کاهش وزن بدون رژیم!

آویزان کردن لباس لاغر در جائیکه در دیدرس باشد، باعث می شود روی هدف کاهش وزن تمرکز کنید. واقع بین باشید و لباسی انتخاب نکنید که 4 سایز کوچک تر از شماست. لباسی انتخاب کنید که مناسب شما باشد و بتوانید پس از مدت زمان کوتاهی خوردن غذاهای سالم از آن استفاده کنید.
کاهش وزن بدون رژیم!بسیاری از افراد که با اضافه وزن و یا چاقی دست و پنجه نرم می‌کنند همواره دنبال راهی می‌گردند که بدون رژیم غذایی سفت و سخت بتوانند به محدوده وزنی دلخواه خود برسند.
 
این کار نشدنی نیست و این افراد می‌توانند با عمل به این توصیه‌ها وزن خود را کاهش دهند آن هم بدون رژیم غذایی!
 
• زمانبندی وعده های غذایی
 
کندتر غذا خوردن در یک بازه زمانی مشخص برای کسانیکه نگران پرخوری کردن هستند، مفید است. بسیاری از مردم زمانبندی وعده غذایی و کش دادن خوردن غذا در آن بازه مثلا 20 دقیقه برای هر وعده را راه حلی مفید می دانند. انجام این کار باعث آزاد شدن هورمون هایی می شود که فرمان سیر بودن را منتقل می کنند. همینطور یاد می گیرید که مزه غذا را احساس کنید و از طعم آن لذت ببرید به جای اینکه حجم زیادی از غذا را به سرعت وارد بدن خود کنید.
 
• خوابیدن بیشتر باعث کاهش وزن می شود
 
تحقیقات نشان می دهد که خوابیدن می تواند برای کاهش وزن مفید باشد. تحقیقی در دانشگاه میشیگان نشان می دهد که یک ساعت خوابیدن بیشتر در شب می تواند در فردی که روزانه 2500 کالری مصرف می کند باعث 14 پوند کاهش وزن در طول یک سال شود.
 
زمانیکه خوابیدن جایگزین خوردن غیرارادی و صرفاً جهت پر کردن اوقات فراغت می شود، 6% کاهش کالری به همراه دارد. مطالعات دیگر نشان می دهد که کمبود خواب باعث افزایش اشتها و احتمالا پرخوری می شود.
 
• سبزیجات بخورید
 
سعی کنید از سبزیجات مختلفی همراه با غذا استفاده کنید. داشتن انواع مختلف سبزیجات همراه با غذا یعنی شما بیشتر سبزیجات خواهید خورد و این مصرف بیشتر یعنی گامی به جلو جهت کاهش وزن. سبزیجات حاوی آب و فیبر هستند که به شما احساس سیری می دهند بدون اینکه کالری اضافی وارد بدن شده باشد. فقط مطمئن شوید که سبزیجات بدون دسرها یا سس های چرب مصرف شوند.
 
• سوپ بخورید، سیر شوید
 
سوپ یک انتخاب عالی هم به عنوان پیش غذا و هم غذای اصلی است. خوردن سوپ مغذی و بدون خامه در ابتدای وعده غذایی، غذا خوردن شما را کند کرده و سیرتان می کند.
 
• غلات سبوس دار مصرف کنید
 
خوردن غلات سبوس دار در هر زمان ممکن یکی دیگر از استراتژی های کاهش وزن است. غلات سبوس دار عبارتند از برنج، جو، گندم. خوردن این غلات کمک می کند زودتر احساس سیری کنید.
 
• به لباس لاغر خود چشم بدوزید
 
آویزان کردن لباس لاغر در جائیکه در دیدرس باشد، باعث می شود روی هدف کاهش وزن تمرکز کنید.
 
