دمای قطب شمال ۵۰ درجه گرم‌تر از میزان طبیعی

 در این فصل از سال طبیعی است که دمای قطب شمال حول و حوش منفی ۴۰ درجه سانتی‌گراد باشد. اما در حال حاضر دما در قطب شمال به حدود صفر درجه رسیده است. حتی در چند روز آینده ممکن است دمای قطب شمال بیشتر از جنوب کالیفرنیا شود.
 
در حالت طبیعی در روزهای پایانی سال میلادی دمای قطب شمال باید به کمترین دمای زمستانی برسد.
به طور معمول دمای قطب شمال در چنین روزهایی باید بین منفی ۳۰ تا منفی ۴۰ درجه سانتی‌گراد باشد. اما در حال حاضر دما در قطب شمال ۲ تا ۴ درجه بالاتر از صفر است.
 
حتی در روزهای پایانی سال (۳۰ و ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۵) ممکن است دما در قطب شمال رکورد شکسته و از دمای جنوب کالیفرنیا نیز بیشتر شود.
 
کارشناسان اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) می‌گویند، در چند روز آینده دمای قطب شمال می‌تواند ۵۰ درجه بیش از حد طبیعی خود شود.
 
مدل پیش‌یابی جهانی این اداره از حرکت توفانی یک جبهه هوای چندصد کیلومتری در ایسلند خبر داده است.
 
این تندباد زمستانی که دو منطقه کم‌فشار آن را همراهی می‌کند و از شمال اقیانوس اطلس آغاز می‌شود با خود توده‌ای بزرگ از هوای گرم مناطق گرمسیری را به قطب شمال می‌رساند. تندبادهای زمستانی در مناطق شمالی طبیعی‌اند، اما نه با این ابعاد.
 
در روز چهارشنبه (۳۰ دسامبر/ ۹ دی) ممکن است فشار هوا در تندباد یادشده به مرز بی‌سابقه ۹۲۰ میلی‌بار برسد.
 
برای قیاس بد نیست یادآوری شود که فشار هوا در توفان سندی آمریکا به ۹۴۰ میلی‌بار رسیده بود.
سازمان‌های هواشناسی به افزایش احتمالی سرعت تندباد یادشده اشاره کرده و به دریانوردان هشدار داده‌اند که بهتر است این منطقه را دور بزنند. ارتفاع امواج در شمال اقیانوس اطلس ممکن است به ۱۵ متر برسد.
 
علت این ناهنجاری آب و هوایی هنوز روشن نیست. برخی زمین‌گرمایی را عامل دانسته و برخی به پدیده ال نینو اشاره می‌کنند.
 
ال نینو که از چرخه‌های شناخته‌شده آب و هوایی در جهان است هر چند سال یک بار و زمانی رخ می‌دهد که آب‌های قطبی در اقیانوس آرام در بخش آمریکای جنوبی گرم‌تر از حد معمول شود. هوای گرم برخاسته از این ‌آب‌ها می‌تواند مسیر بادها را تغییر داده و اوضاع جوی غیر عادی به‌وجود بیاورد.
 
روزنامه آمریکایی "واشنگتن پست" از "انفجار" احتمالی "توفانی عظیم" در روز چهارشنبه (۳۰ دسامبر) بر فراز ایسلند خبر داده است.
 
در این صورت بریتانیا شاهد بارش باران‌های بیشتر خواهد بود و دمای هوا در شمال کانادا و سیبری ممکن است ۲۰ درجه بیشتر از حد معمول شود.
+11
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.