تلاش ۴۰۰ نفره برای نجات اشکان

فرهیختگان : «وقتی شوهرم بعد از چند ساعت کوهنوردی به خانه برگشت متوجه شدم اصلا اشکان را با خودش نبرده بود. آنجا بود که فهمیدیم اشکان چندین ساعت است به دنبال پدرش به کوه رفته است.» اینها را مرضیه، مادر اشکان 4 ساله در حالی به «فرهیختگان» گفت که هنوز باور نداشت پسرش را زنده پیدا کرده‌اند. او افزود: «شب که به نیمه رسید با توجه به سرمای شدید هوا اصلا فکر نمی‌کردم هنوز زنده باشد تا ساعت 11 صبح جمعه که خبر دادند، پیدا شد.»
  پسر 9 ماهه‌ام گریه می‌کرد صدای اشکان را نشنیدم
پنجشنبه‌ای که گذشت برای خانواده زارعی یکی از ساکنان شهر سردشت شهرستان بشاگرد در هرمزگان شاید بدترین روز و شبی بود که در زندگی دیدند. صبح پنجشنبه پدر اشکان به قصد رفتن به کوه در حالی از همسر و فرزندانش خداحافظی کرد که اشکان پسر چهار ساله‌اش با گریه از او می‌خواست که همراهش برود. اما پدر به علت سرمای هوا از بردن او خودداری کرد، در حالی که نمی‌دانست اشکان در پی او خواهد رفت. مادر اشکان درباره آن لحظات گفت: «من یک پسر 9 ماهه هم دارم و در آن دقایق در حال رسیدگی به او بودم. فقط متوجه شدم که همسرم با اشکان درباره اینکه نمی‌تواند او را ببرد صحبت می‌کند و اشکان هم گریه می‌کرد. پسر دیگرم هم از صدای او ترسیده بود و مدام جیغ می‌زد. پس از چند دقیقه متوجه شدم صدای گریه اشکان قطع شده و تصور کردم همسرم بالاخره راضی شده او را با خودش ببرد.»
مرضیه نظری‌نژاد همچنین گفت: «وقتی پس از چهار، پنج ساعت همسرم به خانه بازگشت و من سراغ اشکان را گرفتم، متوجه شدم اصلا او را با خودش نبرده و اشکان پس از همسرم و به‌تنهایی دنبال او به کوه رفته است.»
  صدای اشکان از زیر سنگ: تشنمه مامانی
این اتفاق در حالی در سردشت استان هرمزگان رخ داد که بیش از 400 نفر از شهروندان سردشت با یکدیگر بسیج شدند و برای پیدا کردن اشکان به کوه رفتند. به گفته مادر اشکان اگرچه پلیس هم در جریان این کار قرار داشت، اما تمام روز پنج‌شنبه و پس از آن تمام شب را خود مردم دنبال اشکان گشتند.» مرضیه 36 ساله ادامه داد: «ساعت سه شب در حالی که هوا به‌شدت سرد شده بود عده‌ای از ما که تمام روز را گشته بودیم به خانه آمدیم و عده‌ای تازه‌نفس برای گشتن به کوه رفتند. من دیگر هیچ امیدی به زنده ماندن پسرم نداشتم، چون اول اینکه هوا به‌شدت سرد بود و دوم اینکه برهنه بود، چون شلوار اشکان را در جایی پیدا کرده بودیم و متوجه شدم برای دستشویی شلوارش را درآورده و دیگر نتوانسته بپوشد. دیگر مطمئن شده بودم حتی اگر بتوانند پیدایش کنند هم جسد پسرم را پیدا می‌کنند نه خودش را.» مادر اشکان همچنین گفت: «نزدیک پنج صبح بود که زنگ زدند و گفتند صندل اشکان را پیدا کرده‌اند و احتمالا خودش هم در همین نزدیکی‌هاست، ولی بعد از چند ساعت گشتن، دوباره متوجه شدیم اشکان پیدا نشده است. از سوی دیگر ماموران برای سوال کردن درباره اشکان به منزل ما آمدند و نمی‌دانم چرا به جای اینکه کاری انجام بدهند مدام از ما می‌پرسیدند پیدا شد یا نه؟» مادر اشکان ادامه داد: «ساعت 11 جمعه 4 دی بود که تماس گرفتند و گفتند واقعا اشکان را پیدا کرده‌اند. من اول باورم نمی‌شد تا زمانی که صدایش را شنیدم. پسرم حالش خیلی بد بود و سریع او را به بیمارستان رساندیم.»
اشکان در حالی پیدا شد که بدون لباس، زیر یک سنگ خوابیده بود و ناله می‌کرد تشنمه مامانی، تشنمه.»
حرکت عجیب مردم سردشت
پیدا کردن یک کودک در کوه آن هم ظرف 24 ساعت تنها با یک کار گروهی آن هم از سوی تعداد زیادی از افراد می‌توانست نتیجه بدهد که به همت افراد سردشتی نتیجه هم داد. مردم با تعداد زیاد و همت بالایشان توانستند 24 ساعت مداوم دنبال اشکان بگردند و تا زمانی که به نتیجه نرسیدند دست از تلاش برنداشتند. پیدا شدن این کودک چهار ساله و بازگشتن او به آغوش مادرش به خودی‌خود شیرین است، اما این ماجرا وقتی در خاطر ماندگار‌تر می‌شود که معلوم می‌شود تنها دلیل این اتفاق خوب حرکت جمعی 400 نفر از اهالی این شهرستان بوده است؛ 400 نفری که شاید تنها 100 نفرشان از اقوام و آشنایان خانواده زارعی بودند و بقیه این افراد که یک شبانه‌روز بی‌وقفه تلاش کردند تنها همشهری این خانواده بودند.
+445
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  pedarepesareshoja - کایسری، ترکیه

