سخنان محمدرضا شاه پهلوی در زمان آغاز به کار دولت جمشید آموزگار در جمع اعضای کابینه‌ی او

     

جمشید آموزگار، دولتمرد شناخته‌شده‌ی عصر پهلوی و نخست‌وزیر ایران در فاصله‌ی مرداد ۱۳۵۶ تا شهریور ۱۳۵۷، در سن ۹۳ سالگی در امریکا درگذشت. خبر درگذشت آقای آموزگار نخستین بار توسط رضا پهلوی، فرزند شاه پیشین ایران اعلام شد.
وی دارای دکترای دکترا در رشته‌ی مهندسی هیدرولیک از دانشگاه واشینگتن امریکا بود و پس از ترک ایران در پاییز ۱۳۵۷، در نزدیک به چهار دهه‌ی گذشته به فعالیت‌های اقتصادی و خیریه در ایالات متحده مشغول بود.
در این ویدئو، سخنان محمدرضا شاه پهلوی را در زمان آغاز به کار دولت آموزگار و در جمع اعضای کابینه‌ی او در ۱۶ مرداد ۱۳۵۶ مشاهده می‌کنید.
+231
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  استالین - ولادی وستوک، روسیه

  میان حرف و عمل تفاوت بسیار است. افراد را باید با کار کرد و عمل شان سنجید نه حرف و سخن و مفتگویی بیهوده.
  220
  153
  شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۰۷:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Vejdan bidar - امستردام ، هلند

  روحت شاد ائ‌ مرد بزرگ. آرام و آسوده بخواب که ما همیشه بهت افتخار می‌کنیم.
  108
  224
  شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  الان که خواهر لولیتا پیدا می‌‌شود و شروع به بد بیرا ، مانند شیرین عقل‌های سال ۵۷ در خیابان فریاد زدند ممد دماغ رفت. من نمی‌‌دانم .تاریخ نشان خواهد داد که شاه اشتباهات زیادی داشت یا خیر وطن پرست بود یا خیر .؟ ولی‌ یک چیز می‌‌دانم فاسدترین و بی‌ وطنترین دولتی که تا کنون ایران داشته آخوند است و آخوند پرست . همین ممد دماغ گفتن نشان بی‌ فرهنگی‌ و بیسوادی و عقده‌ای بودن این افراد است . ۳۷ تاریخ یک ملت را با دماغ تفسیر می‌‌کنند. گوهی هرکه شباهت به جرج کلونی باید پادشاه و وزیر شود .جالب از کسانی‌ که که خود را لولیتا نام می‌‌گذارند ۱۳۷ سانتیمتر هستند. لباس بسیج می‌‌پوشند . ریش و پشم عربی‌ . بوی عطر عربی‌ شاه عبدل عظیم می‌‌دهند. :) :)
  212
  152
  شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  فارسان - مرکزی، ایران

  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. دوست عزسز از مصدق چی جماعت خیلی نباید انتظار داشت ;)
  144
  84
  شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  محمدنقى - ارهوس، دانمارک

