احضار محمدرضا خاتمی به اطلاعات سپاه به دلیل «سخنرانی ۱۶ آذر»

پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر «احضار» حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی، و بازداشت فرج کمیجانی، عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، محمدرضا خاتمی، دبیرکل سابق حزب جبهه مشارکت، خبر داد که روز ۲۹ آذر به دلیل سخنرانی در مراسم روز ۱۶ آذر توسط اطلاعات سپاه پاسداران «احضار» شده است.
 
آقای خاتمی روز چهارشنبه، ۹ دی‌ماه، در مصاحبه‌ای با وب‌سایت جماران، وابسته به موسسه تنظیم و نشر آثار آیت‌الله خمینی، اعلام کرد که روز یک‌شنبه، ۲۹ آذر، به دلیل سخنرانی‌اش در روز ۱۶ آذر توسط اطلاعات سپاه پاسداران «احضار» شده و پرونده او در حال «تکمیل» برای «ارائه به دادسرا» است.
 
دبیرکل سابق حزب جبهه مشارکت و برادر محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق، اضافه کرد: «این چیز عجیب و خبر تازه‌ای نیست، ما تقریبا هر چند هفته یک بار احضار می‌شویم.»
 
آقای خاتمی روز ۱۶ آذر، در مراسم روز دانشجو در دانشگاه شهید بهشتی به همراه علی مطهری، نماینده تهران در مجلس، سخنرانی کرد، و در سخنان خود ضمن انتقاد از عملکرد برخی نهادهای زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی از جمله صداوسیما از نامه نمایندگان مجلس ششم به رهبر جمهوری اسلامی درباره پرونده هسته‌ای ایران دفاع کرد.
 
محمدرضا خاتمی روز ۱۹ شهریورماه نیز خبر داده بود که با شکایت سپاه پاسداران ممنوع‌الخروج شده است.
آقای خاتمی در سخنان روز چهارشنبه خود اعلام کرد که احضارش ارتباطی به عضویت او در شورای سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان ندارد.
 
وی همچنین از پرونده‌های حسین مرعشی و فرج کمیجانی ابراز بی‌اطلاعی کرد.
 
وب‌سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، روز چهارشنبه، دوم دی‌ماه، خبر داده بود که فرج کمیجانی، مسئول منطقه مرکزی شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، توسط ماموران «پلیس امنیت» و با حکم بازپرس شعبه ۲ دادسرای زندان اوین بازداشت شده است.
 
در همین حال به گفته وب‌سایت جماران، حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی و عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، نیز به «نهادهای امنیتی» احضار شده است.
 
احضار و دستگیری این اعضای شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در حالی است که اصلاح‌طلبان اعلام کرده‌اند که با «محوریت» محمد خاتمی، رئیس جمهور اسبق ایران، در انتخابات پیش روی مجلس شرکت خواهند کرد.
 
با این حال برخی از اصولگرایان و منصوبان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواستار جلوگیری از حضور اصلاح‌طلبان معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در این انتخابات و رد صلاحیت آنان هستند.
 
در همین حال در ماه‌های گذشته به مراسم سخنرانی تعدادی از اصلاح‌طلبان از جمله سخنرانی محمدعلی نجفی و محسن مهرعلیزاده در دانشگاه علامه طباطبایی، سخنرانی عبدالواحد موسوی لاری در قرچک، سخنرانی آذر منصوری و جهانبخش خانجانی، در دانشگاه شهید چمران اهواز و سخنرانی آذر منصوری در دانشگاه آزاد یاسوج حمله شده است.
 
در واکنش به این حملات، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران، از مسئولان دانشگاه‌ها خواسته است که از سخنرانی‌هایی که «موجب تنش می‌شود» جلوگیری کنند.
+9
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Dara20 - تهران، ایران
  این سیاه بازی‌ها و نمایس‌های مضحک خیمه شب بازی فقط جهت فریفتن مردم است. اینها همگی‌ سر و ته یک زباله هستند فاطی فدای عاقا هم مزدور اینهاست. افسوس که ما با این اوباش اسلامی می‌شویم ۷۵ میلیون نفر
  2
  12
  ‌پنجشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  آقای خاتمی,این تجویز برای شما و اخوی گرامیتان هست.هر روز سه بار قبل از غذا بگوئید(خودم کردم که لعنت برخودم باد)بعداز یکماه 20%از درد فشار وجدانتان کم میشود.
  1
  5
  ‌پنجشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.