ارتش آمریکا: رهبران داعش درحال فرار از موصل هستند

نیروهای دولتی عراق از جنوب به سوی شهر پیشروی می کنند ارتش آمریکا می گوید نشانه هایی هست از اینکه رهبران گروه دولت اسلامی (داعش) با پیشروی نیروهای عراقی به سوی موصل درحالی گریز از این شهر هستند.
 
ژنرال گری ولسکی گفت: "شکی نداشته باشید که دست برتر با نیروهای امنیتی عراق است."
 
ارتش عراق از جنوب مشغول پیشروی به سوی موصل بوده است و نیروهای پیشمرگه کرد از شرق به شهر نزدیک می شوند.
 
تصور می شود حداکثر پنج هزار جنگجوی داعش همچنان در شهر باشند.
 
ژنرال ولسکی در ارزیابی عملیات موصل گفت: "ما شاهد تحرکاتی به سوی خارج موصل بوده ایم؛ نشانه هایی داریم که رهبران این گروه آنجا را ترک کرده اند."
 
او در مورد هویت این رهبران یا مقصد احتمالی آنها چیزی نگفت.
 
معلوم نیست ابوبکر بغدادی رهبر داعش کجاست. بعضی گزارش ها حاکیست که او در موصل است اما سایر گزارش ها حاکیست که او از این شهر فرار کرده است.
 
الن جانستون تحلیلگر بی بی سی می گوید شکی نیست که بعضی از اعضای دوآتشه داعش در شهر خواهند ماند و احتمالا به شدت مقاومت خواهند کرد.
گزارش می شود مقاومت جنگجویان داعش شدید است
علیرغم دستاورد نظامی چند روز اخیر انتظار می رود پیشروی کند باشد ژنرال ولسکی که فرمانده بخش زمینی عملیات ائتلاف تحت هدایت آمریکا برای مقابله با داعش است، گفت که جنگجویان خارجی احتمالا بدنه اصلی نیرویی که مقاومت خواهد کرد را تشکیل می دهند.
 
او گفت: "ما انتظار داریم شمار زیادی از جنگجویان خارجی بمانند، چون قادر نخواهند بود به راحتی بعضی از اعضای محلی داعش یا رهبران محلی این گروه از میدان جنگ عبور کنند و بگریزند، بنابراین انتظار داریم بمانند و بجنگند."
 
سازمان امدادی "کودکان را نجات دهید" پیشتر گفت که بیش از ۵۰۰۰ نفر از کسانی که از جنگ موصل گریخته‌اند در ده روز گذشته از مرز سوریه عبور کرده‌اند و وارد آن کشور شده‌اند.
 
این شهروندان عراقی هم اکنون در اردوگاه "الهول" در شمال شرقی سوریه اسکان داده شده‌اند که ظرفیت اسکان ۷۵۰۰ نفر دارد اما اکنون ۹۰۰۰ نفر را در خود جای داده است.
 
گفته می شود که این اردوگاه از امکانات بهداشتی کافی محروم است و بسیار کثیف است.
 
سازمان ملل پیشتر درباره ابعاد انسانی این حملات و احتمال بروز "فاجعه انسانی" هشدار داده بود.
 
گروههای امدادی و نهادهای وابسته به سازمان ملل هم اکنون در حال برپا کردن اردوگاههای موقتی برای اسکان "آوارگان" در شرق، شمال و جنوب موصل هستند و سازمان ملل انتظار دارد که در روزها و هفته‌های آینده دستکم ۲۰۰ هزار نفر به این سرپناههای موقتی سرازیر شوند.
 
بعضی از شهروندان موصل در تماس تلفنی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که داعش مانع خروج مردم از شهر می‌شود و بعضی از آنها را به اماکنی که هدف احتمالی "ائتلاف ضد داعش" خواهد بود هدایت کرده است.
 
ارتش عراق پیش از حمله به موصل در بیانه‌ای ازساکنان این شهر خواسته بود که "از پایگاههای شناخته‌شده شبه‌نظامیان داعش دوری کنند".
تصاویر ماهواره ای از لاستیک های درحال سوختن در جاده موصل
+44
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.