۱۵ ماده غذایی که فکر می کنید سالم است؛ اما نیست

کنسرو سس ماکارونی با قارچ، سس سالاد بدون چربی، سالاد آماده، نان چند غله و ... از جمله مواد غذایی هستند که کاملاً سالم نیستند.
 
با گسترش تحقیقات علمی در حیطه علم تغذیه و مشخص شدن خواص بسیاری از مواد غذایی و نیز اثرات مفید و موثر ویتامین ها و مواد مغذی بر روی سیستم های مختلف بدن، استقبال مردم به مواد غذایی سالم و مغذی بیشتر شده است. و نیز با مشخص شدن اثرات مضر چاقی بر سلامتی، بسیاری از افراد علاوه بر تمایل به تناسب اندام و زیبایی، جنبه های سلامتی برنامه های غذایی کم کالری را هم در نظر می گیرند و تمایل به رعایت برنامه های غذایی با کالری محدود دارند.
 
از طرفی بسیاری از شرکت ها و کارخانه ها برای افزایش فروش خود سعی می کنند با غنی کردن مواد غذایی خود با ریزمغذی ها یا کاهش چربی و کالری مواد غذایی این هدف را برای افراد تأمین کنند. اما در بسیاری از موارد، مواد غذایی آماده با عناوین تجاری جذاب، هدف مورد نظر ما را تأمین نمی کنند. عناوینی چون رژیمی، کم کالری، کم چرب، گیاهی، انرژی زا و ... گاهی صرفاً یک عنوان تبلیغاتی است و در پس این عناوین، اهداف سلامتی برای افراد تأمین نمی شود و در برخی موارد حتی خود مانعی برای سلامتی است. مانند بسیاری از کنسروها که سرشار از سدیم هستند و برای سلامت قلب و عروق بسیار خطرناک می باشند. طی این مقاله و مقاله بعد شما را با 15 ماده غذایی که فکر می کنید سالم هستند، آشنا می کنیم و برایتان توضیح می دهیم که چرا این محصولات زیاد هم سالم نیستند.
1. نان چند غله و گندم
عبارت هایی چون چند غله، 7 غله و گندم و ... بر روی برچسب ماده غذایی، این احساس را به ما القا می کند که سالم هستند؛ اما این عبارات به معنای این نیست که این مواد غذایی از غلات کامل تهیه شده اند. اکثر این محصولات از غلات تصفیه شده تهیه شده اند. اما به جای اینکه از یک نوع غله مثلاً از گندم باشند، از چند نوع غله هستند. مثلاً از گندم، جو پرک، چاودار و ... تهیه شده اند.
 
غلات کامل طبق تعریف تمام قسمت های اصلی دانه مانند سبوس، جوانه و آندوسپرم را شامل می شوند. در صورت عدم فرآیند تمام این قسمت ها دست نخورده باقی می مانند و فیبر، پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی را تأمین می کنند. اما اگر این غلات تحت فرآیند قرار بگیرند و تصفیه شوند دیگر عنوان غلات کامل به آن ها اطلاق نمی شود. از کجا مطمئن شویم که ماده غذایی که تهیه کرده ایم از غلات کامل هست یا نه؟ برچسب تغذیه ای موجود بر روی مواد غذایی را به دقت بررسی کنید اگر اولین ماده، در مواد تشکیل دهنده آرد تصفیه شده، آرد سفید یا آرد گندم غنی شده باشد به این معنا است که این نان از غلات کامل تهیه نشده است که متأسفانه اکثر محصولات نانوایی که ما استفاده می کنیم، این نوع می باشد.
2. محصولات قنادی گیاهی یا نباتی
فقط به خاطر اینکه در تهیه محصولات نانوایی و شیرینی پزی، از مواد گیاهی استفاده شده است، دلیل نمی شود که حتماً آن محصول سالم باشد. محصولات گیاهی هم می توانند به اندازه محصولات عادی دارای شکر، چربی و کالری باشند. اشکالی که در محصولات گیاهی دیده می شود این است که مصرف کننده نام مواد تشکیل دهنده طبیعی (مانند: آب نیشکر تبخیر شده، شهد آگاو، شکلات گیاهی رنده شده، روغن نارگیل و ...) را روی آن می بیند و تصور می کنند که این مواد سالم تر از شکر، آرد و لبنیات معمولی هستند. در صورتی که این گونه نیست.
3. ماست منجمد ماست منجمد و ماست با طعم میوه، از جمله محصولاتی هستند که به نظر سالم می آیند؛ اما ماست منجمد که به صورت مخلوط با شکلات و کیک باشد و ماست میوه ای به دلیل اضافه کردن طعم های های مصنوعی گزینه های مناسبی نمی باشند. می توانید خودتان در خانه ماست میوه ای با قطعات میوه مثل توت فرنگی یا هلو یا خیار درست کنید یا به ماست کمی سبزیجات تازه مثل نعناع یا ریحان تازه بیفزایید. ماست با کمی گردو و پسته آسیاب شده یا کمی سیر و پیاز هم پیشنهادهای جالبی هستند.
