نیوزویک: بیایید صادق باشیم؛ سعودی ها دوست داشتنی نیستند / این ها به بی رحمی و تنبلی شهره هستند

سرویس بین الملل «انتخاب»؛ نیوزویک در گزارشی تحت عنوان «باید یاد بگیریم سعودی های غیردلچست را دوست داشته باشیم» نوشت: بیایید صادق باشیم:  خیلی سخت است که سعودی ها را دوست داشته باشیم. عربستان یک کشور دیکتاتوری است. شاهزاده هایش رفتارهای ناشایستی دارند. دیپلمات های سعودی در خیابان های پایتخت های خارجی بی هیچ توجهی به امنیت عابران و گاهی حتی در حال مستی رانندگی می کنند.
 
به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، این نشریه آورده است: سعودی ها در خاورمیانه مشهور به خشونت، تنبلی و بی رحمی هستند. برای آن ها زن یک مرتبه پایین تر از مرد است.
 
تا همین چند سال پیش، به ندرت گروه تروریستی پیدا می شد که عربستان مستقیم با غیر مستقیم حمایت مالیشان نکرده باشند. اکثر هواپیما ربایان 11 سپتامبر سعودی بودند، گزارش کنگره از این حادثه همکاری عده ای از مقامات عربستان را نیز روشن می کند.
 
به مدت چندین دهه حاکمان عربستان تلاش کرده اند با هزینه نفت و دیگر سرمایه هایشان متحدان بانفوذ در پایتخت های دیگر جهان به دست آوردند و در مقابل از این عامل نفوذ برای به نابودی کشاندن مخالفانشان استفاده کرده اند.
 
آن ها یمن را بمباران کرده اند، بدون آنکه تلاشی برای کم کردن تلفات مردم عادی داشته باشند. و در عمل هم پس از برانگیختن قیام حوثی ها شروع به راه اندازی و حمایت از سمینارهای ضد شیعه و تبلیغات گسترده ضد ایران کردند.
 
آنچه به نظر می رسد آن است که نسل بعدی رهبران عربستان قصد دارند که دامنه اختلافات فرقه ای را گسترش دهد.
 
با این حساب، آیا آمریکایی ها باید خوشحال باشند که اوباما به عربستان می رود، آن هم در حالی که روابط دچار تیرگی است؟ سوای آنچه رهبران و دیپلمات ها سخنان کلیشه ای خود را در جواب می آورند، بازگشت اعتماد میان دو طرف به سال ها، اگر نه چندین دهه، نیاز دارد. به زبان ساده، مقامات عربستان به درستی درک نمی کنند اوبا و کری چه لباس رزمی بر تن کرده اند تا به شراکتی که هفت دهه قدمت دارد پشت کنند. صادقانه بگوییم، عربستان حق دارد از آمریکا عصبانی باشد.
 
به سادگی می توان اقدامات ناشایست سعودی ها را برشمرد و از آن ها انتقاد کرد. اما پس از آنکه عربستان با بازگشت اثر القاعده در خاک خود مواجه شد، به متحد صادق تری برای واشنگتن در نبرد با افراطی ها تبدیل شد.
 
در حال حاضر حامیان اصلی گروه های تروریستی نه تنها در ریاض، بلکه در آنکارا، دوحه و اسلام آباد قرار دارند.
 
جهان در مخاطراتی فزاینده به پیش می رود. چین و روسیه هر دو حالت تهاجمی دارند. داعش، نه تنها در سوریه و عراق، که در شبه جزیره سینا در مصر، لیبی و افغانستان مناطقی تحت تصرف دارد.
اوباما خود را رئیس جمهوری واقع گرا می داند. افراد واقع گرا جهان را بدون توجه به محاسبه منافع در نظر می گیرند. آن ها به اهمیت دوستان، متحدان و روابط خود اهمیت چندانی نداده یا به کل آن را نادیده می گیرند.
 
ازدواج می تواند فراز و نشیب بسیاری داشته باشد، اما همیشه سالم تر از روابط زودگذر است. شاید عربستان سعودی از کشوری ایده آل بسیار فاصله داشته باشد، اما اگر آمریکا از متحدانش روی بگرداند، بازنده اصلی عربستان نیست، بلکه امنیت ملی آمریکا و اعتماد دیگر کشورها به واشنگتن است که در خطر می افتد.
 