واقع بین باشید و لباسی انتخاب نکنید که 4 سایز کوچک تر از شماست. لباسی انتخاب کنید که مناسب شما باشد و بتوانید پس از مدت زمان کوتاهی خوردن غذاهای سالم از آن استفاده کنید. پس از رسیدن به هدف خود لباس دیگری را برای هدف بعدیتان انتخاب کنید.
 
• پیتزای سالم بخورید
 
لازم نیست پیتزا به یک فاجعه در رژیم غذایی شما تبدیل شود. کافیست سبزیجات را جایگزین تکه های گوشت کنید تا 100 کالری در یک وعده غذایی کم کنید. همچنین می توانید از تکه هایی با پنیر کمتر یا پنیرهای کم چرب استفاده کنید. خوردن تکه های نازک تر هم می تواند یکی از روش های خوردن پیتزای سالم باشد.
 
• نوشیدنی های کم شیرین را کم کنید
 
اجرای ممنوعیت نوشیدن نوشابه! با جایگزین کردن نوشابه با آب یا نوشیدنی هایی با کالری صفر می توانید در حدود 10 قاشق چای خوری شکر کمتر مصرف کنید. برای بهتر کردن طعم نوشیدنی که مصرف می کنید می توانید لیمو یا نعناع به آن اضافه کنید.
 
محققان نشان می دهند که قند مایع موجود در نوشابه و همچنین سایر منابع قند، سیگنالی از سیری به بدن شما ارسال نمی کند بنابراین با وجود دریافت مقدار زیادی قند باز هم به خوردن و نوشیدن ادامه خواهید داد.
 
• هوشمندانه بنوشید
 
از یک لیوان باریک و بلند به جای کوتاه و پهن برای نوشیدن استفاده کنید. این نشانه بصری شما را فریب می دهد تا 25%-30% کمتر از نوشیدنی مورد نظر استفاده کنید. تحقیقی نشان می دهد که افراد، ناخودآگاه میزان بیشتری مایعات را داخل لیوان کوتاه و پهن می ریزند تا لیوان باریک و بلند.
 
• چای سبز بنوشید
 
برخی مطالعات نشان می دهد که چای سبز با توجه به ترکیبات آن عمل سوخت و ساز بدن را تقویت می کند. در هر صورت، چای سبز (بدون شکر) یک نوشیدنی سالم، با طراوت و کم کالری است.
 
• برای خوردن با آگاهی بیشتر، یوگا تمرین کنید
 
مطالعه ای که در مجله انجمن رژیم غذایی آمریکا انجام شده نشان می دهد که زنانی که یوگا تمرین می کنند تمایل بیشتری به کاهش وزن دارند. محققان معتقدند این تمایل به کاهش وزن به خاطر سطح خودآگاهی و هوشیاری است که با انجام یوگا به دست می آید. افرادی که یوگا تمرین می کنند توجه بیشتری به سیگنال های دریافتی بدن خود نشان می دهند، برای مثال غذا خوردن تا جائیکه احساس سیری کنید و نه بیشتر.
 
• غذای خانگی بخورید
 
افرادی که در کاهش وزن موفق بوده اند معمولا در وعده های بیشتری غذا خورده اند. سعی کنید حداقل هفته ای 5 بار غذای خانگی بخورید.
 
• به مکث بین غذا خوردن خود توجه کنید
 
یاد بگیرید که مکث طبیعی بین غذا خوردن خود را تشخیص دهید. این زمانی اتفاق می افتد که شما چنگال را برای چند دقیقه زمین می گذارید. وقتی این حرکت را انجام می دهید، مکث کرده و بشقاب خود را تمیز کنید. اکثر مردم از وجود این سیگنال آگاه نیستند اما این سیگنال به شما می گوید که کاملا سیر شده اید.
 
• آدامس نعنایی بجوید
 
شام پختن بعد از کار، مهمانی رفتن، تماشای تلویزیون، گشت و گذار در اینترنت همگی زمان های خطرناکی برای خوردن غیرارادی هستند. جویدن آدامس بدون قند با طعم تند باعث می شود طعم سایر خوراکی ها برایتان بی مزه شود. این راه حل مناسبی برای جلوگیری از خوردن غیرارادی است.
 