4. کنسرو سس ماکارونی
سس ماکارونی خانگی با پایه گوجه فرنگی، سرشار از ویتامین های A و C است. گوجه فرنگی تازه حدوداً 85 درصد نیاز روزانه به لیکوپن را برطرف می کند و شخص را در برابر سرطان و بیماری قلبی محافظت می نماید. اما محصولات گوجه فرنگی مانند سس ماکارونی با قارچ، سس گوجه فرنگی، سس کچاپ، کنسرو گوجه فرنگی، رب و ... سرشار از شکر، شربت فروکتوز، سدیم و پر کننده ها هستند. نصف فنجان از سس ماکارونی با قارچ دارای 11 گرم شکر است، که معادل با مقدار شکر موجود در یک عدد شیرینی کوچک می باشد. اگر می خواهید به همراه ماکارونی از سس استفاده نمایید از سس ماکارونی کنسرو شده پرهیز کنید و خودتان در خانه دست به کار شوید. به کمی قارچ، کمی گوجه فرنگی تازه، سیر، پیاز، جعفری، ریحان، روغن زیتون و ... نیاز دارید تا یک سس ماکارونی سالم و لذیذ تهیه کنید.
5. سس سالاد بدون چربی
وقتی برای کاهش وزن تلاش می کنید سالاد به عنوان یک وعده سبک پیشنهاد می شود. اما درباره سس های بدون چربی سالاد کمی دقت کنید. این سس ها با جانشین های چربی که کم کالری هستند حجیم می شوند و حالت چربی را در دهان ایجاد می نمایند. اما مصرف مداوم آن ها می تواند برای کبد مضر باشد. اگر به دنبال کاهش وزن هستید حتماً سالاد خود را با کمی روغن سالم مثل روغن زیتون یا روغن کنجد مصرف کنید تا ویتامین های محلول در چربی بهتر جذب شوند.
6. سالادهای آماده
اکثر افراد فکر می کنند همه سالادها سالم هستند. اما سالادهایی مانند سالاد الویه، سالاد تن و ... به دلیل دارا بودن سس مایونز، کالری فراوانی دارند. همین سالادها اگر به صورت آماده خریداری شوند به مراتب کالری بیشتری را در خود دارند. یک ساندویچ کوچک الویه آماده تا 700 کالری انرژی دارد. اگر می خواهید از میزان کالری دریافتی خود مطمئن شوید. سالاد الویه یا سالاد تن را در خانه با سس مایونز کمتر تهیه کنید و در عوض کمی ماست به آن بیفزایید و با کمی خردل و سبزی تازه آن را طعم دار کنید.
7. مواد غذایی با برچسب بدون چربیبرچسب بدون چربی به معنای بدون کالری نیست. مواد غذایی بدون چربی بی مزه هستند، در نتیجه کارخانه ها برای طعم دار کردن این محصولات از شکر، نمک و حجم دهنده ها استفاده می کنند. در زمان تهیه این محصولات حتماً برچسب مواد مغذی را نگاه کنید تا از محتوای مواد مغذی موجود در آن، بالاخص از میزان فیبر، سدیم، کالری، ویتامین و مواد معدنی مطمئن شوید. از جمله بهترین مواد غذایی بدون چربی و سالم می توان به میوه ها و سبزی های تازه اشاره کرد.
8. غذاهای غنی شده با فیبر
سوپ های آماده دارای طعم های مصنوعی و نگه دارنده ها هستند. در هر نصف لیوان از این سوپ ها 800 میلی گرم سدیم وجود دارد. که این مقدار سدیم بسیار زیاد و نامناسب است. اگر به دنبال یک وعده غذایی سبک، کم کالری و سالم هستید، سوپ خانگی پیشنهاد خوبی است
ما در طول روز به 25- 30 گرم فیبر نیاز داریم. اما غذاهایی که با فیبر غنی شده اند راه حل خوبی نیستند. کارخانجات زیادی وجود دارند که ادعا می کنند به محصولاتی مانند سریال صبحانه، اسنک، بیسکوییت، کراکر و... فیبر می افزایند. این محصولات از غلات تصفیه شده تهیه شده اند و به صورت مصنوعی به آن ها فیبر اضافه می شود. آن ها ادعا می کنند که این محصولات، سرشار از فیبر هستند. اما تحقیقات نشان می دهد که این فیبر افزوده شده همان اثرات مثبت سلامتی بخش که فیبر طبیعی موجود در مغزها، حبوبات، دانه ها، غلات، میوه ها و سبزی ها دارند، را ندارد.
