چه کسی هواپیمای ایرفرانس را برای ورود امام خمینی اجاره کرد؟

پارسینه نوشت : حاج کریم دستمالچی، بازاری ثروتمند تهرانی و از اعضای جبهه ملی که هواپیمای ایر فرانس حامل امام خمینی از پاریس به تهران را شخصا اجاره و بیمه کرد .
جالب است بدانید که حاج کریم دستمالچی در تاریخ 22 تیر ماه 1360 اعدام گردید.
در سال ۵۷ زمانی که قرار بود هواپیمای آیت الله خمینی به سمت ایران پرواز کند هیچ شرکت بیمه‌ای حاضر به بیمه کردن هواپیمای وی نمی‌شد. یک ایرانی به شرکت "ایر فرانس" رفت و هواپیمای حامل آیت الله خمینی و تمامی سرنشینان آن را با یک چک شخصی برای سفر به ایران بیمه کرد.آن فرد کریم دستمالچی از بازاریان معروف و متمول و مالک پاساژ بزرگ دستمالچی بود.کریم دستمالچی, عضو فعال جبهه ملی بود. او برای آقای خمینی در حومه پاریس (ورسای) خانه ای خرید تا اگر انقلاب سریع پیروز نشود، ایشان در آن خانه سکنی داشته باشند.
وی در ماجرای کودتای نوژه دستگیر و به اعدام محکوم میشود و بعد از این اتفاق سرای دستمالچی به سرای آزادی تغییر نام میدهد. سرای آزادی در انتهای بازار عباس آباد واقع گردیده و در صنف پارچه فعال است.
روزنامه اطلاعات آن زمان نوشت : کریم دستمالچی فرزند عبدالرحیم به جرم ایجاد اغتشاش در بازار مسلمین و به تعطیل کشاندن آن، کوشش در جهت بی اعتبار کردن جمهوری اسلامی ایران از طریق مصاحبه با تلویزیونهای خارج از کشور، ارتباط با سران جبهه ملی جهت راهپیمائی 25 خرداد، کمک مالی به گروهکهای ضد انقلاب، تصویب منشوری علیه جمهوری اسلامی ایران، مفسد فی الارض و باغی شناخته شد
 
+278
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  سلام لبخند - تهران، ایران

  ای کاش اعدامش نمیکردند و این روزها را میدید !!!
  7
  267
  ‌پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۴
  ۴۴
  Cocoo - ونکوور، کانادا

  خوب شد کشتنش این خائن و. میگن چوب خدا صدا نداره وقتی‌ هم بخوره دوا نداره همینه. خودش فهمید چه ... خورده
  11
  268
  ‌پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۵
  ۶۶
  بردیا ارانی - کلن، آلمان

  نمیدونستم ..این یکی را باید گفت حقش بود تو اون روحش !!
  8
  265
  ‌پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۸
  ۴۲
  فرار مغزها - امریکا، ایالات متحده امریکا

  بر هرچی دستمالچیه نعلت
  9
  293
  ‌پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۲
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  از اینکه به دستور جمهوری اسلامی به رهبری خمینی دجال اعدام شده خیلی خندیدم ! از قدیم گفتن چاه نکن برای کسی اول خودت بعدا" کسی
  7
  161
  ‌پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۱
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  البته دستمالچی پول و مال زیاد داشته برای اینکه ثروتش را مصادر کنند اتهاماتی را برایش درست کردن و از بینش بردن !
  5
  122
  ‌پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۵
  ۵۱
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان

  واقعا تف به اون قبرش.
  8
  143
  ‌پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۳
  ۵۵
  oghabe - بازل، سوییس

  [::فرار مغزها - امریکا، ایالات متحده امریکا::]. اسمش برازنده شخصیتش بوده.درود بر شما
  4
  150
  ‌پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۵
  ۵۱
  shirzan - برلین، آلمان

