آیا کلسترول بالا می تواند موجب لخته خون شود؟

آزمایش کلسترول یکی از عوامل کلیدی در ارزیابی سلامت قلب محسوب می شود. کلسترول بالا با بیماری های قلبی عروقی مانند حمله قلبی و سکته مغزی مرتبط است. اما بیشتر مردم کمتر به این نکته توجه می کنند که ترومبوز، اصطلاح پزشکی برای تشکیل لخته های خون، دلیل اساسی حمله قلبی و سکته مغزی است.
 
به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "اوری‌دی هلث"، کاهش جریان خون به قلب می تواند به شکل گیری آنژین قلبی منجر شود که اغلب به صورت درد سینه هنگام انجام یک فعالیت خود را نشان می دهد. کاهش جریان خون به پاها می تواند به شکل گیری درد در این اندام ها هنگام انجام ورزش منجر شود که در اصطلاح پزشکی به آن «لنگی متناوب» گفته می شود.
کلسترول بالا چگونه می تواند بر لخته شدن خون تاثیرگذار باشد؟
پوشش پلاک های آترواسکلروتیک می تواند دچار پارگی شود که در نتیجه آن ماده چرب داخل پلاک وارد خون می شود. این ماده چرب شکل گیری لخته خون در بالای پلاک را موجب می شود و لخته به سرعت رشد کرده و به اندازه ای می رسد که شریان را مسدود ساخته و از جریان خون عادی جلوگیری می کند.
 
انسداد عروق قلب به حمله قلبی منجر می شود، در شرایطی که انسداد عروق مغز سکته مغزی را موجب می شود. در کنار هم، حمله قلبی و سکته مغزی علل اصلی مرگ و میر و ناتوانی در سراسر جهان هستند. بنابر گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیماری قلبی عروقی مسئول تقریبا 30 درصد از آمار مرگ و میر جهانی است. بنابر پیش بینی این سازمان، سالانه بیش از 23 میلیون نفر در سراسر جهان تا سال 2030 جان خود را به واسطه بیماری قلبی عروقی از دست خواهند داد.
چگونه می توانید خطر لخته شدن خون را کاهش دهید؟ 
کلسترول تنها یکی از عوامل خطرساز اصلی مرتبط با آترواسکلروز (تصلب شرایین) محسوب می شود و از دیگر عوامل قابل کنترل می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
    فشار خون بالا
    سیگار کشیدن
    بیماری دیابت
    چاقی
 
با پزشک خود درباره تنظیم برنامه ای که به بهترین روش این عوامل را مدیریت کرده و خطر ابتلا به آترواسکلروز و تشکیل لخته خون را کاهش می دهد، مشورت کنید.
 
اگر به کلسترول بالا مبتلا هستید، پزشک شما می تواند توصیه های لازم درباره رژیم غذایی و دیگر تغییرات سبک زندگی که به کاهش سطوح کلسترول کمک می کنند را ارائه کند و حتی ممکن است داروهای کاهنده کلسترول را تجویز کند.
 
درک خطر ترومبوز شریانی بسیار مهم است. حتی اگر با عوامل خطرساز برای آترواسکلروز مواجه نیستید، زیر نظر داشتن سطح کلسترول اقدامی مهم محسوب می شود. در مورد خطر تشکیل لخته خون در بدن نیز با پزشک خود صحبت کنید.
+11
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.