گفت و گو با موژان محمد طاهر؛ زنی که در اعتراض به قوانین ضد زن در ایران برهنه شد

عکس و *فیلم‌هایش در چند روز اخیر بارها در شبکه‌های مجازی به اشتراک گذاشته شده، زنی با بدنی برهنه در خیابان‌های تهران. روی بدنش نوشته: «من برده نیستم.»  او موژان محمد طاهر؛ مادر یک دختر دو ساله و بازیگر و کارگردان سی وشش ساله تئاتر و سینماست. موژان لیسانس ‌اش را دررشته کارگردانی سینما گرفته و فوق‌لیسانس‌اش را دررشته ادبیات نمایشی. چند فیلم کوتاه کارگردانی کرده، تئاترهای زیادی را در شهرستان‌ها روی صحنه برده و در آن بازی کرده و نمایشنامه‌ خوانی کارگردانی کرده است. او می‌گوید:«روز دوازدهم فروردین برای نه گفتن به قوانین ضد زن جمهوری اسلامی دست به اعتراض برهنه زدم.» او عکس‌ها و فیلم‌هایش را پس از خروج از ایران منتشر کرده اما تصاویر نشان می‌دهد او در ایران دست به اعتراض برهنه زده: « اعتراض من، اولین اعتراض برهنه در ایران بوده است.» با موژان محمد طاهر در این باره گفت و گو کرده‌ایم.
چطور شد که ایده اعتراض برهنه به ذهن‌تان رسید؟اعتراض فمن‌ها را در اینترنت دیده بودم و به ذهنم رسید به صورت یک فمن اعتراض کنم. جستجو کردم و به طور اتفاقی یکی از دوستان دوره دبستانم را پیدا کردم و متوجه شدم ایشان اولین کسانی بوده که در آلمان اعتراض برهنه کرده. اسمش سولماز وکیل پور است. وقتی با هم حرف زدیم، حس خیلی خوبی به من منتقل شد و فکر کردم من هم می‌توانم اساسی و رادیکال اعتراض کنم. قرار گذاشتیم اگر شرایط فراهم شد، در یک حرکت اعتراضی همگروه شویم. تقریبا نزدیک یک سال از صحبت‌هایمان گذشته بود که برنامه‌ریزی‌های برای اعتراض برهنه روز هشت مارس در آلمان شکل می‌گرفت. همان وقت تصمیم گرفتم در ایران این کار را همزمان انجام دهم. اما آن روز شرایط فراهم نشد که این کار را انجام دهم و کار موکول شد به دوازدهم فروردین. چون مناسبت جهانی دیگری پیدا نکردم روز دوازده فروردین را انتخاب کردم که به حکومت ضد زن جمهوری اسلامی یک نه بزرگ بگویم.
چرا روز هشت مارس نتوانستید این کار را انجام دهید؟برای انجام این کار من به چند نفر احتیاج داشتم، یعنی در واقع حداقل به دو نفر احتیاج داشتم. یک نفر که  پشت فرمان اتومبیل بنشیند که به محض این که کارمان را انجام دادیم یا اگر اتفاقی افتاد بتوانیم از آن محل فرار کنیم و یک عکاس. یکی از افرادی که قرار بود با من همکاری کند، آن روز گفت: نه من مخالفم که امروز، این کار را انجام دهیم و کلا جا زد. فکر می‌کنم از اتفاقی که یکباره با آن رو برو شد، ترسید. به هر حال به خاطر عدم همکاری او ما نتوانستیم کار را انجام دهیم.
پس از انتشار عکس‌ها  عده‌ای به این حرکت معترض بودند، اعتراض‌ها را شنیده‌اید؟هم شنیدم و هم خوندم. واقعیت این است که کسانی به این ماجرا اعتراض می‌کنند که اصل مطلب را نمی‌گیرند و فقط ظاهر داستان را می‌بینند. برخی فکر می‌کنند باید یواش یواش و آهسته آهسته جلو بروند و به قول خودشان اصلاحات انجام دهند ولی اعتراض باید اساسی باشد.
یعنی اعتراض برهنه را یک اعتراض اساسی می‌دانیداین نظر شخصی من است. من این اعتراض را اساسی می‌دانم، امیدوارم یک موجی ایجاد کند، مثل سنگی باشد که در آب راکد انداخته شده است. از انتقادهایی که به کارم می‌شود هم خوشحال می‌شوم، چون نشان می دهد اعتراض من دیده شده و امیدوارم همانطور که کار بقیه فمن‌ها به من این قوت قلب را داد که بتوانم یک حرکت این طوری انجام دهم، کار من هم بتواند به دیگران این قوت قلب را بدهد. شاید کسی با دیدن اعتراض من به فکر اعتراض به این روش بیفتد.