  باز یه مقصر پیدا کردیم کمی بهش فحش بدیم دلمون خنک شه . نه بابا بخدا مقصر خودمونیم فقط خودمون . والدینمون و خود من و تو چون ما آدمهای جوگیری هستیم بدون فکر فقط اسیر دست احساسات میشیم
  10
  143
  ‌پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۵
  ۳۱
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  هرکس که به مردم و یا مملکتی خیانت کرد ،یا کشته. شد یا تو زندان افتاد یا آواره شد یا یکی‌ از این سه چیز در انتظارشه. دیرو زود داره سوخت و سوز نداره. این قانون طبیعته.
  6
  97
  ‌پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۰
  ۶۲
  Gharibeh-Ashena - هانوفر، آلمان

  وقتی در رژیم آقاراده ها پدر حکم اعدام پسر را میدهد دیگر تکلیف بقیه روشن است. قیافه این دستمالچی هنگام شنیدن حکم اعدام دیدن داشت. با مال و جان خود اینها را سر کار بیاری و بعد همچین تشکری ازتو بکنند.
  4
  106
  ‌پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۳
  ۴۱
  شیرمردان - سیدنی، استرالیا

  روزگار است آن که گه عزت دهد گه خوار دارد. چرخ بازیگر از این بازیگری بسیار دارد
  3
  64
  ‌پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۸
  ۵۸
  freedomforiran - لندن، انگلستان

  لعنت و نفرین بر خانواده دستمالچى این خائن باعث نابودى کشور عزیزم ایران شد. خمینى هندى عرب صفت آمد تا خدمت مخالفا پادشاه عزیزم که یادشان گرامى باد بگیرد شامل ملت بى لیاقت ، نمکنشناس و بى غیرت که هنوز هم توان آنرا مى دهند
  11
  79
  ‌پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۵
  ۵۸
  freedomforiran - لندن، انگلستان

  لعنت و نفرین بر خانواده دستمالچى این خائن باعث نابودى کشور عزیزم ایران شد. خمینى هندى عرب صفت آمد تا خدمت مخالفا پادشاه عزیزم که یادشان گرامى باد بگیرد شامل ملت بى لیاقت ، نمکنشناس و بى غیرت که هنوز هم توان آنرا مى دهند
  9
  59
  ‌پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۵
  ۳۷
  raha1984 - هامبورگ، آلمان

  اسمش روش بوده دستمالچی !! خوب گذاشتن تو کاسه ات و دستمزدت رو دادن . به روح هر ۲تاتون و ۷۰ پشت جدو ابادتون
  7
  73
  ‌پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۶
  ۷۰
  نازک بین - شفیلد، انگلستان

  باین شخص لقب خائن بلفطره بهتر می آید تا آغای دستمالچی متأسفانه یا خوشبختانه جنس دستمالش هم خوب نبوده که زمانی در لباس مزدوری و نوکر صفتی وگاهی درلباس خیر خواهی و دست و دل بازی ظاهر شده . بهر جهت لعنت خدا بر او باد . انشا الله که آتش جهنم برایش کم باشد و بیشتر عذاب بکشد.
  9
  64
  ‌پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۹
  ۶۶
  بردیا ارانی - کلن، آلمان

  من فکر میکردم خسرو روزبه .یا همان سلمان فارسی . خاِءنترین ایرانی در طول تاریخ است !! نه بابا از اون بدتر هم داریم!!!!!!
  9
  61
  ‌پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۵
  ۴۱
  smart292 - ونکوور، کانادا

  همین بازار‌های مذهبی و خرافاتی بودند که با اعتصاب‌هایشان اقتصاد مملکت را فلج کردند ، و مردم و دانشجویان را به اعتصاب دعوت میکرند ،حتی در مسیر تظاهرات هم به مردم پول و شیرینی و غذای مجانی‌ میدادند ، که باعث شورش سال ۵۷ شد ، لعنت به هر چی‌ مذهبی خرافه پرست مخصوصا انهای که حاجی هستند و در بازار کار می‌‌کنند
  4
  92
  ‌پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۷
  ۴۱
  کردستان ازاد - لندن، انگلستان

  اخر عاقبت همدستی و خود شیرینی با اخوندها ،
  5
  69
  ‌پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۷
  ۴۱
  Dara20 - تهران، ایران

