وزیر دفاع آمریکا خواستار حمله به مواضع داعش در رقه، همزمان با عملیات موصل شد

وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد که همزمان با حمله به مواضع گروه حکومت اسلامی در موصل عراق، عملیات برای قطع ارتباط این گروه در پایتخت خودخوانده‌اش در رقه سوریه باید آغاز شود.
 
برپایه گزارش خبرگزاری فرانسه، اشتون کارتر روز یکشنبه دوم آبان، در جریان دیدار از اقلیم خودگردان کردستان برای بررسی حمله پیش رو برای بازپس‌گیری موصل تأکید کرد که «خواست ما این است که عملیات منزوی‌سازی، هر چه سریع‌تر در اطراف رقه آغاز شود».
 
او تصریح کرد که آمریکا با متحدان خود در سوریه برای این موضوع در حال همکاری هستیم و هر دو عملیات باید به شکلی همزمان در جریان باشد.
 
نیروهای عراقی از هفته گذشته عملیاتی گسترده را برای بازپس‌گیری موصل، دومین شهر بزرگ عراق و بزرگترین شهر تحت تصرف داعش در این کشور آغاز کرده‌اند.
 
در راه مقابله با داعش، آمریکا ائتلافی بین‌المللی را متشکل از ۶۰ کشور رهبری می‌کند، و این ائتلاف علاوه آموزش نیروهای عراقی و خدمات مستشاری، هزاران حمله هوایی علیه مواضع گروه حکومت اسلامی ترتیب داده است.
 
در صورت بازپس‌گیری موصل، رقه تنها شهر عمده‌ای خواهد بود که نیروهای داعش کنترل آن را در دست دارند.
 
وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه همچنین گفت که ایده عملیات همزمان علیه مواضع داعش در رقه و موصل برای مدت قابل توجهی مد نظر بوده است.
 
او در عین حال گفت که اصلی‌ترین اولویت در مبارزه با داعش انهدام قابلیت‌های این گروه برای علملیات‌های خارجی است، و تصریح کرد که «در این زمینه ما بهتر و بهتر و بهتر شده‌ایم».
 
آقای کارتر اهمیت بازپس‌گیری موصل در روند مقابله با داعش را با تصرف تمام مناطقی که تاکنون از این گروه بازپس گرفته شده، هم‌اندازه ارزیابی کرد.
 
خبرگزاری فرانسه در گزارش خود یادآوری کرده که برای بازپس‌گیری موصل، ائتلاف بین‌المللی در عراق با نیروهای دولتی و نیز پیش‌مرگه‌ها کرد، همکاری می‌کند اما وضعیت این ائتلاف در عملیات احتمالی‌اش در رقه پیچیده‌تر خواهد بود.
 
در سوریه آمریکا از برخی مخالفان دولت، از جمله نیروهای دموکراتیک سوریه که توسط کردها رهبری می‌شوند، در نبرد با داعش حمایت می‌کند، اما نیروهای دولتی سوریه هم که از سوی روسیه و ایران پشتیبانی می‌شوند، سرگرم نبرد با داعش هستند.
 
+29
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.