فمن‌ها یا کسانی که در دنیا دست به اعتراض برهنه می‌زنند در یک فضای علنی این کار را انجام می‌دهند، کار شما با توجه به شرایط ایران پنهانی انجام شده ...خیلی از کسانی که برای من کامنت گذاشته بودند، طوری صحبت کرده بودند که انگار کار من، هیچ کاری نیست. ملت ایران دنبال قهرمانی می‌گردندند که برایشان کشته شود یعنی اگر مردم ایران تیر را وسط سینه من می‌ دیدند، آرام می‌گرفتند و می‌گفتند: آه چه زن بزرگی بود، چه کاری کرد و ... اما الان که من زنده‌ام و اعتراض می‌کنم، ناراضی هستند. شما می‌دانید زنان چه تابویی برای برهنه شدن دارند، حتی در آمریکا، چه برسد به ایران. اولا که برای من شکستن این  تابو در ذهن خودم بسیار سخت بود. من باید به خانواده‌ام فکر می کردم و باید وجهه دیگری را که پیش محارمم مثل عمو ، دایی، یا بقیه اعضای خانواده داشتم، می‌شکستم.  دوم این که نمایش بدن زن در ایران، خودش شکستن یک تابو است. من نه مست بودم نه مواد مصرف کرده بودم و کاملا از روی هوشیاری و اگاهی و حتی با ترس، روی بدنم حرفی را که می‌خواستم بزنم را نوشتم و برهنه شدم. چه کسی می تواند بگوید که هیچ خطری مرا تهدید نمی‌کرد. بنابراین اگر بخواهیم واقعی به این موضوع نگاه کنیم، متوجه می‌شویم کار کوچکی انجام نشده است. این را به این دلیل که خودم این کار را انجام دادم، نمی‌گویم. استرس این کار به شدت بالا بود و من برای این که ثابت کنم این کار در ایران صورت گرفته و نه در جایی مثل ترکیه دوبار این کار را انجام دادم، یکبار در خیابان گیشا و یکبار در اتوبان شیخ فضل‌الله.
بعضی منتقدان هم این اعتراض را روشی برای گرفتن پناهندگی عنوان کرده بودند...اگر می‌خواستم فقط به یک کشوری پناهنده شوم، لازم نبود جان خودم را به خطر بیاندازم یا مثلا به قول بعضی‌ها آبروی خانواده‌ام را ببرم. واقعیت این است که از نظر ایرانی‌ها هیکل من زشت است و من هیکل زیبایی ندارم که آن را به نمایش بگذارم و جلب توجه کنم. اتفاقا  من خیالم راحت بود که کسی از بدن من سو برداشت جنسی نمی‌کند و این من هستم که به عنوان یک مادر باید این کار را بکنم، حالا اگر کسی فکر می‌کند که من فقط می‌خواهم پناهنده شوم و لقمه را دور سرم پیچاندم، قضاوت خودش است.
فکر می‌کنید این نوع اعتراض به اندازه اعتراض علنی فمن‌ها دیده می‌شود؟معتقدم همانقدری که اعتراض برهنه فمن‌ها در جلوی یک مجلس تاثیر می گذارد و موج ایجاد می کند، اعتراض من هم عمل می‌کند.  حالا در اخبار کشور ما هیچگاه واقعیت بازتاب داده نمی‌شود اما به هرحال این حرکت ادامه دار خواهد بود و کسانی پیدا می شوند که مثل من فکر کنند و با من هم عقیده باشند و برای عقیده شان مبارزه می‌کنند.
شما در ایران در رشته تئاتر و سینما کار می‌کردید. آیا قوانین دست و پاگیری وجود داشت؟بسیاری به من می‌گویند تو با این کار کارت را هم از دست دادی. جواب من ممکن است به ضرر خودم تمام شود اما واقعی است. واقعیت این است که من در ایران هیچ‌گاه نتوانستم فیلمی را که دوست دارم بسازم یا تئاتری را که می‌خواهم روی صحنه ببرم حتی نتوانستم آنچه را که در مغزم می‌گذرد روی کاغذ بیاورم. من باید با نگاه حکومت کار می‌کردم و چون این نگاه را دوست نداشتم خیلی کم کار می‌کردم و در واقع کار نداشتم. این به این معنی نیست که کاری نمی‌کردم و درآمدی نداشتم بلکه معنایش این است که کاری را که درسش را خوانده بودم، برایش وقت و هزینه صرف کرده بودم، انجام نمی‌دادم.
آیا این نوع مبارزه را ادامه می‌دهید؟بله، می‌خواهم به زنان ایرانی این جسارت را بدهم که دیگر ساکت نباشند و به قوانین ضد زن جمهوری اسلامی واکنش نشان دهند.
+160
رأی دهید
-165