نویسنده: مایکل روبین؛ متخصص حوزه خاورمیانه، ترکیه، ایران و دیپلماسی؛ از مقامات سابق پنتاگون
ترجمه: محمد صفری
+317
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  Sharmandeh hastam - لندن، انگلستان

  ممکنه دوست داشتنی نباشن اما مودب و آرام هستن و مثله مردم ایران وحشی و پرخاشگر نیستن. کجا حمله کردن به سفارت ، کجا ریختن تو خیابون تو سرو کلشون زدن، وسط کجا با چاگو به جان زن تنها افتادن ، رو کی‌ اسید پاشیدن. باید پرچم ایران رو عوض کنید روش یه عکس مرد بذارین با یک سطل‌ اسید. افتخار کن به ایرانی‌ بودنت من که شرمندم از ایرانی‌ بودنم!
  449
  88
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۷
  ۲۲
  romano - تهران، ایران

  کشیدن فرش از زیر پای متحد جون جونی کلید زده شد!
  15
  218
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۸
  ۳۵
  وحید خان - کیف، اوکراین

  آقای شرمنده هستم إز انکلیس.یه کار کن برو عربستان و اونجا اینرو بکو.و همون جا بمون و افتخار کن که یه عربستانی مهربون و متمدن و ارام هستی.راستشو بخوای من إز أین که تو ایرانی هستی شرمنده هستم.خودتو به هر کی میخوای بجسبون.تو توی همون انکلیس تورو بعنوان یه عربستانی بشناسن کافیه.فقط اونجایین نکو که ایرانی هستی .بکو عربستانیم.
  29
  208
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۷
  ۶۰
  mina minavand - هانور، آلمان

  در هر ملتی خوب و بد هست اما اینها خیلی از خودراضی هستند و فکر میکنن که میتونن دنیارو با پول بخرند.
  12
  171
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۴
  ۴۵
  alvares - زوریخ، سوییس

  سوال اینجاست که آمریکای‌ها چقدر موس موس این عرب‌ها رو میکنند با اینکه به خوبی‌ می‌دانند، این همه کشور دیگه هست ، بیشتر ترورها به دست همین عربستانیها صورت گرفته و خواهد شد، واقعا که قوم پلیدی هستند اینها دیگه.
  10
  143
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۱
  ۴۱
  amirir - تهران، ایران

  [::Sharmandeh hastam - لندن، انگلستان::]. اینهمه منفی گرفتی چون مردم ایران از واقعیت میترسن. از خودی که هستن میترسن اما در بودن این خود پافشاری دارن. این منفیها یعنی اکثر ایرانیها از جمله خارج رفته ها و تحصیلکرده ها هم هیچ تلاشی برای درست کردن رفتار و فرهنگ انسانی خود ندارن. قطعا پرستیژ ظاهری عربستانی ها از ما پایینتره اما قطعا رفتار جامعه مدرن و قانون مدارشون از ما خیلی بهتره. .0. .
  203
  53
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۷
  ۳۳
  araz kartuli - شانگهای، چین

  [::Sharmandeh hastam - لندن، انگلستان::]. اینطور که معلومه به نحوه استفاده ای که از تو میکنن علاقه داری. وگرنه مودب و آرام که نیستن هیج بسیار وحشی هم هستن،دلیلش؟ علاقه مندی و پایبندی به دین اسلام. سفارت آتیش نزدن درست،ولی چندتا از تبعه های کشورهای دیگه رو ،حتی زنها رو در ملا عام گردن زدن،پرخاشگریشون رو هم میتونی از نحوه برخوردشون با خدمتکارای بدبخت فیلیپینی یا کارگرای هندی بنگالی ببینی،،،کار غلط چند تا اوباش رو نمیشه به کل مردم یه مملکت تعمیم داد. پ.ن:یکی از بزرگترین اشتباهات آتیش زدن هر سفارتی بوده و هست،ولی افغانی هیچوقت فراموش نکن که همین چند سال پیش،کنسولگری ما رو اشغال کردید و با نامردی تمام چندین نفر دیپلمات ایرانی رو کشتید،نمونه دیگه ای از نمک نشناسی شما ها
  33
  167
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۸
  ۴۶
  Sharmandeh hastam - لندن، انگلستان

