خیاط پاستور: روحانی میانه‌ای با قبا ندارد، او لباده‌پوش است

«ابوالفضل عرب‌پور»، خیاط حسن روحانی می گوید رییس جمهور میانه ای با قبا ندارد، لباده هایش را در رنگ های مختلف انتخاب می‌کند، لباده‌های طوسی راه راه و آبی نفتی را روحانی مُد کرد و در دو ماه گذشته 12 دست لباس برای او دوخته و روانه پاستور کرده است.
 
عرب پور خیاط‌ قدیمی لباس طلاب است که اولین لباس روحانیت «آیت الله جوادی آملی»، روح الله خمینی و بسیاری از علما را دوخته است. لباس‌های رییس‌جمهور کنونی هم حاصل هنر او است.
 
خبرگزاری مهر از حسن روحانی، مرد اول این روزهای کابینه به عنوان «مردی شیک پوش و اتو کشیده» یاد کرده است که لباده‌هایش در هر مراسم رنگ و رویی متفاوت از یک‌دیگر دارند؛ سبز، قهوه‌ای راه راه، سورمه‌ای، خاکستری، طوسی راه راه و مشکی . این خبرگزاری به سراغ مردی رفته است که خیاط روزهای امروز و گذشته رییس جمهور ایران است.
 
ابوالفضل عرب‌پور، پیرمرد ۸۵ ساله و معروف قم، سال‌ها است دوخت و دوز لباده‌های رنگی رییس جمهور را برعهده دارد و این روزها لباده‌هایی که ظرافت کار دست وی است، به سمت پاستور روانه می‌شود با اندازه‌هایی که وی آن ها را گرفته و در دفتر مخصوص خود ثبت کرده است.
 
عرب‌پور، حسن روحانی را از جمله مشتریان شیک پوش خود معرفی می‌کند که میانه‌ای با قبا نداشته و بیش تر لباده پوش است. او در دو ماه اخیر، ۱۲ دست لباده دوخته شده را روانه پاستور کرده است.
لباده‌های رنگی که عرب‌پور برای پرو آن‌ها چندین بار راهی تهران شده، پارچه برخی آن‌ها از هدایایی است که برای رییس جمهور آورده شده اند.
 
وی آخرین بار وقتی اندازه های رییس جمهور را گرفت که می خواست برای انتخابات ۱۰ دست لباس برای او بدوزد. عرب پور می گوید اندازه‌ها هنوز تغییر نکرده اند و بعد از دو سال، هنوز بر اساس همان اندازه ها برای روحانی لباس‌ می دورد.
 
این خیاط لباس روحانیت که زمانی لباس‌های افسران شاهنشاه را می‌دوخته است، می گوید:«به هرحال، دکتر روحانی نماینده ملت ایران است و در سفرهای خارج از کشور که حضور دارد، قطعاً باید لباسی به تن کند که شیک و مناسب یک رییس جمهور باشد.»
 
عرب‌پور سلیقه رییس جمهور در انتخاب رنگ‌های لباده‌هایش را سورمه‌ای و آبی نفتی عنوان می کند و می گوید لباده‌های طوسی راه راه و آبی نفتی توسط رییس جمهور مد و موجب شد افراد بسیار زیادی این رنگ را برای لباده‌های خود انتخاب کنند.
 
او از هشت سالگی در صنف خیاطی آغاز به کار کرده و در 18 سالگی به دلیل این که دخل و خرجش مناسب نبوده، رهسپار تهران شده و در خیابان «پهلوی» سابق، در خیاط خانه‌ای که لباس افسران شاهنشاهی دوخته می‌شد، مشغول به کار می‌شود؛ کاری که پنج سال تداوم داشت و وی حتی در این دوران شلواری برای «رزم آرا» نخست وزیر دوخت.
 