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  این گلشیفته خوب چیزی متاسفانه یاد داد به بعضی خانومای ایرانی. داره کم کم مد میشه قبل از بیرون اومدن از ایران فیلم یا کلیپ میگیرند میاند بیرون کلیپ یا عکسشونو میزارند تو اینترنت.عجب کارایی نمی کنند بعضی ها.ارزششو نداره والا
  230
  154
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۶
  ۴۳
  Cocoo - ونکوور، کانادا
  و انتظار‌ها به پایان رسید همونطور که در آخرین کمنتیم راجب این عکسای این خانم پیش بینی‌ کرده بودم ایشون و خانواده محترم بعد از خارج شدن از ایران این عکسرو منتشر کردن. دقیقا دنبال کیس پنهندهگی. تنها چیز صادقانه‌ای که ایشون تو این مصاحبه گفتن اینه که در ایران کار نداشتن. الان با این کار کیس پناهندگیش خدائیش ۷-۸ سال جلو افتاده به ارپم که بره می‌شه یه سوشال بگیر دیگه مثل بقیه.
  108
  119
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۳:۲۲
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  هرگونه اعتراض به قوانین جمهوری اسلامی ایران را میتوان اعتراض حساب کرد . اگر 200 تا خانم در تهران جمع شوند و به قانون حجاب اعتراض کنند , هیچ لازم هم نیست خودشان را لخت کنند بلکه فقط روسری هایشان را بردارند انگاه تابو قانون حجاب شکسته خواهد شد.
  43
  147
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۳:۲۳
  ۴۳
  Cocoo - ونکوور، کانادا

  خدائیش این مادر یه بچه است؟ صد رحمت به اکتا مام Octa mum، حد اعقل اون هشت قلو زائیده بود. شرط می‌بندم در عرض کمتر از یکسال همسر مهربونش ولش کنه خودشم خیلی‌ خیلی‌ از کارش پشیمون بشه. ولی‌ خوب کیسش واسه پناهندگی جور شد آبرو و حیثیت هم که وللش.
  123
  82
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۳:۲۷
  ۴۰
  ایران سرفرازم آرزوست - ورشو، لهستان

  فرهنگ اینجور اعتراض ها تو ایران جا نیفتاده. رسانه ها هر جور بخوان تفسیر خواهند کرد.
  55
  77
  ‌سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۶
  ۳۸
  mahdi_n130 - منچستر، انگلستان