  حقش بود گور بگی گور شده را اعدام کردند
  9
  65
  ‌پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۱:۳۱
  ۴۲
  Payam-33 - ویسلر، کانادا
  جبهه ملی‌ همون طرفدارای پرو پا قرص مصدق نیستن؟ :)
  3
  17
  جمعه ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۴:۱۱
  ۵۶
  محمد رضا صداقت - استوک آن ترنت ، انگلستان
  درود بر مبارز ملی و بازاری شریف حاج کریم دستمالچی از پاک ترین و آگاه ترین بازاریان ایران که متاسفانه مانند هزاران هزار ایرانی شرافتمند دیگر توسط رژیم ضد ملی آخوندی اعدام شد. این مبارز شریف ملی برخلاف ملیونها ایرانی دیگر که ابتدا مقدم دجال بزرگ قرن را مبارک داشته بودند، به محض پی بردن به ماهیت پلید رژیم، درگیر سرنگونی آن شد و بابت آن جان شیرین را در راه وطنش ایران و نجات از دست حکومت سیاه ملایان فدا نمود. درود بر این مبارز شریف و شهید ملی.
  28
  12
  جمعه ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۴:۱۴
  ۶۷
  senator x - تهران، ایران
  ازمکافات عمل غافل نشو.مسئله ایشان بدین صورت بود که بعداز چندماه که از ورود نکبت گذشته بود و دستمالچی(عجب فامیلی با مثماوی)نزدبرادرش رفت و باو گفت,اینی که آمده(خمینی)اونی نیست که فکرش را میکردیم.
  6
  15
  جمعه ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۵:۱۴
  ۴۱
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا
  [::بردیا ارانی - کلن، آلمان::]. دوست عزیز ممکنه بپرسم خیانت روز به چی بود فقط کنجکاو شدم.. ممنون .
  4
  7
  جمعه ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۵:۳۹
  ۵۱
  فارسان - مرکزی، ایران
  شور بختانه یکی از کودن ترین گروهای انقلابی خا عن به ایران که خود را به غلط جبهه ملی می نامند و با برسی تاریخی عمل کرد آنان چیزی جز خیانت و حماقت از رفتار و گفتار آنان نمی یابی !!!؟
  5
  17
  جمعه ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۶:۰۹
  ۴۹
  ordak - بن، آلمان
  [::فرار مغزها - امریکا، ایالات متحده امریکا::. ("نعلت")میشه این کلمه را برای ما بیسوادها ترجمه و تعبیر بفرمایید!!،چون این کلمه نه فارسی نه عربی نه انگلیسی(امریکایی یا انگلیسی)است.چرا که درست این کلمه لعنت و عربی است!!.واقعا نام کاربردی شما با توجه به این کلمه خیلی جالب است.
  16
  3
  جمعه ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۲
  ۵۶
  farokhzad - کنت، انگلستان
  اکثر خائن ها به سزاى عملشون رسیدن حزب توده سازمان مجاهدین جبهه ملى تمام این خائن ها باوجود اینکه میدانستند نفت مجانى أب مجانى عملى نیست ولى رفتن زیر بغل خمینى گجستک براى ویران کردن ایرانمان خمینى دروغى نگفت ابله و نادان بود نمیدانست شدنى نیست او از روز اول گفت این دین اسلام خون میخواهد این اقایون ماست مالى میکردن و عوام که بیسواد بودن با نگاه کردن به این دکترها به او إیمان اوردن فکر کردن میشود !!! در اخر بیمه نمیکردن حرف مفت هست تمام دولتهاى خارجى هماهنگ کرده بودن رفتن خمینى را فکر میکنید این خائن دستمالچى نمیکرد خمینى نمیتوانست بیاد براى بیشتر اشنا شدن این عنقلاب بروید کتاب ناگفته هاى انقلاب نوشته جعفر شفیع زاده رو بخوانید که اینقدر به فلانى گفته یا میگند اکتفاء نکنید انزمان که دوتا خلبان ایرانى را دزدیدن از امریکا بردن لیبى براى همکارى با تروریست ها بعد میبینید چگونه هماهنگ کرده بودن از سالها قبل که شاه ایران برود درست مثله رضا شاه که پدربزرگ هامون نیامدن اعتراض کنند باز دیدیم پدرانمان سکوت کردن در مقابل انهمه زحمت محمد رضا پهلوى شرم تاریخ بر خائنین ایران هنوزم با کمال پرروى هستند
  4
  20
