مرثیه ای برای ستایش؛ دختر‌بچه مظلوم افغان

عصرایران؛ مهرداد خدیر - «ستایش، دختر بچه افغان مقیم ورامین روز یکشنبه 22 فروردین 1395 برای خریدن بستنی به مغازه نزدیک خانه می رود اما دیگر هرگز به خانه برنمی‌گردد.
 
شیر‌آقا قریشی پدر دختر بچه پس از مدتی پرس و جو از پلیس کمک می خواهد و بعد پلیس اطلاع می دهد دوست پسر همسایه خبر داده  که قاتل از او خواسته بود در انتقال جسد به او کمک کند. جسدی که علایم سوختگی با اسید بر روی آن دیده می شده. 
 
قاتل کیست؟ یک پسر 16 ساله. مقتول که؟ دختر بچه 6 ساله افغان...»
تا همین جا هم خبر به قدر کافی روح و روان مان را جریحه‌دار کرده خاصه اگر دختر بچه یا خواهری با این سال داشته باشیم تا رنج‌مان صد افزون شود.
 
ستایش، افغان بود اما بعید است مخالفان حضور افغان‌ ها نیز هم‌دردی نکنند. همه باید در نکوهش رفتاری که با ستایش شد مرثیه بخوانیم و در مظلومیت او بگرییم. بیاییم خون بگرییم و البته نکاتی را هم یادآور شویم. 
 
1- تکان‌دهندگی و تاسف‌باری خبر ایجاب می کرد شبکه‌های اجتماعی زودتر واکنش نشان دهند. قدری با تأخیر البته به این خبر پرداخته شد . آیا این تآخیر به خاطر آن بود که دختر بچه افغان بود؟  
 
2- برخی این اتفاق را که قاتل نوجوان پیکر دختر بچه بی‌گناه را بعد از تجاوز با چاقو به قتل می‌رساند و پیکرش را در وام حمام می‌اندازد و رویش اسید می‌ریزد؛ شبیه صحنه‌ای از سریال «بریکینگ بد» می‌دانند که همراه با سی‌دی شهرزاد در سوپرمارکت‌های شهر به فروش می رسد. پسر 17 ساله در از بین بردن جنازه موفق نیست و از دوستش کمک می‌خواهد و این دوست هم پدرش را در جریان می‌گذارد و خبر به پلیس و کلانتری محل داده می‌شود و حالا پسرک دستگیر شده است...
 
نمی خواهیم بگوییم الزاما این فیلم ها بدآموزی دارند اما این واقعیت را نمی توان نادیده انگاشت که بخشی از خشونت در ایران و جهان از طریق سینما منتقل می شود. هر چند این توجیه هم وجود دارد که فیلم ها انرژی های منفی را تخلیه می کنند. 
 
3- ایسنا سراغ یکی از فعالان اجتماعی منطقه قرچک و ورامین رفته و از قول او آورده است:
  «داوودآباد فاصله کمی با خیرآباد - محل زندگی ستایش- دارد. قرچک و ورامین دو قسمت تهران است که خانواده‌های افغان زیادی آنجا زندگی می‌کنند. چون خانواده‌های افغان برای کار به شهرهای بزرگ می آیند و به دلیل نداشتن استطاعت مالی کافی در حاشیه‌ها ساکن می‌شوند. 
 
امنیت در این محله‌ها بسیار کم است، بچه های محروم از تحصیل زیادی در این مناطق هستند که جمعیت تلاش می کند به آن‌ها خدمات آموزشی و درمانی ارائه بدهد. 
 
بیشتر این بچه ها خانواده‌های آسیب دیده‌ای دارند که درگیر اعتیاد هستند و فضای ناامن این مناطق چنان است که خانه‌ی جمعیت با اینکه در مقابل کلانتری است اما چندین بار مورد دستبرد قرار گرفته است. این مناطق به شدت نیازمند کار فرهنگی ریشه‌ای هستند و همراه با کار فرهنگی باید قوانین خاصی در این مناطق گذاشته شود و امکانات به آن‌ها داده شود؛ در این مناطق بچه‌ها در سنین پایین ازدواج می‌کنند، کنترلی بر بارداری خود ندارند و آموزشی هم برای حمایت از فرزندان خود ندیده‌اند». 
 
