برای اولین بار در دنیا: پیوند دست کودک ۱۳ ماهه در شیراز

هواپیمای ۳۸۲۶ از مقصد اهواز به سمت شیراز، یک مسافر ویژه داشت.
 
یک مسافر کوچک ۱۳ ماهه که دستش بر اثر سانحه دلخراش تصادف به طور کامل قطع شده بود و خلبان پرواز پس از اطلاع از این حادثه و هماهنگی تلفنی با جراح زبردستی در شیراز، این کودک را سوار هواپیمایی که هدایتش را بر عهده داشت، کرد و گازش را گرفت، به سمت شیراز آمد و مسیر یک ساعت و ۵ دقیقه ای را در ۴۵ دقیقه طی کرد تا بسیار فوری بیمار را به بیمارستان انتقال دهد به این امید که دست کوچکش پیوند داده شود.
 
جراح شیرازی و فلوشیپ جراحی دست در این خصوص گفت: این کودک ۱۳ ماهه با اعضای خانواده در خودرویی در حال حرکت بوده که بر اثر تصادف و پرت شدن به بیرون در یکی از شهرهای خوزستان دچار قطع کامل دست از ناحیه بازو شد و به آبادان و پس از آن نیز به اهواز منتقل گردید.
 
دکتر امید لیاقت افزود: تصادف ساعت ۱۰ صبح اتفاق افتاده بود و ۴ بعدازظهر یکی از خلبان های هواپیمایی آسمان طی تماس با من از انتقال این کودک ۱۳ ماهه در مدت زمان بسیار کوتاه خبر داد و من نیز به او اطمینان دادم که به محض رسیدن به بیمارستان، عمل جراحی را شروع کنم.
 
وی یادآور شد: بیمار ساعت ۱۸ به شیراز رسید و نیم ساعت بعد، عمل پیوند را در بیمارستان اردیبهشت آغاز کردیم. اگرچه بهترین زمان طلایی ما ۶ ساعت پس از حادثه بود اما جراحی را انجام دادیم.
 
دکتر لیاقت گفت: پیش از این، کم سن ترین کودکی که در دنیا پس از قطع بازو، عمل پیوند دست برایش انجام شده بود ۲۰ ماهه بود اما این کودک خوزستانی ۱۳ ماهه است و به عبارتی برای نخستین بار در دنیا، دست از بازو قطع شده کودکی ۱۳ ماهه در شیراز پیوند زده شد.
 
این فلوشیپ جراحی دست ادامه داد: با توجه به سن کم کودک و به دلیل خون ریزی بالا، انجام این عمل بسیار پیچیده بود که با این وجود پیوند با موفقیت انجام شد.
 
دکتر لیاقت عنوان کرد: این کودک ۱۳ ماهه در حال حاضر در بخش مراقبت های ویژه بستری است و حال عمومی او مطلوب بوده و خوشبختانه پیوند با مشکل مواجه نشده است.
 
وی گفت: عضلات، شریان، وریدها و عصب ها برای این بیمار ترمیم و استخوان ثابت شده است.
 
به گزارش خبر جنوب، این فلوشیپ جراحی دست از مردم خواست در صورت بروز حادثه و قطع عضو، عضو را داخل پارچه تمیز و پس از آن درون کیسه نایلونی گذاشته و به صورت غیرمستقیم روی یخ قرار دهند چرا که دمای ۲ تا ۴ درجه، زمان طلایی پیوند را به دوبرابر افزایش می دهد.
 
دکتر لیاقت گفت: طی شش ماه اخیر حدود ۱۶ پیوند انگشت، همچنین طی ۵ سال گذشته ۱۸ عمل پیوند بالاتر از مچ و ۲۰۰ پیوند انگشت با همکاری تیم جراحی انجام داده ام.
+194
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  ghomar baz - کوپنهاگ، دانمارک

  خدا یا بی‌ نهایت شکر.
  4
  64
  ‌پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۵ - ۰۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  kolah-ghermezi - ونکوور، کانادا

  دکتر لیاقت ، امیدوارم همیشه در زندگى خودت خانوادت صحیح و سالم و شاد و کامروا و موفق باشین !! دمت گرم !! جگرم کباب شد براى اون کوچولو !! در ضمن امیدوارم که خلبان این پرواز همیشه خودش و خانوادش در سلامت کامل باشن و براشون بهترینها رو ارزو میکنم !! سلامت باشین !!
  1
  76
  ‌پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۵ - ۰۱:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  ابرفض وامام حسین کجا بوده این دکتره خدانشناس با دخالت در امر معجزات اللهی در کار امامان دخالت کرده باید بیکار بشه
  6
  7
  جمعه ۳۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  iran2015 - وین، اتریش
  یک جا شاید در همین سایت دیدم یک روحانی عظیم الشان سید و فرزند معصومین برای خیر و برکت تو غذاهایی مردم تف میکرد. خوب است تف این حاج آقا را در بیمارستانها استفاده کنند برای چنین مواردی که دست ها را بچسبانند و اینهمه هزینه هواپیما و ....برای یک دست نشود
  2
  3
  ‌چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  شاه و شیخ - قم، ایران
  عبادت یک چنین انسان بی‌ ریش و پشم و بی‌ جای مهر داغ شده در پیشانی به همراه خلبان و دستیاران و عوامل تیم‌ پزشکی‌ به عنوان خدمت به خلق یک طرف، و از طرفی عبادت سیعد طوسی و عوامل تیم‌ همراه کننده اش مانند تفکر اسلامی و آفت الله مکار شیرازی و قرأعتی و دیگر مقاماتی که عمل قبیح وی را در حد شایعه توصیف کردند هم یک نوع خدمت به دین و امت دین!!
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.