مرکز “حامیان حیوانات سار” پناه‌گاهی برای ۳۰۰ سگ ولگرد

تقاطع: چند فعال حقوق حیوانات در زنجان با هزینه‌ی شخصی، مرکزی را در بیرون این شهر راه‌اندازی کرده‌اند و در آن از حدود ۳۰۰ سگ ولگرد نگهداری می‌کنند.
 
این مرکز که “حامیان حیوانات سار” نام دارد در محوطه‌ای به وسعت ۵ هزار متر مربع در کیلومتر شش جاده قدیم زنجان-تهران در نزدیکی روستای دیزج‌آباد واقع شده است و در آن سگ‌های ولگرد برای کنترل جمعیت‌شان عقیم می‌شوند.
 
آن‌گونه که زهرا فاتحی، مدیر “حامیان حیوانات سار” به خبرگزاری “ایرنا” گفته، ماهیانه نزدیک به ۸ میلیون تومان صرف «تغذیه، دارو، واکسن، دستمزد کارگر و دامپزشک، جراحی و عقیم‌سازی» سگ‌های ولگرد در در این مرکز می شود.
 
به گفته‌ی خانم فاتحی «این مرکز که دور تا دور آن با فنس محصور شده، دارای اتاق جراحی است» و سگ‌ها علاوه بر عقیم‌سازی، «هفته ای یک یا دو جلسه توسط دام‌پزشک ویزیت می‌شوند و در صورت نیاز نیز آمپول‌های لازم از جمله آنتی‌بیوتیک به آنان تزریق می‌گردد».
 
وی اضافه می‌کند که «به تمام سگ‌های جمع‌آوری شده پس از عقیم شدن، گوشواره نصب می‌شود تا تشخیص داده شود که مورد عمل جراحی قرار گرفته‌اند و سالم هستند».
 
او در عین حال، یکی از مشکلات مرکز را نداشتن وسایل زنده‌گیری سگ‌های ولگرد از جمله سلاح بیهوشی عنوان و تاکید می‌کند «این مساله، کار را برای جمع‌آوری سخت و خطرآفرین کرده است».
 
بخش اصلی هزینه‌های این مرکز توسط سارا فرقانی، شهروند زنجانی ساکن آلمان تامین می‌شود و علاوه بر خانم فاتحی، سعیده نوروزی و زهرا شهبازی، دو فعال دیگر حقوق حیوانات هستند که در راه‌اندازی و اداره‌ی پناه‌گاه هم‌کاری دارند.
 
پیام این فعالان به مردم و دستگاه‌های مسوول این است که «کشتار، راه جمع‌آوری سگ‌های ولگرد از محیط پیرامون زندگی انسان‌ها نیست».
 
زهرا فاتحی با اشاره به هزینه‌های رو به افزایش اداره‌ی این پناه‌گاه از مردم زنجان خواسته تا روزهای جمعه از ساعت ۱۱ صبح تا ۵ عصر به این مرکز مراجعه کنند و نان خشک و ضایعات گوشت و مرغ خود را برای سگ‌ها بیاورند.
+100
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  mehran_pahlavichi - انزلی، ایران

  با آرزوی سلامتی، برکت و قوت برای شما عزیزان. شما هایی که با این کارتوون بذر محبت رو توی ایران میکارید. دستمریزاد.
  3
  76
  ‌سه شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان

  الهی فدای این سگهای ناز بشم ..درود برفعالان حقوق جیوانات زنجان ...
  6
  66
  ‌سه شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  sarbaz007 - المان، آلمان

  زنده باد
  1
  25
  ‌سه شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۱:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sebastianxxl - لس انجلس، ایالات متحده امریکا
  درد و بلاتون بخور تو سر هرچی‌ مفت خوره..لطفا چه جوری من می‌تونم کمک مالی به این مرکز کنم،لطف کنید اطلاعات در این مورد بذارید.
  2
  11
  ‌چهارشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۶:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.