جراحی‌های عجیب زیبایی در ایران/ مرا به شکل اولم برگردان!

ایران /ترانه بنی یعقوب
از نخستین بار که تلفنش زنگ خورد و دختر خاله‌اش درباره چال‌های روی گونه‌اش پرس و جو کرد، خیلی نمی‌گذرد. می‌خواست بداند چقدر برای درست کردن چال‌های روی صورتش هزینه کرده و پیش کدام دکتر رفته است. مهتاب که کلی از این سؤال تعجب کرده بود با خنده توضیح داد از وقتی به دنیا آمده این چال‌ها را روی صورت دارد. یک جورایی طبیعی و ژنتیکی.

چند هفته بعد اما مهتاب فهمید که دختر خاله بی‌خیال نشده و با هزینه دو میلیون تومانی روی صورتش چاله‌هایی کنده بیا و ببین! نه فقط روی گونه‌اش که حتی روی چانه‌اش. حالا او هم درست مثل مهتاب  وقتی می‌خندد روی گونه‌هایش دو چال کوچک ظاهر می‌شود. البته با یک فرورفتگی اضافه در چانه.
 
این روزها یکسره به جراحی‌های زیبایی صورت و بدن موارد جدیدی اضافه می‌شود؛ اوایل بیشتر عمل جراحی بینی بود و گونه. این روزها اما عمل تغییر فرم گوش، جراحی پلک، چال گونه، بالا بردن ابرو، تغییر فرم فک، لب،جراحی غبغب و تغییر فرم بدن، پیکرتراشی... و هزار عمل عجیب و غریب دیگر.عمل برداشتن چربی‌های اضافه بدن برای لاغری هم که حسابی روی بورس است.
مهتاب برایم تعریف می‌کند، این چندمین عمل زیبایی است که دختر خاله‌اش روی صورت وبدنش انجام می‌دهد، اول جراحی بینی، بعد کاشت گونه و حالا چال گونه و زنخدان و البته تغییر فرم پاها. او از زیبایی پاهایش راضی نبود و فرمش را تغییر داد.
 
 دختر خاله مهتاب خودش تمایل به مصاحبه ندارد؛ اما مهتاب برایم می‌گوید، هر از چند گاهی دختر خاله‌اش هوایی می‌شود، عمل جراحی تازه‌ای روی بدن و صورتش انجام دهد. بعد از هر عمل جراحی هم معمولاً پشیمانی به جانش می‌افتد و دلش می‌خواهد آنچه را که با بدنش کرده به حالت اول برگرداند. آخرینش همین عمل چال‌های روی گونه که بعد از گذشت چند ماه از جراحی پشیمان شد، اما دکترش به او اعلام کرد که برداشتن این چال‌ها چندان آسان  نیست. حالا دختر خاله از این دکتر به آن دکترمی‌رود تا چال‌ها را دوباره پر کند.

سیما 23 ساله هم چند وقتی هست گونه‌اش را عمل کرده، گونه‌هایش برآمده و رو به بالاست: «خیلی‌ها بعد از عمل جراحی گونه‌ام از زیبایی‌ام تعریف کردند، گفتند خیلی این مدل به تو می‌آید بعضی هم  وقتی من را دیدند گفتند شبیه سنجاب شده‌ای. باورت میشه! توی چشمهایم نگاه کردند و گفتند به سنجاب شبیه شده‌ای. اما خودم گونه‌هایم را دوست دارم. نمی‌دانم چرا بعضی‌ها دائم بعد از عمل زیبایی صورت دیگران اظهار نظر می‌کنند. این بدن برای خودم است. اگر عمل زیبایی حالم را بهتر می‌کند، چرا نباید آن را انجام بدهم.»
تبلیغات پر فریب، پنجه طلاها و عکس‌های قبل و بعد از عمل
حمید 28 ساله سه بار بینی‌اش را عمل کرده. دفعه اول انحراف داشت و دکترش پیشنهاد داد حالا که داری بیهوشی را تجربه می‌کنی بد نیست دستی هم به بینی قوزدارت بکشی. اما درست چند روز بعد از عمل حادثه‌ای برای حمید رخ داد و او به سختی زمین خورد: «مجبور شدم دوباره جراحی کنم، بینی‌ام اصلاً از فرم واقعی‌اش در رفت، آنقدر از شکل خارج شد که مجبور شدم پیش دکتر دیگری هم بروم. این بار برای عمل سوم. واقعاً از بینی‌ام تنها دو تا سوراخ ماند. تنفسم مشکل پیدا کرده، از شکل بینی‌ام هم راضی نیستم. الان به همه پیشنهاد می‌کنم، اگر واقعاً مشکل جدی ندارید تن به این جراحی‌ها ندهید.»
 
