اعتراض به حکم سنگین قاتل ستایش

پس از ابلاغ حکم سنگین قاتل ستایش، دختر 6 ساله افغان که به دست پسر نوجوان به ‌طرز هولناکی کشته شده بود، وکیل‌مدافع امیرحسین 17 ساله دیروز در دادگاه کیفری یک استان تهران حاضر شد تا به رای صادره اعتراض کند.

 حکم پرونده جنجالی قاتل ستایش در حالی صادر شد که در فضای مجازی با واکنش‌های فراوانی همراه بود و اظهارنظرهای بسیاری از حقوقدانان را در پی داشت.

امیرحسین با حکم قضات شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران به قصاص به‌جرم قتل، اعدام به جرم تجاوز به عنف و پرداخت دیه به جرم جنایت بر میت و ارش بکارت محکوم شد. چند روز از ابلاغ این حکم نگذشته بود که مجتبی فرحبخش، وکیل مدافع متهم دیروز در دادگاه حاضر شد و به این حکم اعتراض کرد.
مجتبی فرحبخش، دیروز در گفت‌و‌گو با «فرهیختگان» درباره اعتراضش به حکم صادره گفت: «اعتراض به دو بخش این حکم مطرح شده است. البته اعتراض من به این معنی نیست که موکلم در بخش نخست مرتکب قتل نشده است؛ بلکه اعتراض به میزان مجازات او است.  در این راستا با توجه به ماده 91 قانون مجازات اسلامی جدید که امتیازه ویژه‌ای برای محکومان زیر 18 سال در نظر گرفته است و همچنین با توجه به عضویت ایران در کنوانسیون حقوق کودک به صدور حکم اعدام برای امیرحسین 17 ساله اعتراض دارم.
در بحث عمل منافی عفت نیز اسلام و قانون مجازات اسلامی به تبعیت از شرع اسلام بسیار سختگیرانه عمل می‌کند و شرایط سختی را برای اثبات آن در نظر گرفته است. یکی از این شرایط چهار بار اقرار متهم نزد قاضی صادر‌کننده حکم است، این در حالی است که موکلم در دادگاه به عمل منافی عفت اقرار نکرده و اعترافات پیشین خود را انکار کرد. یکی دیگر از شرایط اثبات این جرم یقین قضات، حاصل از مستندات پرونده است که بی‌شک رسیدن به این یقین سهل‌الوصول نیست. از این رو به نظر می‌رسد با توجه به سختگیری اسلام و قانون مجازات اسلامی به تبع از شریعت، ادله مشهودی در این ماجرا وجود ندارد و به همین خاطر به صدور حکم اعدام به جرم تجاوز نیز اعتراض دارم.»

او ادامه داد: «در این پرونده موکلم به دیه جبران خسارت مدنی نیز محکوم شده است که محکومیت موکلم به معنی اثبات جرم عمل منافی عفت نیست.»

فرحبخش درباره اوضاع و احوال امیرحسین بعد از مطلع شدن از حکم صادره گفت: «امیرحسین بچه سال است و حالا در کانون اصلاح و تربیت نگهداری می‌شود. درست است که در این پرونده جنایتی تکان‌دهنده رخ داده، ولی تنها امید ما به رضایت خانواده ستایش است و رشته اصلی این پرونده در دست آنهاست. امیرحسین در سن بلوغ قرار دارد و از دست دادن امید زندگی‌اش می‌تواند مسائل زیادی را برایش ایجاد کند. به همین خاطر من با او صحبت کرده و او را به شکسته شدن حکم در دیوان عالی کشور یا جلب رضایت اولیای‌دم امیدوار کرده‌ام.»
+18
رأی دهید
-102

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  bahram$hiroshima - هیروشیما، ژاپن

  این لجن رو بندازینش توی چرخ گوشت بره پی‌ کارش ،.
  19
  145
  ‌چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  MehranIrani - وین، اتریش

  اگر همین بلا سر دختر آقای مجتبی فرحبخش می آمد آیا باز هم همینگونه مصرانه از این قاتل دفاع میکرد تا او را از مرگ برهاند؟
  14
  125
  ‌چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  londonlondon - لندن، انگلستان

  تلاش کن تا آزادش کنی‌ امیدوارم تقاص خونش تورو هم بگیره وکیل بی‌شرف
  11
  72
  ‌چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  آقا قضیه روشنه و علائم و قرائن و اعترافات قبلی همه دال بر مجرم بودن این شازده امیر حسین میده. مگه رهبر نگفت مسائل رو اینقدر کشش ندین؟ :o
  8
  57
  ‌چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  paydar22 - لاهه، هلند
  واقعن بعضی از وکلا حق را پایمال میکنند اگر این موکلت تجاوز نکرده پس چرا این بچه طفل معصوم را به قتل رسانده و بعد توسط اسید سوزانده
  3
  11
  ‌چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  عشق من ایران - چستر، انگلستان
  اگه این جانور ازاد بشه مطمئنم که همین کار رو دوباره تکرار خواهد کرد چون ترسش از بین رفته و چم و خم کار دستش اومده. البته با عرض معذرت از جناب جانور.. ینی حیف اسم جانور که به اینجور ادما بگم.
  3
  11
  ‌چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  mohammad ma - تهران، ایران
  شما ها حالتون بده؟ یا ساعتتون رو هنوز تنظیم نکردین؟. نکنه مارو دست انداختین ؟. این پسره اول مهر اعدام شده .
  2
  1
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  MehranIrani - وین، اتریش
  [::mohammad ma - تهران، ایران::]. اون که اعدام شد قاتل "ستایش نی‌ریز" بود و اسمش "سعید ط" این قاتل ستایش قریشی است
  0
  0
  شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  mohammad ma - تهران، ایران
  MehranIrani - وین، اتریش. بله درسته من اشتباه گرفتم نتونستم کامنت رو هم پاک کنم حق با شماست.
  0
  0
  جمعه ۵ آذر ۱۳۹۵ - ۲۳:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.