی نمی کند هموطنی که به یهودی توهین ، تمسخر و تخریب می کند با کسی که هموطن ترک و عرب را تخریب می کند هر دو از یک قماش وحشی هستند که کشور را به جنگ داخلی سوق می دهند ولی این مذهبی هست و آن قومی و نژادی اما خلاصه هر دو نژاد پرست، پست هستند .
  23
  28
  جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  لعنت بر ذات پلید - ملبورن، استرالیا

  به نظر میاد شیطان از تیز هوشیه بالاتری به نسبت خدا برخوردار است که بهتر توانست ذات پلید انسان را بشناسد وبه او سجده نکند . درحالیکه خدای ساده دل این حیوان دوپای بد ذات را اشرف مخلوقات نامید . !هه هه
  4
  31
  جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  [::uk.ali - لیورپول، انگلستان::]. دوست عزیز اگر نژاد پرستی خوب نیست جرا این همه بیماری ضد ایرانی داری?!
  5
  34
  جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  raha1984 - هامبورگ، آلمان
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. دوست عزیز گل گفتی یکی نیست بهش بگه تو که لالایی بلدی چرا خودت خوابت نمیبره . موفق و پیروز باشی با این جواب دندان شکنتون
  2
  13
  شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.