  اگر واقعا برای اعتراض به رژیم ایران این کارو کردی که باید میموندی ایران و به دنیا و مردم ایران نشون میدادی که شجاعت یعنی چی و اینکه چه حکم قضایی برات نوشته میشد، مردم که خر نیستند عزیزم، دنبال کیس پناهندگی بودی و البته فکر خوبی کردی ولی خبر نداری این اروپایی ها از ما زرنگتر هستند، ۱۳ سال پیش که من پناهنده شدم و گفتم توی دانشگاه فعالیت سیاسی میکردم طرف خندید و گفت تو که میدونستی کاری که کردی خلاف قوانین ایران هست و حکمش مثلا اعدام هست غلط کردی انجام دادی، به همین راحتی دروغی که گفته بودم برملا شد و ۷ سال با بدبختی زندگی کردم که اگر لطف دولت بریتانیا نبود و به ما اقامت حقوق بشری نمیداد حتما برگشته بودم ایران مثل صدها نفری که میدونم برگشتن، بخدا زشته، اینجا هم اگر لخت بشی وسط خیابان زندان داره، اگر تو خیابان مشروب بخوری جریمه داره، اگر دوست دخترت رو دستمالی کنی زندان و جریمه داره، ۱۶ سال پیش روزهای آخر عمر مادربزرگم که دیگه بعد از ۱۰۰ سال عقلی نداشت همینجوری لخت میشد، سینه هاش دقیقا همینجوری بود، میدونستم همون کیس رو میدادم. دیگه واقعا مسخره اش رو در آوردین.
  98
  120
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۰:۵۷
  ۵۴
  ali-Dk - لونگبو، دانمارک

  گلشیفته لخت شد فیلم پرنو بازی کند ایشان برای چه لخت شدن واقعاً از دیدن عکش حال آدم به هم می خورد جزء اینکه به خاطر پناهندگی لخت شده باشد از طرفی ترس داشتی غط کردی لخت شدی .
  135
  70
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۱:۰۴
  ۵۰
  داد از این بیداد - ایران، ایران

  کاربر محترم با نام رزمجو اگر کامنت میذارید لطفا اقای گودرزی را به مسئله خانم شقائق وارد نکنید، انگار از خبرها بیخبرید و یا ذهن فراموشکاری دارید،خانم گلشیفته تا وقتی ایران بود که ... روسری و حجاب داشت ،و باقی قضایا مربوط به کارنامه هنری ایشان در خارج از کشوره،
  34
  86
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۲:۵۴
  ۴۸
  chemistry - سیدنی، استرالیا

  کاشکی‌ یکی‌ به من میگفت معنی‌ این کار یعنی‌ چی‌؟الان چی‌ شد دقیقا ، حکومت واژگون شد یا دلار ارزون شد یا مردم درک بهتری از سیاست کردند ! یا فقط بیشتر مردم مذهبی‌ تغییر رژیم رو به تغییر باورهای اساسی خودشون مرتبط میکنند !؟
  92
  71
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۳:۵۲
  ۳۹
  KiwiPersian - آکلند ، نیوزلند

  قابل توجه خانمها از این به بعد اگر خواستین لخت بشین یه کاغذ از تمام ایرانیها امضا بگیرید تا بهشون بر نخوره! این قانون برای آقایون تصدیق نمیکنه! جالبه تمام کامنتهای منفی از هموطنانی که خارج هستند و دارند مثلا دموکراسی‌ یاد میگیرند تا یه روز توی ایران پیاده کنیم! هر کس هر کاری میکنه به خودش مربوطه و ما نباید قضاوت کنیم.
  67
  118
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۴:۱۵
  ۴۲
  بیدار58 - بابلسر، ایران

  امیدوارم موفق باشی :) اگه اندامش سکسی بود همه تعریف و تمجید میکردن از کارش.چرا نمیخواین بفهمین منظور این خانم از برهنگی نشون دادن اندامش نبوده و این یه سبک اعتراضی هست.الته خودمم با این سبک اعتراض موافق نیستم چون گزک میده دست بعضیا ولی خب هر کسی عقیده خودش رو داره
  57
  109
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۴:۴۱
  ۳۲
  araz kartuli - شانگهای، چین

