بخشی از اجرای معروف فریدون فرخ‌زاد در "رویال آلبرت هال" لندن در آستانه نوروز ۱۳۶۶

روز ۱۵ مهر، سال‌روز تولد فریدون فرخ‌زاد، موزیسین، شاعر، ترانه‌سرا و شومن مشهور مخالف حکومت ایران است که جانش را در راه مخالفت صریح با رهبران این حکومت و بنیان‌های ایدئولوژیک آن از دست داد.
 
فرخ‌زاد در سال ۱۳۱۷ در تهران به دنیا آمد و تحصیلاتش را تا اخذ مقطع دکترای علوم سیاسی از دانشگاه مونیخ آلمان ادامه داد.
 
وی که یکی از مطرح‌ترین برنامه‌سازان تلویزیون پیش از انقلاب ایران بود، پس از انقلاب اسلامی برای مدت کوتاهی بازداشت شد و سپس ایران را ترک کرد.
 
او در سال‌های تبعید، مطر‌ح‌ترین چهره‌ی هنری مخالف جمهوری اسلامی بود که بارها از سوی عوامل این حکومت تهدید به مرگ شد.
 
سرانجام در روز ۸ آگست ۱۹۹۲ (۱۶ مرداد ۱۳۷۱) افرادی که گمان می‌رود از ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی بودند، فرخ‌زاد را در منزلش در شهر بُن آلمان سلاخی کردند و به قتل رساندند. عاملان این قتل فجیع، هیچ‌گاه معرفی و دادگاهی نشدند.
 
در این ویدئو بخشی از اجرای معروف فریدون فرخ‌زاد در "رویال آلبرت هال" لندن در آستانه نوروز ۱۳۶۶ (۱۹۸۷) را می‌بینید که در آن، «رساله‌ توضیح‌المسائل» روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی را به سخره می‌گیرد.
+489
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  زنده یاد تو که یکی‌ از بهترین‌ها در افشای این رژیم و دینش بودی.!!!!!!.تو را با وضع وحشیانه با توسل به قوانین عرعرستان وطنشان-کشتند---یک سلول تو هم زیاد بود برای این ملت اکثرا بی‌ حال و مادی که کور در برابر جنایات------ و دردشان بسته شدن راه مکه و ریختن پول به جیب شاه کثافت عربستان است!!
  68
  334
  شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  تعدادی که آنچنان در فقر غرق هستند که نمی‌دانند چه بر سرشان آمده..ولی‌ کسانی‌ در همان داخل هستند‌که ارزش مبارزه ی تو نازنین را می‌دانند حتی در مقدار اندک‌ارزشمند است!!
  76
  296
  شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  شاهنشاه آریامهر - تهران، ایران

  روحت شاد
  69
  302
  شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  اگر ایرانی‌ هستید و درد دوری از وطن دارید !!!حال که همه ما هیچ کاری از دستمان بر نمی‌آید چرا که این رژیم را غرب با خیاتتکاران داخلی‌ آورد و الاغ نیست که آنرا تغییر دهد-- نا امید کننده است ولی‌ نهایت چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد این است که خامنه یی پالون را به زمین بگذارد و روحانی آن پالون را ابریشمی کند و بر دوش بگذارد!! پس لااقل در این سا ایت اجازه ی نشو و نما به شاه شیخ اصغر تربچه و قوقولی‌ها ندهید که قصدشان ماندن رژیم است در نهایت پیروزی سوسمارهایی فریبکار مثل روحانی-!!
  66
  213
  شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  انگوری انگوری - لندن، انگلستان

  روحت شاد بزرگمرد !
  38
  240
  شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  شاه و شیخ - قم، ایران

  "....افرادی که گمان می‌رود از ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی بودند.."!!!؟؟؟؟ بهتر می بود که کلمه "گمان" را با فونت بزرگ و تیره می‌نوشتید که خدای ناکرده کسی‌ شک نکند!!! درود برا نام و یاد تو که چه زیبا و عمیق فهمیدی که این روباه پیر و متحدینش بودند که مملکت ما را به این روز انداختند!! و تا زمانی‌ که آنها اجازه ندهند وضع به همین منوال خواهد ماند!!!؟؟؟؟
  53
  156
  شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی

  فرخزاد عزیز اون زمانی که این حرفها را میزدی فقط یک نخاله روبروت بود که میگفت فری باید برقصه. الان اگر بودی میدیدی که کل اون صندلی ها میگن فری باید برقصه. تازه اگه شانس میاوردی نیارنت پایین که با آهنگ حامد پهلانه و علیشمس برقصن. اون فرهنگی که میگی هم مال زمانی بود که مردم ایران عادت به مطالعه و کتاب خواندن داشتند نه امروز که همگی کارشناس همه چیز هستیم بدون ذره ای مطالعه و فهم فنی. متاسفانه دیگه از اون آرزوهای آرمانی خبری نیست، ملا بره باید مینیمم 50 سال هم روی ملت کار کرد تا پیشرفت که هیچ، به همون وضعیت قبل برگردیم.
  49
  147
  شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  فارسان - مرکزی، ایران

  این روانشاد چنان شجاعتی از خود بروز داد و با تیز هوشی خیلی زود ست خمینی و دارودسته او را خواند و سریع پی به حماقت و خیانت روشنفکران تاربک مغز برد و تاوام این شجاعت و میهن دوستی ودرایت خود را با خون پاک خود پرداخت کرد . درست در زمانی که انقلابیون احمق و نادان ....گیجه گرفته بودن که چرا مملکت این جوری شد!!!؟؟؟ ما که ارواح عمه جانمون دنبال آزادبی بودیم!!!؟؟؟؟
  52
  161
  شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  اگر روبهان انگلیس و غرب پیروز شدند !!!!.شعار‌های مجاهدین چپیها و حزب الله بود که خواسته ی آنان را به پیروزی رساند---- شعار دهندگان در خیابان..خمینی جانم فدای تو!!! نه انگلیسی بودند نه فرانسوی نه امریکایی-!همان داخلی‌‌ها بودند.! فریب کافیست!!
  70
  107
  شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  smart292 - ونکوور، کانادا

  فرخزاد آدمی آزاده بود ،لعنت بر روح خبیث خمینی
  54
  180
  شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران

  خدا رحمت کند فریدون فرخ زاد را که علاوه بر اینکه شومن بسیار خوبی بود دکترای علوم سیاسی داشت و خوب میدانست مشکل از کجاست و چه میگوید! کاش زنده بود و جواب این سوال را میداد: چرا مردم این کتاب را نتوانستند بخوانند؟ چه کسی اجازه نداد اینطور چیزها را مردم بفهمند؟ چرا همه از این جور چیزها بی اطلاع بودند؟ جواب این سوالها را که یافتید میدانید که چرا مردم هم انقلاب کردند و دنبال خمینی راه افتادند! یک کلام بی اطلاعی و بی سوادی اکثریت مردم !!!
  45
  146
  شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۷
  تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک

  تو این خبر خوبه که از دار و دسته مسعود فنا و مری لچک خبری نیست. چون چیزی واسه گفتن ندارن. بقول معروف «چوب دو سر شکری»
  142
  57
  شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران
  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::]. " گیرم پدر تو بود فاضل، از فضل پدر تو را چه حاصل ؟ " یکی دیگه حقایق را گفته تو چرا خودت را بهش میچسبونی؟ که مثلا دارای معرفت بشی یا دیگران فکر کنند هم سطح و طرازش هستی؟ یکی دیگه جونش را سر این قضیه از دست داده تو چرا پُزش را میدهی و اینقدر شعار میدی؟؟ اصلا تمام این ویدئو و صحبتهای اون خدابیامرز همین است که <چرا هیچکس این کتاب را نمی شناخته> فریدون فرخزاد و خواهرش اگر امروز زنده بودند تو دهن امثال شماها میزدند بخاطر دفاع شما از دیکتاتوری و استبداد زمان شاه که مردم را بی سواد بار آورد و نگذاشتند کتاب بخوانند که ثمره اش این بشه که دنبال یک ملای بیسواد راه بیوفتند !!!
  73
  63
  شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  Botol - مونیخ، آلمان