9. شکلات انرژی زا
بسیاری از شکلات های انرژی زا با شربت ذرت سرشار از فروکتوز، شکر، چربی های اشباع (که باعث گرفتگی عروق می شوند) پر می شوند. بسیاری از این شکلات ها تا 350 کالری انرژی دارند. اگر قبل ورزش از شکلات های انرژی زا استفاده می کنید؛ از آن هایی که دارای میوه های خشک شده، مغزهای روغنی و غلات کامل هستند استفاده کنید، نه از شکلات هایی که سرشار از شکر، چربی و کالری می باشند.
10. سیب زمینی تنوری رستورانی
سیب زمینی به طور طبیعی سرشار از پتاسیم، فیبر و ویتامین C است. سیب زمینی پخته متوسط تنها 160 کالری انرژی دارد. اما اگر آن را در رستوران سفارش می دهید فکر نکنید که سالم ترین انتخاب را داشته اید. بسیاری از سیب زمینی های پخته یا تنوری رستورانی سرشار از کره، خامه، پنیر و ... هستند، که می توانند کالری آن را تا 600 کالری افزایش دهند. سعی کنید خودتان در خانه سیب زمینی تنوری یا پخته تهیه کنید. به کمی ماست یونانی، مرغ، پیاز، پنیر، نعناع خشک، آویشن و ... نیاز دارید.
11. نوشیدنی های ورزشی
اگر پیاده روی سبک یا فعالیت ورزشی کمی دارید از نوشیدنی های ورزشی صرف نظر کنید. نوشیدنی های ورزشی دارای الکترولیت های مهمی چون پتاسیم و سدیم هستند و برای افرادی که فعالیت ورزشی شدید و به مدت بیشتر از 1 ساعت در روز دارند، مناسب می باشد. نوشیدنی های ورزشی دارای 125 کالری انرژی و 15 گرم شکر در هر بطری هستند. در ضمن نوشیدنی های ورزشی را در غیر از زمان ورزش استفاده ننمایید، زیرا شکر اضافه موجود در آن، در بدن تبدیل به چربی خواهد شد.
12. سوپ های آماده
بسیاری از کارشناسان برای کاهش وزن سوپ را پیشنهاد می کنند؛ زیرا کالری را کنترل می کند، احساس سیری می دهد و نهایتاً باعث کاهش وزن می شود. سوپ های آماده دارای طعم های مصنوعی و نگه دارنده ها هستند. در هر نصف لیوان از این سوپ ها 800 میلی گرم سدیم وجود دارد. که این مقدار سدیم بسیار زیاد و نامناسب است. اگر به دنبال یک وعده غذایی سبک، کم کالری و سالم هستید، سوپ خانگی پیشنهاد خوبی است؛ سعی کنید سوپ را خودتان در منزل تهیه کنید.
13. محصولات بدون گلوتنکلوچه، کراکر و محصولات نانوایی بدون گلوتن از غلات تصفیه شده مانند آرد، برنج، جو، شکر و چربی تشکیل شده است. کارخانه ها می توانند گلوتن را تصفیه کنند، اما این محصولات را عاری از شکر و چربی نمی کنند. برچسب مواد غذایی این محصولات را نگاه کنید، که سرشار از شکر و چربی اشباع نباشد.
14. لیموناد رژیمی
با وجود اینکه لیموناد رژیمی بدون کالری است؛ اما تحقیقاتی وجود ندارد تا نشان دهد، که لیموناد رژیمی باعث کاهش وزن می شود. برخی عقیده دارند مصرف این نوشیدنی ها باعث افزایش تمایل به شیرینی ها می شود و به کنترل گرسنگی و تنظیم اشتها آسیب می رساند. وقتی غذاهای بسیار شیرین مانند نوشیدنی های شیرین استفاده می کنید، دیگر شیرینی طبیعی موجود در میوه ها مانند توت فرنگی و موز به نظرتان شیرین نمی آید.
15. کره بادام زمینی کم چرب
کالری موجود در کره بادام زمینی کم چرب، کمتر از کره بادام زمینی معمولی نیست و هر دو به یک اندازه کالری دارند. زیرا کره بادام زمینی کم چرب شکر بیشتری دارد. کره بادام زمینی معمولی سرشار از چربی تک اشباع است و بسیار مفید می باشد. افرادی که مغزها (پسته، بادام، گردو، فندق، بادام زمینی و ...) یا کره و روغن آن ها را استفاده می کنند، کمتر به بیماری های قلبی و دیابت مبتلا می شوند. به دنبال کره بادام زمینی بگردید که شکر، روغن اضافه و چربی ترانس نداشته باشد. اگر بتوانید کره بادام زمینی را خودتان در خانه با آسیاب کردن بادام زمینی تهیه کنید، بسیار مناسب تر است.
+42
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.