  به نظر من وقتى که حال اشکان جان خوب شد و به سلامتى و تندرستى از بیمارستان مرخص شد و به خونه برگشت نوش جان کردن یه فصل کتک خوب و مفصل براش لازم و ضروریه!!!. یعنى واقعاً نوش جونش باشه اون کتک!!!
  335
  67
  یکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ - ۰۳:۵۱
  ۴۰
  ایرانی در غربت - دوحه، قطر

  اول اینکه مردی به سن چطور اجازه می ده که بچه دار بشه ! حتما از این های هستند که از طرف عربستان حمایت می شن که نسل سنی ها رو زیاد کنن ! دوم اینکه تو که أسمت مادر هست هنوز نمی توانی از یک بچه نکهداری کنی چطور دومی أر اوردی ؟ هنوز با غرور هم می که پسر نه ماه ام بخوره توی فرق سرت ، به نظر من باید این بچه ها رو از این ننه و بابای بی مسولیت بکیرند و دولت أزشون نکهداری کنه البته چطور کانون های دولت أمن هست الله علم ! چون کودکانی که در خانواده های بی مسولیت بزرک می شوند در تهدید خطر های کوناکون جامعه هستند ؛ مثل تجاوزه در سنین کودکی ، ......امیدوارم هر کسی که توان سرپرستی رو در خود احساس می کنه بچه دار بشه تا جامعه سالم و أمن تر داشته باشیم .
  201
  50
  یکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ - ۰۴:۰۳
  ۳۳
  *بی همتا* - برلین، آلمان

  درود به همت وپشتکار مردم . واقعا قابل ستایش است ..ننگ بر نیروی انتظامی...
  20
  343
  یکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ - ۰۴:۰۹
  ۳۹
  paksan - ایران، ایران

  آفرین به غیرت همه این 400 نفر و آفرین به غیرت سردشتی ها. به این میگن کمک کردن همدیگه. آفرین واقعاً باید اینو تو تاریخ نوشت که چطور بدون چشم داشتی همه متحد میشن تا یک کار خیر بکنند. خدایا نظری به این مردم بنما حقیقتا کم هستند در این دنیا
  1
  204
  یکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ - ۰۵:۳۷
  ۳۷
  raha1984 - هامبورگ، آلمان

  این بچه جای نوه این اقا باید باشه !! باز به همت مردم پلیس و مامورهای ایران که بدرد لای جرز میخورن فقط !
  52
  77
  یکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۳
  ۴۱
  کردستان ازاد - لندن، انگلستان

  دوست گرامی کتک زدن به شخصیت بچه لطمه میزنه مه از نظر روحی و هم از نظر جسمی. فقط در اینده تبدیل به یک شخصیت پرخاشگرش میکنه
  7
  96
  یکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۶
  ۵۳
  ایران بر باد رفته - برلین، آلمان

  [::pedarepesareshoja - کایسری، ترکیه::]. فقط برات درمان فوری توصیه میکنم!!! همین!!!
  54
  103
  یکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۶
  ۶۱
  عموعقلی - پاریس، فرانسه