حمید می‌گوید: «راستش را بخواهید در انتخاب پزشک هم دقت نکردم؛ یعنی افتادم دنبال پیشنهادهای این و آن. یکی از دوستانم یکی از همین  پنجه طلاهای بازار جراحی بینی را به من معرفی کرد. بعداً فهمیدم که این پزشک دانش و تخصص خاصی ندارد، بلکه فقط با ترفند و تبلیغات برای خودش مشتری جذب می‌کند. کاش دست کم بقیه کسانی که قصد عمل دارند خوب تحقیق کنند. بعد از عمل جراحی زیبایی، معمولاً بازگشت به وضعیت اولیه ممکن نیست. این روزها هم که برخی در فضای مجازی فعال شده‌اند و خودشان را به جای مشتری این دکتر و آن دکتر جا می‌زنند و این طوری برای یک عده غیردکتر یا پزشک ناوارد مشتری جمع می‌کنند.هرگز به این تبلیغات اعتماد نکنید.کاش راهی بود تا بینی ام را به شکل اول برگردانم.»
 به چند سایت معروف تبلیغ جراحی پلاستیک هم سری می‌زنم از همان‌ها که جراحان‌شان به پنجه طلا معروفند. از جراحی زیبایی بینی هست تا زیبایی گوش. حتماً شما هم عکس‌های قبل و بعد از عمل آدم‌ها را در این وب سایت‌ها دیده‌اید. از همان‌ها که دختر یا پسری با بینی بزرگ، عکس صورت پرجوش و پرموی قبل از عملش را گذاشته و بعد از عمل همین خانم یا آقا با پوستی صاف، ابروهای برداشته و مرتب یا کاملاً متفاوت و دماغی کم نظیر در تصویر نمایش داده می‌شود.انگار نه تنها این تصویری برای تبلیغ جراحی بینی که برای زیبایی پوست، مو و ابرو هم هست.

در تبلیغ جراحی زیبایی گوش در یکی از همین وب سایتها آمده که بهترین زمان برای برطرف کردن نقایص مادرزادی صورت قبل از سنین دبستان است. قبل از سنین دبستان و جراحی پلاستیک!

یکی از همین پنجه طلاها نوشته:
« ممکن است بچه‌هایی که گوش بزرگ دارند در مدرسه توسط بچه‌های دیگر مورد تمسخر قرار گیرند و اعتماد به نفس خود را از دست دهند. در نتیجه بهتر است قبل از اینکه به محیط مدرسه وارد شوند این عمل را انجام دهید تا بچه  دچار آسیب‌‌های روحی-روانی نشود. روش‌هایی مانند بستن گوش یا چسب زدن مؤثر نیست.» در همین وب سایت کلی نظر و پیشنهاد دیگر برای انجام عمل جراحی زیبایی در سنین کودکی می‌بینی.
پشیمانی از جراحی پلاستیک، عمل‌های عجیب و غریب و پیکر تراشی
 همین چند وقت پیش بود که انتشار عکسی از یک گوش الاغی در ایران کلی خبر ساز شد و اینکه بعضی از جوانها به جراح پلاستیک مراجعه کرده و درخواست انجام چنین جراحی را روی گوش خود داشته‌اند. گوش‌های نوک تیز مانند گوش الاغ. بعداً این خبر تکذیب شد و تعداد زیادی از جراحان پلاستیک منکر آن شدند و گفتند حتی اگر چنین درخواستی هم وجود داشته باشد،هیچگاه یک جراح پلاستیک حاذق زیر بار آن نمی‌رود و حیثیت حرفه‌ای‌اش را این گونه خدشه دار نمی‌کند. آن گونه که عضو هیأت رئیسه انجمن جراحان پلاستیک ایران می‌گوید: «من اصلاً نمی‌دانم گوش الاغی و خرگوشی چیست من هم بارها مثل شما این اسامی را شنیده‌ام؛ اما نه بلدم چنین جراحی انجام دهم و نه حتی می‌دانم تکنیکش چگونه است. خیلی از افرادی که گوش بزرگ یا پیش آمده دارند به من مراجعه کرده‌اند. این گوش‌ها را  کوچک می‌کنیم یا می‌خوابانیم. حتی در برخی موارد شیار گوش کم است یا نیاز به بازسازی دارد، اما تابه حال گوش کسی را خرگوشی نکرده‌ام!»