  از این مرد چیزى بیاد ندارم. شنیدم. در برابر خمینى خیلى بهتر بود. !!! ولى چرا تو کشورت را دو دستى تقدیم کردى؟. چرا اصلاً مقاومت نکردى؟. صدام مقاومت کرد. قذافى. همینطور. و مردند. پس نتیجه اینه که خیلى ترسو. بودى. که افرادى مثل شبون بى مخ و و و دور برت بوده ( برداشت من اینه)
  125
  103
  شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  به طور یقین اگه شاه فقید به جای ترک کشور تصمیم می گرفت مثل اسد به کشتار ادامه بده الانم همه داشتن بهش بدو بیرا می گفتن. شاه باید اجازه می داد تا تمامی احزاب ازاد باشن تا ملت ساده دل راحت فریب اب و برق مجانیرو نخورن. شاه ارمانهای بزرگی برای ایران داشت اما روش پیاده سازی اهدافش مناسب زمان خودش نبود و به درستی پیاده سازی نشد. تمام فکر شا ه معطوف روسا شده بود و غافل از اینکه اخوندا دارن زیر پوست شهر برا خودشون لونه می سازن. با اینکه ادم با سواد و وطن پرستی بود اما متاسفانه در زمان تصمیم گیری های مهم کمی تعلل داشت و شاید هم بیماری ایشون باعث شد در اداره کشور چندان موفق نباشه. به هر حال افسوس گذشترو خوردن کاری رو درست نمی کنه. مردم ایران اگه واقعا می خوان به جایی برسن باید از خرافات دینی راحت بشن و فریب دین و مذهبو نخورن که متاسفانه در این راه هم نه گامی بر می دارن و نه سوادشونو بالا می برن.
  58
  150
  شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  کسانی که فکر می کنند با کشتار می شد جلوی انقلاب را گرفت خیلی ساده هستند برای کشتار نیاز به وسیله آن دارید یعنی ارتش و ارتش این کار را نمی کرد چرا که ارتش ایران ارتش آماتوری بود که از سربازان وظیفه تشکیل می شد و این سربازان وظیفه حاضر به کشتار مردم نبودند و از پادگانها فرار می کردند تا با مردم روبرو نشوند مقایسه وضعیت آن زمان ایران با سوریه کنونی بسیار احمقانه است اینها که در سوریه دارند می جنگند شبه نظامی هستند به تانک و آرپیچی و موشک زمین به هوا مجهز هستند بخاطر همین هم ارتش سوریه با قدرت با آنها می جنگد ولی در انقلاب ارتش با مردم غیر مسلح روبرو بود بخاطر همین هم نمی توانست کشتار بزرگ از مردم انجام بدهد جلوی این انقلاب باید قبل از وقوع آن گرفته می شد به قول بختیار زمانی که من باید نخست وزیر می شدم هویداها بر کشور حکومت می کردند و زمانی بختیار را آوردند که میلیونها نفر در خیابان خمینی ای امام سر می دادند یعنی نوشدارو پس از مرگ سهراب
  59
  67
  شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  محمدنقى - ارهوس، دانمارک

  [::amirHassna - سیدنی، استرالیا::]. نه دوست عزیز. ان زمان فرق میکرد. مردم مثل حالا گستاخ نبودند. میتونست. مقاومت کنه. ( هر چند که اگر خمینى را مى کشت. مى گفتند امام زمان کشته شد). ولى زمانه فرق میکرد
  32
  53
  شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  محمدنقى - ارهوس، دانمارک
  اگر شاه مثل بعضى از کشورهاى اروپاى. فقط به عنوان سنبل مى بود. بهتر بود.
  38
  50
  شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  محمدنقى - ارهوس، دانمارک

  همین روباه پیر. و همدستاش برنامه ریزى کرده بودند. و بعد از انکه از ایران پرواز کرد باز هم هم کارى با او نکردند. باز عربها با تشریفات پزیرفتند و با احترام هم دفن کردند. ولى ما قدر ناشناس هستیم. چون شاه ایران را بعد از بر کنارى احترام گذاشتند.
  30
  61
  شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  عجب رویى داریم ما ملت! چرا مقاومت نکرد؟ خودش و پدرش کم خدمت نکردند تا از چوپان بودن به عزت و احترام جهانى برسیم. چرا من و سرکار یا پدر و مادرمان پشت سر پادشاه صف آرایى نکردیم تا جلوى سقوط یک حکومت ایرانساز را بگیریم؟ تمام لقمه ها را باید بجوند و در دهانمان بگذارند؟ دوست دارید که با پول نفت، یک ملت دیگر را استخدام کنیم تا بجاى ما نفس بکشند که مبادا به شُش هایمان فشار وارد شود؟!
  68
  98
  شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. ارتش ایران آماتور بود؟ این مزخرف رو هم در ویکیپدیا خوندید و اینجا به خورد مردم میدهید؟ پنجمین ارتش دنیا از لحاظ تجهیزات و تعلیمات افسرانش را آماتور خطاب میکنید؟ دوست من با خواندن کتاب هاى کارتونى و داستان هاى کودکان نمیشود به وقایع تاریخى پى برد و در مورد آنها اظهار نظر کرد. اگر کمى چشمها را باز کنید و روى اینترنت بجاى تماشاى پورن کمى وقت صرف تحقیق کنید، با نوشتن اطلاعات غلط خود را مضحکه خوانندگان نمیکنید. میبخشید که خیلى واضح مجبور شدم که حالتان را بگیرم، ولى قبلا تذکر کافى داده بودم.
  74
  85
  شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  رضا پالونی - چرات آلاشت قاهره، مصر

  ۵۶ فرانکفورت، آلمان از شما با این وجنات وسکنات و شجره طاهره و اسم اعظم یک کم دور از ذهنه و باعث وهنه که اینطور می نویسین به هر حال صلاح کار خویش کیخسرو داند و کبلائی
  55
  17
  شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  بزرگ ارتشتاران شاهنشاه آریامهر - تهران ، ایران