  [::araz kartuli - شانگهای، چین::]. شما مطمئن باش من متاسفانه ایرانی‌ هستم و افغانی نیستم . گرچه شما افغانی بودن رو توهین میدونی‌ چون ایران تربیت شودی و من اینجا افغان‌ها رو ملیت می‌دونم چون تربیت شدم اینجا! چرا میترسین وقتی من واقعیت رو میگم!بابا این الانه ایران هست. من قصد توهین ندارم. خودم ایرانی‌ هستم. اما نابود شد اون مملکت بخاطه این وحشی گری ایرانیها. چقدر تحقیر بشیم؟ هی‌ میگین ما نیستیم! اینها کی‌ هستن پس؟ ملت ایران همینه الان. من هر 3 ماه میرم ایران، هر روز وشهی تر ازدیروز!
  146
  46
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۴
  ۳۳
  araz kartuli - شانگهای، چین

  [::amirir - تهران، ایران::]. قانون مدار،،،جامعه مدرن؟؟؟. عربستان کلا قانون اساسی نداره،به همون قرآن میگه قانون اساسی،،،تو اون جامعه مدرن هنوز زن رو آدم حساب نمیکنن،نتهایی حق نداره بیاد بیرون،گواهینامه بهش نمیدن،و. هزار مورده دیگه ،،،میدانم دوست داری یه چیزی بگی که گفته باشی،اشکالی هم نداره ولی این چیزی رو که الان .... عزیزم برا سلامتیت ضرر داره
  8
  76
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۷:۴۵
  ۴۲
  مهرداد2538 - تهران، ایران

  نویسنده این مقاله به خوبی این مسئله را درک کرده که اگر کار آمریکا همیشه خالی کردن زیر پای دوستان باشد دیگر کسی به آمریکا اعتماد نخواهد کرد. مخصوصا که آنها قبل از این هم چنین سابقه ای از خود در رابطه با محمدرضا شاه فقید داشته اند.
  2
  46
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۰
  ۴۳
  علی میهن - میلتونکینز، انگلستان

  [::Sharmandeh hastam - لندن، انگلستان::]. شرمنده تو انگار که ناراحت راحتی هستی برات یه دستمال ..... تو که آنقدر از ایرانی بودنت احساس شرمندگی می کنی خوب تو جمع ایرانی ها چه میکنی درضمن کشور رو هم اشتباه آمدی باید می رفتی عرعرستون نه انگلستان
  11
  70
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۱
  ۶۲
  hsassan - بستون، ایالات متحده امریکا

  آقای شرمنده هستم، منم فکر می‌کنم بهتره بری همون عربستان زندگی‌ کنی‌. برات بهتره. فقط مواظب مأمورین فرودگاهشون باش!!
  15
  74
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۵
  ۳۸
  حمید کاردروست - لندن، انگلستان

  [::Sharmandeh hastam - لندن، انگلستان::]. از همون ایدیت پیداست که همیشه شرمنده ما ایرانیا ن هستی و خواهی بود، همینجا توی جای که زندگی مکنی هر هفته اخبار همینجا اعلام مکنه به یک کودک تجاوز جنسی شده و به قتل رسیده.من دوست عراقی دارم که خودش از عرب بودنش خوشحال نیست،خود اعرب جنوب ایران ،از اعراب حاشیه خلیج فارس دلخوش نیستن،فکر کنم اشتباهی شما ایران بدنیا امدید😂
  14
  68
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۷
  ۳۳
  araz kartuli - شانگهای، چین

  [::Sharmandeh hastam - لندن، انگلستان::]. مهم نیست کجا بزرگ شدی مهم اینه هر کجا بزرگ شدی دریت ....نشدی وگرنه باید تا حالا یاد میگرفتی که به هویت هشتاد ملیون نفر و پرچمشون توهین نکنی،،،. همنطور که تو به مردم ایران میگی ایرانی،ما هم به تو و هموطنان تو میگیم .....از قدیم گفتن دروغگو کم حافضه است،از همون صحبتهات در مورده تراول داکیومنت معلوم هست که چقدر اروپا بزرگ شدی ....!!!!
  10
  63
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۷
  ۶۷
  senator x - تهران، ایران

