نیروهای عراقی «به پنج کیلومتری موصل رسیدند»

شلیک یکی از توپخانه‌های آمریکایی به سوی موصل در پشتیبانی از نیروهای عراقی کریم سِنجاری، وزیر داخلی اقلیم خودمختار کردستان عراق خبر می‌دهد که نیروهای عراقی تا پنج کیلومتری شمال موصل پیشروی کرده‌اند.
 
آقای سنجاری، یکشنبه دوم آبان به خبرگزاری رویترز گفت که بین چهار تا هشت هزار شبه نظامی گروه حکومت اسلامی (داعش) در موصل حضور دارند و بازپس‌گیری مرکز این شهر از آنها با «جنگ تن به تن» ممکن خواهد بود.
 
خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که روستای «تل کیف» در پنج کیلومتری شمال موصل آخرین منطقه مسکونی پیش از ورود نیروهای دولتی به موصل است که از شبه ‌نظامیان داعش پاکسازی شده است.
 
وزیر داخلی اقلیم کردستان عراق گفت که با بازپس‌گیری موصل «خلافت اسلامی فرو می‌پاشد» و اعضای این گروه ناچار می‌شوند به رقه فرار کنند و در این شهر سوریه، تحت محاصره قرار خواهند گرفت.
 
موصل که دومین شهر بزرگ عراق با یک و نیم میلیون نفر جمعیت است، در تابستان ۱۳۹۳ به شکلی غافلگیرکننده به تصرف گروه حکومت اسلامی درآمد.
 
ابوبکر بغدادی، رهبر داعش، اندکی بعد در مسجدی در همین شهر، تشکیل «خلافت اسلامی» را اعلام کرد.
 
به گفته آقای سنجاری، ابوبکر بغدادی تا سه روز پیش همچنان در موصل حضور داشت و به نیروهای این گروه، برای نبرد دلگرمی می‌داد.
 
وزیر داخلی اقلیم کردستان عراق در عین حال هشدار داده که بازپس‌گیری کامل موصل، به طول می‌انجامد.
 
پیش از این، حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، وعده داده بود که موصل «زودتر از انتظار آزاد خواهد شد».
 
این در حالی است که شبه نظامیان حکومت اسلامی مقاومت شدیدی از خود نشان داده‌اند.
 
این گروه روز شنبه یک کارخانه گوگرد را در اطراف موصل منفجر کرد.
 
مسئولان محلی گفته‌اند که در حدود هزار نفر بر اثر استنشاق گازهای سمی ناشی از این انفجار به بیمارستان‌ها مراجعه کرده و حداقل ۲۵۰ نفر از آنها بستری شده‌اند.
 
میزان گازهای سمی در حدی بود که نیروهای آمریکایی حاضر در فرودگاه پشتیبانی عملیات آزادی موصل نیز ناچار به استفاده از ماسک‌های ویژه شدند.
 
عملیات آزادی موصل از هفته گذشته آغاز شده و در آن علاوه بر نیروهای دولتی عراق، پیشمرگ‌های کرد و شبه نظامیان شیعه، سنی و حتی مسیحی حضور دارند.
 
صدها نیروی عملیات ویژه آمریکا هم در عملیات آزادی موصل مشارکت دارند و ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا نیز با عملیات هوایی و موشکی، از نیروهای عراقی حمایت می‌کنند.
 
اکثریت ساکنان موصل را مسلمانان سنی تشکیل می‌دهند و قرار شده تا شبه‌نظامیان شیعه وارد این شهر نشوند.
+77
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک

  الان زود هست که خبر فرماندهی این عملیات موفق آمیز رو اعلام کنیم. فقط اشاره‌ای کوچک بکنم به بازدیدهای سردار قاسم سلیمانی از خطوط مقدم جبهه در این چند ماهه گذشته.
  71
  22
  یکشنبه ۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  dannni - سوئد، سوئد
  خوب شد دماغ ترکیه و عربستان به خاک مالیده شد مخواستند تو این پیروزی الکی‌ الکی‌ شریک بشند. تا ایران هست برو بچه‌های سپه قدس در عراق یورک‌ها و عربستنی‌ها خ،،،، نمیکنند نزیک عراق بشند دم ایران گرم
  20
  18
  یکشنبه ۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Herzl - امستردام، هلند
  ببینم این قاسم سلیمانی پنج ساله تو سوریه و یمن.....چه غلطی کرد که حالا میخواهد تو عراق بکنه هیچی بعد عراقیها نه به فرماندهی قاسم سلیمانی احتیاج دارند ونه به نیروی زمینی عراق به اندازه کافی فرمانده و نیرو داره در هر خانه عراقی محاله اسلحه نباشه هیچی نداشته باشه یک هفت تیر یا کلت کمری داره که از بزرگ خانواده تا کوچکترین فرد خانواده زن و مرد با فنون تیر اندازی و دفاع از خود به خوبی اشنا هست قاسم سلیمانی بخیر و عراق به سلامت در امور داخلی کشورهای منطقه دخالت نکنید به شما ربطی نداره.
  11
  20
  یکشنبه ۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.