نخستین مسجد، به امامت زنان، در دانمارک

شیرین خان‌کن برای نخستین بار در جمعه گذشته، مسجدی در کپنهاگ، پایتخت دانمارک، با موذن و امامی که هر دو زن هستند، درهای خود را به روی باورمندان گشود.
 
نماز جمعه در «مسجد مریم» با حضور بیش از ۶۰ زن و به امامت خانم صالحه ماریا فاتح، برگزار شد.
 
به گزارش روزنامه گاردین خانم شیرین خان‌کن، دیگر امام این مسجد نیز به خانم فاتح در برگزاری این نخستین نماز زنانه در کپنهاگ یاری رسانده‌است.
 
این نخستین مسجد از این دست در منطقه اسکاندیناوی‌ست. پیش از این مسجدهایی برای زنان در چین بازگشایی شده بود؛ ولی البته سابقه و تاریخ مسجد زنان در چین به صدها سال پیش باز می‌گردد.
 
در کشورهایی دیگر نیز مساجدی «ویژه زنان» به تازگی گشوده شده، مانند افغانستان. اما در هر صورت مسجد ویژه زنان و به امامت زنان در نماز جماعت، امری به‌شدت کم‌سابقه به شمار می‌رود.
 روزنامه گاردین می‌گوید بیش از ۶۰ زن به مسجد مریم رفته‌اند و خانم خان‌کن ابراز امیدواری کرده‌است که فعالیت آن‌ها، به چالشی برای سیستم «مردسالارانه» رایج در انجام فرایض و باورهای اسلام، یهودیت و کاتولیسیسم تبدیل شود.
 
در مسجد مریم، «چند‌همسری» نهی می‌شود، زنان حق طلاق دارند، در صورت بروز خشونت فیزیکی یا روحی، ازدواج می‌تواند لغو شود و در صورتی که زن و مرد از هم جدا شوند، زن از همان حق و سهمی در مورد کودکان بهره‌مند است که مرد.
 
شیرین خان‌کن، تنها در زمان ادای نماز، موهای خود را می‌پوشاند و می‌گوید، این درک او از مسلمانی معتقد است.
 
او به گاردین می‌گوید «ما رویکردی میانه‌رو، عرفانی و پیش‌رو به اسلام داریم. در تلاش هستیم تا صدای دیگری برای شنیدن باشیم، بدون آن‌که قصد آن را داشته باشیم که دیگران را نامشروع جلوه دهیم. دلمان می‌خواهد مسجد مریم به محلی تبدیل شود که هرکسی بتواند به آن بیاید».
 
به گفته این امام نماز جماعت، آنچه در مسجد مریم رخ می‌دهد، فراتر از دیوارهای آن می‌رود و وارد جامعه خواهد شد.
+39
رأی دهید
-61

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  تفکر جان، فدائی اغای عزیز! به ما خبر بده! . قاعدتا این خانوم تو زنانه وایمیسته، ببینم الان مردها جلوشون خالیه مشقی میزنن اونوقت!؟؟ . ماهی هفت روز هم مسجد بی امام هست! میشه بگی حکم اسلام چی میگه در این مورد ؟!
  56
  49
  یکشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  من منم - سایتاما ، ژاپن

  خدا خودش کمک کنه فکر میکنم یکی از این امام جماعت ها یک پیر زنی باشه که از مار افعی هم نمیترسه .
  79
  29
  یکشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Vejdan bidar - امستردام ، هلند
  خانوم‌ها همیشه مورد احترام هستند و باید باشند. این هم در نوع خودش ابتکار جالبی‌ است. چرا که نه .
  28
  45
  یکشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  DenaOslo - اسلو ، نروژ

