٨ نوشیدنی و خوراکی تخلیه کننده ی انرژی

هیچ چیز در زندگی اجتماعی و روابط انسانی بدتر از این نیست که نای تکان خوردن نداشته باشید. متأسفانه فهمیدن دلیل افت ناگهانی انرژی کمی دشوار است. اما یکی از عوامل خستگی و نداشتن انرژی، مصرف مواد غذایی نامناسب است.
برخی مواد غذایی و نوشیدنی ها تأثیر منفی زیادی روی سطح انرژی شما دارند. یعنی به راحتی باک انرژی تان را خالی می کنند. در این مطلب 8 نمونه از این نوشیدنی ها و خوراکی های انرژی بر را عنوان می کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.
نوشابه های لایت
نوشابه های لایت یکی از نوشیدنی های پرطرفدار در جهان است. دلایل متعددی نیز وجود دارد. قبل از هر چیز چون میزان قند آن ها کمتر از نوشابه های معمولی است؛ بنابراین طرفداران زیادی در بین افرادی که به دنبال لاغری هستند دارند. البته طعم نسبتاً کم شیرین آن ها نیز برای بسیاری از افراد مطلوب است.
قهوه حاوی کافئین و یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی های بزرگسالان است. کافئین باعث ایجاد احساس انرژی و هشیاری می شود. اما واقعیت این است که مصرف زیاد و بیش از اندازه ی کافئین باعث بروز عصبانیت، استرس، تولید کورتیزول و خستگی مزمن می شود
متأسفانه اکثر همین نوشابه های لایت حاوی یک شیرین کننده ی مصنوعی به نام آسپارتام است که میزان سروتونین را کاهش داده و سطح انرژی را پایین می آورد. آسپارتام مسئول بروز افسردگی و حتی کاهش میل جنسی است. اگر با مصرف این نوشیدنی ها متوجه شده اید شور و حال سابق را ندارید از مصرف آن ها خودداری کنید. می توانید همان نوشابه های معمولی را آن هم به میزان کم و متعادل مصرف کنید.
نعنا
نعنا برای خوش طعم کردن غذاها و حتی نوشیدنی ها فوق العاده است. این سبزی همچنین برای خوشبو کردن نفس استفاده می شود. اما نعنا همچنین می تواند برای پرانرژی بودنتان دردسر ایجاد کند و حتی میل جنسی را کاهش دهد؛ به خاطر این که حاوی ترکیبی به نام مانتول است که میزان تستوسترون را کاهش می دهد و یک مشکل بالقوه برای آقایان محسوب می شود. بنابراین اگر جزو افرادی هستید که زیاد نعنا می خورید بهتر است تجدید نظر کنید.
مواد غذایی کنسروی
از ابتدای قرن بیستم به مدت چند سال مصرف مواد غذایی کنسروی جزو انتخاب های عالی و هیجان انگیز غذایی محسوب می شد. چون حمل و مصرف و نگهداری این مواد غذایی راحت و ساده است. اما مصرف زیاد این محصولات غذایی سدیم و بیسفنول A به بدن می رساند که باعث افزایش فشار خون و به هم ریختن هورمون های بدن می شود.
 
مقاله ای که در هافینگتون پست به چاپ رسیده است نشان می دهد که ترکیب شیمیایی بیسفنول A باعث بروز اختلالات هورمونی می شود که به کاهش انرژی منجر خواهد شد. به عقیده ی محققان میزان این ترکیب شیمیایی در بدن افرادی که به مدت 5 روز سوپ های کنسروی مصرف کردند به میزان 1221 درصد بیشتر از افرادی است که طی این مدت سوپ تازه مصرف کرده اند. بنابراین اگر می خواهید پرانرژی باشید دور مواد غذایی کنسروی را خط بکشید.
گوشت های فراوری شده
دلایل زیادی برای پرهیز از مصرف فست فودها وجود دارد. اگر اهل بیرون رفتن و غذا خوردن با دوستان هستید و یا رابطه ی عاشقانه ای شروع کرده اید دور فست فودها را خط بکشید. چون این مواد غذایی باعث کاهش انرژی و میل جنسی می شود. مشکل گوشت های فراوری شده مانند هات داگ ها، همبرگرها و غیره این است که حاوی میزان زیادی سدیم، هورمون ها، مواد نگهدارنده و آنتی بیوتیک ها هستند. تمام این ترکیبات باعث بروز اختلالات هورمونی در بدن شده و جریان خون به سمت ارگان ها را کاهش می دهند و عملکرد آن ها را با مشکل مواجه می سازند. بنابراین در قرار ملاقات های بعدی فست فودها را برای صرف غذای دو نفره یا چند نفره انتخاب نکنید.
پنیر
پنیر یک ماده ی غذایی پرمصرف و پرطرفدار در سرتاسر جهان است. اما باید بدانید که این ماده ی غذایی تأثیری منفی روی سطح انرژی دارد. چون اکثر پنیرهای به فروش رفته در مغازه ها از شیر گاو تهیه می شوند که معمولاً در معرض هورمون های رشد و آنتی بیوتیک ها هستند. مشکل اینجاست که مصرف زیاد این هورمون ها و آنتی بیوتیک ها ممکن است به افزایش توکسین های بدن منجر شود. این توکسین ها یا همان سموم نیز به کاهش میزان تستوسترون ختم می شود. بنابراین بهتر است بدانید که مصرف زیاد پنیر می تواند باعث کاهش انرژی و اعتماد به نفس در آقایان شود.
پاپ کورن های مایکروویوی
پای ثابت تماشای فیلم یک ظرف بزرگ پاپ کورن آغشته به کره است. درست است که خوردن پاپ کورن می تواند لذت بخش باشد اما از طرف دیگر مشکلاتی در میزان انرژی تان به وجود خواهد آمد. اکثر پاپ کورن های آماده و حاضری یا همان پاپ کورن های مایکروویوی حاوی ترکیبی به نام اسید پرفلورواکتانوئیک (perfluorooctanoic) هستند که باعث بروز بیماری های تیروئیدی و حتی مشکلات پروستات می شود. تیروئید غده ای پروانه ای شکل جلوی گلو است و وظیفه ی تولید هورمون ها و کنترل متابولیسم و انرژی را بر عهده دارد.

الکل
مصرف نوشیدنی های الکلی فرد را وادار می کند بدون این که بخواهد رفتارهایی بروز دهد و یا حرف هایی به زبان بیاورد که در حالت عادی از انجام آن ها کراهت دارد. متأسفانه مصرف الکل تأثیر زیادی در خالی کردن باک انرژی و کاهش میل جنسی نیز دارد. نتایج پژوهشی که در مجله ی Forbes به چاپ رسیده است نشان می دهد که الکل مانع از ترشح گلوتامات می شود. این ناقل عصبی محرک باعث افزایش فعالیت های مغزی شده و سطح انرژی را بالا می برد.
قهوه
قهوه حاوی کافئین و یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی های بزرگسالان است. کافئین باعث ایجاد احساس انرژی و هشیاری می شود. اما واقعیت این است که مصرف زیاد و بیش از اندازه ی کافئین باعث بروز عصبانیت، استرس، تولید کورتیزول و خستگی مزمن می شود. اگر زیاد قهوه می خورید و متوجه شده اید در بیدار شدن مشکل دارید و بی حال شده اید بهتر است به سراغ قهوه ی بدون کافئین بروید و یا از چای های گیاهی استفاده نمایید.
+17
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.