  دلخوش نباشید به این مقدارما بچه های شما را در زندانها طوری میکشیم که 40000 هزار نفری هم نتوانید پیدا کنید ولاکن اسلامی
  38
  67
  یکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۱
  ۴۲
  setayeshz565 - وین، اتریش

  [::pedarepesareshoja - کایسری، ترکیه::]. کتک؟اونم به یه بجه ٤ساله؟این سهل انکاری مادرش بوده،طفلی یه شب تا صبح از ترس و سرما به خودش لرزیده
  7
  104
  یکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۲
  ۳۷
  babak.ae - تهران، ایران

  [::pedarepesareshoja - کایسری، ترکیه::]. کتک زدن بچه نهایت جهالته. به بچه باید احترام بذاری و در هر مورد قانعش کنی. حرص و ناراحتی و بی عقلی خودت رو سر بچه خالی نکن. فکر کن.
  3
  102
  یکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۸
  ۲۹
  agha_ehsan - تهران، ایران
  [::pedarepesareshoja - کایسری، ترکیه::]. ها ها . آره واقعا . البته دیگه با این بلایی که سرش اومده دیگه فکر نکنم حرف پدرشو گوش نده .
  18
  21
  یکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۲
  ۴۴
  دایره مینا - پوزنان، لهستان
  خدایی کامنتهای برخی مطالب از خود مطلب هیجان انگیز تر و جالب تر و خنده دار تر است !حالا هم برید داییتونو دیوونه کنید!
  7
  17
  یکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۴
  ۳۹
  pedarepesareshoja - کایسری، ترکیه
  [::ایران بر باد رفته - برلین، آلمان::]. من کسى رو کتک نزدم، خیلى مؤدبانه گفتم "به نظر من" این یعنى این فقط یه نظر شخصیه منه و من هم مثل دیگران فقط نظرم رو بیان کردم. شما هم میتونستى مثل کردستان ازاد لندن انگلستان خیلى مؤدبانه با من صحبت کنى ولى تو کامنتتون بسیار بى ادبانه من رو مورد خطاب قرار دادید. از قدیم گفتن از کوزه همان برون طراود که در اوست!
  39
  31
  یکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۰
  ۲۲
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا
  [::pedarepesareshoja - کایسری، ترکیه. دوست گرامی من با نظر شما موافق نیستم اما جواب شما به - ایران بر باد رفته-برلین - منطقی بود .این بیچاره فراری خودشو شورای نگهبان سایت میدونه! هر وقت یه کاربر جدید پیدا میشه: اگه مخالفش بود پاچه شو میگیره تا مرعوب کنه اگه موافقش بود شروع میکنه به پاچه خواری. خلاصه کامنت های این پرخاشگر نشون میده تو یه محیط هردمبیل و درگیر رشد کرده،فضائی که هیچ آرامشی توش ندیده . عقده بچگی در نوع حرف زدن آدما تاثیر داره،وقتی که شخص نتونه خودشو درست کنه شروع میکنه به تخریب دیگران اونم از راه تمسخر و تنش. شما این موجودات رو جدی نگیرید دارن برون فکنی میکنن.
  18
  10
  یکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۸
  ۵۳
  ایران بر باد رفته - برلین، آلمان
  [::pedarepesareshoja - کایسری، ترکیه::]. کسی که چنین پیشنهادی میده ، بیماره! مگه اینکه یه شوخی باشه! آدم سالم چنین پیشنهادی نمیده! ببین چقدر منفی گرفتی! نزد یک روانپزشکم که بری و این جمله رو بگی بهت درمان رو پیشنهاد میکنه! دوستان دیگه هم در واقع درمانت کردن ، بدون اینکه بهت مستقیم بگن! من قروبون صدقه هیچکس نرفتم تا حالا و به همین خاطر دوستان ایرانی بسیار کم دارم! من از ماچ و بوسه های الکی و قربون صدقه های الکی تو جمع های ایرانی متنفرم و پشت سرهم هزار و یک چرتو پرت گفتن ! اگه دوست داری بیشتر با شخصیت من آشنا بشی ، در وقت مناسب برات شرح میدم! اصلاً اهل تعارف نیستم!
  11
  19
  یکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۸
  ۵۶
  Sepas - تهران، ایران