  آمریکا با بی سیاستی خود بهترین متهد خود را در خاورمیانه,یعنی شاه,را ازدست داد.وازآن زمان دچار 101مشگلات جورواجورشده.نقل ملا و سوزن و (اونجاش) هست.
  2
  55
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۹
  ۴۱
  Saeeddar - دالاس، ایالات متحده امریکا

  [::Sharmandeh hastam - لندن، انگلستان::]. اینو فراموش نکن در زمان حمله طالبان به مزار شریف همه کارکنان کنسولگری ایران در مزارشریف از طریق گروه مورد حمایت عربستان توسط اطلاعات پاکستان به گلوله بسته شدند که فقط دادال. شهسواری زنده موند . اینا اینقدر تجهیزات نظامی خریدند که الان خلاف وعده های متحد بودنش رو واسه امریکا انجام میده و من هم منتظر روزیم که این گروه خودخواه ایشالا به همون جایگاه همیشگی یعنی دره شعیب برگرده زندیگشو کنه.
  8
  65
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۱
  ۵۱
  oghab - هلسینکی، فنلاند

  Shaman eh hasta. .انگلستان ..با شرمندگی باید عرض کنم ..که بزودی شاید به سه سال هم نشه ..که عرعر ستان مثل عراق و سوریه خواهد شد ..و شما بهتره ..به فکر یه ارباب دیگه باشید ..خدا شفت بده...مشخصه تو ایرانی نیستی ..ولی بهرحال شفا بگیری
  8
  62
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۰:۲۰
  ۵۴
  سعید یوسفی - کیف، اوکراین

  amirir - تهران، ایران. خودت متوجه شدی چی نوشتی؟ ینی معنی پرستیژ و رفتار متمدنانه و قانون مداری و این چیزا رو میدونی؟
  8
  46
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۷
  ۵۴
  سعید یوسفی - کیف، اوکراین

  Sharmandeh hastam - لندن، انگلستان. شرمنده باش مهم نیست ولی شعور داشته باش به کل ملت توهین نکن ، هشتاد میلیون ایرانی فقط یه نفر آدم حسابی داده بیرون اونم تویی؟؟؟ چه ربطی این خبر به جامعه ایران داره که اینطوری داری اظهار فهم و تمدن میکنی؟ شما در جریان ریز مسائل داخل عربستان هستی که داری مقایسه میکنی؟ به جز تو بقیه فک و فامیل و ایل و تبارت هم از ایران خارج شدن و شرمنده ایرانی بودنشون هستن؟ یا جزو همون ملت وحشی و پرخاشگرن؟
  3
  45
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۱:۲۴
  ۴۱
  amirir - تهران، ایران

  [::سعید یوسفی - کیف، اوکراین::]. [::araz kartuli - شانگهای، چین::]. شما چیکاره این سایت هستید؟ پلیس فتا هستید؟ سخنگوی ملت هستید؟ .. کی با شماها بود بابا.
  48
  12
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۲:۲۶
  ۶۱
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی

  فکر کنم ملاک اصلی واقعیتی هست که یک جامعه از خودش نشون میده نه گزازشها و استنباطها و تحلیلهای مختلف کارشناسان و محققان ، چون محققان بیشتر از روی شناخت فردی برخی مسائل رو تجزیه و تحلیل میکنن، بنده به عنوان کسی که سالها در کشورهای حاشیه خلیج همیشه فارس هستم جز رفتارهای انسانی و جز سخاوت و گذشت و احترام چیز دیگری ندیدم، اعراب به شدت مهمان نواز و در دوستی با یک غیر عرب صادقانه عمل میکنند ممکنه در مورد زنان از دیدگاه ما ایرانیان اونها عقب افتاده ترین باشن اما حقیقت اینه که اونها به شدت به زنها احترام میزارن و پوشش و حجاب امری پذیرفته شده در سنت اعراب هست که زنها ( اکثر زنها) ان رو پذیرفتن، در عربستان یک زن میتونه به استادیوم بره و در جایی که مردها هستن فوتبال ببینه یا در بازار شلوغ بدون استرس خرید کنه در جامعه عربستان فحشا و زنا و فساد و دزدی و اختلاس و دعوا و مشاجره و یا هتک حرمت نوامیس مردم به ندرت دیده میشه تن فروشی وجود نداره هم نوع دوستی و کمک به هم نوع و بزل و بخشش و کمک کردن به دیگران جزو وظایف و از سنتهای متأکد هست
  75
  9
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۲:۴۸
  ۶۱
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی

  قطعاً هر جامعه ای نشکلاتی هم داره اما شما در این جامعه سعودی به ندرت مردمان بی ادب و بد دهن و بی فرهنگ مشاهده میکنیدبرخلاف کشور ما اکثر اونها متواضع هستند هرجند که برخی انسانهای بیمار نیز در میان این قوم وجود داره که مریض روانی هستند و مردم ازاری میکنند در مورد چند نوکیسه عرب یا هر ملیتی هم که در خارج کشور مرتکب خلافی نیشن خوب باید محاکمه بشن و باور کنید اگر جرمی محرض و نشخص بشه اعراب به رای دادگاه تمکین میکنن.
  70
  7
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۲
  ۴۶
  Sharmandeh hastam - لندن، انگلستان

  . من مپتوجه نمیشام از دروغ گفتن چی‌ میگی‌؟ من چیرو دروغ گفتم؟ مگه بهت گفتم اینجامتولد شدم نه گفتم اینجا تربییتم کردن که نژاد پرست مثله ایرانی‌ در ایران نباشم!من چرا باید برم عربستان؟ چرا نباید بریم وطن خودمون که ایرانیها نابودش کردن چرا باید تو غربت حمامو آواره باشیم! من میگم همه شماها در ایران همگی‌ عصبی و وحشی هستین میگین نه نگاه کن ماره دوها رو! کی‌ اسید پشیده در دنیا به زانو بچه مردم غیره ایرانی‌! کدمتن جرات درین اینجا به افغانی توهین کنید؟همتون تو خارج عین موش میمونین! مودب و با شخصیت فقط پنهان میکنی‌ ذاتتون رو در ایران هم آرزو بد بختی همو درین! در ضمن آقای چین بوده من نه افغانی هستم نه اینجا پنهنده بودم بلکه بخاطر تخصصم اینجا نیز بهم دارن و مندم و 100 تا عرب هم برام کار میکنه اما همشون مودب با با شخسیت خدا نکنه یک ایرانی‌ بید تو ماها غیر از من نبود میکنه همه چیز رو! ایران رو ایرانی‌ نبود کرد . آغار طاقت انتقاد ندارین اینجا تشیف نعیارین! عربستان میگه اینها وحشی هستن من نمیرم اونجا فوتبال بازی کنم. من میگم راست میگه. خوب باید تحقیر کنه ایرانی‌‌ها رو تا شاید دست بردارن از وحشی بازی.
  63
  17
  دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۹
  ۳۳
  araz kartuli - شانگهای، چین

  [::amirir - تهران، ایران::]. مهمل بافتی،جوابت رو دادیم،اینجا اتاق خواب خونه ات نیست هر چی خواستی بگی و جواب نشنوی،یه جای عمومیه ،مهمل میبافی باید دلیل هم براش بیاری.
  8
  31
  ‌سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۲:۵۰
  ۳۳
  araz kartuli - شانگهای، چین

  [::Sharmandeh hastam - لندن، انگلستان::]. از همون نحوه کامنت گذاشتنت معلومه چقدر سواد داری که 100تا عرب در خدمتت هستن،،،بازهم میگم که مهم نیست کجا تربیت شدی مهم اینه که درست نشدی و گرنه میفهمیدی ایرانی ها به خاطر پیروی از اصل ادب و احترام به هر قوم و ملیتی چه عرب چه افغانی چه مال هر جای دیگه احترام میذارن نه از روی ترس و افرادی مثل تو که احتمالا باید اهل قندوز ، بغلان یا هم.ن حوالی باشی به خاطر فرهنگ غلطی که داری فکر میکنی این کار از روی ترسه!!!!!. اسید پاشی که سهله ، روزانه هزار جنایت بدتر از این تو دنیا اتفاق می افته نمونه اش:همین کشتارهای بلژیک و فرانسه که به دست همین اعراب متمدن اتفاق افتاد،حالا غیر از اینکه با یه سرچ ساده میشه هزاران هزار جنایت رو تو هر کجای دنیا پیدا کرد . تو برو با همون صد تا عربت خوش باش،لازم نیست اینجا مهمل ببافی مفلوک.
  11
  39
  ‌سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۳:۰۶
  ۴۹
  دوست مهربان - دبی، امارات متحده عربی
  ایرانی بون ملاک نیست انسان بودن ملاک است احترام متقابل
  6
  21
  ‌سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۴:۰۵
  ۴۱
  CanIR1393 - کانادا، کانادا