  چرا نه !؟ امامان مرد مساجد که در این هزار و چند صد سال که هیچ گلی به سر هیچ کسی نزدند و بر عکس بجز زندگی انگلی و دربدر کردن آدما و چرت و پرت گفتن و تر زدن به جوامع انسانی هیچ غلطی نکردند ،حالا بگذار خانوم ها هم امتحان کنند شاید این شکل نکبت بار مذهبی که مردا ساخته اند کمی سر و سامان بگیرد ;) ;)
  10
  56
  یکشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  شیرین خان‌کن، تنها در زمان ادای نماز، موهای خود را می‌پوشاند و می‌گوید، این درک او از مسلمانی معتقد است. یعنی یه مسلمان معتقد، اعتقاد داره فقط خدا هیزه که باید فقط موقع حرف زدن با اون موها رو پوشوند!؟ . اقا یکی به این جماعت یه خورده عقل بریزه تو سرم تزریق کنه!!
  53
  78
  یکشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۶
  hammad - هامبورگ، آلمان
  قوانینی که از طرف خداست نه زمان و نه مکان انرا عوض نمیکنه و هر کجا به ان عمل کنی فایده میبری و مختص قوم ویا زبان خاصی هم نیست ،چون افریدگار همه یک خداست.
  13
  15
  یکشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  hassan5 - تهران، ایران
  چند تا اشکال هست که باید اصلاح بشه..یکی اسم ماریا استکه باید بشه مثلا معصومه ودیگری.اسم مسجد هم نباید مریم باشد چون تبلیغ مسیحیت میشود دیگر اینکه یا از بلند گو استفاده نکنند یا در صورت استفاده صدایش بیرون نرود و اگر نمیتوانند جلوی آنرا بگیرند و صدای زنانه تکبیرگو بیرون برود ومردان مسلمان تحریک میشوند باید انگشت خودشان را داخل دهانشان بگذارد تا صدا عوض شده ومحرک نباشد.موارد فوق را رعایت بکنند از نظر من اشکالی ندارد فقط مثل آخوند های ما خلافکار (قتل وغارت فاسد ودزد )نشوند.
  5
  19
  یکشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  Motalleb - ایران، ایران

  امامان چه زن باشند چه مرد چه گلی به سر جوامع انسانی خواهند زد ؟ غیر از این است که مردم را به گم راهی و خرافه پرستی هدایت میدهند.
  7
  37
  یکشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  aashena - اتاوا، کانادا
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. فقط خدا هیزه را خوب آمدی 😂
  16
  11
  یکشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  Lolita خانوووووم!!!!! خیلی تابلو منفی میدی بابا! یه خورده ظرافت به خرج بده! حقا که بسیجی هستی و عقلت شیرین! همینه که سریع تا حاجی بهت میگه بشکه، میگی کی أنشالله!. بیا خودم ساعتی هفت هزار تؤمنت رو میدم! میشه ساعتی ٢ دلار، یعنی یک پنجم مینیمم دستمزد کشور شیطان بزرگ. جهنم ضرر، یه ساندیس هم روش!! 😂😂. راضی!؟؟.
  25
  31
  یکشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک
  قبلا در باره این زن کامنت گذاشتم. یک بار در مورد حجاب مناظره میکردیم که بحث داغ شد و به مو و گیس کشی افتاد که اونجا حجاب مزیت خودش رو نشون داد.
  41
  48
  یکشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Ghooloo - آبادان، ایران