  یادش گرامی باد.فریدون در آلمان یک پسر دارد که اکثرا کسی از این موضوع اطلاعی ندارد.
  27
  80
  شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::Ghooloo - آبادان، ایران::]. خودت را لو نده --که اگر اکثریت ملت از مطالعه فراری بودند گناه از شاه بود..آنقدر کینه داری که نمی‌فهمی اگر این چنین بود چگونه کمونیست طرفدار استالین‌---مائو-انور خوجه و کوفت و زهر مارهای دیگر و مجاهدین بدتر از ملا به وجود آمد!!!!!!!! و همین‌ها زیر بال خمینی کثیف را گرفتند برای چنین روزی--!! در ضمن مگر قربانی باید فامیل انسانی‌ باشد تا درد را احساس کند؟؟ خودتی‌
  58
  74
  شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۷:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::Ghooloo - آبادان، ایران::]. در ضمن این زنده یاد با اینکه تحصیلات بالا در مورد چپ داشت--- از کمونیسم به دلیل جنایاتش متنفر بود. شما‌ها را در چند سخنرانی برای چنین افکاری به محاکمه‌ کشید-آنجا برایت صرف ندارد اشاره کنی‌-!!در این قسمت آخرین کامنت.
  52
  62
  شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  متاسفانه نه مردم و نه احزاب سیاسی واکنش شایسته برای این هنرمند /شاعر و متفکر انجام ندادند. بی شک زندگی شخصی و تمایلات همجنسگرانه این هنرمند در این بی مهری بی تاثیر نبود. در دهه ۳۰ . فدریکو گارسیا لورکا توسط فاشیست ها به قتل رسید و حتی آلت تناسلی او را بریده و در دهانش گذاشتند. حتی شاملو از این شاعر تمجدید کرد. اما نسبت به فرخزاد حتی هنرمندان هم کم لطفی نشان دادند، روحش شاد ،
  40
  101
  شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  شاه و شیخ - قم، ایران

  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. گرامی‌،محض اطلأع بگویم که دکتر اسماعیل خویی ساکن لندن شعری تحت عنوان "بچه بد" برای این شادروان و در گرامی داشت سالگرد وی سروده است. ضمن این که مقالات متعددی در وصف این زنده یاد در نشریه شهروند تورنتو (آن لاین )خوانده‌ام که نام آنان را به خاطر ندارم.
  23
  50
  شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران
  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::]. متوجه نمیشم یعنی چی خودت را لو نده؟ بنده اگه میخواستم لو برم تا حالا بعد از این همه سال لو رفته بودم و با همون آی دی بعد از این همه سال نمینوشتم! همه را مثل خودت اون کاره فرض نکن عزیزم! یک نگاه هم بکن ببین شما که آی دی و شهر و کشور عوض کردی شاید لو رفتی که عوض کردی :)
  49
  38
  شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Ghooloo - آبادان، ایران
  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::]. چرا عادت داری همیشه از این شاخه به اون شاخه بپری و زمین و زمان را بهم بدوزی که به یکی بگی خودتی؟ اصلا میفهمی "خانم خودتی" الان اینجا موضوع سر چیه و کی به کیه؟! فریدون فرخزاد داره از کتاب رساله امام انتقاد میکنه و به تمسخرش گرفته و بابت این کارش جانش را از دست داد تو از توده ای و کمونیست حرف میزنی؟ میفهمی اصلا موضوع چه است یا باز طوطی وار همان خزعبلات همیشگی را تکرار میکنی! اینجا الان صحبت از چپ و راست نیست صحبت از مذهب است! مذهبی که 1400 سال است گریبانگیر این مردم شده و در تمام قوانین و گوشت و خون خودشون احساس کردند و هر که روی کار آمد و به قدرت رسید این را فهمید و از این طریق حکومت کرد! ما هم داریم سالها همین را میگوییم و باز اشخاصی مثل جنابعالی نمیفهمند! که شاه همه عقاید را خفه کرد ولی به روحانیون و آخوندها باج میداد چون خودش هم معتقد به اسلام بود و خود را رهبر شیعیان جهان میدانست و خودش خرافاتی بود! تا قبل از کنسرت فرخزاد شاید بیش از 90 درصد مردم از محتویات رساله اصلا اطلاع نداشتند! چرا؟ چون سلطنت و روحانیت همیشه با هم حکومت میکردند!
  47
  51
  شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۲۱:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::شاه و شیخ - قم، ایران::]. مرسی، خوشحال شدم، اسماییل خویی شاعر توانمند و شریفی است ،
  23
  36
  یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  liberté - مونترال، کانادا

  روانش شاد.
  21
  59
  دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  کیانپور - ونکوور، کانادا

  فرخزاد انسانی شریف و آزاده و هنرمندی فهیم بود که هنر و جامعه خود را می شناخت. درد جامعه و مردم را حس می کرد. از مردم بود و با مردم بود. خدایت بیامرزت فرخزاد....
  14
  59
  جمعه ۲۳ مهر ۱۳۹۵ - ۰۶:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  scandal - برلین، آلمان

  اشکم را در آوردی ای روانشاد! تا به این اندازه از سبکبالی و تیزگویی او بیخبر بودم! راهت ادامه دارد و با درود به مسئولین گرامی سایت، که با بازپخش اینگونه مدارکی، باعث رسوایی این رژیم و باعث شجاعت و امید به مردم میشوید!
  5
  48
  دوشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  یاد این بزرگمرد گرامی
  2
  22
  دوشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.