فیلمبرداری مخفیانه دو زن سوری از زندگی روزمره در "پایتخت" داعش

دو زن سوری، با جاسازی دوربین‌های مخفی و به خطر انداختن جان‌شان، تصاویری از زندگی تحت قوانین "شریعت" در شهر رقه، پایتخت "خلافت اسلامی" (داعش) در سوریه را ثبت کرده‌اند؛ این فیلم‌برداری مخفیانه در صورت فاش شدن، می‌توانست مجازات شلاق در ملاءعام و یا حتی اعدام را برای این دو زن در پی داشته باشد.
 
این ویدئو که یکی از معدود تصاویر دست‌اول از زندگی داخل قلمرو داعش را نشان می‌دهد، نخستین بار در وب‌سایت روزنامه‌ی سوئدی "اکسپرشن" منتشر شده است.
 
در ویدئو، دو زن شجاع سوری برای حفظ هویت‌ و امنیت‌شان، "ام عمران" و "ام محمد" معرفی می‌شوند. آن‌ها هم‌چنین صدای خود را با استفاده از برنامه‌های کامپیوتری تغییر داده‌اند.
 
در بخشی از ویدئو، "ام محمد" می‌گوید: «من می‌خواهم به آن روشی که دوست دارم زندگی کنم. آن چیزی را که دلم می‌خواهد بخرم. می‌خواهم تنها، آزاد، و بدون داشتن سرپرست از خانه بیرون بروم.»
 
قوانین سفت و سخت "شریعت" در رقه، به زنان اجازه نمی‌دهد که بدون داشتن همراه زن یا مرد در اماکن عمومی ظاهر شوند. آن‌ها هم‌چنین اجازه‌ی کار کردن یا رفتن به دانشگاه و مدرسه را نیز ندارند.
 
پوشش زنان نیز باید مشکی باشد و تمام بدن‌شان شامل صورت و دست‌ها را بپوشاند.
 
بخش دیگری از ویدئو، دو زن را در حال خرید رنگ مو نشان می‌دهد در حالی که صورت مدل روی بسته‌ی رنگ مو، با رنگ، سیاه شده است.
 

"دولت اسلامی" نه تنها کنترل عمومی شهر را در اختیار دارد، بلکه جزئی‌ترین مسائل را حتی اگر مربوط به رنگ موی زنان باشد، زیر ذره‌بین دارد.

 

در جایی از فیلم زمانی که یکی از زنان در فروشگاهی در مورد رنگ مو از فروشنده سئوال می‌کند، او جعبه رنگ مویی را به دست زن می‌دهد که از ترکیه وارد شده است. چهره زنی که روی این جعبه نقش بسته شده، با ماژیک سیاه شده است. زن از فروشنده می‌پرسد: «آیا مجبورید که صورت‌ها را سیاه کنید؟» فروشنده به وی پاسخ می‌دهد: «بله، مجبوریم.»

 

زنان در حکومت "داعش" علاوه بر اعدام و شلاق با خطر سنگسار شدن نیز روبه‌رو هستند. مجازاتی که غالبا بدون اعلام دلیل آن در ملاءعام انجام می‌شود و از مردم نیز خواسته می‌شود با پرتاب سنگ به سوی محکوم، در آن مشارکت کنند.
 
 آنها برای نمونه از یک راننده تاکسی می‌پرسند که آیا حاضر است زنان را بدون همراه مرد، سوار تاکسی خود کند؟ راننده در پاسخ می‌گوید: «آنها (اعضای "دولت اسلامی") ماشین را متوقف خواهند کرد و راننده خاطی را ۳۰ ضربه شلاق می‌زنند. آن سرنشین زن هم مجازات می‌شود.»
 
راننده تاکسی در ادامه با خشم تعریف می‌کند که اعضای "دولت اسلامی" وی را مجبور کرده‌اند حجاب کامل اسلامی برای دخترش بخرد که هنوز بالغ نشده است. این راننده در صحبت‌های خود از به کار بردن لفظ "دولت اسلامی" برای این گروه خودداری می‌کند و اعضای این گروه را "آنها" می‌خواند. برخی از مردم رقه معتقدند که "دولت اسلامی" (داعش) در اصل اشغالگران خارجی هستند، زیرا که در این گروه بسیاری از پیکارجویان خارجی عضویت دارند.
 
آن‌گونه که در ویدئو گفته می‌شود، "ام عمران" و "ام محمد" تصمیم داشتند از قلمرو "داعش" فرار کنند اما باردار شدن دوست‌شان توسط مردی که شوهرش نبود، باعث شد این تصمیم را عقب بیندازند چرا که زن باردار به دلیل رابطه‌ی نامشروع می‌توانست با مجازات مرگ روبه‌رو شود. آن‌ها در نهایت مجبور شدند سقط جنین را در خانه انجام دهند.
 
"ام محمد" در پایان ویدئو در حالی که پوشش سیاه بلندش را از تن خارج می‌کند، می‌گوید: «خیلی مشتاقم که بتوانم دوباره آن لباسی را که می‌خواهم بپوشم و در خیابان‌ها قدم بزنم بدون آن‌که بترسم و یا خارجی‌هایی را که باعث ترس‌مان شده‌اند، ببینم.»
 