عزت الله تبریزیان، فوق تخصص جراحی پلاستیک در گفت‌و‌گو با «ایران» درباره جراحی‌های جدید و نامتعارف زیبایی بیشتر برایمان توضیح می‌دهد:«خوشبختانه من مراجعه‌های زیادی برای این نوع جراحی‌ها ندارم و پزشکان مجرب و زبده هم از انجام عمل‌های عجیب و غریب معمولاً سر باز می‌زنند. این روزها جراحی چال گونه و زنخدان چانه رواج یافته. بهتر است بدانید که چال گونه و زنخدان خود یک عیب ژنتیکی و نقص است. نقص کوچکی که  در عضلات گونه وجود دارد.
 
 در این حالت معمولاً در هنگام لبخند زدن پوست موجود روی این نقص کوچک به سمت داخل کشیده می‌شود و با جدا کردن این بخش از سایر بخش‌های صورت، باعث ایجاد تورفتگی یا چال روی گونه می‌شود. این عمل به نسبت ساده است و تحت بی‌هوشی موضعی و در حالت سرپایی و در مطب انجام می‌شود. در فرهنگ ما چال گونه دلیل خوش شانسی، زیبایی و جذابیت شناخته می‌شود. جراحی چال گونه و چانه تکنیک ساده‌ای دارد و جراح از داخل دهان شیاری باز می‌کند و عضله و چربی را بر می‌دارد و با نخ آن را ثابت و این نقص را ایجاد می‌کنند. این جراحی الآن طرفداران زیادی از زن و مرد دارد. من این جراحی را خودم انجام نمی‌دهم و از پذیرشش خودداری می‌کنم. دلیلش واضح است چون اگر چند سال بعد کسی که این جراحی را انجام داده، نظرش عوض شود و حالت گودی را  دیگر نپسندد و بگوید می‌خواهم شکل اولم باشم. برگشتش خیلی سخت است، برای همین از ابتدا انجام این جراحی را نمی‌پذیرم.»
 
 هزینه این عمل‌ها که بیشتر کلینیکی و مطبی است 400 هزار تا دو میلیون تومان برآورد می‌شود.

 یاد دختر خاله مهتاب می‌افتم که بعد از گذشت تنها چند ماه از انجام جراحی چال گونه از گودی‌های روی لپ‌هایش دلزده شده و در به در دنبال پزشکی می‌گردد تا جاهای خالی را  دوباره برایش  پر کند.
 
 با این همه تبریزیان رتبه جراحی پلاستیک در ایران را خیلی بالاتر از کشورهای دیگر نمی‌داند و به جز عمل جراحی بینی که ایران رتبه اول را در این زمینه دارد به گفته او ما مقام بالاتری در دیگر جراحی‌ها  نداریم.
 
تبریزیان با اشاره به افزایش بیش از حد عمل لیپوساکشن در ایران هم تأکید می‌کند:«درمان چاقی ساکشن کردن نیست و فقط با رژیم غذایی و ورزش، کاهش وزن ممکن است. به مردم هشدار بدهید برای لاغری از این عمل استفاده نکنند. این عمل بسیار خطرناک است. اصلاً درمان چاقی جراحی نیست. جراحان وزن بدن را تقسیم بر مجذور قد می‌کنند اگر این عدد 28 یا 30 باشد چنین عملی اصلاً انجام نمی‌شود، حتی در عدد  بالای 30 هم این عمل با اکراه انجام می‌شود.»
 
