درختی که می‌گویند پسر حضرت نوح در یزد کاشته

سرو چهار هزار ساله، سرسبز و شاداب در پهنای کویر یزد در شهرستان ابرکوه مقاوم و استوار است.
 
به گزارش مشرق نیوز، سرو (نگین سبز) چهار هزار و پانصد ساله ابرکوه، با گذشت ۱,۶۴۲,۵۰۰ روز از عمر خود، سرسبز و شاداب در پهنای کویر یزد در شهرستان ابرکوه مقاوم و استوار است و جهانیان را شگفت زده کرده است.
 
دانشمندان و کارشناسان داخلی و خارجی، از این درخت به عنوان کهنسال ترین درخت جهان یاد می کنند و می گویند: دیدن این درخت برای هر کسی جالب و شگفت آور است.
 
اخیرا دانشمندانی از ژاپن و روسیه از این درخت دیدن کردند و عمرش را تا هشت هزار سال برآورد کرده اند. پیشتر "الکساندر روف" دانشمند روسی، عمر آن را به ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ سال برآورد کرده بود.
 
"حمدالله مستوفی" هم در کتاب "نزهت القلوب" که به سال ۷۴۰ هجری قمری تالیف شده است، درباره این سرو آورده است: در آنجا سروی است که در جهان شهرتی عظیم دارد چنانچه سرو کشمیر و بلخ، شهرتی داشته و اکنون این از آن بلندتر و بزرگتر است. برخی مورخین معتقدند: نهال این درخت را "یافث" پسر نوح کاشته است.
+98
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  united-iran - ملبورن، استرالیا

  حالا شهرداری ابرکوه فردا پس فردا نیاد به یه بهانه ای این درخت سرو را قطع بکنه.
  4
  82
  ‌چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  باز هم از این خالی‌ بندی‌ها روزنامه‌های ایرانی‌. هندوانه ایرانی بهترین. خربزه که دیگر حرفاش را نزن. فقط خربزه ایرانی‌. زعفران نگو فقط مال ایران. نان ایرانی‌ می‌‌خوری همنیجور چاب و راست از خوشی بیهوش می‌‌شوید. غذا فقط غذای ایرانی‌ . این هم که از درخت . فقط چاخان مثل سپا ما .بسیج ما .رهبر ما .دولت ما . قدیمترین درختان دنیا توی پارک یسمین آمریکا هستند. نزدیک سان فرانسیسکو . حدود ۲۰۰ سال هم است که همه می‌‌دانند
  79
  35
  ‌چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ایران بر باد رفته - برلین، آلمان

  جای جای ایران دیدنی و پر از شگفتیست ، اینکه چه کسی این درخت رو کاشته کار ندارم !اما چرا سال ۲۰۱۵ اسپانیا ۷۰ میلیون توریست داشته و ایران کمتر از یک میلیون ؟؟؟؟؟؟ در حالی که جغرافیای اسپانیا تا حد زیادی شبیه ایران و ایران شاید سه برابر اسپانیاست!توریست ها می بایستی قبل از سفر به اسپانیا برای مناطقی که قصد دیدن داشتند از طریق اینترنت بلیط ورود رزرو میکردند وگرنه اجازه ورود به منطقه بازدید رو پیدا نمیکردند چون فضا امکان پذیریش اونهمه جمعیت رو نداشت! امسال میزان توریست در اسپانیا بقدری زیاد بوده که مردم اسپانیا در بعضی مناطق دست به اعتراض زدند!!! ننگ بر این حکومت ورشکسته بی لیاقت اسلامی آخوندی!
  8
  55
  ‌چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران

  اضلی:. "خمینی خودش که زنده بود سردرد خودشو نمیتونست خوب کنه، حالا یارو میره به ضریحش دخیل میبنده، نمیدونم بچش پسر باشه یا پاش قانقاریا نگیره! هرکی میمیره دکتر میشه!.. همه امام زاده ها همینجورندا فکر نکنید، همشون همینجوری بودند، من قصدم توهین به هیچ چیزی نیست، من قصدم اینه که فکر کنید. امام رضای عزیز خودمون، به باور شیعه با انگور زهرآلود کشته شد، یعنی نمیدونست تو این انگوری که میخوره زهره، به محضی که مرد دکتر شد! هرکسی هر گرفتاری داره میره اونجا پیش امام رضا. خونشو میخواهد بفروشه فکر میکنه اونجا دلالی ملکیه. پسر میخواهد داشته باشد فکر میکنه اونجا مثلا بخش زایمانه. نمیدونم، پاش شکسته میره خودشو میبنده به ضریح، عوض اینکه بره معالجه کنه میگه منو خوب کن. چند نفر در ایران میدونند که حضرت معصومه که در قم دفنه، یک دختر هشت ساله ای بوده که میرفته برادر خودشو ببینه و مردم ازش معجزه میخواهند؟ این دکان را کی وا کرده؟ چندنفر از شماها به زیارت حضرت معصومه رفتید؟ من ## رفتم. شما میدونستید که یک دختر بچه هشت ساله ای تو راه دیدار برادرش در قم مریض میشه میمیره؟
  7
  49
  ‌چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران

  هیچکاری هم هیچکی واسش نمیتونه بکنه، نه برادر امامش نه پدربزرگ امامش نه امام مهدی که بعدا قرار بوده به دنیا بیاد. هیچکسی، هیچکاری نمیتونه براش بکنه میمیره. حالا تو برو ازش معجزه بخواه.. من چرا برنامه ام را با این حرف شروع کردم؟. رسما اعلام شد، درآمد سالانه امامزاده ها، این همش نیست ها، از مرز 37 میلیارد تومان گذشت. یعنی یک چیزی حدود 40 میلیون دلار، سه هزار تا امامزاده درآمد دارن، 40 میلیون دلار! پول کی؟ پول اون بدبختی که نون نداره بخوره. نوش جونش، بره بریزه توی امامزاده، بدبختی را هم بکشه. نجات پیدا میکنه، نجات! امامزادهه نجاتش میده.. در ایران هشت هزار امامزاده و سقاخانه و اماکن مقدس تعیین شده که فقط درآمد سه هزارتای آنها 37 میلیارد تومان بوده است، سال گذشته. شما فکر می کنید هاشمی رفسنجانی رفته پول ریخته اون تو؟ نه. اون بدبختی که رفته با بیچارگی، دریوزگی هزارجور کلاه کلاه کردن یک پولی فراهم کرده برده ریخته توی امامزاده...این غیر پولهایی است که آشیخ ها و آخوندها و مسجدی ها و اینها میگیرن. این فقط مال سه هزار تا امامزاده است.
  13
  40
  ‌چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران

  این رقم در مقایسه با سال گذشته 10 میلیارد دلار{تومن} بیشتر گزارش شده. علت اینکه اینو میخونم اینه، یعنی تعداد کسانیکه ایمان دارند به اون تیر و تخته ها و به اون طلا و نقره ها بیشتر شده. بعد هم با هر کی میگه، آقا کی ما نجات پیدا میکنیم؟ کی این بوش می آید ما را بزنه؟ از اکبر گنجی بپرسید. دلیل اصلی اش، اون کسی است که خرافات را قبول میکنه، عین دکان کفاشی. شما یک دکان کفاشی وا کن، مشتری نیاد درش را میبندی. گزارشی از درآمد 5000 اماکن و بقاع متبرکه دیگر منتشر نشده است. آنها را جابجا خوردند و صورت نداده اند. گفتند پارسال ضرر کردیم امسال یکخورده به ما پول بدهید"... برگردان از فایل صوتی:. ... آپلود شده توسط جناب مانی بهروز:
  11
  34
  ‌چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Cyrusiii - لیدز، انگلستان

  پسر حضرت نوح تو یزد چکار میکرد؟
  3
  31
  ‌چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  bg_m - صوفیا ، بلغارستان

  در طول تاریخ جنتی دارای اسامی مختلف بوده که یکی از انها همین یاثف میباشد پس وقتی میگن این درخت رو یافث کاشته منضور همین جنتی خودمونه
  2
  27
  ‌چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  Gharibeh-Ashena - هانوفر، آلمان

  بابا از جنتی بپرسید دقیقا سال کاشت و چه کسی کاشته را میگه.
  2
  34
  ‌چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  stockholm - استکهلم، سوئد
  [::Cyrusiii - لیدز، انگلستان::]. جناب رفته بود تعطیلات اونجا ;)
  2
  8
  ‌چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ناگفته - استکهلم، سوئد
  عجب،پس حضرت نوح یزدیه.
  2
  8
  ‌پنجشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۴ - ۰۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  عموعقلی - پاریس، فرانسه
  سلطنت طلبها کجایید بیاییدکه دارند درختی که کوروش شاه هخامنشی کاشته را مسلمانها قصب میکنند
  0
  0
  یکشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.