فیروز نادری: یک کشور سیارکی به نام‌تان می‌‌کند و در دیگری به تخت بیمارستان زنجیر می‌شوید

فیروز نادری، دانشمند ایرانی-امریکایی و مدیر پیشین بخش "اکتشافات منظومه شمسی" در “اداره ملی هوانوردی و فضایی امریکا” (ناسا) می‌گوید دولت ایران پیش از دعوت از ایرانیان خارج از کشور برای بازگشت به وطن‌شان باید امید کوکبی، فیزیکدان جوان زندانی را آزاد کند.
 
آقای نادری ۷۰ساله که به تازگی بعد از ۳۶ سال کار، از "ناسا" خداحافظی کرده در صفحه‌ی فیسبوک خود نوشته: «رییس جمهوری ایران از ایرانیان مهاجر خواسته تا به کشورشان برگردند و به بازسازی آن کمک کنند. شما قصد دارید چند نفر دیگر را به محض بازگشت به ایران زندانی کنید؟»
 
وی ادامه داده: «عده‌ای از من می‌پرسند که چرا به ایران برنمی‌گردم و به زادگاهم خدمت نمی‌کنم. واقعا؟! قبل از این‌‌که دیگران را به ایران دعوت کنید، اول امید (کوکبی) را آزاد کنید.»
 
فیروز نادری که در سال‌های جوانی و برای تحصیلات دانشگاهی به امریکا مهاجرت کرد، درباره‌ی تفاوت برخورد با نخبگان در ایران و ایالات متحده نیز نوشته: «رفتار کشور دومم، امریکا، با من -و بسیاری مانندِ من- به طور فوق‌العاده‌ای خوب بوده است. بسیار غم‌انگیز است که می‌بینید ایران نمی‌تواند از نخبگانش مراقبت کند. یک کشور، سیارکی را به نام شما می‌کند و در دیگری به تخت بیمارستان زنجیر می‌شوید.»
+626
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  Gharibeh-Ashena - هانوفر، آلمان

  دریغ و افسوس بسیار بر ایران و ایرانی که اسیر کوته فکران و مذهب شده.
  11
  259
  یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۹:۰۷
  ۵۱
  اینجالندن صدای ایران - لندن، انگلستان

  روضه نمیخونم، کامنت طولانی هم نمیزارم،فقط چشمم به زنجیری که یک سرش بسته بپای امید ویک سرش بسته به تخت بیمارستان افتاد ...😢.دلتنگم از این بیدادددددددد....
  10
  294
  یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۱
  ۳۶
  tehran ziba - آمستردام، هلند

  واقعا جای تاسف داره که شرایط ایران اونقدر بده که یک همچین افراد نخبه ای نمیتونند تو ایران فعالیت کنند و از همه بدتر که رئیس جمهور مملکت هم از خودش هیچ اقتداری نداره و همچی در دست خامنه ای ظالم هست.
  11
  201
  یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۷
  ۴۱
  amirir - تهران، ایران

  آقای پروفسور نادری اگر به مطالب همین سایت یوکی نگاه کنی برای چرندترین مطالب 500تا لایک میزنن اما برای سرطان یک دانشمند مثل امید کوکبی 50تا لایک هم نمیخوره. میدونی چرا چون حکومت ما هم از همین ملت هست و فاشیسم در رگ و خون ما هست و چون این دانشمند یک ترکمن هست براشون جذابیتی نداره چون این ترکمن مخالف کمک به تفکرات فاشیستی و زیاده خواهانه این حکومت و این مردم در خودنمایی ها منطقه ای و جنگ افروزی بود. چون عده ای در همین سایت ادای روشنفکرها رو در میارن اما سلیمانی قاتل و سایر قاتلین حکومت رو میپرستن.
  130
  186
  یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۲
  ۳۸
  omid2944 - برلین، آلمان

  ایران چیزی برای ساختن نداره.پس هیچکدوم از ایرانیان خارج از کشور فکر برگشت به ایران برای باز سازی ایران رو نکنید.عاقبت امید کوکبی ممکنه برای تک تک ایرانیان پیش بیاد.
  12
  169
  یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۶
  ۵۳
  همه چیز ایران بر باد رفت - برلین، آلمان