  گر می‌خواستم فقط به یک کشوری پناهنده شوم، لازم نبود جان خودم را به خطر بیاندازم یا مثلا به قول بعضی‌ها آبروی خانواده‌ام را ببرم!!!!یعنی مهمل از این ضایع تر نمیشه گفت،اصلا پناهنده شدن در مورد کسانی هست که له هر ترتیبی جونشون تو مملکت خودشون تو خطره که شما هم به زور سعی داری خودت رو قاطی اونا کنی!!!. همیه مهملاتت هم یه طرف،بنده درگیر اون نظریه اعتراض اساسیت شدم!!! . اون آرزوت واسه موج ایجاد کردن هم که دیگه خدا بود.بعنی ته آرزوت اینه که یه عده مثل تو تو کوچه پس کوچه ها لخت بشن و عکس بگیرن. پ.ن:خدمت دوستان روشعن فکر هم عارضم که اگر بنده به جای ایشون از محتویات شرتم عکاسی میکردم،همینقدر مورد توجهشون واقع میشد؟؟؟؟
  101
  60
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۵:۰۷
  ۴۵
  sheshgol - تهران، ایران

  اعتراض کرده بعدش هم مصاحبه....! .اره تو راس میگی .کاری باهات نداشتن و گذاشتن مصاحبه هم بکنی وخخخخخخ
  76
  46
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۶:۲۸
  ۴۵
  Persiski - مسکو، روسیه
  یعنی دیگه آخرشه! تا حالا معترض ترسو ندیده بودم که احتیاج به یک راننده واسه فرار کردن داشته باشه! نهایت بزدلی است! پناهندگی پناهندگی پناهندگی.
  77
  64
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۶:۵۴
  ۵۰
  اینجالندن صدای ایران - لندن، انگلستان
  [::Cocoo - تورنتو، کانادا::]. سلام. آره ، منم باهات موافقم، فقط منتظر اون کاربر بانام irani iran امریکا هستم تا بیاد ببینم چه حرفی واسه گفتن داره ، که میگفت همه اونایی که با کار این خانم مخالفن جاسوس وآخوند و. هستن. زمستون هنوز نرفته ولی رو سیاهی ذغال از قبل معلوم بود ، این روش مبارزه هست؟ تو کوچه خالی عکس وفیلم بگیری ، از ایران خارج بشی ، فیلمو منتشر کنی ، بعد ادعای مبارزه کنی!!؟؟ شرم بر تو وامثال تو طرفدارات باد. زنده باد نسرین ستوده ، نرگس محمدی ، بهاره هدایت ، گوهر عشقی ،..
  71
  60
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۴
  ۶۰
  عموعقلی - پاریس، فرانسه
  تمام کسانی که به این خانم اعتراض کردند اگر دقت کنید اولا مرد هستند دوما فقط به دید سکس به این خانم نگاه کردند نه چیزه دیگه ...
  57
  73
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۷
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  دوستان. من تازه از راه رسیدم،یعنی‌ صفر کیلومتر م هنوز کفشامو در نیاوردم و دست ایرانیان یو کی‌ درد نکنه که منو اینجا راه داد تا داخل آدما بشم.فقط اینجا می‌دونم یه خبرایی هس.حال یه گوشه وامیستم تا بببینم این خانمو که از دست ملاها فرار کرده تکلیفش با ما مردا که اولیای دم هستیم چه می‌شه
  19
  84
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۵
  ۵۰
  bulgaria - اندن، بلژیک

  اتفاقا یکی‌ از دوستانم بنام جعفر در ایران لخت شد و با شرت یک عکس گرفت تا بتواند با آن پناهندگی بگیرد ولی‌ وقتی‌ آمد و عکس را نشان داد نمی‌دانم چرا به او گفتند برو گم شو مرتیکه دیوانه بی‌ شعور، این دیوانه بازی‌ها چی‌ در آوردی، میخواهم به اروپا بگویم که در ایران مردها هم اگر لخت شوند جانشان در خطر است از این رو لطفا به عکس لخت آقایان هم پناهندگی بدهید چون از هم یک تابو شکنیست
  64
  37
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۳
  ۴۸
  Big_Bang - دورتموند، آلمان

