صدها نفر از جمله دو ایرانی به اتهام قاچاق در افغانستان بازداشت شد‌ه‌اند

بیشتر مواد مخدر ضبط شده و مشروبات الکلی در افغانستان سوزانده می‌شودمرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه جرایم‌ مسکرات و مواد مخدر افغانستان اعلام‌ کرد که این مرکز در یک سال گذشته ۵۸۹ نفر را به اتهام قاچاق مواد مخدر و مسکرات در افغانستان بازداشت کرده است.
 
احمد خالد موحد، سخنگوی این نهاد گفت که ۳۷ کارمند دولت، ۱۴ زن و دو شهروند ایران در میان دستگیرشدگان هستند.
 
به گفته او، از این افراد ۴ و نیم تن هرویین، ۱۹ کیلوگرم مورفین، ۲۴ تن تریاک، ۱۵۸ تن چرس، ۲ و نیم تن مواد شیمیایی که برای تولید انواع مواد مخدر استفاده می‌شود، ۳۴۰۰ لیتر اسید و ۱۳ هزار لیتر مشروب کشف و ضبط شده‌است.
 
او افزود که علاوه بر آن، ۱۳۶ قبضه سلاح مختلف، ۲۵۷ دستگاه موتر (خودرو) و ۵۲۰ دستگاه تلفن همراه از این افراد گرفته شده‌است.
 
آقای موحد افزود که در ولایت‌های دایکندی، بامیان، خوست، کاپیسا، پنجشیر، میدان وردک و نورستان مواردی از قاچاق مواد مخدر و مسکرات ثبت نشده است.
 
او گفت که در میان ۲۷ ولایت دیگر، ولایت ننگرهار با ۷۲ پرونده در صدر و ولایت نیمروز با ۲۷ پرونده در آخر جدول قرار دارد.
 
آقای موحد گفت که در سال گذشته میلادی در سراسر افغانستان ۳۷۹ نفر بازداشت شده بودند که امسال آمار در این زمینه افزایش را نشان می‌دهد.
 
افغانستان یکی از تولیدکنندگان اصلی مواد مخدر در جهان است، ولی در سال جاری اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد اعلام کرد که کشت خشخاش در افغانستان در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال گذشته ۱۹ درصد کاهش یافته است.
 
بر اساس این گزارش، در سال جاری در این کشور ۱۸۳ هزار هکتار زمین خشخاش کشت شده، در حالی که این رقم در سال گذشته ۲۲۴ هزار هکتار بود.
+17
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.