اعتراض تیم‌ها به تغییر چند‌باره برنامه مسابقات لیگ فوتبال ایران

تغییر چند‌باره تاریخ برگزاری بازی‌های معوقه هفته شانزدهم لیگ برتر فوتبال ایران با واکنش منفی مسئولان این تیم‌ها روبرو شده است. دیدارهای تیم‌های استقلال برابر سیاه‌جامگان و تراکتورسازی مقابل نفت تهران به دلیل آلودگی هوا به تعویق افتاده بود.
 
پیش‌تر مسئول مرکز پزشکی سازمان لیگ فوتبال ایران از لغو مسابقات روز یکشنبه انتقاد کرد و گفت که بر اساس معیارهای جهانی، برگزاری مسابقات مشکلی نداشت ولی این موضوع تحمیل شد.
 
زهره هراتیان در گفتگو با مهر گفت که لغو مسابقات از سوی کمیته اضطرار آلودگی هوا طبق استانداردها نبوده است و طبق استانداردهای جهانی بازی می‌توانست انجام شود: "مشکل اصلی ما ذرات زیر ۲ و نیم میکرون است نه مونوکسیدکربن یا دی‌اکسیدگوگرد. ما همواره بر اساس یک جدول استاندارد از کالج پزشکی ورزشی آمریکا شاخص‌ها را در نظر می گیریم که برای هر شاخص یک تعریف ویژه در نظر گرفته شده است. بر اساس این جدول، میزان شاخص‌ها تا زیر ۱۵۰ هیچ توصیه و نگرانی را به دنبال نداشته است که چون به این عدد هنوز نرسیده‌ایم مشکلی برای برگزاری بازی نداریم. در این جدول آمده که اگر این عدد بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ قرار گیرد کسانی که مشکل دارند بیرون نیایند یا بهتر است کودکان از منزل خارج نشوند. حرف ما این است که آنها چرا روی فوتبال تاکید کرده‌اند."
 
روز شنبه کمیته‌ اضطرار آلودگی هوای تهران پس از پایان جلسه‌اش اعلام کرد که مدارس تهران باز است، اما اجازه برگزاری ر‌قا‌بت‌های ورزشی از جمله دو دیدار از ر‌قا‌بت‌های لیگ برتر را صادر نمی‌کند. به این ترتیب دیدار تیم‌های استقلال برابر سیاه‌جامگان و تراکتورسازی مقابل نفت تهران به روز سه‌شنبه موکول شد.
همچنین چند دیدار هفته‌ هفدهم که قرار بود پنجشنبه آینده در شهرهای مختلف کشور برگزار شود شنبه انجام خواهد شد.
 
این تغییرات با اعتراض پرویز مظلومی، سرمربی استقلال تهران روبرو شد.
او به ایسنا گفت: "واقعا سازمان هواشناسی ما پیش‌بینی ندارد که تا چه روزی باران نمی‌آید و سایر دستگا‌ه‌ها نمی‌توانند بر اساس آن میزان آلودگی را تخمین بزنند؟ ساعت ۱۹ به ما گفتند که بازی برگزار می‌شود ولی ساعت ۲۰ اعلام کردند که بازی برگزار نمی‌شود. صدای همه بازیکنان‌مان در آمده است. تیم ما به هم ریخت. ای کاش زودتر به ما می گفتند. تمرین نمی کردیم یا حداقل شکل تمرین‌مان را عوض می کردیم. ای کاش حداقل زمانی به ما می گفتند که به هتل نرفته بودیم تا هزینه ای به گردن باشگاه نیفتد".
 
اما درحالی که تیم ها خود را برای بازی در روز سه شنبه آماده می کردند، عصر امروز سازمان لیگ اعلام کرد: "با توجه به مصوبه امروز کمیته اضطرار مبنی بر اینکه برگزاری مسابقات فوتبال در شهر تهران در روز دوشنبه بلامانع است؛ دیدارهای نفت - تراکتورسازی ساعت ۱۵ در ورزشگاه تختی و استقلال تهران - سیاه جامگان ساعت ۱۷:۳۰ در ورزشگاه آزادی دوشنبه ۷ دی ماه ۹۴ برگزار می‌شود."
 
همزمان اما کمیته اضطرار آلودگی هوای استان تهران به وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد "با توجه به اینکه در شرایط آلودگی هوا نه برای خود ورزشکاران و نه برای طرفداران آنها، ورزش در فضای باز به صلاح نیست."
تغییر مجدد زمان بازی‌های لیگ برتر با واکنش منفی مسئولان تیم‌ها روبرو شد. فرزاد مجیدی، سرپرست موقت استقلال گفت که این تیم با سیاه‌جامگان بازی نخواهد کرد: "با برنامه‌ریزی اخیر ما دچار مشکل می‌شویم چرا که هتلی رزرو نکرده‌ایم و بازیکنان بعد از تمرین به خانه‌هایشان رفته‌اند. ما دوشنبه به مصاف سیاه جامگان نمی‌رویم و ساعت ۱۴:۳۰ روز دوشنبه یک جلسه تمرینی برگزار خواهیم کرد."
علیرضا منصوریان: حتی در لیگ آماتور و محلات هم شاهد چنین اتفاقاتی نیستیمعلیرضا منصوریان سرمربی نفت تهران هم گفت که تیمش تحت هیچ شرایطی فردا با تراکتورسازی بازی نخواهد کرد: "روز گذشته به ما اعلام کردند که دیدارمان سه‌شنبه برگزار خواهد شد. ما دیروز هتل خود را تحویل دادیم و اردو را تعطیل کردیم و امروز یک تمرین ۸۰ دقیقه‌ای پرفشار را پشت سر گذاشتیم تا فردا یک تمرین سبک انجام دهیم و سه‌شنبه مقابل تراکتورسازی به میدان برویم. آیا ما در یک لیگ حرفه‌ای بازی می‌کنیم؟ حتی در لیگ آماتور و محلات هم شاهد چنین اتفاقاتی نیستیم که از دو روز قبل به تیم‌ها برنامه بازی خود را اعلام کنند. من به هیچ وجه نمی‌دانم این وسط چه اتفاقاتی می‌افتد."
 
امروز دو مسابقه دیگر لیگ برتر ایران انجام شد که گسترش فولاد در تبریز ۰-۱ به سایپا باخت و استقلال اهواز هم در خانه ۰-۳ از صبای قم شکست خورد.
+4
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.