ایران: آمریکا در صورت مصادره اموال بانک مرکزی باید غرامت بپردازد

حسین جابری انصاریسخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز پنجشنبه سوم دی ماه به آمریکا هشدار داد که در صورت مصادره اموال بانک مرکزی ایران برای پرداخت غرامت به دیپلمات‌های به گروگان گرفته شده آمریکایی در روز ۱۳ آبان ۱۳۵۸، مسوول جبران خسارت به ایران است.
 
به گزارش خبرگزاری ایسنا، حسین جابری انصاری درباره تلاش‌های جاری در آمریکا جهت مصادره اموال بانک مرکزی ایران برای پرداخت غرامت به این دیپلمات‌ها گفت: «تلاش اخیر در دیوان عالی آمریکا برای مصادره اموال جمهوری اسلامی ایران، مرحله نهایی دعوای طرح شده از سال ۸۶ در محاکم مختلف آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران است که بر خلاف اصول مسلم حقوق بین الملل بوده و هیچ اعتبار حقوقی ندارد».
 
وی در نشستی خبری همچنین دستگاه قضایی آمریکا را متهم کرد که با حمایت دولت و کنگره آن کشور، ضمن نقض مبانی اولیه حقوق بین‌الملل و با استناد به « اتهامات واهی و بی اساس»، اقدام به صدور و اجرای آرای «غیرقانونی» علیه جمهوری اسلامی ایران می کند.
 
جابر انصاری تاکید کرد که این احکام هیچگونه حقی برای اتباع ایالات متحده ایجاد نکرده و در صورت دستبرد به اموال جمهوری اسلامی ایران و نهادها و اتباع آن، دولت آمریکا مسئولیت جبران خسارت و پرداخت غرامت را بر عهده دارد.
 
در بودجه عمومی سال ۲۰۱۶ میلادی آمریکا که به تصویب کنگره رسیده است برای ۵۲ دیپلمات و یا بازماندگان آن‌ها که در تهران به گروگان دانشجویان موسوم به «پیرو خط امام» در آمدند و ۴۴۴ روز زندانی بودند، چهار میلیون و ۴۰۰ هزار دلار غرامت درنظر گرفته شده است.
 
تعداد گروگان‌ها در روزهای نخست انقلاب اسلامی در ایران بیش از ۶۰ تن بود که شامل دیپلمات‌ها و برخی دیگر از شهروندان آمریکایی می‌شد، ولی با آزادی افراد غیردیپلمات و کارمندان زن در سفارت، تعداد گروگان‌ها به ۵۲ تن کاهش یافت.
 
به گفته رونالد ریگان، رییس‌جمهوری اسبق آمریکا، این گروگان‌ها تحت انواع شکنجه‌ها و از جمله اعدام‌های صحنه سازی شده قرار داشتند.
 
تام لنگفورد، وکیل گروگان‌های پیشین آمریکا، می‌گوید که «به رغم سپری شدن نزدیک به چهار دهه از آن رویداد تلخ، بعضی از گروگان‌ها هنوز از کابوس گذشته رهایی نیافته‌اند».
 
۱۴ نفر از گروگان‌های آمریکایی طی سال‌های اخیر درگذشته‌اند و هم‌اکنون تنها ۳۸ نفر آنان زنده هستند. با این حال قرار است مبلغ غرامت به بازماندگان دیپلمات‌های درگذشته پرداخت شود.
+15
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  paksan - ایران، ایران
  خود کرده را تدبیر نیست. اگر نظامیاشون رو گروگان بگیرید خوب قابل فهم هستش ولی وقتی دیپلماتها رو گروگان میگیرید باید انتظار هر چیزی رو داشته باشید و شک نکنید همه دنیا در این موضوع با آمریکاست چون قوانین دیپلماتیکی که تمام دنیا بهش عمل میکنند یک عمل متقابل هستش و اگر قرار باشه یک کشور یکطرفه دست به این کارهای احمقانه بزنه اول از همه قدرتها و بعد تمام دنیا پشت کشور قربانی هستند. در مورد سفارت انگلیس هم هنوز زمان خسارت دادن مانده. این آجر یا پی کجی هستش که یک عده بیسواد بعنوان دانشجو پی نهادند و دیدید که طالبان هم با همان الگوی دانشجوهای خط امام دیپلماتهای ایرانی رو مثل گوسفند سر بریریدن و از تیر چراغ برق آویزون کردند. توجه کنید در آن زمان و حتی همین الان هم ایران توان اعتراض و متحد کردن کشورها رو برای محکومیت اون عمل شنیع نداشته و نداره چرا؟ چون خود کرده را تدبیر نیست. کشوری که خودش به سفارتها حمله میکنه و گروگان میگیره و تخریب میکنه چطور انتظار داره بقیه کشورها ازش دفاع کنند؟ متاسفانه سپاه هر موقع تو بمبست بوده با ایجاد این حملات ماهی خودش رومگیره که خسارتهاش رو مردم می پردازند
  0
  16
  جمعه ۴ دی ۱۳۹۴ - ۰۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.