علی جنتی: از نظر وزارت ارشاد، محمد خاتمی ممنوع‌التصویر نیست

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران می‌گوید که شورای عالی امنیت ملی مصوبه‌ای درباره ممنوعیت تصویری محمد خاتمی، رییس جمهوری اسبق، نداشته و از نظر این وزارتخانه چنین ممنوعیتی وجود ندارد.
 
به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی جنتی روز چهارشنبه نهم دی در دیدار با «نخبگان استان هرمزگان» گفت: «شورای عالی امنیت ملی مصوبه‌ای در مورد ممنوع التصویر بودن آقای خاتمی ندارد و اقدام دستگاه قضایی به تشخیص این قوه است و از نظر وزارت ارشاد و هیات نظارت بر مطبوعات چنین ممنوعیتی وجود ندارد».
 
این اظهارات در حالی بیان شده است که سخنگوی وزارت ارشاد روز ۲۶ آذر به خبرگزاری میزان گفته بود که ممنوع‌التصویری محمد خاتمی با حکم قوه قضائیه بوده و «آن حکم و رای به مطبوعات و رسانه‌ها ارسال شده‌ است و مطبوعات آن را رعایت می‌کنند، هر کس هم برخلاف قانون عمل کند با آن برخورد می‌شود».
حسین نوش آبادی تاکید کرده بود: «وزارت ارشاد در چارچوب مقررات عمل می‌کند و فرا‌تر از قانون نمی‌تواند حرفی بزند».
 
مقام‌های دولت یازدهم در حالی می‌گویند که شورای عالی امنیت مصوبه‌ای درباره ممنوعیت تصویری محمد خاتمی ندارد که نه حسن روحانی به عنوان رییس شورای عالی امنیت ملی و نه علی شمخانی، دبیر این شورا، حاضر نشده‌اند در این زمینه به طور رسمی اعلام موضع کنند.
 
غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه، پیش از این اعلام کرده بود که محمد خاتمی به تصمیم دادستانی تهران ممنوع التصویر است.
 
موضوع ممنوعیت انتشار تصویر و اخبار محمد خاتمی در زمستان ۹۳ مطرح شد، و آن زمان گزارش‌ها حاکی از این بود که عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، در جلسه‌ای با مدیران رسانه‌ها نسبت به درج تصویر و ذکر نام رییس‌جمهور اسبق ایران هشدار داده و مرتکبان را به توقیف و تعطیل رسانه تهدید کرده است.
 
رسانه‌ها و شخصیت‌های تندرو جناح اصولگرا از آقای خاتمی به عنوان یکی از «سران فتنه» در اعتراض‌های سال ۸۸ نام می‌برند که از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی سرکوب شد و ده‌ها کشته برجای گذاشت.
اخبار تازه درباره ممنوعیت تصویری محمد خاتمی پس از آن بالا گرفت که روزنامه اطلاعات به مدیرمسوولی محمود دعایی روز ۱۵ آذرماه گفت‌وگوی سردبیر روزنامه السفیر لبنان با رییس جمهوری پیشین ایران را همراه با عکس این دیدار منتشر کرد.
 
این اقدام خشم اصولگرایان تندرو را برانگیخت و آن گونه که سخنگوی قوه قضاییه گفته است مدیرمسوول روزنامه اطلاعات در همین زمینه دو بار به دادسرای ویژه روحانیت احضار و پس از «تحقیق و بازجویی» با «قرار تامین» آزاد شد.
 
آقای دعایی گفته که پس از نامه‌نگاری خصوصی با رهبر جمهوری اسلامی در مورد پوشش خبرهای مرتبط با محمد خاتمی مصمم شده است که اخبار مربوط به او «دور از هیاهو و جنجال» در روزنامه اطلاعات منعکس شود.
+12
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.