جنجال عروسی دختر ۱۲ ساله در لبنان

دویچه وله : انتشار ویدئویی از ازدواج دختری ۱۲ساله‌ با مردی جاافتاده در لبنان، واکنش‌های متفاوت برانگیخت. شمار دختران لبنانی یا پناهجویان سوری که ناچار به ازدواج در کودکی می‌شوند، رو به ‌افزایش است.
 
دختر نوجوان ۱۲ ساله‌ای که لباس عروسی بر تن و تور سفید بر سر دارد، دست در دست و کنار مردی جاافتاده در کنار ساحلی آفتابی در لبنان در برابر دوربین عکاس ژست می‌گیرد و لبخند می‌زند. این مرد بی‌شک می‌تواند جای پدر او باشد، هرچند کت ‌و شلوار دامادی بر تن دارد.
 
واکنش رهگذران به این صحنه متفاوت است. عده‌ای می‌ایستند، گوشی تلفن همراه خود را درمی‌آورند و از این عروس ‌و داماد که عروس در واقع کودکی بیش نیست، عکس می‌گیرند. عده‌ا‌ی انگار که اصلا متوجه‌ی فاجعه‌ی عروسی کودکی نیستند، لبخندزنان به "تازه عروس ‌و داماد" تبریک می‌گویند.
 
بعضی‌ها هم خشمگین و عصبانی به "داماد" ناسزا می‌گویند و او را "مجرم" می‌نامند. داماد خونسرد به عابران عصبانی می‌گوید: «به شما ربطی ندارد. پدر و مادرش اجازه دادند او با من ازدواج کند.»
 
انتشار این ویدئو در "یوتیوب" واکنش‌های متفاوتی برانگیخته است. به گزارش روزنامه‌ی بریتانیایی "ایندیپندنت" ویدئو تاکنون بیش از یک میلیون و هفتصدهزار بار دیده شده است.
 
واقعیت اما این است که "عروس و داماد" این فیلم از سوی سازمان "کفی" در لبنان که با ازدواج کودکان مبارزه می‌کند، استخدام شدند تا با بازی کردن نقش عروس ‌و داماد توجه افراد را به این پدیده و مسئله حقوق کودک جلب کنند.

صندوق جمعیت سازمان ملل متحد اعلام کرد که سالانه نزدیک به ۱۵ میلیون دختربچه مجبور به ازدواج می‌شوند. بسیاری از این دختربچه‌ها بیشتر از ۸ یا ۹ سال سن ندارند.
سازمان "کفی" قصد دارد توجه جهانیان را به پدیده غم‌انگیز ازدواج دختربچه‌ها به‌ویژه دختربچه‌های سوری و لبنانی جلب کند.
ازدواج دختربچه‌های سوری پناهجو
بیش از یک میلیون پناهجوی سوری در لبنان زندگی می‌کنند و بسیاری از خانواده‌های سوری از سر فقر دختربچه‌های خود را به مردانی که غالبا میانسال‌اند، شوهر می‌دهند. رسانه‌ها پیش از این گزارش دادند که بیشتر این مردان از دیگر کشورهای عرب منطقه به کمپ‌های پناهجویی سفر می‌کنند و در ازای پرداخت پول، دختربچه‌ای را می‌خرند و به عقد خود در می‌آورند.
 
کمیسیون ملی زنان در لبنان در سال ۲۰۱۵ لایحه‌ای را پیشنهاد کرد تا برای ازدواج دخترانی که سنشان کمتر از سن قانونی است، اجازه‌ی یک قاضی دادگاه شهروندی نیز ضروری باشد. در حال‌ حاضر تنها با اجازه‌ی یک حاکم شرع، دختربچه‌ها مجبور به ازدواج می‌شوند. پارلمان لبنان هنوز بررسی این لایحه را آغاز نکرده است.
 