  اتفاقا برای پناهندگی باید جانت در خطر باشد و این را خیلی‌ خوب میدونستی. ولی‌ اگر واقعاً با این ریسک جانت از بین میرفت، تکلیف دخترت چی‌ میشد؟! جان او را هم به خطر انداختی؟!. ... خودتونید.
  62
  38
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۱
  ۴۰
  irani iran - آمریکا، ایالات متحده امریکا

  [::اینجالندن صدای ایران - لندن، انگلستان::]. انتظار داری طرف بعد از انتشار همچین فیلمی داخل ایران باقی‌ بمونه؟!! واسه خیلی‌ کمتر از اینها بچه‌های مردم رو بردن پوستشون رو کندند، ویدیو کلیپ رقص هپی رو هنوز یادمون نرفته چه بلایی سر اون بچه‌ها آوردند. به قول خود این خانم حتما باید کشته می‌شدم تا کارم به چشم این ملت بیاد؟ تو خودت چه حرکت اعتراضی کردی تا الان که حالا اومدی به این خانم گیر میدی؟ من همونجا هم نوشتم اگر برای کیس پناهندگیشم بوده باشه به کسی‌ ارتباطی‌ نداره ولی‌ تو انگار وکیل وصی‌ این خانمی و نمیخوای اینو بفهمی و فقط اندام خانم برات مهم هستش!!! اون بار هم گفتم اگر کمکی‌ نمی‌کنید حداقل آب به آسیاب آخوند نریزید ولی‌ ظاهراً شما خودت یا یه پا آخوندی و منفعتت در بقای رژیم آخوندی یا ندونسته داری این حرکت رو انجام میدی؟! در هر دو صورت افرادی که به این خانم اعتراض میکنند دانسته یا ندانسته به نفع آخوند حرکت میکنند! ولی‌ ما اگر این چیزا رو حالیمون بود کجا الان اوضاع احوالمون این بود آخه؟
  22
  64
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۳
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران

  قوانین ضد زن = قوانین سد راه برهنگی و فحشای علنی
  75
  7
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۳
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  خانم جان.اولا آدم یک کاری نمیکنه یعنی‌ لخت نمیشدی،حالا که این کارو کردی تا آخرش وای میستادی و نباید میزدی به چاک.گیریم شمارو تو تلویزن و عکاسا می‌‌آوردن و فوقش دار میزدن.خدا کریمه بچه تون هم مادربزرگی ،همساده ایی بزرگ میکر. و حداقل ما مردارو به جون هم نمینداختی یا قبلش از ماها سوالی و مشورتی میکردی. انگار یا دتون رفته که نصف ما مردا هستین.خداوند انشالله همه ما را آدم کنه.
  8
  54
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۴
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  اگر برای پناهندگی نیست چرا به زبان فارسی روی بدنت ننوشتی تو میخوای کاری کنی که ملت ایران بفهمند پس چرا انگلیسی آخه .کسانی که انگلیسی نمیدانند چه جوری بفهمند شما سر کار خانم مبارز برای چی داری مبارزه میکنی
  55
  41
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۰
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  و چقدر ماشالا شجاع هستی اول زدی به چاک بعد فیلمتو گذاشتی ماشالا به این شجاعت حالا بعضی ها هم میان و نظر میدن درود بر تو ای بانوی ایرانی به نظر من هدف این خانم فقط جلب توجه و مطرح شدن هست ایشون آدم ترسو و بزدلی بیش نیست
  66
  31
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۵
  ۵۰
  اینجالندن صدای ایران - لندن، انگلستان

  [::irani iran - آمریکا، ایالات متحده امریکا::]. از طرز حرف زدنت میشه فهمید سرت کجابنده ، حیف که نمیشه روبرو صحبت کرد وگرنه معلوم میشد با استدلال ومنطق کی چی حالیش هس یا نیس . اگه روشنفکری به داشتن اعتقادات وطرز فکر امثال تو باشه ، من همون امل وعقب مونده هستم. هرروز سروکارم با آدمای بی ریشه واعتقادی مث تو هس. کل وجودتون فقط یه لب ودهنه. از مردی ومردونگی ادعاشون دارین. .... برای من فیلم بازی نکن .
  68
  11
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۶
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  تو که مبارزه میکنی تا آخرش هم بایست و به نتیجه برسون مبارزه ات را نه مثل موش توی سوراخ قایم بشی .فقط خودتو نماینده زنها معرفی نکن ابروی هر چی زن مبارز بود میره با این حرکت تو
  58
  22
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۸
  ۴۰
  irani iran - آمریکا، ایالات متحده امریکا