  [::pedarepesareshoja - کایسری، ترکیه::]با تو این کارا رو کردن .... ، که برای این بچه آرزو میکنی‌ ؟.
  1
  22
  یکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۷:۴۹
  ۷۷
  ایران زاد - هامبورگ، آلمان

  دود بشرف این مردم. این پسر نازنین هم به پدر خود عشق داره هم به کوهنوردی. اشکان جان با این حرکت مردانه ات حال همه را گرفتی پسر
  2
  22
  یکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۶
  ۳۹
  pedarepesareshoja - کایسری، ترکیه
  [::اسب آتش - سیدنی، استرالیا::]. شما هم با این طرز حرف زدنتون نشون دادین که خیلى فوق العاده بى ادب هستین، فکر نکنین تو هین شما به ایران بر باد رفته من رو خوشحال میکنه، من با کسى پدر کشتگى ندارم فقط نظرم رو بیان میکنم. امیدوارم روزى فرا برسه که ایران برباد رفته ادب بر باد رفته خودشون رو دوباره به دست بیارن و تحمل شنیدن نظر مخالف رو داشته باشن.
  9
  13
  یکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۶
  ۵۳
  ایران بر باد رفته - برلین، آلمان
  [::pedarepesareshoja - کایسری، ترکیه::]. ببین عزیزم. تو داری با کلمات بازی میکنی! جملاتی که در کامنت اولت بکار بردی بیشتر از شوخی ، خطر ناک بود و نشون میده اگه خودت در چنین شرایطی قرار بگیری، بچه رو حتماً کتک میزنی! حالا پس گرفتی که اصلاً کسی رو کتک نزدی! خطاب کردن بیمار به کسی که چنین پیشنهادی میده ، من فکر نمیکنم بی ادبی باشه! قصد من بی ادبی نبود ! به منفی و مثبت ها یه نگاه دیگه بنداز ! یه تعدادی مزدور رژیم که موی دماغشون میشم میان و بار ها منفی میدن رو هم در نظر داشته باش! بخاطر تو هم که شده اسم کار بری خودمو تغییر میدم! یه مقدار عمیق تر فکر کن!
  10
  8
  دوشنبه ۷ دی ۱۳۹۴ - ۰۷:۲۵
  ۲۲
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا
  [::pedarepesareshoja - کایسری، ترکیه::]. نخواستم خوشحالت کنم،در فضای مجازی گودال هائی هست که یه سری بدبخت با ایجاد ترس کاذب جلوی حرف زدن دیگران رو بگیرند وبندازنش اون تو. بزودی با تفکر بقیه کامنت گذاران آشنا میشی.کمی زمان لازم داری.منم اوائل مثل تو ساده فقط نظرمو میگفتم اما دیدم باید با این زورگوها همینجوری حرف زد .متاسفانه اینجوری رو بیشتر میپسندن! لطفا نه مرعوب شو نه توجیه کن. همین.
  8
  4
  دوشنبه ۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۱
  ۵۱
  reza1394 - استانبول، ترکیه
  درود بر مردم سردشت . زنده باشید .منه ناچیز دست یکایک شمارو میبوسم.
  0
  11
  دوشنبه ۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۲
  ۳۹
  pedarepesareshoja - کایسری، ترکیه
  [::اسب آتش - سیدنی، استرالیا::]. شما دارى از آب گل آلود ماهى میگیرى، سعى نکن من رو از قماش خودت معرفى کنى. من دستم با تو تو یک کاسه نیست. نون من از یه راه دیگه اى به دست میاد. من حاضر نیستم مثل تو به خاطر یه لقمه نون دست به هر کارى بزنم. ایران بر باد رفته هم قول میده که پسر خوبى باشه و دیگه بى ادبى نکنه وگرنه فلفل میریزم دهنش اگر هم باز هم بى ادبى کرد دیگه ناچار میشم ...
  11
  12
  دوشنبه ۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۷
  ۲۲
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا
  [::pedarepesareshoja - کایسری، ترکیه::]. من چی میگم تو چی میگی! ببین من احتیاجی به جلب نظر تو ندارم، واسه ترکهای ضد ایرانی هم واسه دو روز اقامت بیشتر موس موس نمیکنم تا اینجاشم بهت زیادی بها دادم.هر جوری میخوای فکر کن فقط اونی که باید بدونه دونست. تو هم سطح شعور و تجربه ات رو تو همون کامنت اولت نشون دادی عزیز دل قارداش.
  11
  10
  ‌سه شنبه ۸ دی ۱۳۹۴ - ۰۱:۲۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.