بنا به قانون لبنان ازدواج دختربچه‌ها از سن ۱۴ سالگی قانونی است و در برخی مناطق این کشور دختربچه‌ها با اجازه‌ی والدین در سن ۸ یا ۹ سالگی هم شوهر داده می‌شوند.
مایا عمار، مدیر ارتباطات سازمان لبنانی "کفی" به "ایندیپندنت" گفت: «این ویدئو قرار بود شوک‌آور باشد. چون نفس ازدواج دختربچه‌ها پدیده‌ای شوکه‌کننده است.»
 
این سازمان لبنانی کارزار مبارزه با ازدواج دختربچه‌ها را با همکاری صندوق جمعیت سازمان ملل متحد راه انداخته است. آن‌ها قصد دارند با ازدواج کودکان در ۱۰۰ کشور جهان مبارزه کنند.
 
سازمان ملل متحد اعلام کرده است که از هر سه دختر، یکی از آن‌ها زیر ۱۸ سال ازدواج می‌کند و یک‌سوم این دختران در زمان ازدواج کمتر از پانزده سال سن دارند. بنا به آمار، روزانه دست‌کم ۳۷هزار دختربچه عروس می‌شوند.

+141
رأی دهید
-61

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  Javid bad IRAN - استکهلم، سوئد

  وقتی‌ اون .... بد از ۶۰ سال با یک دختره ۹ ساله ازدواج میکنه نمیخواهین نتیجه‌اش از این کارها بکنه
  40
  245
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Shahin.Orel - تهران، ایران

  خوشا به سعادت پدری که , دخترش در خانه پدری حیض نبیند ! ( مغز متفکر جهان شیعه , حضرت امام جعفر صادق ).
  37
  289
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  raha1984 - هامبورگ، آلمان

  چندش اور و تنفرآوره واقعا !! ولی این ویدیو بیشتر به این میموند که این ویدیویی مستند رو ساخته اند که نظر مردم رو در این مورد بفهمند . من که به نظرم اینطور اومد
  8
  228
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  rood120 - منچستر، انگلستان

  خوب اینکه چیزی نیست ، .... 54 به دختر 6 ساله نظر کرد و سه سال بعد هم آن دختر بچه را به منزل اورد برای رابطه جنسی و ازدوج . راستی یک انسان اینجا هست که بگوید ایا دختر در سن 6 سالگی یا حتی 9 سالگی معنی عشق ، زندگی و رابطه جنسی را میفهمد که یک مرد بخود اجازه تسخیر یک دختر بچه را بخود بدهد ! خداوندا یک مرد چقدر میتواند گاهی... شود و چشمانش را شهوت کور کند ، خداوندا مردها گاهی از خوک ها هم میتوانند کثیف تر شوند ، هر چند که خوک ها هم تمیز تر از بعضی انسانها هستند .
  21
  177
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  بردیا ارانی - کلن، آلمان

  بنازم به این مرد مسلمان که سنت ...عالی قدر خود را مو بمو اجرا میکند ...افرین به این دین و پیروان ان به به . چه خدایی چه پیامبری چه پدوفیلی به به . ؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!
  28
  207
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  راه دوری نرویم . در کشور خود ایران هرروز تجربه می‌‌کنیم. چند نفر از ما قانون اساسی‌ دولت اسلامی ایران را خواندهند ؟ در قانون اساسی‌ ما دختر ۸ ساله را بالغ می‌‌داند و قابل ازدواج. و بر طبق رساله امام اگر کوچک باشد و قابل دخول نباشد . چکار باید کرد که شهوت را ارضا کرد بدون دخول. فکر نکنید فقط تئوری است. سری به روستاهای دور دست لرستان زنید و پی‌ برید که چگونه پدر خردسال به خاطر یک کیسه برنج دختر ۸ سالک خود را صیغه امام جهمه روستا می‌‌کند. تصور کنید . یک آخوند با یک شکم قطر یک متر . انگشت چرب و چاق از خوردن کباب چرب. حن حن کنن .یا الاه و حسین گوید و با تمامی‌ وزن بر سر یک دختر بچه نحیف و از گرسنگی زرد صورت و تمامی‌ وزن ۲۰ کیلو می‌‌افتد و این دختر بچه به خون می‌‌کشد تازه افتخار هم می‌‌کند که سنت رسولش را اجرا کرده. را دور به لبنان نرویم
  15
  224
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  be_pa.khaste - هارلم، هلند

