ناوهای روسیه در پی درخواست توضیح اسپانیا از سوختگیری انصراف دادند

تنها ناو هواپیمابر روسیه راهی آب های سوریه است در پی درخواست توضیح اسپانیا از روسیه دایر بر اینکه آیا ناوهای جنگی این کشور قصد شرکت در عملیات نظامی در شهر حلب سوریه را دارند، روسیه از سوختگیری ناوهایش در بنادر اسپانیا انصراف داده است.
 
وزارت خارجه اسپانیا چهارشنبه گفت که برنامه توقف سه ناو روسیه در بندر سیوتا برای سوختگیری لغو شده است.
 
اسپانیا از سوی متحدان خود در ناتو تحت فشار بود اجازه سوختگیری به ناوهای جنگی روسیه که به طرف سوریه در حرکت هستند را ندهد.
 
وزارت دفاع روسیه گفت درخواستی برای سوختگیری ناوهواپیمابر کوزنتسوف نداده بود.
 
وزارت دفاع در بیانیه ای افزود که ناوهای روسیه منابع لازم برای انجام ماموریت خود را دارند.
 
در این بیانیه آمده است که وزارت دفاع روسیه در توافق با اسپانیا امکان پهلوگیری بعضی از ناوهایش یا یک کشتی یدکی در بندر سیوتا را مد نظر قرار داده بود.
 
ناوگروه رزمی روسیه یک هفته پیش از روسیه راهی مدیترانه شد.
'نگرانیم'
وزارت خارجه اسپانیا پیشتر در روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای به بی بی سی گفت: "با توجه به اطلاعاتی دایر بر اینکه این ناوها احتمالا در حمایت از عملیات نظامی در شهر حلب سوریه شرکت خواهند داشت، وزارت خارجه خواستار توضیح از سفارت روسیه در مادرید شد."
انتظار می رف ناوها روز چهارشنبه از جبل طارق عبور کنند اما براساس این بیانیه در پی درخواست توضیح از روسیه، سفارت روسیه در مادرید گفت از درخواست سوختگیری انصراف داده است.
 
سفارت روسیه این انصراف را تایید کرده است.
 
اسپانیا گفت در ماه سپتامبر مجوز سوختگیری سه ناو روسی در فاصله ۲۳ اکتبر تا دوم نوامبر در بندر سیوتا را داده بود و گفت چنین توقف هایی در اسپانیا برای کشتی های روسیه عادی است.
 
ناتو پیشتر نسبت به شرکت این کشتی ها در بمباران غیرنظامیان در حلب ابراز نگرانی کرده بود اما گفت که تصمیم نهایی به عهده اسپانیاست.
 
ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو اخطار داده بود که ممکن است از این ناوها برای هدف گرفتن غیرنظامیان در سوریه استفاده شود.
 
او روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: "ما نگرانیم و من نگرانی درباره استفاده بالقوه از این ناوگروه رزمی برای تقویت توانایی روسیه و استفاده از آن به عنوان سکویی برای حملات هوایی در سوریه را خیلی روشن بیان کرده ام."
 
این ناوگروه تحت هدایت تنها ناو هواپیمابر روسیه، کوزنتسف، با یک رزم ناو با موتور هسته ای، دو ناو ضدزیردریایی و چهار کشتی پشتیبانی احتمالا با اسکورت زیردریایی ها در حرکت است.
 
این ناوگروه حامل ده ها بمب افکن و هلی کوپتر است و انتظار می رود به ده ناو دیگر روسیه در آب های سوریه بپیوندد.
 
به گفته فعالان از زمان شروع عملیات ماه پیش سوریه و روسیه علیه شورشیان در حلب ۲۷۰۰ نفر کشته یا زخمی شده اند.
 
رهبران کشورهای غربی گفته اند که حملات این دو کشور در حلب می تواند جنایت جنگی باشد؛ اتهامی که روسیه رد می کند.
 
حدود ۲۵۰ هزار غیرنظامی که در حلب زندگی می کنند دستخوش نبردها هستند. مسکو هفته پیش یک وقفه "انساندوستانه" در حملات را اعلام کرد تا امکان خروج غیرنظامیان و شورشیان فراهم شود. همزمان از سوریه گزارش می شود که بیش از ۲۰ نفر که بیشترشان کودکان بودند در حملات هوایی به یک روستای تحت کنترل شورشیان در شمال غربی سوریه کشته شده اند.
 
فعالان گفتند که یک مجتمع آموزشی و چند نقطه دیگر در روستای هعس در استان ادلب بمباران شد.
 
هنوز معلوم نیست که حمله کار جنگنده های سوریه بوده است یا روسیه.
 
رسانه های دولتی به نقل یک منبع نظامی گزارش دادند که چندین "تروریست" در این حملات کشته شدند.
+25
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۹۳
  mountainman - استکهلم، سوئد
  جنگنده های ائتلاف کشورهای عربی و ترکیه هم چندین جا رو زدن که کلی غیر نظامی کشته شد. ولی دیچه وله در خبری که در این باره کار کرده طوری نوشته که ادم فکر میکنه اون غیر نظامی ها حقشون بوده کشته بشن و نیروهای ائتلاف عربی که اگه قدرت داشتن همه رو به زور شمشیر مسلمان میکردن گناهی ندارن
  4
  23
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵ - ۰۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  iran2015 - وین، اتریش
  کشورهایی اروپایی الان کثافت آمریکایی ها را غرغر میکنند و مثل سگ آنها هستند.نه اینکه روسیه خوب است ولی این ارازل که ادعا تمدن و انسانیت دارند عین روسیه هستند.وقتی خودشان روی مرده ها در افغانستان ادرار میکنند خواست ولی کشتن همانان در سوریه جنایت و ممنوع است. واقعا آدم باید گاو باشد که ادعاها این آرازل را باور کند
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵ - ۲۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.