شهر رقه واقع در شمال سوریه در سال ۲۰۱۴ به دست شبه‌نظامیان "دولت اسلامی" (داعش) افتاد. پس از آنکه این گروه رقه را پایتخت خود اعلام کرد، ساکنان شهر به رنجی مضاعف دچار شدند. نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا تا کنون حملات هوایی متعددی علیه رقه انجام داده‌اند.

+136
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  با دارا و سارا - ملبورن ، استرالیا

  این چیزای که این خانم داره تعریف میکنه و فیلم نشون میده. دقیقان دهه 60 رو تو ایران بازگو میکنه/ چهاراهی مبود که اعدام نبینی. میدونی نبود که شلاق مبینی. پاسدار و بسیجی مثل سوسگ همه جا بودن. / این جماعتی که الان براشون سینه چاک میکنید. همین کارهارو با ایرانی ها تو دهه 60 و 70 کردند. ..حالا برین بگین. یا ابولفضل رفسنجانی. یا میر قمبر.
  16
  242
  ‌چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دژمن الله - روسیه، روسیه

  به ....سوگند که دولت اسلامی شام و عراق عین اسلام ناب مدینه و مکه 1400 سال پیش را پیاده کرده و سعادت و کمال را برای بشر به ارمغان آورده !!!!!!!!!!!!
  17
  140
  ‌چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران

  کسی که به .....اعتقاد دارد باید این قوانین را بپذیرد. مگر زمان ....غیر از این بود
  10
  95
  ‌چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Jalal50 - تهران، ایران

  خود همین کشورهای غربی باعث رشد این کفتارهای ....شدند . با حمله به عراق و حمایت از تروریستهای مخالف اسد باعث بی ثباتی منطقه و بی قانونی کشورها شدند و زمینه ای برای سرزمین گشایی این انگلها. همش برای نفت ارزان و حمایت از اسراییل.
  25
  87
  ‌چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  [::Jalal50 - تهران، ایران::]. زیاد داغ نکن نگاهی به خود ما . ۳۷ سال است که ...برای عرب، سوریه فلسطین لبنان .چین سوریه پاهین کشیدهید . روسپی مجانی‌. دولت ایران تنها روسپی دنیا است که با کثیفترین و آلوده‌ترین دولتهای دنیا می‌‌خوابد نه تنها مزدی نمی‌‌گیرد بلکه باج هم می‌‌دهد. اگر ترکیه از این‌ها حمایت می‌‌کند از آن طرف نفت ارزان باج می‌‌گیرد. شما چی‌. بیست سال پول راکت داده‌اید. هنوز پوتین مثل میمون دولت ایران را می‌‌رقصاند. شما که این قدر خوب بلدید. یک پیام به آقا بده و بگو قسم به ریش مقدس اگر هم خوابی‌ دست کم مشتری درست و حسابی‌ .آخر سودان هم شد مشتری ؟
  6
  89
  ‌چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  کفتر باز - بلکبرن، انگلستان

  شباهت زیادی به جمهوری اسلامی خودمون داره , دو دهه اول انقلاب دقیقاً همینطور بود نوار کاست ۷۴ ضربه شلاق داشت فک کن .
  4
  102
  ‌چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک

  دست ایرانیان یو‌کی درد نکنه که اسلام عمری را به نمایش گذاشت. تازه الآن ۱۴۰۰ ساله که گذشته؛ هنوز وحشین. واقعأ که چه بلاهایی این عمریها در زمان یورش به ولایت بر نیاکان ما نیاوردند. ولی با حقانیت اهل بیت پیامبر ص با.... این خونخوار هارو از ولایت انداختیم بیرون. همین الآنم منتظرشون هستیم تا انتقام خون فاطمه زهرا س ازشون بگیریم.
  96
  15
  ‌چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  [::تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک::]. می‌شه شما لطفا تفاوت اسلام عمری و اسلام علی‌ را به ما توضیح دهید. تا جاهی که ما اطلاع داریم .حسن حسین یزید ابو سفییان فک و فامیل بودند . پسر عمو دختر عمو . قانون عمری‌ها را که میبینم انگار قانون علی‌ را می‌‌بینم. عمری گوید زن ارزش ۱۰ شتر دارد . شیعه می‌‌گوید خیر ۱۱ تا شتر . عمری گوید .بی‌دین را باید با چاقو میوه خوری گردن زد. .شیعه می‌‌گوید با قمه . عمری گوید دکهتر ۱۲ ساله را باید صیغه کرد . شیعه قربانش روم امام امت او دقیقا در رساله خود توضیح داده. که چگونه از دختر ۸ ساله شهوت گیریم وگر قابل دخول نباشد . عمری زمان اشغال ایران دست خود را خونی نمی‌‌کرد. برای این کار علی‌ را داشت که افتخار می‌‌کرد با دست مبارک در یک روز گردن ۵۰۰ عجم را قطع کرده. این‌ها هردو دو روای یک سکه هستند . بجز ننگ بیچارگی فقر فساد دزدی در این ۱۵۰۰ سال برای ایران چیزی نداشته‌اند
  3
  43
  ‌پنجشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک

  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. مشخصه از قصد خودت رو به .... به زبون خودت فرقش رو میگم، متوجه بشی. مثل فرق ...
  31
  0
  ‌پنجشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.