عکس روز :خداحافظی اهالی یک روستا با روستایشان

مراسم خداحافظی مردم سیلوه با روستایشان سال ۹۵ سد سیلوه آبگیری خواهد شد و روستا به زیر آب خواهد رفت.
+67
رأی دهید
-53

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  مترلینگ - منچستر، انگلستان

  آبگیری سد «سیلوه» در پیرانشهر واقع در آذربایجان غربی، که هنوز عملیات نجات‌بخشی باستان‌شناسی در آن صورت نگرفته است، در روزهای آینده آثار عصر مفرغ و دوره اشکانی را غرق می‌کند. . سرداری، مسئول بخش نجات‌بخشی پژوهشکده باستان شناسی، با اشاره به مطالعات باستان شناسی صورت گرفته در منطقه ایجاد سد گفت:. این مطالعات بر اساس قرارداد با مجری طرح ساخت سد در سال ۱۳۹۲ صورت گرفت. او با بیان اینکه بررسی و شناسایی مخزن سد «سیلوه» توسط ابراهیم خرازی و بررسی کانال انتقال آب ۱۷ کیلومتری این سد توسط نسرین قهرمانی، کارشناس بخش نجات‌بخشی، صورت گرفته است، تأکید کرد:. با آبگیری سد سیلوه، حداقل ۵ اثر در مخزن سد و ۸ اثر در خط انتقال کانال کاملا در معرض نابودی است. این آثار متعلق به حدود ۵هزار سال پیش یعنی عصر برنز و دوران تاریخی «عصر اشکانیان»‌ است.بر این اساس در محدوده مورد بررسی آثاری از تپه‌های دوره تاریخی از جمله اشکانی و "گورهایی" از هزاره اول قبل از میلاد مربوط به اقوام سکایی شناسایی شد که مشابه آنها پیشتر در شمال این منطقه و در محدوده سد «خداآفرین» شناسایی و مورد کاوش قرار گرفته بودند.
  4
  99
  جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۵
  ۴۲
  مترلینگ - منچستر، انگلستان

  اما کارفرما بدون توجه به تذکرات مکرر پژوهشکده باستان شناسی و انجام عملیات نجات بخشی آثار ارزشمند مدفون در منطقه به ساخت و ساز خود همچنان ادامه می‌دهد.
  1
  79
  جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۶
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::مترلینگ - منچستر، انگلستان::]. دوست من، مسئولین نجات بخشى آثار باستانى رند نیستند وگرنه باید مواردى اینچنین را شایع و پخش میکردند : خشتک پاره رسول اکرم از زیر خاک روستاى سیلوه بیرون کشیده شد، یا فسیل دنبلان حضرت عباس در سیلوه یافت شد، و یا باد معده سید الشهدا در سیلوه وزیدن گرفت!
  30
  65
  جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۷:۳۵
  ۴۲
  smart292 - ونکوور، کانادا
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. جواب قشنگی دادی حال کردم
  11
  19
  شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۱:۳۰
  ۴۲
  مترلینگ - منچستر، انگلستان
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا. حق با شماست فراموش کرده بودم که مردم برای خرافات هزینه بیشتر میکنند تا تاریخ و تمدن ممنون از یاداوریتون ;) ;)
  0
  4
  دوشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.