احضار احمد حکیمی‌پور در ارتباط با افشای واگذاری املاک شهرداری‬

 احمد حکیمی‌پور احمد حکیمی پور، عضو شورای شهر تهران،خبر داد که به اتهام دادن نامه سازمان بازرسی کل کشور درباره واگذاری املاک شهرداری تهران به یاشار سلطانی، مدیر مسول وب‌سایت معماری نیوز، به دادسرا احضار شده است.
 
به گزارش خبرگزاری ایلنا، احمد حکیمی پوراعلام کرد که به عنوان «مطلع» به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده و صبح روز سه‌شنبه، ۴ آبان، به این دادسرا مراجعه کرده است.
 
آقای حکیمی‌پور در واکنش به اتهام دادستان تهران مبنی بر اینکه نامه سازمان بازرسی کل کشور درباره واگذاری املاک شهرداری تهران را در اختیار یاشار سلطانی قرار داده، گفت که این نامه را «به‌صورت امانت» در اختیار آقای سلطانی قرار داده تا «صرفا صحت و سقم» آن را بررسی کند.
 
وی اضافه کرد: «اینجانب مطالبی را که بدستم رسیده بود از طریق مبادی زیربط پیگیری کردم و یک نسخه هم در اختیار آقای یاشار سلطانی قرار دادم».
 
سخنان آقای حکیمی پور درحالی بیان شده است که یاشار سلطانی قبل از بازداشت در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که نامه سازمان بازرسی کل کشور برای انتشار در اختیار وب‌سایت معماری نیوز قرار گرفته و او پس از اطلاع از حقیقت داشتن این گزارش آن را منتشر کرده است.
 
ساعاتی پیش از این سخنان آقای حکیمی‌پور، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، گفته بود که یاشار سلطانی اعلام کرده، تصویر گزارش سازمان بازرسی کل کشور توسط آقای حکیمی‌پور در اختیار او قرار داده شده است.
 
وی اضافه کرد: «حسب اظهارات و مکتوبات بازرس و هم‌چنین سربازرس سازمان بازرسی کل کشور در دادسرای تهران مبنی بر این که به یاشار سلطانی و برخی اعضای شورای شهر به صراحت و مکرر اعلام کرده و هشدار داده بودند که گزارش سازمان بازرسی محرمانه و انتشار آن ممنوع است، و لذا سوء نیت خاص متهم محرز می‌باشد».
 
دادستان عمومی و انقلاب تهران همچنین از اظهارات تعدادی از وکلا مبنی بر اینکه نامه سازمان مهر محرمانه نداشته و انتشار آن بلامانع است، انتقاد کرد.
 
وی اضافه کرد: «انتشار تحقیقات مقدماتی مراجع قضایی و محاکمات غیرعلنی محاکم وفق قانون مطبوعات با ادعای شفاف‌سازی اطلاعات از سوی رسانه‌ها پذیرفته نیست و به عنوان جرم عمومی قابل تعقیب است».
 
بر اساس تصویر منتشر شده از نامه سازمان بازرسی کل کشور در وب‌سایت معماری‌نیوز و برخی رسانه‌های دیگر، شهرداری تهران ۲۰۰ ملک متعلق به این شهرداری را «به قیمت غیرواقعی» و «بسیار پایین» همراه با «۵۰ درصد» تخفیف و در قسط‌های «۶۰ ماهه» به برخی مدیران این نهاد و افراد دیگر وابسته یا نزدیک به شهردار تهران فروخته است.
 
با این حال این سازمان روز ۱۳ شهریور در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که نامه منتشر شده «گزارش نهایی سازمان محسوب نمی‌شود».
 
با این حال یاشار سلطانی، مدیرمسئول معماری‌نیوز، روز ۲۷ شهریور پس از مراجعه به دادسرا بازداشت شد و همچنان در بازداشت به سر می‌برد.
 
«برخورد دوگانه» قوه قضاییه ایران و اصولگرایان با موضوع فیش‌های حقوقی و موضوع واگذاری املاک شهرداری تهران مورد انتقاد برخی از چهره‌های سیاسی قرار گرفته است.
 
از جمله احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران، روز ۱۲ شهریور گفته بود، سایت‌هایی که «به بهانه فیش‌های حقوقی اتهامات سنگینی را متوجه دولت کردند» فیلتر نشدند و فیلتر شدن وب‌سایت معماری‌نیوز در نظر افکار عمومی «برخورد دوگانه با یک مشکل تعبیر خواهد شد».
 
صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، اما با رد «برخورد دوگانه» این نهاد در موضوعات «حقوق‌های نجومی و پرونده شهرداری تهران»، گفته است که «ضدانقلاب خارجی با سوار شدن بر این موج مدام می‌خواهد القا کند که همه در جمهوری اسلامی فاسد و دزد هستند».
 
پس از انتشار گزارش‌ها درباره واگذاری املاک شهرداری تهران، رحمت‌الله حافظی، عضو شورای شهر تهران، به تازگی خبر داده بود که ۴۹ هزار و ۶۰۸ متر مربع زمین در منطقه ۲۲ تهران به قیمت هر متر مربع ۱۴۹ هزار تومان به یک مؤسسه خیریه واگذار شده که زهرا سادات مشیر، همسر محمدباقر قالیباف شهردار تهران، یکی از اعضای هیات امنای آن است.
 
گزارش شماره یکشنبه دوم مهر روزنامه شرق نیز حاکی از کمک «کمک چند ده میلیارد تومانی» شهرداری به این مؤسسه در چند سال اخیر است.
 
در آگهی‌های فروش زمین در منطقه ۲۲ تهران، هر متر مربع که امکان ساخت واحد مسکونی در آن باشد، بیش از سه میلیون تومان به فروش می‌شود.
 
با این حال شهرداری تهران اعلام کرده که این زمین «به نرخ کار‌شناسی روز» واگذار شده و اموال این مؤسسه متعلق به هیچ شخص حقیقی و حقوقی نیست و «کاملاً وقف عام است».
+20
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirHassna - سیدنی، استرالیا
  در مملکت امام زمان جای متهم همیشه در بهشته. حالا بازم ملت برن به این رژیم دل ببندند و امید به بهبود داشته باشن.
  0
  8
  ‌چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Unkn0wn - اصفهان، ایران
  سازمان بازرسی کل کشور یک سازمان فرمالیته هست فقط . یک سال پیش از طریق سازمان بازرسی کل کشور از دو اداره دولتی شکایت کردم هنوز هم کسی شکایتم رو بررسی نکرده!. اخرین بار هم که یک شکایتی داشتم که بعد از دو ماه جوابش اومد که دیدم اینا شکایت رو به اشتباه به یک اداره دیگه فرستادن توی نامه هم اون اداره نوشته این قضیه اصلا به ما مربوط نیست .
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵ - ۰۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.