تاثیر دود دست‌ دوم سیگار بر یائسگی زودرس و نازایی

سیگار کشیدن و در معرض دود دست دوم سیگار بودن باعث نازایی و یائسگی زودهنگام در زنان می‌شود.
 
نتایج تحقیقات تازه‌ای که در مرکز سرطان‌شناسی روزول پارک، در ایالت نیویورک آمریکا، انجام شده نشان می‌دهد که در مقایسه با زنانی که هرگز سیگار نکشیده‌اند، زنان سیگاری یا آنها که در معرض دود سیگار بوده‌اند، مشکلات بیشتری برای باردار شدن دارند و بیشتر در معرض یائسگی قبل از پنجاه سالگی قرار داند.
به گزارش خبرگزاری رویترز دکتر اندرو هیلند، محقق ارشد این تحقیق، می‌گوید که تحقیقات سابق رابطه بین سیگار کشیدن و مشکلات باروری را در زنان مشخص کرده بود، اما تحقیقی در خصوص در معرض دود دست دوم سیگار  و مشکل نازایی و همینطور یائسگی زودهنگام انجام نشده بود. به عقیده او، داده‌های کافی علمی در این باره وجود نداشت «به‌ویژه در مورد زنانی که خودشان سیگار نمی‌کشند اما در معرض دود دست دوم سیگار قرار دارند.»
 
این تحقیق بر روی نزدیک به ۹۰ هزار زن آمریکایی بین ۵۰ تا ۸۰ سال انجام شده است. پانزده درصد این زنان (وقتی جوان بودند و قصد بارداری داشتند) با مشکل مواجه شده بودند. چهل و پنج درصد این زنان هم زودتر از سن ۵۰ سالگی یائسه شده بودند. نتایجی که از مقایسه دو گروه زنان سیگاری و غیرسیگاری به‌دست آمد نشان می‌داد که زنانی که حداقل در یک دوره زمانی در زندگی‌شان سیگاری بودند، ۱۵ درصد بیشتر دچار مشکلات باروری بودند. آنها ۲۶ درصد بیشتر از زنانی که هرگز سیگار نکشیده‌اند، در معرض یائسگی زودهنگام قرار دارند. زنانی که در دوره طولانی‌تری سیگاری بودند، به طور متوسط دو سال زودتر یائسه می‌شوند.
 
اما نکته جالب این تحقیق این است که زنانی که خودشان سیگار نمی‌کشند، اما در معرض دود دست دوم سیگار قرار دارند هم ۱۸ درصد بیشتر از زنان غیرسیگاری که در معرض دود سیگار هم نیستند،‌ ممکن است با مشکلات باروری مواجه شوند. با آنکه ۱۸ درصد ممکن است زیاد به نظر نرسد، دکتر هیلند عقیده دارد از آنجا که نازایی و یائسگی زودرس مشکلات شایعی نیستند،‌ این رقم بسیار قابل توجه است.
 
با آنکه این تحقیق به طور قطع دلیل رابطه بین دود سیگار و نازایی و یائسگی زودهنگام را توضیح نمی‌دهد، اما محققان می‌گویند که دود سیگار کارکرد هورمون‌های بدن زنان را مختل می‌کند.
 
توصیه این محققان به زنانی که در سن باروری قرار دارند این است که تا حد ممکن کمتر خودشان را در معرض دود سیگار قرار دهند.
+2
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.