مورد عجیب جنتی و دوستان در انتخابات خبرگان تهران

ایران وایر: دیروز عصر مهلت ثبت نام انتخابات مجلس خبرگان رهبری پایان یافت. در این دوره، 801 نفر ثبت نام کرده اند که حدود دو برابر دوره قبل است. در این میان، در استان تهران، 176 نفر ثبت نام کرده اند.
 
در میان چهره های ثبت نام شده در حوزه انتخابیه تهران، نام سه عضو شورای نگهبان هم به چشم می خورد: احمد جنتی، محمد یزدی و سیدمحمدرضا طباطبایی مدرسی یزدی.
 
این سه نفر عضو فقیه شورای نگهبان می شود. اعضای فقیه شورای نگهبان شش نفر هستند. بر اساس قانون انتخابات مجلس خبرگان، تایید صلاحیت کاندیداهای مجلس خبرگان توسط فقهای شورای نگهبان صورت می گیرد و حقوقدانان دخالتی در این امر ندارند.
 
در واقع شش نفر اعضای شورای نگهبان باید صلاحیت سه نفر از خودشان را در حوزه انتخابیه تهران بررسی و تایید کنند. ردصلاحیت ها در دوره های قبل زیاد بوده است. به عنوان نمونه در انتخابات دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری، از 493 نفر، 311 نفر ردصلاحیت شدند. در دوره دوم هم از 396، شورای نگهبان صلاحیت 214 نفر را رد کرد. انتظار می رود در دوره کنونی هم 60 تا 70 درصد کاندیداها ردصلاحیت شوند.
 
اما درباره برگزاری قانون انتخابات، قانون انتخابات تصریح دارد "چنانچه اعضای شورای نگهبان داوطلب نمایندگی مجلس خبرگان گردند، نمی توانند نسبت به انتخابات استانی که از آنجا داوطلب شده اند، نظارت و اتخاذ تصمیم نمایند."
 
بنابراین بر اساس قانون، این سه نفر نمی توانند درباره انتخابات استان تهران، نظارت کنند و تصمیم اتخاذ کنند و فقط سه نفر دیگر از اعضای شورای نگهبان باید صلاحیت شان را بررسی کند و درباره انتخابات استان تهران اعلام نظر، نظارت و تصمیم گیری کند. طبعا این سه نفر مجبور هستند اعلام نظر مثبت کنند. هر چند اما اگر سه نفر باقی مانده هم رای به صلاحیت سه نفر دیگر بدهند، باز هم رای اکثریت مطلق حاصل نشده است. راه حل فعلی این است که یک نفر از سه نفر به یک حوزه انتخابیه دیگر برود و حداقل ظاهر قانون در این بخش رعایت شود.
 
مشکل آنجا جالب و پیچیده تر می شود که در بخش دیگری از قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری آمده است: «احراز صلاحیت داوطلبان به وسیله فقهای شورای نگهبان مانع نظارت استصوابی و عام شورای نگهبان نیست.» 
 
در واقع مشخص نیست که اگر این سه نفر نمی توانند بر اساس قانون انتخابات در حوزه تهران، "نظارت و اتخاذ تصمیم" کنند، شامل همه مراحل است یا صرفا درباره احراز صلاحیت ها.

همین وضعیت درباره انتخابات خبرگان رهبری در قم و مشهد که به ترتیب محمد مومن و محمود هاشمی شاهرودی از آنجا کاندیدا شده اند، وجود دارد ولی در حوزه تهران، مسئله جالب تر است.
+11
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  روانشناس مشاور - تهران، ایران

  جالب ترازاین قضیه افرادی هستند که تصور می کننددر ایران انتخابات وجوددارد!!! وبرای رای دادن پشت در حوزه های انتخاباتی صف می کشند!!! وبعداز انداختن رای!!!!! خویش درون صندوقها انگشت سبابه خود را که به جوهر مهر اغشته است روبروی دوربین فیلمبرداری شبکه های داخلی وخارجی گرفته وبا افتخار از حق خود برای تعیین سرنوشت کشورشان!!!! سخن می گویند!!!به راستی ایا اینها جالب ترنیستند؟؟؟؟؟!!!!!!
  1
  35
  ‌پنجشنبه ۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ایران بر باد رفته - برلین، آلمان

  خیلی خوبه!!! ۱۲ نفری دارن یک مملکت با ۸۰ میلیون جمعیتو اداره میکنند و هر روز هم مقام پشت مقام !!! از پاسپورت بگیر تا تعداد اعدامهای سالانه! مقام دومی در جهان! شوخی نیست! تازه ملت تلاش کافی نمیکنند وگرنه میتونستیم اول بشیم! .بر سر تاپای آخوند!
  1
  22
  ‌پنجشنبه ۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  Gharibeh-Ashena - هانوفر، آلمان

  شش کفتار پیر و خرفت و غرق در افکار قرون وسطایی برای مردم تصمیم میگیرند !! به کجا خواهیم رسید؟؟ فقط باید گفت ننگ و نفرین بر شما دشمنان بشریت. عضویت در شورای نگهبان کافی نیست نماینده هم میخواهند بشوند.
  1
  24
  ‌پنجشنبه ۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Cocoo - تورنتو، کانادا

  آخه مردم ایران کی‌ میخواهید بیدارشید؟ شرمتون نمیاد این دایناسورا واستون قانون تعیین می‌کنن.؟ اینا که پارسال همش تو مجلس خفتگان خوابیده بودن حالا بازم امسال میخوان کاندید بشن. نفرین خدا به هر چی‌ آخوند مفتخور بی‌ خاصیت
  0
  27
  ‌پنجشنبه ۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.