  [::Sharmandeh hastam - لندن، انگلستان::]. تو عراق و سوریه پول و اسلحه تروریست ها رو این میدن بی شرف الکلی دیونه. به صدام اینا پول اسلحه می دادند.
  4
  31
  ‌سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۵:۲۳
  ۳۷
  استالین - ولادی وستوک، روسیه

  [::araz kartuli - شانگهای، چین::]. آن ایرانیان که در شهر مزار کشته شد دیپلمات نبودند مشاورین نظامی بودند. ایران در آن جنگها مستقیما دخیل بود و از مجاهدین اتحاد شمال حمایت نظامی و پولی میکرد.
  39
  6
  ‌سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۶:۴۷
  ۳۷
  استالین - ولادی وستوک، روسیه
  با پایین آمدن قیمت نفت و خود کفایی آمریکا در انرژی عربستان دیگر برای آمریکا احمیت آنچنانی ندارد. الان شروع کرده اند به افشاگری و انتقاد از سیاست های عربستان. سرنوشت خانواده آل سعود مانند صدام حسین و معمر قذافی خواهد بود.
  13
  14
  ‌سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۶:۵۸
  ۴۶
  Sharmandeh hastam - لندن، انگلستان

  اولا مفلوک خودت هستی‌ که در چین زندگی میکنی‌. اگر توانایی داشتی میتونستی یک جای بهتر بری . می‌دونم جایی رات نمیدان و یا هنوز کیس خوب پیدا نکردی تا در خواست پناهندگی بدی. ادب اونی نداره که بلد نیست درست صحبت کنه و فکر میکلنه که هنوز تو ایران هست تا هر کی‌ یک کلمه گفت یا اسید بپاشه یا چاقو بکشه. میگی‌ نه بخون روزنامها را. دنیا به ما چه! هی‌ میگین همه جا همینه! شما ایران رو درست کن. رفتاره خودتو درست کن. من ماله قندوز اوکی. شما ماله کجا؟ فرمانیه تهران؟ چقدر دارو فاسد وارد کردی از چین تا اونجا خونه خریدی؟ چه ماشین آلت خرابی آوردی تو ایران از چین که با سودش پولدار شودی؟ چطوری خون مردم رو مکیدی و باعث شودی همه بد تر از خودت بشن که تونستی‌ تو فرمانیه خونه بخری؟ جواب اینها رو اگر تونستی‌ با ادب بدی میفهمم شاید چینی‌ روت تاثیر داشته وگرنه باید یه دعوت نامه برات بدم ویزا بگیری بیای اینجا یکم تربیت بشی‌ که یاد بگیری چطور انسان باشی‌.من که شرمندم از ایرانی‌ بودنم.
  40
  19
  ‌سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۰
  ۳۳
  araz kartuli - شانگهای، چین

  [::Sharmandeh hastam - لندن، انگلستان::]. مفلوک کابلی،مگه همه باید مثل تو و مابقی افراد کشور تو اهل قاچاق و جنس خراب وارد کردن باشن؟؟؟؟. دیدی چطور ایرانیها کمرنگت کردن،البته خودت میدونی الان چه رنکی شدی!!!حالا کابلی رسیدی ،جواب نداری بدی،افتخار میکنی به پناهنده شدنت،به بی وطن بودنت؟؟؟. من و خیلی دیگه از ایرانیها فقط با سه ماه بانک استیتمنت ویزای هر کجا رو بخواهیم میتونیم بگیریم،و چون سواد داریم و اصالت مابقی رو هم تربیت میکنیم ،مثل تو کابلیه دست آموز نیستیم که کسی بخواد ما رو تربیت کنه. تو جیب مردم ایران هر چی باشه بهتر از مردم تو هستن که اسلحه و تریاک جزو ملزومات و خریدهای روزمره شونه
  15
  37
  ‌سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۹
  ۴۱
  amirir - تهران، ایران

  [::araz kartuli - شانگهای، چین::]. خیلی حرف میزنی عتیقه .... قطعا اینجا رو .... اشتباه گرفتم.
  28
  5
  ‌چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.