«۲۰ درصد» ازدواج‌ها در ایران «موقت» است

شیرین احمدنیا، مدیرکل «دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی» سازمان بهزیستی اعلام کرده ۲۰ درصد ازدواج‌ها در ایران «موقت» بوده و جامعه ایران شاهد پدیده‌ای جدیدی به نام «ازدواج استیجاری» است.
 
به گزارش روز دوشنبه، ۳۰ آذر، خبرگزاری ایسنا، خانم احمد‌نیا در جلسه «گفتمان اجتماعی» استان اردبیل این مطالب را بیان و آن را ناشی از «بروز تغییراتی در ساختار و کارکردهای خانواده‌ها» در ایران اعلام کرده است.
 
او افزوده در حال حاضر به ازای ۱۰ ازدواج دائم، دو ازدواج موقت در کشور ثبت می‌شود و «شرایط فرهنگی و مذهبی در ایران این فرصت را فراهم کرده است».
 
ازدواج موقت در ایران آن‌طور که مقام‌های قضایی، ثبت احوال و بهزیستی اعلام کرده‌اند در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی پیدا کرده است.
 
راه‌اندازی سایت‌های «همسریابی»، سهولت برقراری روابط اجتماعی در شبکه‌های مجازی و سخت‌تر شدن شرایط ازدواج دائم سه عامل «گسترش ازدواج موقت در ایران» عنوان می‌شوند.
 
همسو با افزایش این نوع ازدواج، رسانه‌های ایران از شکل‌گیری دو پدیده دیگر اجتماعی به نام «ازدواج سفید» و «ازدواج استیجاری» خبر داده‌اند.
 
«ازدواج سفید» زندگی طرفین رابطه در یک خانه بدون ثبت ازدواج و به صورت توافقی است که مقام‌های جمهوری اسلامی در مورد گسترش آن بار‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند.
 
تمایل جوانان برای زندگی مستقل و جدا از خانواده و امکان تهیه «خانه‌های مجردی» در شهر‌های بزرگ ایران از مهم‌ترین عوامل شکل‌گیری این پدیده در ایران عنوان شده است.
 
شیرین احمد‌نیا نیز در جلسه یادشده از پدیده نوظهور دیگری در ایران به نام «ازدواج استیجاری» سخن به میان آورده و گفته «پیش‌ از این چنین چیزی وجود نداشت».
 
احمد‌نیا افزوده در این نوع رابطه گروهی از مردان برای همسر دوم خود اقدام به اجاره کردن خانه می‌کنند.
این مقام مسئول به آمار‌ها در زمینه تغییر الگوی زندگی خانوادگی یا مجردی در ایران اشاره نکرده است.
+15
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  rood120 - منچستر، انگلستان
  لعنت بر این ... ، وقتی ...این دین در زندگیش هیچ وقت زن کافی نداشت از پیروانش چه انتظاری داری !
  5
  9
  ‌پنجشنبه ۳ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی
  بهتر بود تیتر میزدید٢٠٪‏ جوانان دارای سن ازدواج به فحشا و روسپیگری تمایل دارند ، ما در اسلام قانونی بنام ازدواج موقت نداریم ، ازدواج موقت یعنی فحشا و زنا .
  17
  27
  ‌پنجشنبه ۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  عموعقلی - پاریس، فرانسه
  تخریب اخلاق خانوادگی یعنی همین سنت پیامبر
  5
  14
  ‌پنجشنبه ۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  ازدواج به مفهوم زندگی‌ مشترک یک پدیده ی نرمال-!!!!یا روابط قبل از ازدواج‌هم زن هم مرد نرمال!!!-ولی‌ وقتی‌ ازدواج موقت با اجازه ی این دین کوفتی یعنی‌-- شهر نوی اسلامی-- با واسطه ی جنسی‌ ملا!!ماله نکشید همه دراز گوش نیستند!!!
  5
  25
  ‌پنجشنبه ۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  غریبه_021 - تهران، ایران
  چی بگم واقعا بقیه کاربران هرچی لازم بود رو درست و کامل گفتند
  0
  1
  جمعه ۴ دی ۱۳۹۴ - ۰۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.