استخراج داروی ضد سرطان از خیار دریایی توسط محققان ایرانی

رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار آبزیان درباره طرح‌های فناورانه گفت: پروژه استخراج داروی ضد سرطان کبد از خیار دریایی با حمایت معاونت علمی و همکاری دانشگاه شهید بهشتی در دست اجرا است.
به گزارش مهر، عباسعلی مطلبی اظهار کرد: طرح‌های فناورانه بسیاری در این حوزه برای توسعه صنعت شیلات و اشتغال آن تعریف شده است، تنوع موضوعات در این حوزه زیاد است و با توجه به این مسئله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رویکردی جدید در این حوزه پیش گرفته است.
 
وی افزود: یکی از اقدامات این کانون راه‌اندازی مرکز اس پی اف (عاری از بیماری) ماهی قزل‌آلا در کشور است و با توجه به اینکه این ماهی سردابی بوده و طرفداران زیادی دارد، مقدمات راه‌اندازی این مرکز شروع شده است همچنین استخراج مواد دارویی بیولوژیک از آبزیان دریایی خصوصا گیاهان، خارتنان و نرم تنان و خیار دریایی از دیگر پروژه‌های مدنظر کانون است.
 
مطلبی عنوان کرد: استخراج داروی ضد سرطان کبد از خیار دریایی با حمایت معاونت علمی و همکاری دانشگاه شهید بهشتی نیز از دیگر طرح‌های در دست اجرای این کانون است. همچنین طرح و برنامه پروژه استخراج داروهای آنتی باکتریال و ضد قارچ نیز در مراحل اولیه خود قرار دارد.
 
به گفته وی، علاوه بر این موضوعات، توسعه فناوری واکسن‌های اختصاصی آبزیان در دستور کار این کانون قرار دارد. بخشی از این دانش در کشور وجود دارد و قصد داریم بخشی از این فناوری را نیز از کشورهای دیگر دریافت کنیم.
 
رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار آبزیان گفت: احیای ذخایر آبزیانی همچون ماهیان خاویار در دریای خزر با تولید بچه ماهی با حمایت معاونت علمی و هماهنگی با نهادهای مرتبط و برنامه‌ریزی طرح‌های خاص در حال پیگیری است. همچنین طرح کلان دیگر پیش بینی تولید حدود یک میلیون تن آبزی در آب‌های شمال و جنوب کشور در برنامه ششم کشور است که در این بخش نیز کانون نقش نظارتی دارد.
+16
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  شیلان - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  غلط کردن، دکترهای ایرانی هیچچچچی حالیشون نیست، فقط بدرد گاوداری میخورن و زائوندن گاوها
  1
  0
  ‌سه شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴ - ۰۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.