بیش از این چه می توان گفت و نوشت؟
4- یک لحظه تصور کنید ستایش، افغان نبود و دختر بچه ای ایرانی بو و این جنایت فجیع را یک نوجوان 16 ساله افغان مرتکب شده بود. اکنون چه موجی علیه افغان ها به راه افتاده بود؟ ایا محتمل نبود خانه شان را به آتش بکشند؟!
 
5- جامعه ایران، جوان است. فیلم ها و تصاویر تحریک کننده در شبکه های ماهواره ای و اینترنتی و موبایلی به وفور در دست رس است و این لهیب آتش شهوت و غریزه را به صرف پند و موعظه نمی توان فرو نشاند. تدبیری باید و شایسته است همه بنشینند و فکری کنند. 
 
مقتول بچه است اما قاتل هم بچه است. گیرم تا 18 ساله شد طناب دار را به گردن او اندازیم. اما او هم با همه سبعبت و جنایتی که مرتکب شده باز بچه است. در نگاه عده ای البته مشکل اصلی این است که خانم‌ها در داخل اتومبیل و در بزرگراه چه لباسی بر تن دارند. فاجعه اصلی اما جای دیگری در جریان است...
در این میان البته خبرهای خوب هم شنیده می‌شود. چه از قول نماینده ورامین درباره پی‌گیری و چه وکیلانی که گفته‌اند حاضرند بدون دریافت پول وکالت خانواده ستایش را بر عهده بگیرند تا کاربرانی که در شبکه‌های اجتماعی پروفایل خود را به چهره خندان ستایش تغییر داده‌اند و تا مطالبی که با هشتگ هایی با اشاره به این واقعه ناگوار منتشر شده است.
 
  ماجرا اما تلخ‌تر از آن است که بیشتر بتوان درباره آن نوشت... طفلک ستایش... قربانی چه شد؟!
+78
رأی دهید
-32

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۳
  تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک

  از این تعجب میکنم که چرا اینقدر این مطلب رو بزرگ کردید! اینهمه جنایات افغانا تو ولایت یه در صدش رو هم تو خبرها نمیزارید! به خود من تو دانمارک بارها تعرض لفظی و یه چند باری هم نزدیک بود. ولی هر موقع میرم پیش مقامات قضایی میگن؛ ازت دعوت که نکردیم؛ خوشت نمیاد؛ بفرما بیرون!!!
  205
  34
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  kshamillan - مونترال ، کانادا

  از این اتفاق ها سالهاست میوفته متاسفانه...ما ایرانی ها خبر نداریم ..که نژاد پرستیم و نگاه و تفکر ما به افغان ها ...نژاد پرستانه هست ...این ها هم از ترس طالبان و بدبختی به ایران پناه میارن ...اما از ترس پلیس و خیلی چیز های دیگه ..هر اتفاقی براشون میوفته طرح شکایات و اعلام به پلیس نمیکنن ..برای این که میترسن به ضررشون تموم بشه ...اما حالا به خاطر شبکه های مجازی خوبه مرم با خبر میشن ....چند سال پیش کشته شدن چندین پسر بچه در همین نقطه اتفاق افتاد ..به گفته پلیس خودمون ایران ...این خانواده ها شکایتی نکردن چون خیلی هاشون به دون کارت اقامت بودن
  29
  121
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Cyrus749 - برایتون، انگلستان

  خبر بسیار ناراحت کننده‌ای هست و امیدوارم قاتل این طفل معصوم به سزای عملش برسه مگرنه باز هم اینکارو تکرار خواهد کرد و دفعه بعدی با تجربه بیشتر اینکارو انجام میده.
  5
  65
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  oghab - هلسینکی، فنلاند

  Kashamilan ..مونترال کانادا ..وقت کردی کمی .انشا نویسی و درک مطلب کار کن...این کامنت شما چه ربطی به این طفل معصوم دتشت؟؟؟؟؟؟؟خدا عقل بده
  46
  20
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  oghab - هلسینکی، فنلاند