  می‌بینید از برکت وجود سر شما نادانهاست که کسی‌ مثل باور عمیق که خودش یک پا ملاست میاد اینجا می‌نویسه قوانین ضد زن مساوی با قوانین سد راه برهنگی و فحشای علنی. شماها با این دیدگاه سکسیستی راه رو برای تاخت و تاز آخوند و قوانین ضد بشری و ضد زن اسلام باز گذاشتید و این همه بلا که سر ما میاد فقط و فقط باعث و بانیش خودمون هستیم. این خانم هموطن ماست و یک حرکت اعتراضی انجام داده بر علیه حکومت وا پسگرای آخوندی اما دریغ از کوچکترین حمایت از طرف هموطنانش بر عکس آماج حمله مردم هم شده و اینجاست که افراطیون مذهبی‌ از ما سود میبرند و سواری‌ میگیرند و حالا حالاها هم این اوضاع ادامه داره!!
  19
  58
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۱
  ۵۰
  اینجالندن صدای ایران - لندن، انگلستان

  [::irani iran - آمریکا، ایالات متحده امریکا::]. حیف وقتی که تو این سایت ادم بخاد بزاره برای امثال تو ، راستی تو خودت چجور رفتی اونور دنیا فیلسوف!!؟؟ تو که همه رو پناهنده واخوند ونفهم میبینی، چطوره برای تنها نبودن این خانم مبارز ، تو هم یه عکس باشورت... کنی ، ببینیم جناب فیلسوف مبارزمون چند مرده حلاجه، بفرما ، این گوی واینم میدون مبارزه، مردی که فقط به لب ودهن نیس . از نظر شما هس؟؟؟؟
  64
  15
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۳
  ۴۰
  irani iran - آمریکا، ایالات متحده امریکا

  [::اینجالندن صدای ایران - لندن، انگلستان::]. از قدیم گفتند قافیه چو تنگ آمد شاعر به جفنگ آمد! الان اینا که گفتی‌ چه ربطی‌ داشت آخه؟! املی و عقب موندگی که در نوشته‌هات موج می‌زنه احتیاج به توضیح نبود! برو بابا وقت منو نگیر،،، هههه
  13
  55
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۶
  ۲۱
  Mammal - لندن، انگلستان
  فکر کنم راههای بهتری برای نشان دادن مخالفت با حجاب باشه تا این کار، این طور خیلی‌ بی‌ معنا هست
  26
  22
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۵
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  در ضمن اگر به دقت ویدئو این خانم مبارز را که در خلوت فیلم گرفته و لخت شده را ببینید متوجه شجاعت این خانم میشیم که با ترس و لرز که مبادا کسی رد بشه و ایشون را ببینه و دور و بر را میپاد که کسی نبینه واقعا حیرت کردم از مبارزه و شجاعت این شیرزن و بانوی ایرانی
  30
  19
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۹
  ۳۶
  Liberte - ارومیه، ایران
  به نظر من این خانم می تونست از طریق دیگری هم اعتراض و پروتست خودشو اعلام کنه.
  15
  10
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۲
  ۴۶
  kshamillan - مونترال ، کانادا
  جسارت زن ایرانی وقتی هست که بشینه قوانین اساسی ایران را بخونه ...و جایگاه و موقعیت خودش را در فرهنگ سنت و مذهب برسی کنه و تاریخ معاصر کشورش را بخونه ..تا ببینه تو این ۳۷ سال چه قدر ا زشون بهره برداری های زیادی در جهت تبلیغات شده
  11
  11
  ‌چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۰
  نظر شما چیست؟