  جمعه ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۵
  ۶۱
  fair 50 - رنتون، ایالات متحده امریکا
  این مال و منال زیاد داشته ولی چون حق و حقوق آخوندا رو کم میداد اعدامش کردن! اصولاً تو جمهوری اسلامی هر کس کم بده اعدامش میکنن!
  6
  22
  جمعه ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۰
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::بردیا ارانی - کلن، آلمان::]. کاری به سران دستمال به دست حزب توده که کاسه لیس خمینی بودند ندارم اما اگه ایران هزار تا افسر شجاع مثل خسرو روزبه داشت ایران سرنوشت دیگری میتوانست داشته باشد.
  14
  14
  جمعه ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۵
  ۶۱
  fair 50 - رنتون، ایالات متحده امریکا
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. بین ١٢٤٠٠٠ پیغمبر رفتی جرجیس رو انتخاب کردی؟ از خسرو روزبه سر سپردهء مسکو وطن پرست تر پیدا نکردی؟ اونم اگه زنده بود از کیانوری و طبری چیزی کم نمیاورد!
  3
  11
  شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۱
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::fair 50 - رنتون، ایالات متحده امریکا::]. از ۱۲۴۰۰۰۰ پیغمبر کذایی کمتر کسی زندگی و رفاه شخصی راقربانی خدمت به مردم کردند. روزبه با آرمان های انسانی تلاشی صادقانه برای بهتر کردن جامعه کرد.آیا از کسی جیر و مواجب گرفت آیا در ناز و نعمت زندگی میکرد آیا مثل رهبران حزب توده یعنی همان کسانی که مامور ک گ ب بودند از ایران فرار کرد. خیر عزیز. صادقانه از آرمان هایش ( هر چند تا حدی غلط) دفاع کرد شکنجه را مردانه تحمل کرد نه توبه کرد و نه زبونی و خودفروشی و ایستاده حکم اعدام خویش را پذیرفت. اعتقادی هم به بهشت و حوریان نداشت که از ین زاویه مرگ را پذیرا باشه. حالا مقایسه کن شخصیت روزبه را با سران جنبش سبز که همان ساعت اول دستگیری شلوارشان رنگ زرد به خود گرفت!
  2
  7
  دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۴:۰۵
  ۶۱
  fair 50 - رنتون، ایالات متحده امریکا
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. واقعاً متأسفم که مجبورم میکنی به این مقایسه « حالا مقایسه کن شخصیت روزبه را با سران جنبش سبز که همان ساعت اول دستگیری شلوارشان رنگ زرد به خود گرفت» !! این بقول شما «سران جنبش سبز» بزرگترین تو دهنی و توهین به شعور هر مبارز و هر متفکری در هر مقطع تاریخی، زمانی و جغرافیایی هست! حالا سئوال اینه، اگه ما نه خسرو روزبه و رهبر پاچه ورمالیده ش رو بخوایم و نه جنبش سبز و «دوران طلایی امام» رو، باید چکار کنیم؟ میخوای چند تا لینک یوتیوب از «قبلهء آمال» روزبه و گلسرخی و طبری و عمویی و کیانوری رو برات بذارم؟ یخورده X rated هست! سایت اجازه نمیده!
  1
  6
  ‌سه شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۷
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::fair 50 - رنتون، ایالات متحده امریکا::]. دوست گرامی.بحث من این نیست که شما هوادار شخص /حزب ویا جریان سیاسی خاصی باشی و احتمالا مانند من به همه این فعالین انتقاد خود را داری ،اما گاهی باید رعایت انصاف را هم کرد.برای نمونه چه گوارا را میشه به هزار دلیل نقد کرد اما حتی بعضی از راست ترین آنتی کمونیست های آمریکایی از شخصیت و شجاعت او حتی به عنوان دشمن با احترام یاد میکنند .امثال گلسرخی روزبه مصدق و حتی پادشاه مرحوم ایران جمله گی در جایگاه های متفاوت باید نقد شوند. و در مواردی هم ستوده شوند اما این سبک رایج در این سایت که لجن مالی را ترجیح میدهند قابل قبول نیست،
  1
  4
  ‌سه شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.