  تفکر اسلامی....خوب تو معلومه کم داری هنوز نفهمیدیم 100 درصد اروپایی ها از اسلام و افکار اسلام متنفر هستند. ..شماها با این تفکر الاغتون ..تو اروپا چه غلطی میکنید ....ننگ بشریت
  11
  53
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  رقص پرواز - پراگ، چک

  درست ترین جمله ای که از این تحلیل برداشت کردم این بود "ماجرا تلخ تر از آن است که بیشتر بتوان درباره آن نوشت"....ظاهرا نویسنده محترم هم در عالم وهم و خیال سیر میکنند و با مسائل نژادپرستی و دادن رنگ و لعاب راسیستی و ربط دادن جنایات جاری داخل ایران به ماهواره و فیلم و اینترنت سعی در پاک کردن صورت مساله دارند...غافل از اینکه سرشان را چون کبک در داخل برف کردند و انحطاط اخلاقی و فقر فرهنگی را با دم دست ترین وسیله توجیه کردند. اگر کمی در مورد سیاستهای غلط حاکم بر جامعه و محدودیت های نادرست اجتماعی مطالعه داشتند ریشه یابی این گونه جنایتها کار چندان سختی نبود....به هر روی به حال این مملکت باید گریست که کودکانش با وحشیانه ترین شکل ممکن جنایت میکنن....
  9
  79
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Daneshjou - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  مرگ دلخراش دختر بچه افغان، ستایش قریشى، دو تسلیت دارد؛ یکى به خانواده اش و ملت افغان که میزبان ایرانى آنها رسم جوانمردى را زیر پا گذاشته و دو دیگر به ملت ایران که افسار گسیخته در مسیر سقوط فرهنگى و اخلاقى سیر مى کند و به هر گوشه جهان که مى روند ٩٩ درصدشان فقط فساد و آبروریزى و سر افکندگى هستند به طورى که بسیارى از آنها که سالها در اروپا و آمریکاى شمالى زندگى کرده اند ذره اى عقلانى و منطقى نشده اند و از دروغگویى، دو رنگى، خیانت کارى در حق دوست و بیگانه دست بر نداشته اند.
  19
  52
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  اینجالندن صدای ایران - لندن، انگلستان

  چه تفاوتی داره ملیت وقومیت وزبان قاتل ومقتول چیه!؟ جنایت، جنایته. مقتول دخترخردسال مظلومیه که میتونست دختر هرکدوم از خانواده ها باشه ، به مظلومیتش وستمی که به او وخونواده اش رفته فکر کنیم، قانون برای همه یکیه . سیاه وسفید ، ایرانی وخارجی .. نباید بشناسه. درد ، درده، چه بابای ستایش درد بکشه واشک بریزه ، چه بابای هر دختر بچه ایرانی دیگه.
  1
  50
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  botparast - میلان، ایتالیا