عرب پور تعریف می کند که مدتی بعد، فردی از قم پی او به تهران می‌رود و از وی می‌خواهد تا به قم آمده و در خیاط خانه اش مشغول به کار شود. به این ترتیب، ابوالفضل عرب پور از دوخت لباس برای گارد شاهنشاه به سمت دوخت لباس برای آیت الله خمینی می رود و خودش می گوید برای ۴۰ سال دوخت لباس بنیان‌گذار جمهوری اسلامی را برعهده داشته است.
 
وی در خاطرات خود به دوخت لباس برای «سیدحسن نصرالله» اشاره می‌کند که اندازه وی را از یکی از لباس‌هایی که از وی به ایران آورده‌اند، گرفته و لباس‌هارا دوخته و راهی لبنان کرده است. به گفته خودش، دبیر کل حزب الله هنوز مشتری این خیاط است.
 
عرب پور حالا مغازه‌اش دکوری از ویترین‌های مختلف دارد که درون آن‌ها چندین لباده آویزان شده و روی برخی از آن‌ها اسم سفارش دهنده‌هایی که نامی آشنا دارند، به چشم می‌آید. مهر وقتی از او در مورد بالا بودن دستمزدش می پرسد، یکی از لباده‌ها را در دست گرفته و با زیر و رو کردن آن از ظرافتی که در دوخت به کار رفته است، سخن می‌گوید.
 
او اضافه می کند که دستمزد وی برای همه یکسان است و فرقی ندارد کسی طلبه‌ای ساده و یا رییس جمهور باشد و البته در این بین حسن روحانی را از جمله افراد خوش حساب معرفی می کند که دستمزد دوخت و دوز را نقداً پرداخت می‌کند.
 
لباده ۲۸۰ هزار تومان، قبا ۱۶۰ هزار تومان، جلیقه فرم لباده ۱۵۰ هزار تومان، جلیقه ۱۰ هزار تومان، دشداشه ۶۰ هزار تومان، شلوار ۴۰ هزار تومان، پیراهن ۳۰ هزار تومان و آستری ۴۰ هزار تومان قیمت دستمزدهای دوخت و دوز عرب پور است که بر روی در شیشه‌ای ورودی مغازه وی در پاساژ «المهدی» قم نصب شده است.
او که عکس‌هایی با مشتریان معروف خود دارد و برخی از آن‌ها در مغازه وی قاب شده اند، می گویداولین لباس روحانیت آیت الله جوادی آملی را هم او دوخته است.
 
آیت الله بروجردی، آیت الله گلپایگانی، موسی صدر، آیت الله کوه کمره‌ای، آیت الله خوانساری و... از مشتریان عرب‌پور بوده اند.
 
وی با بیان خاطره آشنایی خود با علامه جوادی آملی می‌گوید: «۶۰ سال پیش بود که برای خرید چرخ خیاطی به بازار رفته بودم؛ جوان طلبه‌ای به من نزدیک شد و از من سوال کرد که می‌خواهید خیاطی باز کنید؟ من هم جوابش را با کلمه بله دادم.»

آن جوان از وی خواسته است اولین لباسی که قرار است به عنوان روحانی بپوشد را برای وی بدوزد و این‌گونه می‌شود که آیت الله جوادی آملی ۶۰ سال است مشتری عرب‌پور شده است:«او بسیار با وفا و با صفا است.»
+25
رأی دهید
-63

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Dara20 - تهران، ایران
  به تو میگن نان به نرخ روز خور و خوب باد از هر سمتی بوزد پرچم تو از آن‌ سمت به اهتزاز در می‌‌آید. تو که می‌‌دوزی پس برای اربابان عمامه دارت کفن بدوز تا بپوشند و به گور فرو روند
  31
  29
  ‌چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  پرستش بجز خدمت خلق نیست. به تسبیح و سجاده و دلق نیست
  1
  30
  ‌چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  leona - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  خوش پوشیش تو سرش بخوره .به ما چه. روحانی هم یک کثافت مثل بقیه آخوندا
  5
  17
  ‌چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.