  روحت شاد‌ای ابر مرد ،شاه ایران ،اعتبار و اقتدار ایران بودی و با رفتنت ایران و ایرانی‌ به قهقرا رفت ،و با آمدن یک مشت بی‌ همه چیز ضد ایرانی‌ و طرفداران مفتخور و پاچه خوار و چاپلوسش ایران روز به روز در دنیا به یک کشور از هر نظر ورشکسته و بدبخت تبدیل شده ،و یک مشت دزد بی‌ پدر مادر ضد ایرانی‌ مشغول چپاول و غارت ایران هستن و بی‌ غیرت تر از این آخوندهای دزد یک مشت مزدور مفت خور که روزیشون رو از کامنت گذاشتن در این سایتها در میارن ،و اینقدر بی‌سواد هستن که فکر می‌کنن آیدی عوض کنن کسی‌ متوجه نمیشه که خود مفت خور و بی‌ مصرفشون هستن .ننگ و نفرین بر هر چی‌ آخوندو طرفدار این رژیم کثیف آخوندی هست .
  42
  72
  یکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵ - ۰۰:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  از یک رژیمی و اسلامی بی‌ سوادی به هیچ وجه عجیب نیست!!!!! ..ولی‌--تعدادی بی‌ توجه این اشتباه را میکنند-سنبل‌یعنی‌ نام یک گل----!!!! سمبل یعنی‌ نماد و نمونه!!!!!!!!
  25
  31
  دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  scandal - برلین، آلمان
  مثل همیشه حرفهای آن روانشاد گل است و سند! راهت ادامه دارد، ما بیشماریم!
  19
  36
  ‌چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  oghabe - بازل، سوییس

  اون روز را دقیقا بیاد دارم ،ولی ایکاش شاهنشاه آریامهرهمانموقع بجای جمشید آموزگار دکتر بختیار را نخست وزیر میکرد آنوقت بختیارفرصت داشت تا شورش ننگین راشکست دهدوایران را ازنوسروسامان بخشد.حیف شد
  5
  50
  ‌چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  سلطنت طلب - ایشیکاوا ، ژاپن
  یکی از افتخارات مرحوم اموزگار موفقیت در اجلاس اوپک در هتل شاه عباس صفوی در اصفهان بود که تنوست در جهت ارتفاع و تثبیت قیمت نفت برای ایران و کشورهای عضو اوپک مثمر ثمر باشه، عکس اخری رو ایشون در کنار وزیر نفت وقت عربستان سعودی میبینید که در هتل شاه عباس گرفته شده. اگر حکومت پهلوی پنج سال دیگه بیشتر مونده بود اثار این موفقیت در همه ارکان اقتصاد ایران نمایان میشد ولی متاسفانه دسیسه غرب و هجوم خمینی به اقتصاد ایران همه امیدها رو از ما گرفت. کاش در اون ایام مردم ما درک و درایت سیاسی داشتن تا بفهمن چه چیزی از سیاست میخوان . من اون روزها یک محصل بودم و در روز اجلاس در اصفهان حضور داشتم یادش بخیر خیلی زود روزهای زیبای ایران به پایان رسید
  6
  25
  ‌چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  راهت ادامه دارد شاه شاهان، ما بیشماریم و از جان و دلمان بازمندگانت را دوست داریم و طرفدارشان هستیم!
  6
  21
  ‌چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  pars40 - فرایبورگ، سوییس
  آقایون و خانمهای عشق شاه و سلطنت و و عشق آقا بالا سر یک سوالی هست و اون اینه که این مملکتی که این مثلا شاه با احترام به کورش بزرگ که اون شاه بود نه این . چرا این مردم که اکثرا بیسواد بودند به راحتی گول حرفهای خمینی جلاد رو خوردند ؟ انگلیس دست داشت درست آمریکا و فرانسه دست داشتند درست خوب نگاه کنید چه حرفهایی زد خمینی درباره ضعفهای مردم یعنی فقر عدالت قانون برابری و این موارد حرف زد یعنی چیزی که نبود اگر عدالت بود اگر فقر نبود اگر قانون بود که مردم انقلاب رو حمایت نمیکردن آخه آدم سیری ه خانه داره کار داره آزادی بیان داره ترس از بی عدالتی و امثال اینها نداره مگر مرضه انقلاب کنه ؟؟؟؟
  20
  14
  ‌چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.