  جهت اطلاع بعضی از دوستان که فکر میکنند با دین ستیزی به جایی میرسند! با اینکه اصلا آدم مذهبی و معتقدی نیستم اعتقاد دارم باید مثل کشورهای اروپایی مردم در انتخاب دین و اعتقادشان آزاد بگذارند و در چارچوب قانون باشد! اینگونه هم احترام دین حفظ میشود و جنبه های معنوی دین بهتر شکوفا میشود تا جنبه های مادی مثل کشور خودمان که از راه دین فروشی امرار معاش میکنند و هم کرامات انسانی در یک جامعه بالا تر میرود و همه از هم چیزی می آموزند و در کنار هم با عقاید مختلف با رنگهای مختلف زندگی و انسانیت را زیباتر میکنند. به امید آرامش و صلح و صفا برای همه انسانها با هر دین و عقیده و مسلکی
  5
  33
  یکشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  Iranvich - دبی، امارات متحده عربی
  کاش این خانم امام جماعت موقع خطبه ها کمی در مورد ارزش زن در اسلام و مقدار دیه زن ( که به اندازه دیه بیضه چپ مرد مسلمان است ) و همچنین میزان ارث زن و بقیه موارد مربوط به زنان در اسلام کمی صحبت کنه !!!
  18
  16
  یکشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  جوابگو - مالمو، سوئد
  هر بلایی سر اروپأیها توسط مسلمانان بیاد کمه ،حتا اگر کار تبلیغاتی توسط هر کشور مسلمانی باشه نفس عمل اشتباهه.
  2
  2
  یکشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  تفکر اسلامی دانمارک. پاسخ شما را در مورد کامنت قبلی خود خواندم و بسیار متاسف شدم. شما گفتید با زبانهای عربی و انگلیسی کمی آشنایی دارید و در مورد زبانهای اسکاندیناوی در حد اشاره. یکبار هم گفتید که طوطی را جای فولکس رنگ می کنید و می فروشید. در پاسخ به من هم گفتید که طوطی را دو زبان آمورش می دهید و به عنوان مترجم می فروشید. واقعا که وقاحت و تند زبانی و بی سوادی طرفداران رژیم پایانی ندارد. بسیار متاسفم. درمورد این خبر هم بن نظر من خبر خوبی است میانه روی عرفان و نگاه پیش رو باید جایگزین افکار کهنه (متشابهات) شود.
  2
  10
  یکشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک
  [::کیانپور - تهران، ایران::]. از اینکه یادآوری میکنی؛ ممنون. ولی عزیزم طوطی نه؛ قورباغه رو گفتم رنگ میزنم؛ جای فولکس میندازم. ولی بقیه داستان رو خوب یادت مونده. احتیاجی نیست شما به خودت زحمت بدی سکرتر بشی. سکرتر اَپ هست؛ دانلود میکنی از اَپ‌اِستور مجانی. همه رقم هم کارآیی میده. راستی چی شد؛ حالا همه قرآن رو قبول داری یا هنوز سانسور میکنی؛ روت نمیشه خجالتی؟!
  21
  5
  یکشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  بردبار - بندر ماه شهر، ایران
  این بحث مال کم کم ۵۰ سال قبل بوده که دنیا و مردم در مورده دینها و عقاید اطلاع زیادی نسبت به امروز نداشتن، دیگه مردم واقع بین شدن . [::Ghooloo - آبادان، ایران::].
  6
  0
  یکشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۲۳:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک. قرآن رو قبول دارم بیش از شما. اتفاقا این شمایید که قرآن رو سانسور می کنید. فقط جسبیدی که آیات وصف بهشت. البته دلخوش باش چون شما طرفداران رژیم هرگز بهشت را نخوانید دید.
  2
  10
  دوشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۴:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::aashena - اتاوا، کانادا::]. جدی میگم جان خودم! طبق این سنت، زنها وقتی توی خونه تنها هستن و نماز فُرادا میخونن هم باید چادر چاقچور کنن! خب نتیجه منطقی چیه!؟ اینه که به خدا اطمینان ندارن و میخوان خدا دید نزنه! بعد از طرفی توی همون نماز میگن خدا پاک و منزه است!! وقتی به تصویر بزرگتر نگاه میکنی میبینی یک میلیارد و نیم إسکول این داستان ها هستن. . میخوان إسکول باشن عیب نداره، انتخاب شخصی خودشونه، ولی دیگه بزور نخوان از بقیه برن بهشت! 😀. سلامت باشی.
  4
  0
  دوشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۵:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Ghooloo - آبادان، ایران
  [::بردبار - بندر ماه شهر، ایران::]. بنده صحبتم قانون بود قانون عصر حاضر! کدام بحث را میفرمایید مال 50 سال پیش بود؟ اینکه همه در چارچوب قانون باید عمل کنند؟ 50 سال پیش کجا خاورمیانه یا اروپا؟ در آخر واقع بین از نظر کی؟ چیزی که شاید به نظر شما واقع بینی باشد از نظر کسی دیگر طالع بینی باشد! منظور کدام معیارهاست؟
  0
  3
  دوشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۵:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.