دستور روحانی: برنامه‌های موشکی با سرعت و جدیت بیشتر ادامه یابد

بازدید حسن روحانی از فعالیت‌های موشکی وزارت دفاع در مرداد ماه سال جاریحسن روحانی، رئیس جمهور ایران، به وزارت دفاع دستور داده است که برنامه‌های موشکی ایران را با "سرعت و جدیت بیشتری" ادامه دهد.
 
آقای روحانی این دستور را پس از آن داده است که گزارش شد آمریکا احتمالا افراد و شرکت‌هایی را در ارتباط با توسعه موشک‌های بالستیک ایران مورد تحریم قرار می‌دهد.
 
رئیس جمهور ایران در نامه‌ای خطاب به حسین دهقان، وزیر دفاع، نوشته است: "ظاهرا دولت آمریکا در نظر دارد، در ادامه سیاست‌های خصمانه و دخالت نامشروع و غیرقانونی خود در زمینه حق تقویت قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران، اقدام به افزودن افراد و موسسات جدیدی در فهرست تحریم‌های ظالمانه قبلی نماید."
 
او گفته با توجه به این مساله "لازم است در چارچوب سیاست‌های دفاعی مصوب، برنامه تولید انواع موشک های مورد نیاز نیروهای مسلح با سرعت و جدیت بیشتری ادامه یابد."
 
روزنامه وال‌استریت ژورنال و خبرگزاری رویترز گزارش کرده‌اند که به دنبال آزمایش موشک عماد، دولت باراک اوباما در نظر دارد تحریم‌هایی علیه ۱۲ شرکت و فرد در ایران، هنگ کنگ و امارات متحده عربی وضع کند. ایران این تحریم‌های احتمالی را "غیرقانونی" دانسته است.
 
حسن روحانی در دستور خود به وزارت دفاع گفته است: "در صورت تکرار این گونه اقدامات غلط و مداخله جویانه از سوی آمریکا، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح موظف است با استفاده از کلیه امکانات، برنامه ریزی جدیدی برای گسترش توانمندی های موشکی کشور، به عمل آورد."
 
آقای روحانی تاکید کرده است که برنامه‌های موشکی ایران ارتباطی به توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهان ندارد. او گفته دولت ایران درباره "برنامه موشکی خود با کسی مذاکره ننموده، و با تاکید بر حق دفاع مشروع خویش، هیچ محدودیتی را در این حوزه نخواهد پذیرفت."
 
به غیر از تحریم‌های آمریکا در شماری از قطعنامه‌های شورای امنیت، فعالیت‌ها و برنامه‌های جمهوری اسلامی در زمینه تحقیقات و ساخت موشک‌های بالستیک ظاهرا به دلیل احتمال استفاده از آنها در حمل تسلیحات اتمی مورد توجه قرار گرفته و برخی افراد و موسسات مرتبط با آنها تحریم شده‌ بودند.
 
پس از دستیابی ایران و کشورهای ۱+۵ به توافق هسته‌ای - برجام - شورای امنیت با تصویب قطعنامه شماره ٢٢٣١، این توافق را برای لغو مصوبات پیشین علیه برنامه‌ اتمی ایران از زمان اجرای برجام کافی دانست.
 
در عین حال، در ضمیمه B این قطعنامه از ایران "خواسته" شده به مدت هشت سال از زمان اجرایی شدن برجام، از فعالیت در زمینه موشک‌های بالستیکی قادر به حمل اسلحه اتمی و اقلام مرتبط با آن خودداری ورزد.
 
ظاهرا مقامات آمریکایی با استناد به این مصوبه، ادامه برنامه موشکی ایران، به خصوص آزمایش موشک‌های دوربرد را دلیلی برای وضع تحریم‌های جدید می‌دانند.
+56
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  اقای روحانی . دولتی که عاجز ازپرداخت حقوق کارمندان و اقتصاد کشور ضعیف وناتوان .از کدامین بودجه حرف از سرعت و جدیت بیشتر برنامه های موشکی میزنید ...
  18
  37
  ‌پنجشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  liberté - مونترال، کانادا

  اگر دقت کنید هر وقت جنبش های مردمی رخ میده تویه خاورمیانه جنگ راه میندازن که صدای مردم رو خفه کنن. اینها همش سیاه بازیه برای انحصار صنایع ایران به صنعت نفت از طریق نا امن کردن سرمایه گذاری در کشور. ترسه آخوندا و جمهوری خواهان و دسته راستی های اسرائیل که همگی دست نشانده های کورپوریشن های نفتی هستن اینه که مردم ایران اقتصاد رو به سمت غیر نفتی شدن ببرن. ایران و ژاپن همزمان صاحب مجلس و نظام مشروطه شدن ولی ژاپن به دلیل دور بودن از دست این لاشخورهای نفتی و نداشتن منابع طبیعی قابل توجه تونست خودشو بکشه بالا. نظام پادشاهی مشروطه قربانی یه مشت کورپوریشن فراملیتی شده که هنوز داریم تاوانش رو میدیم. شما میخواید اسرائیل رو نابود کنید خوب چرا انقدر این طرحتون رو میکنید تو بوق؟! جنگتون جنگ زرگریه. شما رهبران جهان اسلام به همراه رهبران یهودی اسرائیل دست نشانده هستید که از طریق بی ثبات سازی منطقه مردم رو سرکوب کنید، زیر ساخت های کشورها رو نابود کنید، چهره بدی از فرهنگ مردمی منطقه ایجاد کنید در دنیا که کسی با مردمش همزاد پنداری نکنه. تا اینه آخرین قطره نفت رو هم بمکید.
  1
  31
  ‌پنجشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  oghab - هلسینکی، فنلاند
  به هیچ صورت نباید به آمریکا و متحدالشکل اعتماد کرد..کلاه گشاد سر ایران در توافق اتمی رفت....و برنامه موشکی باید بیشتر تقویت شود دقیقا ..ننگ بر آمریکا
  16
  10
  ‌پنجشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  خرماهی - رشت، ایران
  افرین، این شد، کشوری که هر ثانیه بر خلاف قوانین بینالمللی داره تهدید به حمله میشه، حق مسلم داره توان تدافعیش رو افزایش بده، برو که من خودم ۲۰تا رو حریفم.
  17
  10
  ‌پنجشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۴ - ۲۲:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.