خدمتکارانی با حقوق ۵۰۰ میلیون تومانی!

گری ویلیامز، سرخدمتکار (butler) سابق و رییس فعلی موسسه سرخدمتکاران بریتانیا، تخمین می‌زند هرساله که حدود 350 تا 400 سرخدمتکار در بریتانیا تعلیم می‌بینند و از این بین تنها حدود نیمی از آنها در بریتانیا می‌مانند.

گری ویلیامز، سرخدمتکار (butler) سابق و رییس فعلی موسسه سرخدمتکاران بریتانیا، تخمین می‌زند هرساله که حدود 350 تا 400 سرخدمتکار در بریتانیا تعلیم می‌بینند و از این بین تنها حدود نیمی از آنها در بریتانیا می‌مانند.
 
به گزارش فرادید به نقل از بی‌بی‌سی انگلیسی، مابقی به خارج می‌روند و نزد خانواده‌های طبقه متوسط چین و در کشورهای نفتی حاشیه خلیج فارس مشغول به کار می‌شوند.
 
سرخدمتکاری در بحرین
سارا وستین رحمانی، که اداره آکادمی سرخدمتکاران بریتانیا را برعهده دارد، می‌گوید که حدود 30 درصد کسانی که سرخدمتکاران بریتانیایی را به کار می‌گیرند، ساکن امارات متحده عربی، قطر و عربستان سعودی هستند. این آکادمی در لندن واقع شده، اما خدمات آموزشیش را در سراسر جهان ارایه می‌دهد.
 
به گفته رحمانی، کارفرمایان سرخدمتکاران شامل خانواده‌های سلطنتی، شیوخ، و صاحبان نفت می‌شود.
 
ویلیامز می‎گوید که متوسط حقوق سالانه سرخدمتکاران در انگلستان بین 57 تا 71 هزار دلار است. به گفته رحمانی، میزان حقوق در کشورهای خلیج فارس قدری بالاتر است و میانگین حقوق سرخدمتکاران شاغل در این کشورها سالانه به 93000 دلار می‌رسد. این سرخدمتکاران از مالیات معافند و معمولاً پاداش هم می‌گیرند.
 
اما قضیه "سوپر سرخدمتکارها" فرق می‌کند. یعنی کسانی که سوابق خوبی نزد هتلهای سرشناس و خانواده‌‌های سلطتنتی دارند و در خارج از بریتانیا برای "اربابان" ثروتمند کار می‌کنند. آنها به راحتی می‌توانند سالی بین 143 تا 157 هزار دلار کسب درآمد کنند.
 
در سال 2014، رحمانی 30 سوپر سرخدمتکار برای کارهایی در خلیج فارس که حقوقی بیش از 143000 دلار داشته‌اند فرستاده است. در سال 2015، این تعداد به دو برابر افزایش یافته است.

با جیوز آشنا شوید
جان دریری یک سوپر سرخدمتکار است. او 40 و چند ساله است و اصالتاً اهل ایرلند شمالی است. او علاوه بر اینکه برنامه سفرهای رییسش را که یک تاجر است، رفع و رجوع می‌کند، کارهای پیشخدمتی و سرو غذا را نیز انجام می‌دهد و اطمینان حاصل می‌کند که ویزاهای ریسش به روز هستند. دریری سه تا از ملکهای کارفرمایش را مدیریت می‌کند. یکی از این املاک در بالکان است که 34 خدمه دارد، دیگر در لندن است با 12 خدمه و ملک سوم در حال ساخت است.
 
او می‌گوید: "شما باید بدانید که چه زمانی پشت پرده باشید و زیاد دخالت نکنید، و همچنین باید بسیار به وقت اربابتان احترام بگذارید و همیشه راحتی او را در اولویت قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که کارهای خانه مثل ساعت انجام خواهد شد. شما باید همیشه گوش به زنگ باشید و بسیار متعهد و همچنین چندان حریم شخصی ندارید. اما باید اعتراف کنم که عاشق کارم هستیم."
 
برای کارفرمایان ثروتمند خاورمیانه‌ای، آسیایی یا روس، یکی از جذابیتهای سرخدمتکاران بریتانیایی، دانش آنها نسبت به رسومات انگلیسی غذا خوردن و لباس پوشیدن رسمی است.
 
اما دیگر خبری از آن سرخدمتکاران سالخورده‌ای که یک عمر در آن سمت هستند و در فیلمها دیده‌اید نیست. میانگین سن سرخدمتکاران که به استخدام کارفرمایان در می‌آیند 41 سال است و 40 درصد کسانی را که توسط آکادمی سرخدمتکاری بریتانیا برای سرخدمتکاری اعزام می‌شوند را زنان تشکیل می‌دهند. بسیاری از این زنان به عنوان خدمتکاران شخصی زنان حاشیه خلیج فارس فعالیت می‌کنند.
 
بسیاری سرخدمتکاران سابقاً مشاغل دیگری داشته‌اند. دریری قبلاً به عنوان طراح گرافیک کار می‌کرده‌ است. با تعدیل نیرویی که در در نیروهای مسلح انجام شده، بسیاری از سرخدمتکاران امروزی کسانی هستند که سابقاً در نظام خدمت می‌کرده‌اند. همچنین شمار زیادی بازیگر سابق نیز به این شغل روی آورده‌اند، که البته با توجه با عناصر نمایشی‌ای که در کار سرخدمتکاری وجود دارد، عجیب نیست.
+25
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Compatriot - تورنتو، کانادا

  خدا شانس بده. ما سر خدمتکار هم نشدیم که از این پولهای بی‌ مالیات پارو کنیم!
  2
  32
  ‌پنجشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۷
  ۵۵
  oghabe - سنت گا لن، سوییس

  نفوذ استعمار انگلیس از طریق نوکر و کلفت.به گفته خودشون که اکثراً هم در نظام انگلیس در خدمت بوده‌اند،و حالا جیمز باند شدن.
  7
  70
  ‌پنجشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.