  حالا همین‌های که اعتراض می‌کنن بعدش می‌رن نماز هم میخونن دیگه نمیدونن این دقیقا داره کاری می‌کنه که پیامبر بش گفت.حالا فک کنید اون موقع چه بد بختی بود دختر ۶ ساله زنش شده
  18
  168
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi199 - پاریس، فرانسه

  در آئین اسلام، ازدواج مرد با دختر ۹ ساله مجاز هست ، بنا بر این باید به اصل مشکل پرداخت!. آیا این دین میتواند برای جهان امروز و فردا مفید باشد ؟
  17
  180
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  aarian - تهران، ایران

  این دختر توی فیلم هنوز یک کودکه. چقدر درد آواره که آدمها برای یک لقمه نون باید بچه‌هاشون رو بفروشند. تهِ ته ش فرهنگ غلط و مغز شویی رنگ می‌باخت اگر مردم نون داشتند و محتاج نبودند...
  4
  102
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Melani - وین، اتریش

  اینکه دوربین مخفیه ولی واقعیش رو میتونید تو ایران ببینید . خاک تو سر آخوندا
  6
  116
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  kiyanzx1 - استکهلم، سوئد

  [::raha1984 - هامبورگ، آلمان::]. عزیز دل انگیز ! متن بالا رو با دقت بخون اورده شده براى جلب افکار عمومى در جهت این عمل غیر انسانى ، اخلاقى نمیدونم چه واموندی هستش !! البته کشورهاى مسلمان با تبیعت از .... اسلام این عمل شنیع با پیرو ى از ان انجام میدهند ، در کشور خودمون هم هستند متاسفانه !!!!!!!!
  5
  72
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  .... رئیس مسلمانان به دختران صغیر هم رحم نمیکرد
  13
  98
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  kabootar e sefid - لاهور، پاکستان

  انگار بویی از انسانیت و شعور در وجودشان نیست.
  5
  71
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران

  در این مورد دیگه چی بگیم. همه چی بطور کافی بطور مشمئز کننده ای آشکار است.
  3
  65
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  Rainy Sky - تهران، ایران

  این آقاى به اصطلاح مرد میتونه جاى پدربزرگشم باشه ☹️☹️☹️
  2
  58
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  ایرانی باش - شیراز، ایران

  دوربین مخفی که نبود؟خداوند همه را آدم کند
  10
  41
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  iran1 - آرلون، بلژیک

  این دوربین مخفی سوشل اکسپریمنت مدل عربیه برای نشون دادن عکس العمل جامعه به کارهایی غیرعادی ،مدلای مختلف آمریکاییش تو یوتیوب پره. ناگفته نمونه حق هر انسان که با جفتی ازدواج کنه که از لحاظ سنی به هم بخورن و برده جنسی نباشه ، این مشکل در کشورهای فقیر بیشتر به چشم میاد. در ایران هم خیلی از این موارد هست. در افغانستان یا سوریه همین الان خیلی از عربای پولدار برای دختر بچه های سوری نقشه کشیدن.
  4
  44
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  عموعقلی - پاریس، فرانسه

  ازدواج با کودکان یکی از اخلاق حسنه.... سنت اسلام محسوب میشود
  10
  36
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دژمن الله - روسیه، روسیه

  [::ایرانی باش - شیراز، ایران::]. دوست عزیز یکی باید همان خداوند را آدم کند که هرچه بدبختی بشر از این دست است زیر سر همان خداوند و رسولان اوست!
  9
  41
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  forogh - اصفهان، ایران

  مشکل ازمجوزاسلام است خمینی دررساله اش میگوید . :مسئله 12 - کسیکه زوجه اى کمتر از نه سال دارد وطى(1) او براى وى جایز نیست چه اینکه زوجه دائمى باشد، و چه منقطع ، و اما سایر کام گیریها از قبیل لمس بشهوت و آغوش گرفتن و تفخیذ(2) اشکال ندارد.!!
  3
  43
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران

  آیا مذهبی در شهوت پرستی بالاتر از .... سراغ دارید؟....که درسن 40سالگی دختربچه 9سال به همسری بگیرد,تکلیف بقیه مسلمین معلومه
  5
  47
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  hamid swed - مالمو، سوئد

  این جور آدمها رو تو جوامع پیشرفته بهشون میگن پدوفایل, و دولت چوب تو آستیناینجور آدمها میکنه, واقعا آدم چندشش میشه!!!!
  3
  29
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  DenaOslo - اسلو ، نروژ

  نمونه روشن یه تجاوزی که قانونی شده تو خیلی از کشور های مسلمان ! در همه جای دنیا تجاوز و جرم و جنایت اتفاق میافتد و هست ولی آنچیزی که زشت و وقیح است همینی ست که قانون در کشوری اجازه این کار را بدهد و اشکال قانونی هم نداشته باشد. .
  3
  26
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  نازک بین - شفیلد، انگلستان

  توصیه میشود. کتاب تحریرالوسیله صفحه 221 مسئله دوازدهم نقل شده از رساله آقای روح الله خمینی درمورد ازدواج بخصوص در مورد کودک شیر خوار را مطالعه نمائید . تا پی به حقیقت امر ببرید.
  5
  27
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۴
  Berdia-Iran - قم ، ایران
  اخه قسم حضرت عباستون را باور کنیم یا دم خروس،شما که پیامبر بزرگتان محمد ص در سن شصت سالگی با دختر نه ساله ازداوج کرده خوب پس اگر شما پیامبر اسلام را قبول دارید و او پیغمبر خود میدانید ازواج هم با دختر زیر چهارده نباید مشکلی باشد مگر قواتین اروپایی بر شما حکمفرماست که این سیا بازیها را در می اورید
  5
  24
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  reza karton - تبریز، ایران
  چندوقت پیش گفتم هرکس یاهرعواملی گه باعث انقلاب 58 بود دانشمند است انقلاب 58 افشاکری ماهیت وقانون دین اسلامی بود است گه برای تمامی گشورهای اسلامی صدق میکند مخصوصا مرکز اسلام یعنی عربستان سامی عنکلهای تمامی موجودات افریده شده.
  3
  22
  ‌چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Majid38 - ملبورن، استرالیا
  حیوانات عجیبى هستند.
  2
  15
  ‌پنجشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Majid38 - ملبورن، استرالیا
  دین بى ارزش. 🐃🐃🐃🐃
  2
  19
  ‌پنجشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Majid38 - ملبورن، استرالیا
  🐃بود یعنى این.
  2
  11
  ‌پنجشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::senator x - تهران، ایران::]. برادر من! چهل سال که خوبه! ایشون ٥٤ ساله بودن. ٢٥ ساله بودن با خانوم ٤٠ ساله میپریدن، وقتی که رفتن بالای ٥٠ زدن تو کار گروه سنی الف!
  1
  18
  ‌پنجشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  jalali58 - بیرجند، ایران
  دوستان یک طرفه به قاضی نرین اینجا حتی یک متخصص دینی پیدا نمیشه که جواب شما رو بده. اگه واقعا از لحاظ تاریخی دنبال علل و دلایل ازدواج های پیامبر هستین، بهتره به اهش مراجعه کنید نه که اینجا به مقدسات میلیون ها نفر توهین کنید ...
  7
  1
  جمعه ۳۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::jalali58 - بیرجند، ایران::]. باز تو ....پیدات شد؟! کدوم مقدسات؟! بیار ببینم ماله کشأن رو، میدونم قبول کردنش سخته براتون که پیرو آدمی باشین که .... و اسکیزوفرنی و با Sex drive بالا بوده که یه دونه دوتا و ده تا سیرش نمیکرده. از ٢٥ سالگی با زن چهل ساله بوده. به محض اینکه سر شو میذاره زمین و پولهاش به .....میرسه، میزنه تو کار زنان بیوه و بچه سال از همه نوع. بیا ببینم بگو فرق اینکار با حرم سرای ناصری چی بوده.؟! اون یکی به به، این یکی اه اه!؟
  0
  6
  جمعه ۳۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.