 این پزشک تأکید می‌کند با عنوان‌هایی مانند «پیکر تراشی» مردم را بیچاره کرده‌اند: «این واژه از فرهنگ غرب آمده و کاملاً غلط است. درمان چاقی کم کردن وزن است نه جراحی و تنها در وزن‌های ایده‌آل و برای زیباتر کردن بدن از جراحی استفاده می‌شود، مثل زمانی که بالای بدن با پایین آن تناسب ندارد، نه اینکه چربی‌های بدن را بتراشیم و بدن را خوش حالت کنیم.»
 
 او تأکید می‌کند اگر به انجمن جراحان پلاستیک چنین مواردی گزارش شود با آن  برخورد می‌کنند: «متأسفانه مردم گول تبلیغات و دستگاه‌های عجیب و غریب را می‌خورند. در حالی که همیشه عمل ساکشن بدون دستگاه ایمن‌تر است. در انجام چنین جراحی‌هایی مهم تر از دستگاه پیشرفته، تبحر پزشک است مثل رانندگی که اگر بهترین ماشین را هم داشته باشی اما  قواعد را رعایت نکنی مشکل ایجاد می‌کنی. عوارض بعد از جراحی تا حدی طبیعی است اما اگر پزشکی همیشه عمل انجام می‌دهد و عارضه‌های بعد از عمل دارد، باید مشکل را در تبحر پزشک دید.»

کم نیستند کسانی که در سال‌های اخیر جراحی‌های زیبایی انجام داده‌اند. از بینی گرفته که ما رتبه دار جهانی‌اش هستیم تا جراحی‌های جدید مانند چال گونه، زنخدان و...  اما این روزها پشیمانند، آنها آرزو دارند جلوی آیینه بایستند و دوباره چهره قبلی‌شان را ببینند، آیا این آرزو برآورده خواهد شد؟
+92
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Compatriot - لیون، فرانسه
  خیر.
  32
  25
  یکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۶:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  amirHassna - سیدنی، استرالیا
  زیبائی چیز بدی نیست اما متاسفانه همه چیز در ایران شده ظاهری از ماشین مدل بالا بگیر تا گونه گذاشتن و برداشتن چون در ایران ارزش دیگه ای تعریف نشده. حالا ملت چقدر سواد دارن و کلا می دونن دوروبرشون چه خبره خدا داند.
  70
  65
  یکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  mahdi_n130 - منچستر، انگلستان
  من متعجبم بعد چرا میگن مردم پول ندارن، بدبخت هستن، فقیر هستند؟ من که هرکسی رو که دیدم، چون خودم بچه جنوب تهران هستم مسلما کسایی رو هم که دیدم مال جنوب تهران بودن، سیزده آبان! اکثرا موبایل های هوشمند چند میلیونی، یک ماشین چند میلیونی که مسلما زیر 20 تومن نیست و حداقل یک عمل زیبایی که کلی هزینه داره، غیر از لباس های مارکدار و عشق و حال های دیگه، این چیزها رو که میبینم مطمئن میشم بدبخت و بیچاره ما هستیم که مجبوریم حداقل 5 روز هفته کار کنیم، درس بخونیم و با بدبختی تازه هزینه های معمول زندگی رو بدیم، بعد همه داخل ایران شاکی هم هستند که نداریم و بدبختیم.
  85
  85
  یکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  baba bekheyal - اسپارت، ایران
  اوااا خاک اره ه ه ه ه . منم بلدم عمل کنم، توی کیک باکسینگ آموزش دیدم، تو م م ا مدرک دارم .
  28
  15
  یکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  aarian - تهران، ایران
  درد بزرگ ما فقر مالی‌ نیست. درد اصلی‌ ما فقر فرهنگیست. درد اصلی‌ ما گودالهاییست که در وجودمان داریم. این گودالها پر شدنی نیستند. درد ما این احساس کمبود و کوچکی مداوم است که تمام مادیات جهان هم قادر به ترمیم آن‌ نیست. درد ما نگاه به دست دیگران و حسرت خوردن است بجای اینکه با زندگی‌ خودمان و با وجود خودمان شاد باشیم. و در یک کلام درد ما به عنوان یک ملت نداشتن اعتماد به نفس و احساس عدم شادی درونیست...
  46
  51
  یکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  حکایت است که :ناصر الدین شاه خوش ظاهر بوده و قامتی بلند داشته و روبروی آینه می‌‌ایستاده و می‌‌گفته:همه چیز مان به همه چیز مان میاد!و این حکایت ما ایرانی‌ هاست.
  31
  21
  یکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  مهرتابان - تهران، ایران
  متاسفانه بی اعتماد به نفسی عامل اصلی این عملهای زیبایی افراطی است،این بی اعتماد به نفسی از خانواده و جامعه ای ناشی میشه که استعدادها و مهارتهای هوشی و ذهنی افراد رو پرورش نمیده در نتیجه مردم بجای رقابت در یادگیری ،میزان آگاهی و مطالعه و مفید بودن برای جامعه ،در زیبایی صورت و ظاهر سازی و تجملات لوازم خانه و ماشین و موبایل با هم رقابت میکنن.
  32
  27
  یکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Ghooloo - آبادان، ایران