• از بشقاب های کوچک استفاده کنید
 
بشقاب کوچکتر برای غذا خوردن انتخاب کنید. مطالعات نشان می دهد که افراد وقتی از بشقاب بزرگتر استفاده می کنند غذای بیشتری هم می خورند. سعی کنید از بشقاب سالاد استفاده کنید تا تقریبا روزانه 200-100 کالری صرفه جویی کنید، این یعنی 20-10 پوند کاهش وزن در سال.
 
• تکه های غذایی خود را بشناسید
 
افراد لاغر در کنترل تکه های غذایی خود بسیار خوب عمل می کنند. همیشه سعی کنید تکه متوسطی از هر غذایی را بخورید. اگر شروع به اندازه گیری تکه های غذای کنید به زودی به اندازه مناسب خواهید رسید.
 
• قانون 20-80
 
ساکنان اوکیناوا قانون جالبی دارند بنام "هاراهاچی بو"؛ یعنی تا زمانی غذا می خورند که 80% سیر شده باشند و پس از آن دست از خوردن می کشند. در مقایسه، آمریکایی ها تا جایی غذا می‌خورند که کاملا سیر شوند. شما می توانید این قانون را با 20% کم کردن غذا امتحان کنید چرا که دانشمندان معتقدند افراد معمولا همه غذای خود را بطور کامل می خورند.
 
• نکاتی برای بیرون غذا خوردن
 
این نکات را تمرین کنید تا در رستوران بتوانید اندازه تکه ها و میزان کالری را کنترل کنید.
 
- ظرف بزرگ غذا را با همراه خود تقسیم کنید و سالاد سفارش دهید تا با سبزیجات احساس سیری کنید.
 
- پیش غذا یا غذای کودک سفارش دهید.
 
- قبل از اینکه شروع به غذا خوردن کنید، بخواهید که نیمی از غذا را برای بردن به منزل بسته بندی کنند.
 
• سس گوجه فرنگی
 
در انتخاب سس پاستای خود دقت کنید. سفارش سس مارنیارا به جای آلفردو می تواند انتخابی هوشمندانه باشد. در کل، سس گوجه فرنگی کالری و چربی کمتری نسبت به سس های خامه دار دارد.
 
• غذاهای گیاهی بیشتری بخورید
 
غذاهای گیاهی را انتخاب کنید. معمولا گیاهخواران نسبت به افرادی که گوشت مصرف می کنند وزن کمتری دارند. این ممکن است به دلیل مصرف فیبر موجود در غذاهای حاوی حبوبات مانند همبرگر لوبیا و سوپ عدس باشد. فیبر با وجود داشتن کالری کمتر شما را سیر می کند.
 
• روزانه 100 کالری بسوزانید
 
حتی اگر عادت غذا خوردن خود را تغییر ندهید، سوزاندن 100 کالری بیشتر در روز یعنی 10 پوند کاهش وزن در سال. اگر چه میزان کالری که سوخته می شود با وزن شما ارتباط دارد اما برخی فعالیت ها می تواند به سوزاندن 100 کالری در روز کمک کند:
 
20 دقیقه پیاده روی یا کار کردن در باغچه
30 دقیقه تمیز کردن خانه
10 دقیقه راه رفتن همراه با پرش آرام
 
• جشن بگیرید
 
تغییرات موفقیت آمیز خود را جشن بگیرید. هرگاه یک مرحله جدید در برنامه کاهش وزن خود را با موفقیت کامل کردید، یک جایزه کوچک (نه غذا) به خود بدهید. مثلا با دوست خود وقت بگذرانید، پدیکور کنید و یا یک وسیله کوچک برای خود بخرید. به خود جایزه بدهید برای ایجاد تغییر به سوی روش زندگی لاغر بدون برنامه های رژیمی سخت و پیچیده.
+18
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.