  اسب آتشین از اوستورالیا . نظر آتشین شما!؟؟؟
  15
  39
  یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۱
  ۶۷
  senator x - تهران، ایران

  آقای فیروزنادری,دانشمند و افتخارآفرین ایرانی.سلام,آقای روحانی بددر دودورشان خندیدن که از نخبگان ایرانی مقیم خارج دعوت بایران کردند,او هم مانند بقیه هم م در سلکیهایش,بجز دروغ و فریب,هنردیگری ندارد و چقدر متاسف شدم که برخی از اندیشمندان ایرانی مقیم خارج فریب این شیاطین را خوردند و الان در تار عنکبوتی آنان اسیرند.و آنانیکه پیشنهاد ابلهانه بشما دادند که برای خدمت بوطن برگردید,یا بسیارشیادند و خواهان اسارت شما هستند,یا بسیار ساده لو و اسیراحساسات احمقانه.رژیم فقط سالی ده,دوازده تا از نخبگان را توسط اتوبوس چپه شده از بین میبرد.کسانیکه درامر طرحهای تروریستی و ضرب و شتم مردم,تخصص بالائی دارند,با جان و دل پذیرا هست.رئیس جمهور,روحانی,کسی را دارد که بده راهش نمیدادند,آنوقت مهمان هم همراهش میبرد.خواهشن نخبگان خارج از کشور هم برای دیدار پدر مادر و اقوام هم,ازکشورهای همسایه استفاده کنند
  10
  128
  یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۹
  ۳۹
  رقص پرواز - پراگ، چک

  نوشته و مقایسه ای به جا از دانشمند فرهیخته ی ایرانی.....امیدوارم تلنگری باشد برای ظالمان و غاصبان ایران عزیز، هر چند احتمالش صفر است!
  10
  144
  یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۳
  ۴۱
  kiyanzx1 - استکهلم، سوئد

  جز اینکه ننگ بر خامنه اى ، ننگ بر جمهورى اسلامى چیزى نمیتونم بگم ! امیدوارم یه روز برسه مرگ جمهورى اسلامى ببینم .
  11
  136
  یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۰
  ۴۱
  majiddk - کپنهاک، دانمارک

  شرم اور تر از این دیگه وجود نداره.این است رفتار با یک انسان در قرن بیستم تحت حکومت اسلام.به جرم تحصیل علم .
  10
  132
  یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۵
  ۵۴
  جوان آشنا - تورنتو، کانادا

  تا آخوندها ازقدرت ساقط نشوند وطن وطن نشود ببین کی گفتم
  10
  136
  یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۷
  ۵۱
  payamak - منچستر، انگلستان

  این تنها راه برای جلوگیری از فرار مغزها هست
  13
  88
  یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۰:۲۲
  ۵۱
  Asghar Torobche - تهران، ایران

  جناب استاد فیروز نادری افتخار هر ایرانی‌ ، برخورد با مردم یک کشور باعث تفاوت میان کشورها می‌شه جهان سوم و قدرت علمی‌ و ادبی‌، و ایران هم متاسفانه سالهاست که به جهان سوم تعلق داره
  11
  99
  یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۰:۲۸
  ۳۶
  MartinT - هایدلبرگ، آلمان

  درد آوره! مایه ننگه!
  10
  113
  یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۱
  ۳۷
  آزاد اندیش۳۳۲۲ - یورک، انگلستان

  از غصه بمیریم رواست
  10
  107
  یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۷
  ۵۹
  kasra persia - لندن، انگلستان

  همون آمریکا بود که این انگل هارو به ایران هدیه داد
  13
  99
  یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۰:۵۰
  ۴۳
  فیل دانا - سیدنی ، استرالیا