  [::aarian - تهران، ایران::]. آفرین دقیقا همینطور است خیلیها تو این مملکت مسائل ساده زندگی را درک نکردند ولی دوست دارند فقط حرفهای قشنگ و حکیمانه بزنند و در مورد سیاست و همه چیز ابراز فضل کنند! یک کلام فقر فرهنگی
  73
  46
  یکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Ghooloo - آبادان، ایران

  [::mirzadeh i eshghi - دوسلدورف، آلمان::]. میگویند ناصرالدین خوش ظاهر بوده ولی گویا خیلی بدسلیقه بوده! درسته؟ شما میدانید چرا ایشان همیشه عاشق زنهای خیلی زشت و چاق و پر مو بوده؟
  85
  39
  یکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  علی میهن - میلتونکینز، انگلستان
  [::aarian - تهران، ایران::]. سلام با شما کاملا موافق هستم
  16
  22
  یکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  Loo Loo - لندن، انگلستان

  نمیشه ما چال رو گونه مان را بفروشیم ؟ کاش پیوند چال رو گونه هم وجود داشت. نمی دونستیم اینقدر قیمت داره ;)
  58
  18
  یکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Ghooloo - آبادان، ایران

  [::Loo Loo - لندن، انگلستان::]. من چال شما را خریدارم! مطمئنم سر قیمت هم با هم کنار میاییم. من بیام اونور یا شما قدم رنجه می فرمایید و تشریف میارید اینور؟ لطفا سریع هم جواب بدید چون بدجور چال لازمم مرسی :)
  43
  7
  دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Ghooloo - آبادان، ایران

  آفرین دقیقا همینطور است خیلیها تو این مملکت مسائل ساده زندگی را درک نکردند ولی دوست دارند فقط حرفهای قشنگ و حکیمانه بزنند و در مورد سیاست و همه چیز ابراز فضل کنند! بعضی هم دلشون فقط به منفی دادن خوشه! یک کلام فقر فرهنگی
  27
  3
  ‌سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۲:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Ghooloo - آبادان، ایران
  شاعر میگه: گر خود را با منفی دادن می درانی / چنان دران کن که دیگر نشستن نتوانی ;) ;) ;)
  16
  17
  ‌سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  Loo Loo - لندن، انگلستان
  قولو جان عزیزم شما لب تر کن چال های ماه رو هم تقاضا کن در یک چشم به هم زدن در خونه ات حاضره به کوری چشم آنها که نمی تونن ببینن . فدات فدات
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Ghooloo - آبادان، ایران
  ای به قربان چال تو برم من / تماس گیرم باهات ای دلبر من / بیین فردا توانی پیشم آیی / توانستی بگو آماده ام من...فدات
  0
  2
  جمعه ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۲:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.