  [::تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک::]. تو خجالت نمیکشی اینقدر دروغ میگی؟بارها به تو تعرض لفظی کردن و تو رفتی پیش مقامات قضایی و اونها به جای اینکه به موضوع رسیدگی کنن به تو گفتن که دعوتت نکردن ؟اونهم توی دانمارک؟؟؟تو خفه نمیشی از این همه دروغ؟؟؟برو این مزخرفات رو جایی بنویس که باورت کنن ! الحق که تفکر اسلامی برازنده تو و مسلمونهای امثال توست
  16
  48
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  بیدار58 - بابلسر، ایران
  چیزی که تو این خبر بهش اشاره ای نشده اینه که قاتل هم افغانی بده ,پس بسمت ایرانیا هولش ندین.تو تمام دنیا ازین مدل قتل ها بارها اتفاق افتاده پس جو ندین.به خانواده این فرشته کوچیک هم تسلیت میگم
  28
  31
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  چقدر ما از قافله انسانیت عقب افتادیم.غنچه تازه شکفته ‌ای به دست اصغر قاتل نوجوان یا فرید بغلانی جدیدی پر پر شده. بعد ما و رسانه‌ ‌های ما بیشتر از اصل فاجعه به ملیت و پاسپورت قربانی توجه دارن.قربانی یا جنایتکار در این مورد یا موارد دیگر از هر نژاد و ملیتی که باشه جنس و نوع فاجعه رو تغییر نمیده.به عنوان یک پدر که دختری هم سن و سال ستایش داره برای روز قصاص این جانی دقایق رو میشمارم.
  5
  23
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  botparast - میلان، ایتالیا
  [::بیدار58 - بابلسر، ایران::]. خواب 58 چرا دوست داری قضیه رو افغانی ایرانی کنی؟؟قتل وجنایت همه جا و با هر نژاد وملیتی محکومه!چرا دوست داری با این حس راسیستی دو دستگی ایجاد کنی؟ما بارها قتل رو محکوم کردیم حتی اگه قاتل افغانی بوده..انسانیت ملیت و نژاد نمیشناسه
  10
  26
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۳
  تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک
  [::botparast - میلان، ایتالیا::]. .. از روز اول انقلاب مثل مور و ملخ یه مشت عمری افغان چپوندین خودتون رو تو ولایت ما. اینهمه قتل؛ غارت؛ تجاوز و دزدی و هزار جور خلاف دیگه کردین؛ هنوز هم از رو نمیرید. حساب شیعیان افغانستان از جماعت شما کاملأ جدا هست. تمامی آنها برادران و خواهران دینی ما هستند و همیشه خوش‌آمده. دروغگو هم خودت هستی. مشرکان اینجا به من قصد تعرض اونجوری هم داشتند که بازم آژانها گفتند؛ همینه که هست. مدرک هم از بیمارستان دارم (ضرب و جرح) و هم پرونده تو کلانتری.
  32
  17
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  hamid swed - مالمو، سوئد
  [::تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک::]. فدای آغا,پاچه خوار آغا,خدایی ماها چقدر بدشانسیم, کاش آنچنان یک جوری (به قول مارمولک).... عنایت قرار میدادند که همگی ما ایرانیان از دست شما راحت میشدیم والسلام خطبه تمام!!!!!!.
  5
  23
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۹
  بادبادک میرزا - استابروک ، بلژیک
  [::تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک:: aاصن کلن وجودت موضره چه ای ن ج ا چه تو دنیای واقعی واسعه همین ااگه بهت.... باید خوشال با ش ی من جات بوددم میمردم تا حالا
  5
  20
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  botparast - میلان، ایتالیا
  [::تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک::]. هاهاها چه مسخره مدرک از ضرب و جرح توسط افغانها از بیمارستان داری و اژانها بهت گفتن همینه که هست!!!!!!اونهم توی دانمارک؟؟!!مگه ایرانه اونجا؟؟عجب پر رویی هستی که از رو نمیری!در ضمن حالا من باید با مشرک نامیده شدن ناراحت بشم؟ههههه دین مایه عقب ماندگی و ارتجا بشریت هست،مسلمونا که از همه بدتر ،شیعه وسنی ،عمری و غیر عمری سراپا یه کرباسین
  9
  21
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  بیدار58 - بابلسر، ایران
  [::botparast - میلان، ایتالیا::]. چون تو مطلب قبلی بعضی از امثال افغانی های .. چون شما گفته بودن قاتل ایرانی بوده,خواستم روشن کنم که دارن هوچی گری میکنن
  7
  14
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۳
  تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک
  [::botparast - میلان، ایتالیا::]. منکه ننوشتم توسط افغانا. حالا اگر تو برداشتت اینه؛ پس معلومه که خودت هم به جماعت خودتون شک داری. این تعارض توسط کوکلوس‌کلنهای وایکینگ بوقوع پیوست.
  13
  6
  یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  kawir - فرانکفورت، آلمان
  [::botparast - میلان، ایتالیا:. آیشون همون فدای عاقا از اوندسه است که حالا به این اسم اظهار فضل میکنه،واقعا اگر در دانمارک به این مردک تعرض لفظی کردند حق داشتن و باید گفت قربون اون فردی که به این ....نه فقط لفظی تعرض کنه،چون جای این مردک در دانمارک نیست،به قول معروف مسجد جای...نیست اینو باید بفرستن همون ....علمیه قم که با همپالکیهاش اکسیژن حرام کنه!!
  3
  2
  ‌سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.