  جناب آقا نادری کسی ارزش و قدر تخصص ونخبه را میداند که معنی اینها را بلد باشد ،،،،،،،،، از آخوندی که در یک حوضه 500 ساله یه اراجیف رو تکرار میکنه و هر دفعه بیشتر و بیشتر به خرافات الودش میکنه چه انتظاری دارید، ،،،،، اینها آگه علم و تکنولوژی رو براش ارزش قائل بشن باید خودشون جمع کنن برن، ،،،،،در طول تاریخ آخوند نشان داده مخالف دانش و حقوق برابر زن و مرد است
  12
  115
  یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۵
  ۴۳
  فیل دانا - سیدنی ، استرالیا

  عزیز جان یه موقع خر نشی بیای ایران، ،،،،،، غم این امید کوکبی و دوستانش بسته، ،،،،،بیای میگن خمس و ذکات سیارتو باید بدی وگرنه زندان
  19
  137
  یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۹
  ۵۴
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  چرا میگویم جمله ی جالب یک بزرگمرد را که..هر ملتی لایق حکومتیست که بر او حکم است..اینکه برای امامی که از ایرانیان متنفر بود صدها هزار نفر در خیابان سینه میزنند....دریغ از حرکتی برای آزادی...چرا که به ظلم عادت کرده و همین را روند زندگی‌ می‌پندارند.
  16
  86
  یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۱:۴۱
  ۶۱
  kolah-ghermezi - ونکوور، کانادا

  نمی ونمرتو اینجور بحثها خبرى از فداى اقا نیست !! حس میکنم پیش خودش میگه چیزى که عیان است چه حاجت به بیان است !! بیام چى بگم !!؟ حدیث و آیات تلاوت کنم !!؟؟ چیزى ندارم بگم !! ننه مرده رو بزور میخوان ببرن بهشت ! مثل اقاى مجاور رییس زندان که میخواست اقا رضا مارمولک رو بزور ببره بهشت !!٠ سلامت باشین.
  9
  68
  یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۱:۴۳
  ۴۵
  Rangineh - لندن، انگلستان

  اقای نادری عزیز تا امریکا هستی ایرانیها با ازادی شما خوشحالند و افتخار میکنند همین که رسیدی ایران باید عزاداری کنیم.
  8
  87
  یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۳:۲۹
  ۴۴
  Cocoo - ونکوور، کانادا

  انسانم آرزوست
  7
  38
  دوشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۲:۰۶
  ۴۶
  david_02003 - هاسلت، بلژیک

  فقط امیدوارم روزی بتوانم، حداقل اینور مبارزه کنم،وعده ای مثل این آشقالها را که منفی میدن و طرفدار رژیم هستند را گیر بیارم ،و همین بلا را سر شون بیارم ،ای کاش ما ایرانیها حداقل اینطرف با هم یکی میشدیم و این موجودات عجیب را شناسایی میکردیم ،و به جزای کار شون میرسوندیم ،حیف که ما ایرانیهای اینور هم ، فقط فکر خودنمایی هستیم،
  10
  41
  دوشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۴:۴۹
  ۵۳
  simairani - کاشان، ایران

  درود به شرف تو که دور از ایرانی‌ ولی‌ میدونی‌ که بر سر جوانان فرهیخته مملکتت چه می‌‌آورند، میتوانی‌ بی‌ دغدغه و دور از سیاست زندگی‌ راحتی‌ داشته باشی‌ ولی‌ این حساسیت را نشان میدهی‌ و بی‌ اعتنا رد نمی‌‌شوی.
  7
  42
  دوشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۰
  ۵۴
  alibabartabrizly - تبریز، ایران

  الان حتی فیروز نادری هم تو ایران بود تو همون تخت زندان اوین الاخ منه آیی دست بند خورده بود .درود ملت ایران به امید عزیز دانشمند جوان ایرانی‌ و ننگ‌ و نفرت بر اژه آی‌ .و رهبر الدنگ و بیمصرف ایران .این‌ها رو این تفکر اسلامی دانمارک‌ هم می‌بینه یا نه .البته حق داره که ساندیس خور باشه چون که خانواد‌ش تو سفارت ایران در دانمارک‌ کار میکنند ،و بیچاره بایستی از رژیم طرفداری کنه
  8
  28
  دوشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.